SOS! Απορία για κουτάβι 1 μήνα!


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
32
Καλησπέρα σε όλους!

Παρατήρησα ότι στο κουτάβι μου, έχει δημιουργηθεί ένα ροζ σημείο στη μυτούλα.
Είναι ακριβώς στο σημείο που ακουμπάει η άκρη του μπιμπερό και θεωρώ ότι είναι αρχή πληγής, μιας και πριν το σημείο αυτό ήταν μαύρο.

Λόγω ΣΚ δεν μπορώ να πάω στη γιατρό μας για να το δει, και θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε,
θα του δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα να το ταϊσω το γαλα του σε μπολ αντί για μπιμπερό, τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα που θα μιλήσω με την ειδικό;

Ευχαριστώ πολύ!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να ξεκινήσουμε απ' το ότι σίγουρα, δεν είναι θέμα "sos"
Να συνεχίσουμε με το ότι, ενός μηνός γιατί πίνει γάλα και μάλιστα με μπιμπερό;
Τι σκυλάκι είναι; Το βρήκες κάπου; Σου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να πίνει γάλα; Τι γάλα του δίνεις; Δοντάκια δεν έχει;

Γενικώς, ξέχνα το "sos" και πες μας μερικά πράγματα για το σκυλάκι σου παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
32
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Το σκυλάκι τρέφεται αποκλειστικά με γάλα, που του φτιάχνω κάθε 4 ώρες.
Η μάρκα του γάλατος είναι η wean um. Όλα τα ακολουθούμε βάσει των συμβουλών που μας έχει δώσει η κτηνίατρος μας. Τα δοντάκια έχουν αρχίσει να φαίνονται ελάχιστα εδώ και 2-3 μέρες.

Το σκυλάκι ήταν αδέσποτο, ημίαιμο, βρέθηκε μαζί με τα αδερφάκια του μετά από τον θάνατο της μαμάς απο φόλα. Το υιοθετήσαμε μια εβδομάδα πριν.

Όλα πάνε καλά, πριν την υιοθεσία σύλλεξα πληροφορίες και μίλησα με όσο περισσότερο κόσμο μπορώ για να είμαι όσο καλύτερα προετοιμασμένη. Ωστόσο αυτό με τη μυτούλα, δεν ήταν κάτι που ήξερα, και ήθελα να είμαι σίγουρη για το πως θα κινηθώ. Δεν φαίνεται να ενοχλείται αλλά δεν θέλω να φτάσει σε αυτο το σημείο.

Όσο για το SOS στον τίτλο, αφορούσε την ανάγκη "άμεσης" όσο γινόταν ανταπόκρισης, από κάποιον/α που είχε αντιμετωπίσει κάποιο παρόμοιο θέμα και στο γεγονός ότι μέχρι τη Δευτέρα είχαμε τουλάχιστον άλλα 9-10 γεύματα.

Το πρωί θα πάμε στη γιατρό να το δει, πριν από το προγραμματισμένο εβδομαδιαίο ραντεβού μας. Προς το παρόν έχω βρεί μια λύση και φαίνεται να βολεύει τη μικρή. Στάζω το γάλα της σε ρηχό μπολ, λίγο λίγο για να μην πνιγεί -είναι αρκετά λαίμαργη- και το καταναλώνει κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Αν έχετε ωστόσο κάποια συμβουλή ή εμπειρία επί του θέματος, θα ήταν πραγματικά πολύ βοηθητική.
Ευχαριστώ πολυ.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλορίζικο το κουτάβι σου και καλότυχο να είναι!
Μήπως ρώτησες τον κτηνίατρο για ποιο λόγο πρότεινε γάλα με μπιμπερό ανά τετράωρο σε αυτή την ηλικία; Απλή περιέργεια, επειδή στις 4 εβδομάδες, ή και λίγο νωρίτερα λόγω ανάγκης :-(, ξεκινά ο απογαλακτισμός.
(Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σύριγγα (χωρίς βελόνα) αντί του μπιμπερό, αν δεν έτρωγε μόνη της.)
 
  • Like
Reactions: mareco


NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
32
Ευχαριστώ πολύ!

Όταν πήγαμε στη γιατρό να την δει, δεν είχαν βγει τα δοντάκια της.
Την κάλεσα τώρα, την ενημέρωσα ότι σιγά σιγά έχουν αρχίσει και φαίνονται και μου εξήγησε πως πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα να της αλλάξουμε τροφή σταδιακά για να είναι έτοιμο το πεπτικό σύστημα να το δεχτεί και να μην της δημιουργηθεί κάποιο θέμα.
Κλείσαμε ραντεβού για να τα πουμε πιο αναλυτικά τότε.

Ωστόσο τώρα μου δημιουργείται μια ανησυχία, σίγουρα θα καλέσω κι άλλους γιατρούς να ακούσω τις απόψεις τους στο θέμα.
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε λόγω ανάγκης;
 




NaraLana

Member
10 Οκτωβρίου 2020
17
21
32
Της έδωσα μια περιγραφή του σημείου, και πως υποθέτω ότι φταίει το μπουκαλάκι.
Επίσης της εξήγησα ότι δεν φαίνεται να την ενοχλεί, όσο μπορώ να καταλάβω από την συμπεριφορά της.

Έπειτα της είπα για την "λύση" που βρήκαμε με το μπολ, και μου είπε πως εφόσον το δέχτηκε και τρώει κανονικά, να συνεχίσουμε έτσι.

Πέρα απ' αυτό, δεν μου είπε να κάνουμε κάτι άλλο.
 
  • Like
Reactions: mareco


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε λόγω ανάγκης;
Η συνήθης ηλικία που ξεκινάει ο απογαλακτισμός κουταβιών είναι σε ηλικία ενός μήνα πάνω κάτω. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν υπάρχει μάνα να ταϊσει το κουτάβι, και αυτό είνια μικρότερο των 30 ημερών, ο απογαλακτισμός θα ξεκινήσει αναγκαστικά νωρίτερα. Απο κει και πέρα, ανάλογα με την ηλικία και την κατάσταση του κουταβιού, και με το τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος που το φροντίζει, υπάρχουν και διάφορες επιλογές.
 
  • Like
Reactions: mareco


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
το κουτάβι σου πρέπει να έχει ηλικία γύρω στις 20 ημέρες.
Μπορεί να τρώει κανονικάτο γάλα από ένα ρηχό πιατάκι.
τι βάρος έχει... μπορεί να τρώει περισσότερο γάλα κάθε φορά πιο αραιά.
Αναλόγως του τωρινού βάρους του θα καταλάβει περίπου το μέγεθος του ώστε να του αγοράσεις κροκέτες παππυ για μικρόσωμο είτε μεσαίο σκύλο.
σε περίπου μια εβδομάδα θα μουλιάζεις τις κροκέτες σε χλιαρό γαλα και μόλις μαλακώσουν θα του δώσεις την αντίστοιχη ποσότητα 3 με 4 φορές ημερησίως.