"Save Lennox"


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Έχω μία απορία ερώτηση για κάποιον ίσως που είναι πιο ενημερωμένος από εμένα πάνω στο θέμα του lennox. Δεν μπορούσε να ζητήσει η οικογένεια τεστ dna να αποδειχθεί ότι ο σκύλος δεν είναι πιτ;
Το θελω αυτο το σχολιο αν μου επιτρεπεις Μυρτω! :)

Και πως αποδεικνυεται οτι ενας σκυλος ειναι ''pit'', για να μπορουμε μετα να αποδειξουμε οτι καποιος αλλος που του μοιαζει δεν ειναι; Ξερω οτι πολλοι θα διαβασουν και ελαχιστοι θα καταλαβουν, αλλα αυτος ειναι δυστυχως ο ''παραλογισμός'' που υπαρχει γυρω απο τον όρο ''pit''...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και πως αποδεικνυεται οτι ενας σκυλος ειναι ''pit'', για να μπορουμε μετα να αποδειξουμε οτι καποιος αλλος που του μοιαζει δεν ειναι; Ξερω οτι πολλοι θα διαβασουν και ελαχιστοι θα καταλαβουν, αλλα αυτος ειναι δυστυχως ο ''παραλογισμός'' που υπαρχει γυρω απο τον όρο ''pit''...
Ακριβως... πανω σε αυτο πατανε και οι απαγορευσεις.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Σωστά αναφέρθηκε ότι η Βόρεια Ιρλανδία ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο ΑΛΛΑ η Αγγλία έχει αλλάξει το νόμο για τα ζώα! Αν η Βόρεια Ιρλανδία είχε προσαρμοστεί ο Lennox θα ζούσε κανονικά με την οικογένεια τους!!
Δεν έχω καμία Αγγλοφιλία (μην παρεξηγηθώ λόγω φυλής :p ) αλλά τα σωστά πρέπει να τα λέμε...

Αντιγράφω από το επίσημο Site http://savelennox.com/ (είναι Mirror του co.uk γιατί εκείνο έχει πέσει λόγο κίνησης):

Northern Ireland has yet to fully implement the same dog legislation as mainland UK; if Northern Ireland were to complete the dog legislation here then Lennox could now be at home with his family and they would not now be facing legal prosecution. The USPCA said the law in Northern Ireland could be changed simply and rather quickly by an order in Council.


 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ξερω οτι πολλοι θα διαβασουν και ελαχιστοι θα καταλαβουν, αλλα αυτος ειναι δυστυχως ο ''παραλογισμός'' που υπαρχει γυρω απο τον όρο ''pit''...
Ακριβως... πανω σε αυτο πατανε και οι απαγορευσεις.
Η Αμαλια λοιπον καταλαβαινει τι θελω να πω.

Οσον αφορα το παραπανω σχολιο για τον όρο "pit" σημειωτεον οτι πρακτικα δεν ειναι φυλη(δυστυχως) αλλα ενας "ατυχής" προσδιορισμος. Το ποιοι ευθυνονται πραγματικα και πόσο για την κακη "μοιρα" αυτων των σκυλιων, ειναι ακομα ενα μεγαλο "δυστυχως" .... Και σταματαμε εδω.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η Αμαλια λοιπον καταλαβαινει τι θελω να πω.

Οσον αφορα το παραπανω σχολιο για τον όρο "pit" σημειωτεον οτι πρακτικα δεν ειναι φυλη(δυστυχως) αλλα ενας "ατυχής" προσδιορισμος. Το ποιοι ευθυνονται πραγματικα και πόσο για την κακη "μοιρα" αυτων των σκυλιων, ειναι ακομα ενα μεγαλο "δυστυχως" .... Και σταματαμε εδω.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Κι εγώ κατάλαβα τι εννοείς και έχεις δίκιο. Μια φυλή με ασαφή όρια κι έτσι μπορεί ο καθένας μας να ονομάσει πιτ μπουλ ότι μοιάζει με πιτ.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
δηλαδή πείτε μου κάτι... αν περάσει ένας τέτοιος νομος απαγόρευσης στην ελλάδα...
θα πρέπει ένα τεράστιο ποσοστό από εμάς με ημίαιμα να κάνει euthanasia στα σκυλιά του???
γιατί μοιάζουν έστω και ελάχιστα με pits?
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
δηλαδή πείτε μου κάτι... αν περάσει ένας τέτοιος νομος απαγόρευσης στην ελλάδα...
θα πρέπει ένα τεράστιο ποσοστό από εμάς με ημίαιμα να κάνει euthanasia στα σκυλιά του???
γιατί μοιάζουν έστω και ελάχιστα με pits?
Η Ρόη μοιάζει με πιτ. Δεν ξέρω τους γονεις της, αλλα μπορει να έχει κατι απο πιτ. Ας την πειραξει κανενας! :mad:
Σαν χωρα ειμαστε γενικα για τα μπαζα αλλα δεν νομιζω να φτασουμε σε τετοιο σημειο και να ψηφιστει ενας τοσο ακυρος νομος.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ποσο ζωα είμαστε πια??
Kατανοώ πώς το λες, αλλά νομίζω πως ειδικά και μετά από αυτές τις καταστάσεις η λέξη αυτή ΔΕΝ θα έπρεπε να χρησιμοποιείται έτσι! Το ζώο ωθείται από ένστικτα και θανατώνεται αν πειράξει, ο άνθρωπος (τρομάρα του!!) ωθείται ΚΑΙ από τη λογική και επιβραβεύεται για τέτοιες φρικαλεότητες!!

Κατοικος του Μπελφαστ για το θεμα ειπε τα παρακατω - και αν διαβασετε και αλλες αποψεις ειναι παρομοιες... (νομιζω εχει σημασια να γραφτει εδω μετα απο τοση συζητηση για παραπληροφορηση). Για ειμαι ειλικρινης νομιζω οτι αυτοι οι ανθρωποι μονο με λοβοτομη θα σκεφτοντουσαν διαφορετικα.
Γι αυτό εγώ επιμένω πως δεν τίθεται καν θέμα παραπληροφόρησης!! Αυτοί οι άνθρωποι, όπως και όλοι μας, σε αυτά τα θέματα έχουν τη δυνατότητα να μάθουν, να ενημερωθούν, να διαβάσουν, να να να...δεν τους αποκρύπτει κανέις πληροφορίες που δεν μπορούν να βρουν από άλλες έγκυρες πηγές (βιβλία, έρευνες, φιλοζωικές κλπ)! Γι' αυτό και κατ' εμέ εν προκειμένω ΔΕΝ τίθεται καν τέτοιο θέμα! Είναι άμυαλοι, τραγικοί και απαράδεκτοι και απ' ό,τι φαίνεται το συγκεκριμένο συμβούλιο είναι ενδεικτικό και των πολιτών που υπηρετεί! Πόσο ΗΛΙΘΙΟΣ είναι δηλαδή ο συγκεκριμένος άνθρωπος που λέει όσα λέει;; Και συγκρίνει ένα είδος από αιώνες εξημερωμένο με τα λιοντάρια και τις τίγρεις! ΕΛΕΟΣ!!

Μυρτω ο σκυλος ηταν "DNA registered" ... συγκεκριμενα "he was DNA certified as an American Bull Dog and Labrador mix" τωρα τι σημαινει αυτο και κατα ποσο ειχε σημασια αφου εμοιαζε με πιτμπουλ..
Ένας ακόμα λόγος που αυτή η ιστορία ΒΡΟΜΑΕΙ από την αρχή μέχρι το τέλος! Πιστοποιημένα να μην είναι πιτ αλλά να θανατώνεται ως τέτοιο;;;;;; Πόσο κουφό δηλαδή;;; Πόσο;;;; Είναι τόσο μ%@*&κισμένοι που τους έχω ικανούς λίγο καιρό μετά να βγουν και να πουν "μας συγχωρείτε που τον σκοτώσαμε ενώ δεν ήταν η "επικίνδυνη" ράτσα. Κάναμε λάθος. Συμβαίνουν αυτά!" και θα το πουν και με το χαζοχαρούμενο ύφος που τους διακρίνει γενικότερα!!

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά με έχουν πιάσει τα νεύρα μου με αυτή την ιστορία! Νιώθω λες και ήταν ο δικός μου σκύλος! Και είναι τραγικό και απάνθρωπο που δεν έδωσαν έστω το περιλαίμιο στην οικογένεια!!!!
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Και είναι τραγικό και απάνθρωπο που δεν έδωσαν έστω το περιλαίμιο στην οικογένεια!!!!
Έλεος ρε παιδιά!! Έστω το κολάρο!!! Για ποιο λόγο δεν το έδωσαν;;;:mad:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Επειδή ομολογώ ότι δεν το κατέχω το θέμα και έχω μάλλον μπερδευτεί...

Ο φουκαριάρης ο Lennox έμοιαζε με pitbull και βρήκε τον μπελά του.
Η οικογένειά του απέδειξε λέμε, ότι είναι american bull dog mix.
Αρα...τα american bull dogs δεν είναι απαγορευμένα εκεί; Αυτό λέμε;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Καποτε καιγαν μαγισσες,
τωρα δαιμονοποιουν σκυλια....
η ανθρωποτητα παει μπροστα...
ή απλως κανει κυκλους γυρω απο τον εαυτο της?
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτό που έγινε ήταν πάρα πολύ άσχημο, όμως δυστυχώς δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε. Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα το θέμα και νομίζω ότι θα γίνει, γιατί είναι αρκετά πιασάρικο και συγκινητικό. Μπορεί να δούμε κάποιο ρεπορτάζ-αφιέρωμα ή ακόμα και τηλεοπτική ταινία στο μέλλον, ποιος ξέρει... Απ' όσα διάβασα, μου φαίνεται δύσκολο να θανατώθηκε χτες το καημένο το σκυλί. Μια άποψη απ' το FB που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα:

Northern Ireland is known as the "epicentre" of dogfighting within the UK as it is how the dogs are brought in and also the location of some of the most prolific dog fighters, fights and dogs themselves. What REALLY happened to Lennox? No visit. No body. How long has Lennox really been dead? Or worse, was he long-ago sold or given to people who participate in dog fighting?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο (οσον αφορα το οτι δωθηκε) γιατι ο σκυλος ηταν στειρωμενος, οχι dog agressive και ζουσε με αλλα 2 σκυλια. Για το αν ηταν απο πριν νεκρος , το θεωρω πολυ πιθανο. Ειχαν βγει φωτογραφιες στη δημοσιοτητα που τον εδειχναν σε πολυ ασχημη κατασταση.