SHEDDING BLADE


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Παιδια αγορασα απο το Jumbo αυτο

DOG & HORSE SHEDDING BLADE

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?
Τον χτενιζα και εβγαλε πολυ τριχα. Πολυ ομως.
Ειναι καλο ή βγαζει παραπανω απο οτι πρεπει?
Παντως το ειχα πετυχει και σε ενα επεισοδιο του παρατριχα και ελεγε οτι ειναι καλο για τις περιοδους εποχικης τριχοπτωσης.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Έχω σκοπό να αγοράσω και εγώ ένα τέτοιο. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μια απλή slicker, αλλά εδώ και δύο εβδομάδες ο Lupus άρχισε να μαδάει, οπότε πρέπει να ασχοληθούμε πιο εντατικά.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
afg κουτάβι δεν έχεις; Γίνεται να βγάζει πολύ τρίχα ενα κουτάβι; Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν τρία χρόνια, τέτοια εποχή, ο δικός μας ήταν περίπου πέντε μηνών και μαδούσε ελάχιστα. Νομίζαμε ότι ήμασταν τυχεροί μέχρι το φθινόπωρο που είδαμε το σημαίνει μάδημα.. (Δεν ξερω να σου πω για το συγκεκριμένο εργαλείο...)
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
και με αυτο το πραμα πως χτενιζεται ρε παιδια? κανει για συχνο βουρτσισμα?
Απλα το περναω απο πανω του χωρις ιδιαιτερη δυναμη και μαζευει. Το κακο ειναι οτι ψιλοσκορπανε και δεν μαζευονται πανω στην χτενα.


afg κουτάβι δεν έχεις; Γίνεται να βγάζει πολύ τρίχα ενα κουτάβι; Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν τρία χρόνια, τέτοια εποχή, ο δικός μας ήταν περίπου πέντε μηνών και μαδούσε ελάχιστα. Νομίζαμε ότι ήμασταν τυχεροί μέχρι το φθινόπωρο που είδαμε το σημαίνει μάδημα.. (Δεν ξερω να σου πω για το συγκεκριμένο εργαλείο...)

Εχεις ιδια φυλη με το δικο μου? ΓΠ ειναι. Εχει ακομα απαλη και λεπτη τριχα αλλα καθε φορα που χτενιζω μαζευει αρκετη.
Οταν τον χαιδεψεις δεν μενει τιποτα στο χερι αλλα τις βλεπεις στα ρουχα, στο καθισμα του αυτοκινητου και σε ολα τα υφασματα που κολλαει η τριχα.
 




afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ε και εμενα δεν ειναι εκτροφικος αλλα ακολουθω τα προτυπα του ΓΠ για να εχω ενα μπουσουλα.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
και με αυτο το πραμα πως χτενιζεται ρε παιδια? κανει για συχνο βουρτσισμα?
DOG/HUMAN BONDING USING A SHED BLADE - YouTube

πριν τρία χρόνια, τέτοια εποχή, ο δικός μας ήταν περίπου πέντε μηνών και μαδούσε ελάχιστα. Νομίζαμε ότι ήμασταν τυχεροί μέχρι το φθινόπωρο που είδαμε το σημαίνει μάδημα..
χαχαχα! Και εγώ έτσι την πάτησα! Σε λίγες μέρες θα γίνει 1 χρονών. Πριν λίγες μέρες που πήγαμε στον κτηνίατρο του είπα να κοιτάξουμε μήπως έχει κάτι ο σκύλος γιατί ξαφνικά άρχισε να μαδάει. Με κοίταξε με ύφος και μου είπε, μια χαρά είναι το σκυλί απλά πέφτει το παιδικό τρίχωμα!


Μου πρότειναν για μία φορά την βδομάδα: Πρώτα να περνάω τον σκύλο με μια απλή βούρτσα ή μεταλλική τσατσάρα, μετά με αυτό το εργαλείο και στο τέλος με μία slicker ή τύπου kong για να μαζέψει οτι έμεινε. Τώρα που ξεκινήσαμε το μάδημα θα δοκιμάσω αυτήν την τεχνική.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έχω ένα τέτοιο της Trixie. Είναι το μοναδικό που κάνει για κοντότριχα, όπου οι βούρτσες και οι χτένες δεν έχουν κανένα νόημα. Κάνει εξαιρετική δουλειά - δεν μένει νεκρή τρίχα επάνω. Τις τρίχες τις "σπρώχνει", δεν τις μαζεύει, οπότε αναγκαστικά τις μαζεύω με το χέρι.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
vrmode ξερεις αν ειναι καταλληλο για καθημερινη χρηση και αν καταστρεφει το υποτριχωμα?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εγώ έχω παρατηρήσει πως με τη μεταλλική βούρτσα, εμφανίζει τρομερή ξηροδερμία/λιπαρότητα γιατί ξύνεται το δέρμα της. Οπότε την κάνω με μια πλαστική και μετά την περνάω με χειρουργικό γάντι που λειτουργεί σαν μαγνήτης.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
vrmode ξερεις αν ειναι καταλληλο για καθημερινη χρηση και αν καταστρεφει το υποτριχωμα?
Δεν το ξέρω - την χρησιμοποιώ αραιά και που γιατί τα δικά μου μαδιούνται και με το χέρι! :D
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πολλα πετ -σοπ κανουν και περιποιηση σκυλων και πουλανε διαφορα αξεσουαρ,, να πας σε ενα τετοιο με το σκυλακι παρεα να σου πουν τι αρμοζει,, εμενα μου ειπαν μια ακριβη πλαστικη βουρτσα γεματη μεταλλικες κεραιες που περνωντας πανω απο το δερμα του σκυλου λειτουργει σαν ελατηριο και συμπιεζεται οταν βρει αντισταση για να μην τον γδαρει,, εκανε δουλεια με ελαφρυ ψεκασμο μεχρι που το ξεμοναχιασε και το καταστρεψε ==))...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Μια ιδια πηρα απο πετ σοπ που οι κεραιες περιστρεφονται και 360 μοιρες. Κανει δουλεια αλλα οχι και την καλυτερα , μαλλον επειδη ειναι μικρος ακομα.
Πηγα και ρωτησα σε κομμωτηριο σκυλων και μου προτεινε μια χτενα που ηταν σαν μια απλη τσατσαρα.
Γενικα ο καθενας μου λεει διαφορετικη αποψη γιαυτο παιρνω διαφορες και δοκιμαζω μεχρι να βρω αυτην που ταιριαζει.