sos ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Καλημέρα εχω πρόβλημα ξαφνικά απο χθες το πρωι ενω ετρωγε 300 γρ σε 3 γευματα εχει φαει μονο 100 και αυτα με το ζορι τι να κανω?
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μην ανησυχεις απο την πρωτη μερα.Μπορει να μην εχει απλα ορεξη.Παιζει;Συμπεριφερεται ως συνηθως;Τα κοπρανα πως ειναι;Αν ειναι ολα αυτα καλα,παρακολουθα και σημερα και βλεπεις.Βαλε και κανενα θερμομετρο στο κωλαρακι,αλλα δε νομιζω να ειναι τιποτα.Πολλες φορες τρωνε λιγοτερο καποιες μερες.
 




antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Παιδια το εχω 2 μηνες ναι σαμογιεντ ειναι 3,5 μηνων μια χαρα ειναι και ορεξη εχει και μαλιστα την παρασκευη που πηγαμε για το εμβολιο ο κτηνιατρος ειπε ειναι μια χαρα αλλα δεν ξερω τι εγινε ξαφνικα
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Μην πανικοβάλλεσαι άδικα δεν είναι τίποτα,ειδικά αν έχει την όρεξη του το κουταβάκι σου!!Απλά δεν τρώει για κάποιον λόγο!Μήπως του άλλαξες τροφή ή έφαγε κάτι άλλο και δεν το πρόσεξες,οπότε χόρτασε; :)
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δοκιμασες να του δωσεις καμια λιχουδια? ή κατι απο τη τροφή σου? Βαλτου και κάτι να νοστιμεψει τη ξηρα τροφή. Μη σου γινει συνηθεια, απλα για τωρα για να δεις πως θα ανταποκριθει.
Δες πως θα παει, και αν εχεις οποιαδηποτε αμφιβολια πηγαινε το στο γιατρο.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπορεί επίσης να είναι το εμβόλιο. Πολλές φορές τα σκυλιά χάνουν την όρεξή τους, ίσως και εμετό να κάνουν ή διάρροια. Περαστικά.
 








Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
της εδωσα το πρωι σημερα 100 γρ με το χερι ομως μονη της δεν ετρωγε
Συνήθως στο μέρος που έχει γίνει το εμβόλιο δημιουργείται ένα μικρό πρήξιμο,για ψαχουλεψέ το λίγο για να επιβεβαιωθείς πως είναι όλο αυτο απο το εμβόλιο!Δεν μου είπες όμως,μήπως του αλλαξες τροφή;

Υ.Γ δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απολύτως αν μείνει μία ημέρα νηστικό ακόμη και δύο,να ξέρεις,μην πανικοβληθείς αν δεν φάει ούτε αύριο!Βέβαια αυτό ισχύει αν δεν έχει κάτι παθολογικό το σκυλι ετσι;!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ας μην πανικοβαλλόμαστε..
Μπορεί απλά να έτυχε..
Μπορεί μια αλλαγή που έγινε στο σπίτι και δεν το παρατηρήσεις να το σύγχυσε..
Πολλά μπορεί..
Αν η γενικότερη εικόνα του σκυλιού είναι καλή τότε δίνουμε "χρόνο" στο θέμα του φαγητού..ίσως το βραδυ ή αύριο να του έρθει η όρεξη.:)
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Συνήθως στο μέρος που έχει γίνει το εμβόλιο δημιουργείται ένα μικρό πρήξιμο,για ψαχουλεψέ το λίγο για να επιβεβαιωθείς πως είναι όλο αυτο απο το εμβόλιο!Δεν μου είπες όμως,μήπως του αλλαξες τροφή;

Υ.Γ δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απολύτως αν μείνει μία ημέρα νηστικό ακόμη και δύο,να ξέρεις,μην πανικοβληθείς αν δεν φάει ούτε αύριο!Βέβαια αυτό ισχύει αν δεν έχει κάτι παθολογικό το σκυλι ετσι;!
ναι οντως της αλλαξα τροφη αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο γιατι τη ετρωγε κανονικα
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Μην σε ξεγελά αυτό!Είχα αλλάξει και εγώ τροφή κάποτε,την πρώτη μέρα μια χαρα την δεύτερη επίσης την τρίτη όμως γύρισε την πλάτη στα μπώλ :p
Έτσι είσαι λέω ε;Μείνε νηστική τώρα 2-3 μέρουλες και μετά τα ξανα λέμε!!2 μέρες χωρίς φαγητό άντεξε τελικά,την τρίτη το πρωί ότι της έδινα το τσάκιζε!
Να τηρείς αυτο με τα 20 λεπτα που λένε (εγώ 15 λεπτα άφηνα την τροφή) και να σηκώνεις την τροφή,όσο φάει,κάποια στιγμή θα πεινάσει!!
Κανένα σκυλί δεν έπαθε τίποτα όταν υπάρχει διαθέσιμη τροφή!!
Κόλπα κάνουν τα άτιμα!!
Α και κομμένες οι λιχουδιές ε;Γιατί έτσι δεν κάνουμε δουλειά!
 


stamys

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2010
144
0
κ μενα τα ιδια εκανε την προηγουμενη εβδομαδα,ετρωγε την starter της cannin και αποφασισα να της παρω Orijen,τις 2 πρωτες μερες βουρ στον πατσα,μετα τπτ,την αφηνα νηστικη κ τελικα εφτανε να τρωει 6 το πρωι η κυρια.δεν της αφηνα το φαγητο,15 λεπτα κ τελος.τελικα πηγα στο γιατρο κ του το ειπα κ μου λεει αλλαξε τροφη με μια πιο ευγευστη κ ανακατεψε την σταδιακα. Hills της πηρα κ την τσακιζει,μονο που δεν τρωει οταν θελω εγω,το ειπα κ αυτο στο γιατρο κ ειπε κακος το κανεις,να την αφηνεις εκει κ να τρωει οποτε θελει αυτη.
ελπιζω να την φαει κ την orijen μετα,13 κιλα της πηρα,θα μου μεινει ρε Δια....!!!!!!!!!!!!!!