S.O.S χρειάζομαι βοήθεια με τον εκτροφέα


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
καταρχάς καλησπέρα σε όλους.. Είμαι στα πρόθυρα του να αγοράσω κουτάβι απο εκτροφείο. Για να σας προλάβω δεν το έχω δει ακόμα αλλά σύντομα θα πάω... μίλησα με τον ιδιοκτήτη αλλα δεν μου άρεσαν αυτά που μου είπε...
Αρχικά μου είπε οτι τα σκυλιά τα δίνει τη 10η εβδομάδα. Είναι σωστό αυτο?
Δεύτερον μου είπε οτι δεν μπορώ να δω το εκτροφείο για λόγους υγιεινής και για να μην διαταράξω τα σκυλιά... Εγω του απάντησα πως θέλω να δω τους χώρους που ανατρέφονται τα σκυλιά αφου είναι ο χώρος που μεγαλώνουν και μαθαίνεις πολλά και για τον εκτροφέα... Επίσης του είπα πως θέλω να δω όλα τα σκυλιά που ανατρέφει για να βγάλω κάποια συμπεράσματα και μου απάντησε πως θα μου δείξει μόνο τα κουτάβια και τους γονείς τους.!
Τρίτον τα κουτάβια τα δίνει 1000 ευρώ. είναι λογική τιμή???
το εκτροφείο είναι στην Ελλάδα ονομάζεται Kennel Agrafa Nagi Tanka. Επίσης μου έστειλε και αυτά για τους γονεις: Kennel Agrafa Nagi Tanka litter
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=415951118501717&set=o.341798745865156&type=1&theater
Απο αυτά που ακούσατε ποια είναι η γνώμη σας ως ποιο έμπειροι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η γέννα έχει ήδη γίνει δηλαδή;

Δεν μπορώ να μπω στα link σου να τσεκάρω [εγώ, δεν φταίνε τα link]
 


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
Η γέννα έχει ήδη γίνει δηλαδή;
Εχει μια γέννα αλλά περιμένει και άλλη σύντομα μου είπε.. εγώ θα πάρω μάλλον απο αυτή που θα γίνει τώρα.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Καλησπερα!
Μην αγορασεις τον σκυλο αν δεν δεις πρωτα τους γονεις, τα κουταβια και το ιδιο το εκτροφειο!
Τα σκυλια πρεπει να πανε στο νεο τους σπιτι 2 με 2μιση μηνων. Αρα αυτο που σου ειπε ειναι σωστο.
Με τα υπολοιπα διαφωνω καθετα!
Γιατι δεν ψαχνεις και αλλα εκτροφεια?
 




elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Πως ειναι στην Ελλαδα το εκτροφειο και τα λινκ που παραθεσες ειναι γραμμενα στα γερμανικα?
Για πληροφοριες δινει τηλ του εξωτερικου και η ιστοσελιδα ειναι .de
 


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
Καλησπερα!
Μην αγορασεις τον σκυλο αν δεν δεις πρωτα τους γονεις, τα κουταβια και το ιδιο το εκτροφειο!
Τα σκυλια πρεπει να πανε στο νεο τους σπιτι 2 με 2μιση μηνων. Αρα αυτο που σου ειπε ειναι σωστο.
Με τα υπολοιπα διαφωνω καθετα!
Γιατι δεν ψαχνεις και αλλα εκτροφεια?
θέλω να ψάξω αλλά είναι ο μοναδικός στην ελλάδα με αυτη τη ράτσα..(ελβετικός ποιμενικός) Αλλίως εξωτερικό αλλά είναι πολλά τα έξοδα... όσο για το εκτροφείο μου είπε οτι δεν μπορώ να δω τους χώρους μέσα όπου μενουν τα σκυλιά. τις εγκαταστάσεις μπορώ να τις δώ.. Αλλά δεν το θεωρώ σωστό
 




dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
Πως ειναι στην Ελλαδα το εκτροφειο και τα λινκ που παραθεσες ειναι γραμμενα στα γερμανικα?
Για πληροφοριες δινει τηλ του εξωτερικου και η ιστοσελιδα ειναι .de
Μάλλον απάτη μυρίζομαι
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ο σιρκος που το εχει ψαξει εχει πει οτι εκτροφειο στην Ελλαδα δεν υπαρχει!!

επισης δεν υπαρχει περιπτωση εγω να επαιρνα κουταβι απο καπου που μου λενε οτι δεν θα δεις ουτε εγκαταστασεις ουτε σκυλια, μονο γονεις και κουταβια! Αυτο και μονο θα με εκανε να τρεξω μακρια!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οι 10 εβδομάδες είναι ok

Αν τα κουτάβια είναι νεογέννητα, θα μπορούσε για λόγους αποστείρωσης και άρα επιβίωσής τους, να μην θέλει ακόμη, να τα εκθέσει σε μικρόβια.

Ισως όμως, μόλις τσουπώσουν, να μην έχει πρόβλημα. Και δεν πρέπει κανονικά. Κάπου μετά τις 30-40 μέρες, θα πρέπει να είναι safe φαντάζομαι. Τον ρώτησες, μήπως τυχόν εννοεί αυτό;

Για τα λεφτά δεν έχω άποψη.
 




dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
Οι 10 εβδομάδες είναι ok

Αν τα κουτάβια είναι νεογέννητα, θα μπορούσε για λόγους αποστείρωσης και άρα επιβίωσής τους, να μην θέλει ακόμη, να τα εκθέσει σε μικρόβια.

Ισως όμως, μόλις τσουπώσουν, να μην έχει πρόβλημα. Και δεν πρέπει κανονικά. Κάπου μετά τις 30-40 μέρες, θα πρέπει να είναι safe φαντάζομαι. Τον ρώτησες, μήπως τυχόν εννοεί αυτό;

Για τα λεφτά δεν έχω άποψη.
θα επικοινωνίσω και πάλι μαζί του
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οταν κοιταζα εγω δεν μου ειχε γεμισει το ματι σαν κανονικο εκτροφειο και την ειχα ειχα δει και την σελιδα του στο f/b , τωρα βλεπω οτι εχει αλλαξει οποτε ειλικρινα δεν ξερω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη , ιστοσελιδα δεν εχουν? να δεις τα σκυλια τους και τις διακρισεις? ειναι οι πρωτες τους γεννες?
Το συγκεκριμενο εκτροφειο ειχε απασχολησει to forum και σε παλαιοτερο θεμα


http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/ποιο.να.διαλέξω-24874/
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν το γνωρίζω το εκτροφείο, οι δέκα εβδομάδες που είπε είναι μία χαρά..
Το να μην θέλει να δει τις εγκαταστάσεις..είναι λίγο αυτό που λένε "καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται"..αλλά μήπως έπαιξε ρόλο και το ύφος που το είπες.
Τα χίλια ευρώ προσωπικά τα θεωρώ λογική τιμή.
 


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
Οταν κοιταζα εγω δεν μου ειχε γεμισει το ματι σαν κανονικο εκτροφειο και την ειχα ειχα δει και την σελιδα του στο f/b , τωρα βλεπω οτι εχει αλλαξει οποτε ειλικρινα δεν ξερω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη , ιστοσελιδα δεν εχουν? να δεις τα σκυλια τους και τις διακρισεις? ειναι οι πρωτες τους γεννες?
Το συγκεκριμενο εκτροφειο ειχε απασχολησει to forum και σε παλαιοτερο θεμα


http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE.%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-15/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF.%CE%BD%CE%B1.%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89-24874/
δυστηχώς δεν έχουν ιστοσελίδα... Σε μερικές μέρες θα πάω να τον επισκεφτώ άλλωστε... Τα παιδιά μου είπαν πως έχεις ψάξει το θέμα για τα ελβετάκια.. θα σε πείραζε να μου πεις ορισμένα πράγματα για τη φυλή που πιθανόν να μη γνωρίζω?
 


dogmaster

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2012
117
0
μήπως έπαιξε ρόλο και το ύφος που το είπες.
δεν νομίζω επειδή το μόνο που του είπα ήταν οτι ήθελα να επισκεφτώ το εκτροφείο για να δω τα σκυλιά του και να συζητήσουμε για την φυλή... και μου απάντησε πως δεν μπορώ να πάω μέσα στο εκτροφείο για τους παραπάνω λόγους αλλά σε έναν χώρο παραέξω όπου θα γνωρίσω γονείσ και κουτάβια
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δεν μπορω να σου πω τιποτα παραπανω απο οσα μου εχουν πει και εμενα μιας και δεν την εχω ζησει την φυλη . Γενικα ειναι πιο ηρεμα απο τα γερμανακια , ειναι πολυ καλα σε κυναθληματα οπου στην υπακοη ξεχωριζουν , ειναι πολυ καλα με τα παιδια και ανεκτικα στα παιχνιδια τους χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν πρεπει να επιβλεπεις , ειναι καλοι φυλακες και σκυλοα συναργερμοι , εκπαιδευονται το ιδιο ευκολα με τα γερμανακια και γενικα οσους ειχα ρωτησει που ειχαν ζησει και τα γ.π και τα ελβ.π μου ειπαν προτιμουν τα ελβ.π. Τωρα αμα θες καλα εκτροφεια στην ευρωπη τα αγαπημενα μου ειναι
ισπανια
Regius kennel
real corte de las arcanas
Γαλλια- γαλλοφωνο βελγιο
Du bois des ternes
trebons kennel
of luna legacy (belgium)
Γερμανια
Von sutumer grund το οποιο τρεχει τους γεννητορες σε ιπο κτλπ
και τελος εχω ανακαλυψει ενα ωραιο στην πορτογαλια
Do vale das princesas

Apo ekei και περα μπορεις να ψαξεις και για σερβιες κροατιες κτλπ αμα θες αλλα εκει δεν εχω ιδεα τι αιματα παιζουν και μαλλον θα βρεις πιο φτηνα απο 1000 ευρω που ζηταει ο αγκραφα κενελ τα οποια κατα την ταπεινη μου γνωμη ισως ειναι πολλα αν φανταστεις οτι το δικο μου κουταβι το πεντιγκρι ειναι γεματο με πρωταθλητες μορφολογιας σε παγκοσμια και σκυλια με ιπο3 κτλπ και κοστισε 1200
προσωπικα για εμενα το κορυφαιο ειναι το du bois des ternes σε σκυλια , ολα τα εκτροφεια που σου ειπα εχουν γεννητορες απο εκει .
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
δεν νομίζω επειδή το μόνο που του είπα ήταν οτι ήθελα να επισκεφτώ το εκτροφείο για να δω τα σκυλιά του και να συζητήσουμε για την φυλή... και μου απάντησε πως δεν μπορώ να πάω μέσα στο εκτροφείο για τους παραπάνω λόγους αλλά σε έναν χώρο παραέξω όπου θα γνωρίσω γονείσ και κουτάβια
Γιατι να μην πας στο εκτροφειο ενω δεν εχουν προβλημα να σου δειξουν τα κουταβια και τους γονεις λιγο παραεξω? εγω αυτο δεν καταλαβαινω εκτος αμα θελουν να κρυψουν τιποτα