Scalibor,advantix,frontline


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Hlianna τι εννοεις τιποτα; η σκνιπα κυκλοφορει με θερμοκρασιες 17κελσιου και ανω.
Εγώ το χειμώνα τους έχω μόνο με σκάλιμπορ, από Απρίλη και μετά αρχίζουν οι αμπούλες.
Το σκάλιμπορ ουδέποτε τους δημιούργησε πρόβλημα. Μακροπρόθεσμα όλα μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα το οποίο ούτε καν γνωρίζουμε αυτή την στιγμή αλλά και στο μέλλον να προκληθεί δεν θα είμαστε ποτέ σίγουροι από που προήρθε. Προτιμώ αυτό παρά το καλαζάρ. (όχι ότι αποκλείεται καλαζάρ με όλες τις προφυλάξεις. Εξαρτάται από την περιοχή που ζεις κατά πάρα πολύ.)
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Hlianna τι εννοεις τιποτα; η σκνιπα κυκλοφορει με θερμοκρασιες 17κελσιου και ανω.
Eννοω τιποτα, εκτος κι αν παμε στην εξοχη για παιχνιδι ή μεινει για αρκετη ωρα εξω το βραδυ που θα της βαλω σιτρονελλα, αλλα αυτο δεν γινεται καθημερινα.
Η σκνιπα ξερω ποτε κυκλοφορει, εχουμε κανει δυστυχως διατριβη.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
καθε 20? στο ειπε Κτηνίατρος? Εμας μας ειπε καθε 30 ειναι υπεραρκετο. Ισως εξαρταται και απο την περιοχή που ζει ο σκυλος.
Περυσι ηταν η πρωτη φορα που εβαζα αμπουλα οχι καθε 20 αλλα καθε 30 μερες. Το αποτελεσμα? Και λεισμανια και ερλιχιωση. Τυχαιο? Δεν νομιζω. :(

Το scalibor δεν θελω ουτε να το βλεπω. Μονο bioband η καποιο αλλο φυτικο περιλαιμιο. Πλεον καθε 20 μερες ex spot και φυσικα καθε απογευμα το eukacid κανει παρτυ!
 
Last edited:


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Eγω δε θα εβαζα με τιποτα σκαλιμπορ. Καποιο φυτικο λουρακι και σιτρονελα καθε βραδυ.
Το φυτικό λουράκι το καλοκαίρι,μην το βάζεις καθόλου.Ετσι θα νομίζεις ότι είναι προστατευμένο, ενώ στην ουσία δεν θα κάνεις τίποτα! Το SCALIBOR,αν δεν προκαλέσει ερεθισμό στο δέρμα άμεσα ή άλλη ένδειξη στο σημείο εκείνο,είναι η πιό σίγουρη προστασία (απόλυτη δεν υπάρχει).
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Περυσι ηταν η πρωτη φορα που εβαζα αμπουλα οχι καθε 20 αλλα καθε 30 μερες. Το αποτελεσμα? Και λεισμανια και ερλιχιωση. Τυχαιο? Δεν νομιζω. :(

Το scalibor δεν θελω ουτε να το βλεπω.
Τυχαίο ναι. Είτε βάζεις αμπούλες και περιλαίμιο είτε όχι,μπορεί να συμβεί. Απλά με την προστασία των φαρμάκων,μειώνεις αισθητά τον κίνδυνο,δεν τον εξαλείφεις.
Το SCALIBOR είναι όντως δυνατό. Αν ο σκύλος σου όμως δεν εμφανίσει παρενέργειες,είναι η καλύτερη προστασία. Καλύτερα μερικούς μήνες στην έκθεση του φαρμάκου,παρά καλαζάρ ή ερλείχια (όσο γίνεται).
Οπως θα ξέρεις,και οι δύο ασθένειες έχουν αρκετό διάστημα επώασης. Μήπως υπήρχαν από πριν βάλεις κάποια αμπούλα?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
ναι μπορει να ειναι τυχαιο μπορει και οχι. παντα ημουν αρκετα σχολαsτικη
εκτος απο περυσι. Οχι δεν υπηρχε πριν.
Επειδη εχουν εμφανισει και οι τρεις δεν το προτιμω.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ πολύ έναν - έναν για τις απαντήσεις σας,ήταν κατατοπιστικότατες,όποιος έχει απορίες ας τις γράψει εδώ στο δικό μου ποστ αν θέλει ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι,χαίρομαι ήδη που αναπτύχθηκε το θέμα !
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Παιδιά έχω κι άλλη ερώτηση.Χθες έβαλα στην μικρή μου το scalibor και στις οδηγίες λέει μετά την τοποθέτηση του να πλένουμε τα χέρια.Αυτό ισχύει και για κάθε φορά που θα χαϊδεύω την μικρή και τυχαία μπορεί να το ακουμπάω?
 




Μαρθα

Well-Known Member
9 Απριλίου 2014
199
29
παιδια εμενα μια κτηνιατρος μου ειχε πει οτι εφοσον τα βαζω αμπουλα το σπρευ θεωρειτε υπερβολη και εκτος του οτι ξοδευεις παραπανω χρηματα δεν ειναι και το καλυτερο να παραφορτωνεις τον σκυλο σου με τοσα χημικα! αυτα ακριβως μου ειπε.
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εγω του βαζω Scalibor και αμπουλα Frontline..περυσι δεν βρηκα ουτε ενα τσιμπουρι πανω του..ας ελπισουμε το ιδιο και φετος..παντως το Scalibor δεν το αλλαζω με τιποτα..το θεωρω το κορυφαιο κολαρο και με διαφορα..
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Εγώ βάζω από την άνοιξη βάζω μόνο την αμπούλα η Advantix η Advocat (οτι βρω στην αγορά τέλος πάντων) κάθε μήνα, μέχρι τον Οκτώβρη, μετά μόνο κολλάρο Kiltix μέχρι τον Απρίλι πάλι, ποτέ δεν είχα κανένα προβλημα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παιδιά έχω κι άλλη ερώτηση.Χθες έβαλα στην μικρή μου το scalibor και στις οδηγίες λέει μετά την τοποθέτηση του να πλένουμε τα χέρια.Αυτό ισχύει και για κάθε φορά που θα χαϊδεύω την μικρή και τυχαία μπορεί να το ακουμπάω?
Nαι. Και ειδικα το παιδακι σου που μπορει να βαλει και τα χερια του στο στομα.

Ran Tan Plan το λουρακι το βαζω μονο για τη σκνιπα. Δε θεωρω οτι ειναι περιττο αφου μυριζει απιστευτα και ανα διμηνο το αλλαζω. Η ex spot με εχει καλυψει στο θεμα ψυλλοι και τσιμπουρια.
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
εμεις βαζουμε bioband 2o καλοκαιρι τωρα και ειμαστε ευχαριστημενοι.
 


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Μιας και πιάσαμε την εξωτερική αποπαρασίτωση.

Έχει δοκιμάσει κανείς, κι αν ναι τι γνώμη έχει για, τα παρακάτω:

Κολάρο: antiphlebotome Collar
Αμπούλα: Vectra 3d
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Nαι. Και ειδικα το παιδακι σου που μπορει να βαλει και τα χερια του στο στομα.

Ran Tan Plan το λουρακι το βαζω μονο για τη σκνιπα. Δε θεωρω οτι ειναι περιττο αφου μυριζει απιστευτα και ανα διμηνο το αλλαζω. Η ex spot με εχει καλυψει στο θεμα ψυλλοι και τσιμπουρια.

Σ'ευχαριστώ πολύ...
Υ.Γ. η μικρή που ανέφερα είναι η σκυλίτσα μου ,δεν έχω παιδιά είμαι μπουμπούκι ακόμα *agapoylas**agapoylas*
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
εμεις βαζουμε bioband 2o καλοκαιρι τωρα και ειμαστε ευχαριστημενοι.
εβαλα και εγω στο Συλβιο πριν απο μια εβδομάδα. Δεν ειχαμε παρενεργειες αλλα μου φαινεται οτι μυριζει καπως εντονα. περισσοτερο απο το σκαλιμπορ
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
εβαλα και εγω στο Συλβιο πριν απο μια εβδομάδα. Δεν ειχαμε παρενεργειες αλλα μου φαινεται οτι μυριζει καπως εντονα. περισσοτερο απο το σκαλιμπορ
Ναι στην αρχη μυριζει αρκετα εντονα, αλλα εμας μετα απο λιγες μερες μυριζει πιο νορμαλ. Παντως τη μικρη δεν την ενοχλει στην αρχη οποτε φανταζομαι ειναι οκ.
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
παιδια εγω περιμενω απο μερα σε μερα να μου φερει η φαρμακοποιος μας εδω ενα καινουριο σπρει το οποιο περιεχει σιτρονελα και ειναι και για τη σκνιπα και τα τσιμπουρια και τουσ ψιλους!!και ειναι και βιολογικο..περιμενω απο μερα σε μερα να μου το φερει να το δω και θα σας πω!α και λεει οτι ειναι το μοναδικο που τα πιανει ολα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc