Self-service πλύσιμο σκύλου


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και δεν εννοώ εκείνο το φρικτό πλυντήριο που βάζουν μερικά καθάρματα τα σκυλιά τους, αλλά ένα άνετο self-service μέρος που έχει όλες τις ευκολίες για να πλύνει κανείς το σκύλο του. Μάλιστα έχουνε τρεις βρύσες με σωλήνα: έναν που βρέχει το σκύλο με νεροσάπουνο, έναν που τον ξεπλένει και έναν που τον βρέχει με μείγμα νερού και κρέμας μαλλιών. Στο τέλος έχουνε και τη μεγάλη φυσούνα για ξέπλυμα. Και η τιμή στο Τέξας, κατά τις ειδήσεις, είναι 4 δολλάρια, δηλαδή γύρω στα 3 ευρώ:

http://www.youtube.com/watch?v=paI7Ps-2j24
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μπανιέρα του σπιτιού το χειμώνα, στην αυλή το καλοκαίρι. Λίγο ζόρι για τη μέση επειδή είναι χαμηλά η μπανιέρα, ειδικά μετά το 2ο σκύλο αλλά κόστος αρκετά χαμηλότερο :D

Ευκαιρία μετά για περιποίηση νυχιών αφού έχουν μαλακώσει, σκούπισμα με πετσέτα, βόλτα να στεγνώσουν και έτοιμοι :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Μπανιέρα του σπιτιού το χειμώνα, στην αυλή το καλοκαίρι. Λίγο ζόρι για τη μέση επειδή είναι χαμηλά η μπανιέρα, ειδικά μετά το 2ο σκύλο αλλά κόστος αρκετά χαμηλότερο
Ακριβώς έτσι. Οταν βέβαια το ένα από τα δύο είναι πολύ μαλλιαρό και μακρύτριχο, η μέση δεν ζορίζεται απλά... Και μόνο λόγω της κούρασης, δεν θα συμφωνήσω για το κόστος. Ετσι κι αλλιώς 4-5 φορές τον χρόνο, μπανιαριζόμαστε τόσο κυριλλέ. Χαλαρά, πήγαινα σε ένα τέτοιο μέρος. Δεν είναι καθόλου κακό. Εγώ βέβαια τους αφήνω να μουλιάσουν και κάμποσο στην μπανιέρα και εκεί δεν θα το είχαμε αυτό, αλλά τέλος πάντων...:D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλά, η τεμπελιά δεν έχει όρια, απ' ότι κατάλαβα κάνουν χρησές δουλειές επειδή οι πελάτες τους βαριούνται να καθαρίσουν το μπάνιο τους μετά :paja1::maria::p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Καλά, η τεμπελιά δεν έχει όρια, απ' ότι κατάλαβα κάνουν χρησές δουλειές επειδή οι πελάτες τους βαριούνται να καθαρίσουν το μπάνιο τους μετά :paja1::maria::p
Berna μου, κι εγώ θα προτιμούσα να παραμείνει το μπάνιο μου καθαρό, παρά που γίνεται η μπανιέρα από άσπρη, μαύρη. Και δεν είναι και τόσο τεμπέλικο. Ετσι κι αλλιώς, οι ιδιοκτήτες κάνουν την δουλειά. Απλώς με τον εξοπλισμό, διευκολύνεις την ζωή σου. Δεν με χαλάει καθόλου, έχω να σου πω.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Αν είχα την επιλογή, θα προτιμούσα να μην έχω να το πλύνω και κυρίως να μην κομματιάζεται η μέση μου ;):)
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ένας γνωστός μου πάντως στο σπίτι του έφτιαξε δωμάτιο με μπανιέρα σκύλου (υπερυψωμένη, με ράμπα, θα βάλει και "Γ" κλπ.) :D - βέβαια το σίτι είναι δικής του κατασκευής...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Κι εγώ πλένω πλέον το Μουφ σπίτι μόνη μου, γι' αυτό άλλωστε και αγόρασα τη βαρέων βαρών φυσούνα των τεσσάρων ίππων. :) Το εν λόγω "πλυντήριο" όμως είναι καλό για το χειμώνα π.χ. που κάνει φρικτό κρύο έξω στο Καλαμποκιστάν και το μπάνιο θα γίνει χάλια λόγω φυσούνας. Από την άλλη μεριά όμως προτιμώ να γίνει χάλια το μπάνιο διότι τελευταία όποιος πλένει το Μουφ εκτός εμού του δίνει και μια ωραία αλλεργία που μου έχει στοιχίσει μέχρι τώρα 400 δολλάρια σε κτηνιατρικά έξοδα! Οπότε τώρα τον πλένω μόνη μου πάντα με κτηνιατρικό σαμπουάν που παίρνω με συνταγή και μου έρχεται και το όλον φτηνότερα. Και μάλιστα το Μουφ παραμένει υγιές. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Ένας γνωστός μου πάντως στο σπίτι του έφτιαξε δωμάτιο με μπανιέρα σκύλου (υπερυψωμένη, με ράμπα, θα βάλει και "Γ" κλπ.) :D - βέβαια το σίτι είναι δικής του κατασκευής...
Που μένει; Με μια μικρότερη χρέωση, μπορεί να τον προτιμήσουμε...:D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βρειτε βρε κανενα ποταμι και καντε το μπανιο τζαμπα και χωρις να γινεται το σπιτι χάλια! Εγω με το ποταμι σωθηκα.
 


Φιλαρακος

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
221
0
Athens,N.Kosmos
σαμπουαν στο ποταμι??

ωραια ιδεα..ανετα θα τον πηγαινα...εκτοσ οτι θα εμενε καθαρο το μπανιο , θα εμενε κ το υπολοιπο σπιτι ,γιατι μετα το μπανιο η τριχα που πεφτει γεμιζει τσουβαλια..ασε που στην μπανιερα με το ζορι καθεται..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω δεν βαζω σαμπουαν στο ποταμι. Δεν χρειαζεται. Αλλά σιγουρα υπαρχουν και οικολογικα βιοδιασπώμενα :D
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Βρειτε βρε κανενα ποταμι και καντε το μπανιο τζαμπα και χωρις να γινεται το σπιτι χάλια! Εγω με το ποταμι σωθηκα.
Σωστός.
Εγώ πάλι έχω μια λίμνη εδώ κοντά, αν βάλω το σκύλο μέσα όμως θα βγει με 3 κεφάλια από την ρύπανση:eek::eek::eek:

Άσε που την τελευταία φορά που μπήκα σε ποτάμι βγήκα με βδέλλες:shock:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτο ειναι προβλημα. Απο το δικο μας ποταμι άνετα μπορεις να πιεις. Εξαλλου, το ποταμι δεν εινμαι στατικο οπως η λιμνη.
Και με τα πηδηματα και τις βουτιες που κανει η σκυλα μεσα, ξεπλενεται τελεια.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οχι. Το δικο μας ποταμι ειναι το ιδανικο. Εχει παραλια με αμμο. Δεν θυμασαι τις φωτο μου?
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Παντως το μπανιο για πολλα σκυλια ειναι ολοκληρη επιχειρηση και μαλιστα πολυ δυσκολη.
Η Ηρα βουλωνει την μπανιερα στο λεπτο. Αν την πλυνω στο πατωμα του μπανιου, βουλωνει το σιφωνι. Να μην πω πώς γινομαι εγω με τα τιναγματα που κανει.
Στο μπαλκονι με το λαστιχο ειναι αρκετα καλυτερα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22