Sarplaninac


metal

Member
11 Ιανουαρίου 2014
5
0
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!!!θα ηθελα την γνωμη σας για το νεαρο σκυλακι που αποκτησα!μιας κ ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με τετοια ρατσα...το σκυλο μου τον εδωσε φιλος τσοπανης,ειναι 40 ημερων θα ηθελα να μου πειτε πως το βλεπετε..
ευχαριστω!!!
1535740_387507658060173_441622811_n.jpg1535612_387507704726835_2079253506_n.jpg1528567_387507768060162_239816242_n.jpg
 






Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
το προτυπο το διαβασες των σαρπλανινακ? μελετησες καθολου την φυλη? χαρτια εχει το κουταβι? και απο 40 ημερων δεν ειναι ευκολο να ξερεις αν θα βγει καλο μορφολογικα οποτε ειναι αδικος κοπος
 


metal

Member
11 Ιανουαρίου 2014
5
0
φιλε μου δεν ειμαι γνωστης της ρατσας,την μελεταω!οσο το οτι ειναι δυσκολο να βγαλει καποιος συμπερασμα για το αν ειναι σωστο μορφολογικα σε αυτη την ηλικια νομιζω οτι κανεις λαθος.Οι πραγματικοι γνωστες μπορουν ανετα να διακρινουν μορφολογικα την πορεια ενος σκυλου απο τοσο νωρις.Ευχαριστω!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
από τα βασικά ειναι πως 40 ημερών ειναι παράνομο το ότι δόθηκε το κουτάβι και χωριστηκε από τη μάνα.
Αλλά ναι σε τόσο μικρή ηλικία δεν μπορείς να μιλήσεις για μορφολογια.... από το πιο απλό (δόντια... ) ως την ανάπτυξη του σκελετού, γωνιώσεις κλπ.
Να το χαίρεσαι το κουτάβι, αντιμετώπισε το ως κουτάβι και όχι ως συγκεκριμένη φυλή και δώσε τεράστια βάση στην σωστη κοινωνικοποιηση του μιας και εγινε το λάθος να αποκοπει νωρίτερα από το σωστό από την τοκετοομαδα.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
χωρις παρεξηγηση , δεν θα ηταν καλυτερα να μελετησεις την φυλη πριν παρεις κουταβι? να δεις αμα ο χαρακτηρας της φυλης κανει για εσενα? να δεις και να μελετησεις εκτροφεις και τα σκυλια τους? οι πραγματικοι γνωστες θα σου πουν οτι ειναι αρκετα νωρισ να βγαλεις 100% συμπερασματα , και ενας σκυλος μπορει να πληρει το προτυπο σε διαφορες βαθμιδες απο το ικανοποιητικος μεχρι το εξαιρετος . Αλλα αμα ο σκυλος δεν εχει πεντιγκρι ειναι ανουσιο να καθεσαι να το σκεφτεσαι την μορφολογια του , υγιες να ειναι και ισορροπημενο στον χαρακτηρα και ασε τα υπολοιπα
και αμα θες ενημερωσου μεσα απο το φορουμ , τι πρεπει να προσεξεις οταν θες ενα σκυλο για συγκεκριμενης ρατσας
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
φιλε μου δεν ειμαι γνωστης της ρατσας,την μελεταω!οσο το οτι ειναι δυσκολο να βγαλει καποιος συμπερασμα για το αν ειναι σωστο μορφολογικα σε αυτη την ηλικια νομιζω οτι κανεις λαθος.Οι πραγματικοι γνωστες μπορουν ανετα να διακρινουν μορφολογικα την πορεια ενος σκυλου απο τοσο νωρις.Ευχαριστω!
Και γιατί δε ρωτάς αυτούς που στο έδωσαν; Σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα.
 








metal

Member
11 Ιανουαρίου 2014
5
0
τους ειδα τους γονεις ο πατερας ειναι περιπου 60 κιλα και η μανα γυρω στα 40.Η μορφολογια τους βαση των φωτογραφιων που ειδα στο ιντερνετ ειναι σωστη!Απο κει κ περα εγω απλως ανεβασα τις φωτογραφιες να μου πειτε τη γνωμη σας αλλα απ΄'οτι ειδα μονο αυτο δεν εγινε.Σαν νεο μελος απογοητευτηκα απο τη συμπεριφορα σας αφου τα σχολια σας εχουν δοση ειρωνιας.Να υπενθυμισω οτι τα forum ειναι για να βοηθουν οι σχετικοι τουσ ασχετους κ οχι να τουσ ειρωνευονται!Καλο σας βραδυ....ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ...
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
καλησπέρα. Ακομα και οι εκτροφεις δυσκολευονται να πουν αν ειναι εξαιρετης μορφολογιας απο τοσο μικρο,συνηθως εχουν ξεκαθαρη αποψη γυρω στους εξι μηνες..
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
τελικα καποιοι μπαινουν εδω μεσα για να ακουσουν τη γνωμη μας , η για να ακουσουν αυτα που θελουν ? και τι γινεται οταν αυτα που ακουν , δεν ταιριαζουν μ αυτα που θελουν ? κι εμεις στην τελικη , τι να κανουμε , να λεμε τη γνωμη μας , η αυτο που τους χαιδευει τ αυτια ?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εγω παντως ειρωνεία δεν ειδα πουθενα....
εκτός αν θεωρείται ειρωνεία να μην λες σε κάποιον αυτό που θελει να ακουσει, αλλά αυτο που θεωρείς εσύ σωστο.... τεσπα!
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
μα , του λες οτι μ αυτες τις φωτογραφιες βλεπουμε ενα ωραιο κουταβι , του λες οτι ειναι νωρις για να φανει αν ανταποκρινεται στη φυλη του , οοοχι , ενας ειδικος ξερει αμεσως , .... του λες ωραια τι σου ειπαν απο κει που το πηρες , τιποτα γιατι το πηρε απο τσοπανο , (ποσο ''εκτροφικο '' μπορει να εχει ο τσοπανος ρε γαμωτο ) , και οτι ειδε τους γονεις και ειναι οκ , του λες οτι τελος παντων , το πηρε τωρα , αν ηθελε ρατσας , επρεπε να το χε ψαξει πριν .... σου λεει ειρωνευεσαι....
τι θες ν ακουσεις αγορινα μου στην τελικη ? κι αν δεν ειναι ''ρατσα '' , τωρα που το πηρες ηδη , θα το διωξεις ?
 








st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αγαπητέ metal καλώς ήρθες καταρχήν!

Ως νέος σκυλογονιός θα έπρεπε να είχες κάνει την έρευνα σου πριν αποκτήσεις τον σκύλο!
Η μορφολογία ενός σκύλου δεν κρίνεται από φωτογραφίες που έχεις δει εσύ στο internet ή από την αξιολόγηση ενός forum!Νομίζω καταλαβαίνεις τον λόγο!
Η φυλή έχει κάποιο πρότυπο και εκείνο πρέπει να ακολουθεί το κάθε δείγμα της φυλής!

Επέτρεψε μου όμως να αναφερθώ σε κάποια σημαντικά λάθη από μέρους σου!
Είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις 5-10 πράγματα πριν αποκτήσεις έναν σκύλο!Αυτό θα σε βοηθήσει μετέπειτα!Αυτήν την στιγμή έχεις έναν σκύλο χωρίς pedigree που σου έδωσε ένας τσομπάνης 40 ημερών αντί >60ημερών που πρέπει να φύγει από την μάνα του και την τοκετοομάδα!Η παραμονή στην τοκετοομάδα και δίπλα στην μάνα έχει την χρησιμότητα της κοινωνικοποίησης των κουταβιών και το τι βάσεις θα μπουν για την μετέπειτα πορεία ως χαρακτήρες!
Όσον αφορά την μορφολογία του σκύλου αυτό θα το κρίνεις ένας κριτής σε κάποια έκθεση μορφολογίας!
Για να πάρεις μέρος σε μία έκθεση και να κριθεί ο σκύλος θα πρέπει να πληρείς κάποια πράγματα, όπως η ύπαρξη Pedigree!

Η βοήθεια που μπορώ να σου προσφέρω είναι να σε ενημερώσω ότι έκανες λάθος σε κάποια πράγματα!
Έπρεπε να ενημερωθείς πριν αποκτήσεις τον σκύλο για κάποια πράγματα!
Αυτήν την στιγμή είναι πλέον αργά!Δεν μπορούμε να κάνουμε κάποιου είδους συζήτηση πάνω στον σκύλο σου γιατί θα είναι παραπληροφόρηση!Ζήσε με τον σκύλο σου και τίποτα παραπάνω!

Κανείς δεν είναι ειδήμονας!Ειδήμονας είναι ένας εκτροφέας και ο κριτής της φυλής!

Να τον χαίρεσαι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22