SOS-Γαλλικό Μπουλντοκ - Πρόβλημα Υγείας- SOS


leonidasp

Member
9 Ιουνίου 2011
7
0
Έχω ένα γαλλικό μπουλντόκ , επτά (7) ετών ονομάτι Spok.
Γενικά δεν έχει προβλήματα υγείας, όμως από την Κυριακή έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Όλα κσεκινήσανε όταν του έδωσα μια μαρουλοσαλάτα με κοτόπουλο απο ταχυφαγείο γνωστής αλυσίδας, μιας και μου είχε τελειώσει την Κυριακή η ξηρά τροφή του.Το φαγητό το έφαγε αργά το βράδυ.
Το επόμενο πρωί στο χώρο που κοιμάται, σε μια μεγάλη βεράντα, είχε ξεράσει παντού.
Από εκείνη την ημέρα μέχρι και σήμερα δεν τρώει και δεν πίνει νερό. Δεν έχει όρεξη για φαγητό καθόλου. Διψάει πολύ και όταν πίνει αμέσως το ξερνάει.Επίσης τα κόπρανά του τις 2 πρώτες μέρες που έιχε ήταν ξερά.
Τώρα βρίσκεται στο Αττικό Νοσοκομείο και οι γιατροί του έχουν κάνει όλες τις εξετάσεις, τον έχουν βέβαια με ορό , και δεν έχουν βρεί καλαζαρ ή κάτι ανησυχητικό.
Αυριο θα κάνει υπερηχογράφημα γιατί έχουμε αρχίσει και ανησυχούμε για την κατάστασή του.
Είναι πολύ περίεργο και δεν μπορείς να πεις ότι είναι μια απλή γαστρεντερίτιδα γιατί αύρι κλείνει 5 μέρες χωρίς να μπορεί να πιεί νερό , ούτε χυλό να φαέι με σύριγγα.όταν του βάζεις ρύζι ας πούμε με κοτόπουλο , απομακρύνεται .
Επίσης δεν μπορεί να σταθεί ήσυχος σε μια μεριά και ψιλοτρέμει από τον πόνο.
Μήπως καποιος από τα αγαπητά μέλη του φόουμ έιχε μια ανάλογη εμπειρία και μπορεί να με κατευθύνει , γιατί αύριο έχω ραντεβού με γιατρούς και θα ήταν καλό να μπορώ να υποδείξω μια κατεύθυνση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Συγνωμη φιλε δεν εχω να σου πω κατι αλλο παρα μονο ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!


Πηγαινε τον κ σε αλλους γιατρους μια 2η,3η γνωμη ποτε δεν κανει κακο!
 




leonidasp

Member
9 Ιουνίου 2011
7
0
Αύριο θα του κάνουνε ακτινογραφία-υπερυχογράφημα. Μήπως έχει κάποιος ζήσει κατι παρόμοιο για να εντοπίσουμε το πρόβλημα?
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Υπάρχει πιθανότητα αν το κοτόπουλο που έφαγε είχε κόκαλα να του καρφώθηκε κοκαλάκι στο στομάχι του για αυτό ρώτησα για ακτινογραφία.
 
Last edited:


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Να κανω μια ερωτηση; Εξεταση στα κοπρανα κανανε;
Μετα τις 2μερες που ηταν ξερα πως ηταν τα κοπρανα;
 


leonidasp

Member
9 Ιουνίου 2011
7
0
Δεν κάνανε εηέταση στα κόπρανα απότι ξέρω. Εγώ ποθ τα είδα ήταν λίγο σκούρα.
Το κοτόπουλο ήταν καθαρισμένο .Δεν πρέπει να είχε κόκκαλα.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ειμαι ειδικος αλλα ο κτηνιατρος του τι σου ειπε; Γιατι στο αττικο; Ο κτηνιατρος σας επι 7χρ σηκωσε τα χερια ψηλα;
 


leonidasp

Member
9 Ιουνίου 2011
7
0
Ναι μου είπε να πάω στο αττικό γιατί δεν βγάζει άκρη και ο καυμένος είχε αφυδατωθεί.
Εκεί του βάζουνε ορό και παρακολουθούνε.
Η κτηνιατρος είναι πολύ καλή και διαβασμένη και γενικά είναι γνωστή στην Αθήνα.
Στο Αττικό η γιατρός μου συνεργάζεται με τον εκεί γιατρό και προσπαθούνε απο κοινού να βγάλουνε κάποια άκρη.
Στο Αττικό τον παρακολουθεί καποιος καθηγητής Κοντός.
Πάντως είναι πολύ περίεργο γιατί δεν είχε δείξει σημάδια για κάποια ασθένεια .
Συνέβη έτσι ξαφνικά.
Καποια γνώμη για το τί μπορεί να έχει συμβεί?
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν μπορουν οι γιατροι θα σου πω εγω; Απλες ερωτησεις κανω μπας κ καποιος πιο εμπειρος ξερει να σου απαντησει.

Συγνωμη αλλα δρν μπορω να βοηθησω αλλιως!!

Απλα μου φανηκε περιεργο που δεν εχει γινει εξεταση κοπρανων!
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
πρέπει να γίνει κοπρολογική στο σκύλο και να σταλθούν τα αίματα στο Παστέρ, ή πήγαινε τον μόνο σου πρωί πρωί μέχρι τις 11 και κάντε τις εξετάσεις εκ νέου.

Να δώσω και μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις; Όταν δεν έχεις ξηρά τροφή είναι προτιμότερο ή να βρεις κανένα ok market ανοιχτό και να του πάρεις μια κονσέρβα, ή τουλάχιστον πάρτου μπιφτέκι ή κοτόπουλο πανέ. Θα ριψοκινδυνέψω και κάτι ακόμα, είσαι απολύτως σίγουρος ότι το μαρούλι που είχε μέσα ήταν καλά πλυμένο;
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
πρέπει να γίνει κοπρολογική στο σκύλο και να σταλθούν τα αίματα στο Παστέρ, ή πήγαινε τον μόνο σου πρωί πρωί μέχρι τις 11 και κάντε τις εξετάσεις εκ νέου.

Να δώσω και μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις; Όταν δεν έχεις ξηρά τροφή είναι προτιμότερο ή να βρεις κανένα ok market ανοιχτό και να του πάρεις μια κονσέρβα, ή τουλάχιστον πάρτου μπιφτέκι ή κοτόπουλο πανέ. Θα ριψοκινδυνέψω και κάτι ακόμα, είσαι απολύτως σίγουρος ότι το μαρούλι που είχε μέσα ήταν καλά πλυμένο;

Ασε τι μου θυμησες τωρα με μαρουλιι. Ακομα κ στο σπτι φιλης μου εχω βρει σκουληκάκι ασπρο στο τελος της σαλατας και αφου την ειχα φαει ολη !! Αλλα τελικα δεν επαθα τπτ και δεν ξερω κ αν ειχε κανενα αλλο !
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Περασιτκα του!

Δεν εχω αναλογη εμπειρια με τα σκυλια μου- αλλα εχω πολυυυυ ασχημη εμπειρια με τον καθηγητη Κ. του αττικου!
Μας γεμιζε ψευτικες ελπιδες για να μας τραβαει λεφτα και μονο, οταν το πρωτο μας γαλλικο ειχε καρκινο στους πνευμονες!
Πηγαμε για μια δευτερη γνωμη!
Μας ελεγε τοτε οτι δεν ειναι καρκινος, οτι ειναι μυκητας- και καναμε ενα σορο εξετασεις που στοιχιζαν καπου 500 ευρω.
Ενω με μια κυτταρολογικη ( 30 ευρω=μια ωρα δουλεια το πολυ!) θα ειχε βρει τιν πρωτη στιγμη οτι ειναι καρκινος ( ειχε γινει και αλλη σε αλλο ιατρο και βρεθηκαν καρκινοκυτταρα, αλλα την αμφισβητισε ο Κ.).
Και δεν τσαντιζομαι για το οτι εδωσα τα λεφτα για το σκυλακι μου και ετρεχα για 10 μερες σχεδον καθημερινα απο κορυδαλλο μεχρι το αττικο- αλλα για το οτι μας κοροιδευε ασχημα μονο και μονο για να μας παρει χρηματα!
Και πηγα και "συστημενη"!
Για αυτο θα ημουν ΠΟΛΥ επιφυλακτικη με αυτον τον κυριο!!!!
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Περαστικά και από εμάς !!! Το ότι πίνει νερό και κάνει εμετό είναι επόμενο, εφόσον το στομάχι του είναι άδειο. Εμένα με ανησυχεί αυτό που λές, ότι τρέμει από τον πόνο. Καλύτερα να πάρεις μία δεύτερη γνώμη και από άλλο κτηνίατρο ... Εύχομαι όλα να πάνε καλά !!!
 


stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
Ναι μου είπε να πάω στο αττικό γιατί δεν βγάζει άκρη και ο καυμένος είχε αφυδατωθεί.
Εκεί του βάζουνε ορό και παρακολουθούνε.
Η κτηνιατρος είναι πολύ καλή και διαβασμένη και γενικά είναι γνωστή στην Αθήνα.
Στο Αττικό η γιατρός μου συνεργάζεται με τον εκεί γιατρό και προσπαθούνε απο κοινού να βγάλουνε κάποια άκρη.
Στο Αττικό τον παρακολουθεί καποιος καθηγητής Κοντός.
Πάντως είναι πολύ περίεργο γιατί δεν είχε δείξει σημάδια για κάποια ασθένεια .
Συνέβη έτσι ξαφνικά.
Καποια γνώμη για το τί μπορεί να έχει συμβεί?
Ο Κοντος εαν μιλαμε για τον ιδιο ειναι παρα πολυ καλος γιατρος Διδασκει στο πανεπηστιμιο της Θεσσαλονικης και ειναι γιατρος με τεραστια εμπειρια Το 1994 ξεκινησε και εκανε μελετες πανω στο καλαζαρ.Ειμαι σιγουρη οτι θα βρει τι εχει Τον ξερω γιατι ηταν συνεργατης του δικου μου γιατρου τοτε.Ελπιζω να ειναι ο ιδιος εκτος εαν ειναι κανενας γυιος του γιατι ο Κοντος πρεπει να ειναι γυρω στα55 ισως και παραπανω
 


stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
Περασιτκα του!

Δεν εχω αναλογη εμπειρια με τα σκυλια μου- αλλα εχω πολυυυυ ασχημη εμπειρια με τον καθηγητη Κ. του αττικου!
Μας γεμιζε ψευτικες ελπιδες για να μας τραβαει λεφτα και μονο, οταν το πρωτο μας γαλλικο ειχε καρκινο στους πνευμονες!
Πηγαμε για μια δευτερη γνωμη!
Μας ελεγε τοτε οτι δεν ειναι καρκινος, οτι ειναι μυκητας- και καναμε ενα σορο εξετασεις που στοιχιζαν καπου 500 ευρω.
Ενω με μια κυτταρολογικη ( 30 ευρω=μια ωρα δουλεια το πολυ!) θα ειχε βρει τιν πρωτη στιγμη οτι ειναι καρκινος ( ειχε γινει και αλλη σε αλλο ιατρο και βρεθηκαν καρκινοκυτταρα, αλλα την αμφισβητισε ο Κ.).
Και δεν τσαντιζομαι για το οτι εδωσα τα λεφτα για το σκυλακι μου και ετρεχα για 10 μερες σχεδον καθημερινα απο κορυδαλλο μεχρι το αττικο- αλλα για το οτι μας κοροιδευε ασχημα μονο και μονο για να μας παρει χρηματα!
Και πηγα και "συστημενη"!
Για αυτο θα ημουν ΠΟΛΥ επιφυλακτικη με αυτον τον κυριο!!!!
Μενω εκπληκτη με αυτα που διαβαζω εχει αλλαξει τοσο πολυ ?Την περιοδο εκεινη ηταν απο του καλυτερους κτηνιατρους στην Ελλαδα
 


leonidasp

Member
9 Ιουνίου 2011
7
0
Κάναμε υπέρηχο και ακτινογραφία , αλλά δεν βρήκανε κάποι οξένο σώμα. Υπήρχε μόνο μία υποψία ξένου σώματος πολύ μικρού , χωρίς ο υπεύθυνος γιατρός να είναι σίγουρος καθόλου αν ηταν πραγματικό το αντικείμενο, λόγω του μικρού μεγέθους του αντικειμένου.
Ξαφνικά ο σκύλος την Παρασκευή βράδυ άρχισε να πίνει και να τρώει με όρεξη και βελτιώθηκε η κατάστασή του.
Σταμάτησε τους εμετούς και άρχισε να είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
Όμως από το Σάββατο που τον πήρα μέχρι σήμερα, έχει συνεχόμενη διάρροια παρόλο που του δίνω ρύζι με λίγη κονσέρβα id-ειδική για τέτοιες περιπτώσεις.
Αυτό που με ανησυχεί είναι μην εξαντληθεί πάλι ο σκύλος από την διάρροια και βέβαια εύχομαι μην αποδειχθεί αληθινή η ύπαρξη του μικρού κομματιού στο έντερό του.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Είναι κάπως καλά τα νέα, αφού βελτιώθηκε η κατάσταση. Αλλά η διάρροια είναι όντως ανησυχητική. Εύχομαι όλα να πάνε καλά ...