Sharpei - Saya


TaitO

New Member
17 Μαϊου 2009
3
0
Καλώς σας βρήκα :)

Ωραία δουλειά έχετε κάνει με το forum παιδιά... :)

Λοιπόν είμαι ο Στέλιος και έχω την Saya ένα Sharpei Θηλυκό.
 

Attachments



TaitO

New Member
17 Μαϊου 2009
3
0
Μετά από την παρουσίαση της πανέμορφης-πανεξυπνης-τέλειας σκυλίτσας μου :p θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πραγματάκια :)

1. εδώ που μένω το χειμώνα συνήθως χιονίζει κάποιες μέρες...
μπορώ να το έχω έξω? και αν ναι τι πρέπει να προβλέψω / φτιάξω για να είναι προστατεύμενη από το κρύο ?

2. η κοπέλα που έκανε την γέννα δεν μου έδωσε τα χαρτιά ακόμη... και δεν μπορώ να την βρω πλέον... τι μπορώ να κάνω εναλλακτικα? υπάρχουν άλλοι τρόποι? (θα ήθελα κάποια στιγμη να την πάω για κάποια διοργανωση ας πουμε)

Ευχαριστώ!
Στέλιος
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!:)
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να πάρεις τα χαρτιά...Πρέπει να μιλήσεις με την εκτροφέα!
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Καλως ηρθες Στελιο με την ομορφη Saya!!!

Τον χειμωνα οταν εχει πολυ κρυο και το χει στρωσει το
χιονακι τα δικα μου τα αφηνω μεσα στο σπιτι.

Αλλιως τις ωρες που δουλευω και λειπω τα αφηνω στον κηπο
αλλα εχω στην βεραντα δυο σπιτια που μπορουν να μπουν
για να προστατευτουν! Και φυσικα μολις γυριζω παλι
μεσα στο σπιτι μαζι μου!

Οσον αφορα τα χαρτια πρεπει να βρεις την εκτροφεα για να
στα δωσει!
 








Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Γεια σου Στελιο!!! τελικα δεν τον βρηκες τον Ανδρέα να σου δωσει τα χαρτιά? ειναι πια στην Κυπρο γιατι πηρε μερος στην εκθεση της Κυπρου το Σ/Κ.
αν θελεις να δω μηπως εχει τηλεφωνο στον καταλογο της εκθεσεις.:)

με ξαναρωτησες για το αν κανει να αφησεις τον σκυλο εξω και σου ειπα... ειναι κριμα για τον σκυλο...
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Στέλιο γεια σου και πάλι. :)

Αν δεν μπορείς τελικά να κρατήσεις τη Saya μέσα στο σπίτι να ζει δίπλα σας και μαζί σας και να μοιράζεται την καθημερινότητα σας, η λύση δεν είναι να βγει στον κήπο. Τη γνώμη μου σου την έχω ξαναπεί, δε θα πεθάνει από το κρύο αλλά θα είναι ένα θλιμμένο σκυλί.
Βρείτε κάποιον να την δώσετε τώρα που είναι μικρούλα ακόμα. Πριν μεγαλώσει, δεθεί μαζί σας και ραγίζει η καρδιά της που θα σας αποχωριστεί. :(

Και αν είσαι αποφασισμένος για σκύλο, επειδή σε κανέναν σκύλο δεν αξίζει η απομόνωση από την αγέλη του (εσάς), στη θέση σου θα έκανα το εξής: θα πήγαινα σε ένα καταφύγιο και θα έπαιρνα έναν σκύλο (ίσως και έναν δεύτερο στην πορεία, όπως ξέρω ότι θα σου άρεσε).
ΟΧΙ γιατί ο σκύλος του καταφύγιου αξίζει λιγότερα, αλλά γιατί είναι προτιμότερη η ζωή στον κήπο σου από τη ζωή στο καταφύγιο.

ΠΡΟΤΟΥ όμως το κάνεις ακόμη και αυτό, θα πρέπει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα για τα σκυλιά γενικότερα γιατί τα έχεις κάπως λάθος στο μυαλό σου.
Διαφορετικά δυστυχώς δεν θα είσαι σε θέση να κάνεις κανένα σκυλί χαρούμενο. Και θα καταλήξεις απλά με έναν μπελά/υποχρέωση που θα ζει στον κήπο σου και ο (όποιος) σκύλος σου με μια μόνιμη μελαγχολία.

Φιλικά πάντα.
 


TaitO

New Member
17 Μαϊου 2009
3
0
Παιδιά ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες :)

αν μπορείς να μου βρεις το τηλ θα το εκτιμούσα :)

φιλενάδα η άποψη εχω-σκυλο-και-μονο-μεσα-στο-σπιτι δεν είναι σωστή οπότε δες το λίγο πιο γενικά το θέμα και μην υποστηρίζεις τόσο αυστηρα την άποψη σου :) (πάντα φιλικά εεεεε)

Και πίστεψε με (όσο και έξω να την έχω) από το σπίτι μου, ίσως και να περνάει 100 φορές καλύτερα από κάποιον που την έχει μέσα στο σπίτι και απλώς την έχει μέσα...

με την σκυλίτσα μου ασχολούμαστε (εγώ και η γυναίκα μου) από το απογευμα μεχρι το βράδυ..... οπότε το που θα μένει το βράδυ ή οταν θα λείπουμε δεν νομίζω να λέει και τόσα πολλά...

Παρόλα αυτά ο καθένας με την άποψη του... τελικό λόγο έχει το κατοικίδιο ;) χεχε

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια και τις πληροφορίες :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΟΧΙ γιατί ο σκύλος του καταφύγιου αξίζει λιγότερα, αλλά γιατί είναι προτιμότερη η ζωή στον κήπο σου από τη ζωή στο καταφύγιο.
:D :D Αν θέλετε ένα σκυλί που να το σπάτε στο ξύλο πάρτε ένα από αυτά που γδέρνουν ζωντανά οι Κινέζοι θα το εκτιμήσει :p

Ενα σκυλί μόνο του στον κήπο είναι πολύ πιο δυστυχισμένο από ένα σκυλί σε κλουβί μαζί με άλλα 10 (τα σκυλιά ευτυχούν ή δυστυχούν ζώντας την στιγμή και δεν πρέπει να μας μπερδεύουν τα δικά μας standart καλοζωίας ή ευτυχίας)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Αν ήμουνα σκύλος καταδικασμένος να περάσω τη ζωή μου μέσα στην κλούβα του καταφύγιου, θα διάλεγα χαλαρά την ευθανασία.
Αντίθετα, πολλά σκυλιά ζούνε αξιοπρεπέστατα σε κήπους (όχι όλα).

Με λίγη καλή διάθεση, θα συμφωνήσεις μαζί μου σε όλα τα σημεία. :)
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ο σκύλος δεν είναι άνθρωπος για να κάνει τέτοιες σκέψεις.
Από την άλλη, δε θα μάθουμε ποτέ στα αλήθεια τί σκέψεις κάνει.

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι:
Όταν κάποιος (όχι ο Στέλιος, γενικά μιλάω) για χ λόγους δεν μπορεί να προσφέρει σε ένα σκύλο αυτό που είναι το πιο σωστό, το (ας το πούμε) ιδανικό, ο ίδιος άνθρωπος προσωπικά δε βρίσκω τίποτε κακό στο να προσφέρει καταφύγιο σε ένα ζωάκι πεταμένο που λιώνει σε ένα άσυλο.
Έτσι και ο ίδιος θα μπορεί να έχει σκύλο, και το σκυλί που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής από την κλούβα.
Και όχι, δεν εννοώ κάποιον που θα κακομεταχειρίζεται το ζώο. Εννοώ κάποιον που απλά του φαντάζουν περιττά και υπερβολικά κάποια πράγματα (όχι όλα) που για σένα και για μένα είναι αυτονόητα και αδιαπραγμάτευτα.
Εννοώ κάποιον που αυτό που θα κάνει στην ουσία θα είναι να προσφέρει κατάλυμμα σε ένα ζώο πεταμένο, την παρέα και τα χάδια του και στιγμές από τη ζωή του που σίγουρα θα είναι περισσότερα από αυτά που εισπράττει το σκυλί στο άσυλο.
Και ναι, σε τέτοια περίπτωση ψηφίζω να είναι δυο τα σκυλιά για να έχουνε παρέα, για να υπάρχει αγέλη 24/24.

Αν τώρα από τις δυο περιπτώσεις εσύ ψηφίζεις κλούβα, απλά διαφωνούμε.

1. Πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα να μετακομίσει η Saya στον κήπο;
(εγώ όχι)
2. Πιστεύεις ότι είναι κακή ιδέα (αν ο Στέλιος είναι αποφασισμένος να έχει σκύλο και δεν αλλάζει γνώμη) αντί για τη Saya να μετακομίσουνε στον κήπο του δυο σκυλιά που διαφορετικά θα περνούσανε τη ζωή τους κλουβιασμένα σε κάποιο άσυλο;
(εγώ όχι)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
1. Πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα να μετακομίσει η Saya στον κήπο;
(εγώ όχι)

Κι εγώ όχι

2. Πιστεύεις ότι είναι κακή ιδέα (αν ο Στέλιος είναι αποφασισμένος να έχει σκύλο και δεν αλλάζει γνώμη) αντί για τη Saya να μετακομίσουνε στον κήπο του δυο σκυλιά που διαφορετικά θα περνούσανε τη ζωή τους κλουβιασμένα σε κάποιο άσυλο;
(εγώ όχι)

Α μου τα γυρνάς :D κι εγώ όχι ;)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
2. Πιστεύεις ότι είναι κακή ιδέα (αν ο Στέλιος είναι αποφασισμένος να έχει σκύλο και δεν αλλάζει γνώμη) αντί για τη Saya να μετακομίσουνε στον κήπο του δυο σκυλιά που διαφορετικά θα περνούσανε τη ζωή τους κλουβιασμένα σε κάποιο άσυλο;
(εγώ όχι)

Α μου τα γυρνάς :D κι εγώ όχι ;)
Λιγουλάκι ναι, τα γυρνάω. :p
Τα ανέφερα (περίπου) από την αρχή τα δυο σκυλιά, αλλά δεν ξέρω και αν είναι καλή ιδέα να πάρει κάποιος με τη μια δυο μαζί. Είναι λίγο μανίκι, δεν είναι; Πρέπει να ξέρεις να χειριστείς 3 μαζί: 2 σκυλιά και μια αγέλη. Από την άλλη ίσως με ενήλικα ζώα που μπορείς να εκτιμήσεις χαρακτήρες να είναι πιο απλά τα πράγματα.
Αλλά βγαίνω εκτός θέματος μάλλον.

Και για να ξαναμπώ στο θέμα, θα πω στο Στέλιο να δώσει μια ευκαιρία να το δει αλλιώς.
Τα shar pei είναι καθαρά ζώα και κάνουνε τις λιγότερες καταστροφές στο σπίτι. Δεν πολυμαδάνε (σε σχέση με άλλα) δεν μυρίζουν και δεν είναι τρελοκομεία.
Είναι πραγματικά εύκολη η συγκατοίκηση μαζί τους. Τόσο που ενώ έχω κι εγώ σαν άνθρωπος τις αδυναμίες μου, με βλέπω να παραμένω με shar pei για πάντα έτσι όπως έχω καλομάθει.
Εγώ είδα Στέλιο και εσένα και τη γυναίκα σου να θέλετε πραγματικά να έχετε σκύλο. Από προσωπική εμπειρία σου λέω πως όταν έχεις σκύλο που δε ζει μέσα στο σπίτι έχεις μισό σκύλο. Πάλι κάτι θα σου λείπει. Πώς νομίζεις κατέληξα εγώ με τρεις σκύλους στο παρελθόν; Ψάχνοντας να βρω τί έλειπε. Το βρήκα όταν πήρα τον τρίτο, γιατί έμενε μέσα στο σπίτι και άκουγα την ανάσα του όταν κοιμότανε.

Ας κανονίσουμε άλλη μια σκυλοβόλτα να παίξουνε τα κορίτσια μας (χωρίς περισπασμούς αυτή τη φορά να γοητεύουνε τη δικιά μου τη μουλάρα με αποτέλεσμα να αγνοεί τη Saya) να το ξανασυζητήσουμε. :)
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αν ήμουνα σκύλος καταδικασμένος να περάσω τη ζωή μου μέσα στην κλούβα του καταφύγιου, θα διάλεγα χαλαρά την ευθανασία.
Επειδή έχω κάνει το πείραμα (όσο γίνεται):
Εγώ όταν πήρα το σκύλο από το καταφύγιο έριξε μαύρο δάκρυ. Οχι γιατι καλοπερνούσε, αλλά γιατί εκεί ήταν το σπίτι του, ο αδερφός του, το μονο περβάλλον που είχε συνηθίσει. Δεν ήταν δυστυχής στο καταφύγιο.

Οταν ξαναγυρίσαμε την πρώτη φορά (που πλέον σπίτι του ήταν το δικό μου), δεν έδειξε να αναγνωρίζει το καταφύγιο, αλλά έκανε μεγάλες χαρές που είδε τον αδερφό του! Τον άφησα 4 μέρες κι όταν ξαναγύρισα να τον πάρω, παρά που είναι σουπερ κολλημένος μαζί μου, έκανε μεν χαρές, αλλά τις ίδιες που κανει όταν γυρίζω σπίτι μετά από σινεμά..... όχι κάτι υστερικό. Φυσικά οταν τον έβαλα στο αυτοκίνητο και φύγαμε, ήταν πανευτυχής (αλλά όχι γιατι έφευγε ξανα απο το καταφύγιο... απλως γιατί ήταν μαζί μου...).

Τη δεύτερη φορά που τον πήγα στο καταφύγιο έβαλε τα κλάματα μόλις φτάσαμε, προφανώς γιατι το συνδυασε με το γεγονός ότι θα τον αφήσω.... και πάλι μόλις είδε τον αδερφό του, τα ξέχασε όλα κι έκανε μεγάλες χαρές. Και πάλι στο γυρισμό μου δεν είχαμε υστερίες, έκανε λες και είχα λείψει δυο ώρες.

Θελω να πω ότι τα σκυλιά συνηθίζουν σ'ενα περιβάλλον και δεν είναι απαραίτητα δυστυχισμένα στα καταφύγια...... Καλύτερα ειναι εκεί τα σκυλιά, παρά σ'ενα κήπο με καμιά επαφή με άνθρωπο ή ζώο.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Θελω να πω ότι τα σκυλιά συνηθίζουν σ'ενα περιβάλλον και δεν είναι απαραίτητα δυστυχισμένα στα καταφύγια...... Καλύτερα ειναι εκεί τα σκυλιά, παρά σ'ενα κήπο με καμιά επαφή με άνθρωπο ή ζώο.
Εννοείτε ότι συμφωνώ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95