SOS! Επιληπτική κρίση!!


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
παιδιά βοήθεια!

καθώς κοιμόταν, πετάχτηκε απότομα και άρχισε να τρέμει. Φαινόταν να μην καταλαβαίνει τι γίνοταν γύρω της. Δεν μπορούσε να περπατήσει και όταν την σήκωσα στα 4 πόδια έπεφτε. Φαινόταν ότι δεν έβλεπε και δεν με γνώριζε. Όλο αυτό κράτησε κοντά στα 45 δευτερόλεπτα.

μετά από 1 - 2 λεπτά άρχισε να συνέρχεται και να με αναγνωρίζει.

πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι επιληψία. Δεν θα της δώσει φάρμακα εκτός και αν οι κρίσεις γίνουν συχνές. Τώρα λέει να της δώσω ζαχαρόνερο ή μέλι.

Τι να κάνω; Είμαι ρέθυμνο και δεν γνωρίζω εδώ κανένα κτηνίατρο.

Δώστε μου συμβουλές.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παρε ενα χαρτι και σημειωσε την ημερομηνια... και τις επομενες αν ξανακανει.
Επισης, ποτε εκανε εξετασεις αιματολογικες ο σκυλος τελευταια φορα?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πριν 20 μέρες την μάζεψα από το δρόμο. Δεν έχει ξανακάνει εξετάσεις...
Αυτό είναι καλό γιατί μπορεί να σημαίνει ότι ήταν πάντα επιληπτική και δεν το γνώριζες φυσικά. Και αυτό είναι καλό γιατί αν έχει επιληψία από μικρή με όχι συχνές κρίσεις δεν θα χρειαστεί ούτε καν φάρμακα. Είναι σημαντικό να σημειώνεις ημερομηνίες και ώρες των κρίσεων όπως σου είπε η Αμαλία. Έτσι θα κρίνει ο γιατρός αν θα χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή ή όχι.
Ίσως οι επιληπτικές της κρίσεις να είναι υπογλυκαιμικές κρίσεις. Αυτό δεν μπορεί να το δει ο γιατρός μόνο εσύ κάνοντας της την ώρα της κρίσης μια εξέταση με ένα μηχανηματάκι που παίρνεις από το φαρμακείο. Θα σου πει ο γιατρός λεπτομέρειες.
Να είσαι ήρεμος και να την καθησυχάζεις την ώρα της κρίσης. Εγώ φροντίζω απλά να κρατ´αω το κεφάλι της όρθιο για να μην καταπιεί την γλώσσα της, όμως έχω διαβάσει ότι κάποια σκυλιά μποριέ να δαγκώσουν την ώρα της κρίσης, αυτό θα το δεις εσύ στον σκύλο. Μπορεί να της φύγουν ούρα ή να κάνει εμετό μετα.
Ο γιατρός θα σε καθοδηγήσει για το πως θα το χειριστείς γενικά.
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
έχεις επιληπτικό σκύλο δηλαδή ή δεν κατάλαβα σωστά;

κάθε πότε μπορεί να κάνει κρίσεις; μπορεί οι κρίσεις αυτές με τον καιρό να γίνονται ολοένα και συχνότερες; τα φάρμακα που τα παίρνουν μόνο όταν οι κρίσεις είναι πάρα πολύ συχνές πειράζουν νεφρά ή συκώτι; υπάρχει περίπτωση ακόμα και με φάρμακα να κάνει επιληπτικές κρίσης; υπάρχει περίπτωση να «μείνω στον τόπο» την ώρα της κρίσης, να πεθάνει δηλαδή;

να πάω να της κάνω αύριο εξετάσεις; ένας γιατρός μου είπε να την πάω να δούμε τι έχει... ίσως, λέει, να είναι σύμπτωμα ερχιλίωσης. Κάποιες φορές είναι το μοναδικό σύμπτωμα.

πριν λίγο ήταν ανήσυχη... τώρα την βλέπω να είναι σαν κουρασμένη...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχω επιληπτικό σκύλο ο οποίος κάνει κρίση κάθε 2-3 μήνες, 2 συνεχόμενες την φορά, και δεν δίνω φαρμακευτική αγωγή.

Ξέρω σκύλο που παίρνει φάρμακα όλη της την ζωή, έχει φτάσει 12 ετών και δεν έχει άλλο πρόβλημα υγείας. Αλλά τα φάρμακα αυτά επειδή πρέπει να τα δίνεις για πάντα , την ίδια ώρα κάθε ημέρα, μέχρι να τα ρυθμίσεις, να δεις τι ταιριάζει στον σκύλο και σε ποιά ποσότητα μπορείς να έχεις αυξομειώσεις στις κρίσεις. Δυστυχώς μόνο με πειράματα στην χορήγηση των φαρμάκων μπορείς να βρεις με την βοήθεια του γιατρού φυσικά, την χρυσή τομή.
Δεν θα κάνεις τίποτα προς το παρόν παρά μόνο μια επίσκεψη σε έναν καλό κτηνίατρο. Αυτός θα σε καθοδηγήσει.
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Θα περιμένω τότε να την πάω στο κτηνίατρο την παρασκευή που επιστρέφω ηράκλειο.

αύριο να πάω στο πανεπιστήμιο ή να κάτσω μαζί της; μου φαίνεται ότι δε θα κοιμηθώ ούτε το βράδυ για να την προσέχω...
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Δηλαδή ένας επιληπτικός σκύλος έχει μια φυσιολογική ζωή, έτσι; Δηλαδή πάει μέχρι τα βαθιά του γεράματα και ζει φυσιολογικά με φάρμακα ή χωρίς;

την μάζεψα αδέσποτη... ευτυχώς... δε μπορώ να φανταστώ πως είναι να περνάς επιληπτική κρίση στο δρόμο... τώρα νιώθω πραγματικά ότι την έσωσα. τώρα την αγαπάω και πιο πολύ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δηλαδή ένας επιληπτικός σκύλος έχει μια φυσιολογική ζωή, έτσι; Δηλαδή πάει μέχρι τα βαθιά του γεράματα και ζει φυσιολογικά με φάρμακα ή χωρίς;

την μάζεψα αδέσποτη... ευτυχώς... δε μπορώ να φανταστώ πως είναι να περνάς επιληπτική κρίση στο δρόμο... τώρα νιώθω πραγματικά ότι την έσωσα. τώρα την αγαπάω και πιο πολύ.
τελικά ήταν πολύ τυχερή που βρεθηκε στο δρόμο σου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δηλαδή ένας επιληπτικός σκύλος έχει μια φυσιολογική ζωή, έτσι; Δηλαδή πάει μέχρι τα βαθιά του γεράματα και ζει φυσιολογικά με φάρμακα ή χωρίς;

την μάζεψα αδέσποτη... ευτυχώς... δε μπορώ να φανταστώ πως είναι να περνάς επιληπτική κρίση στο δρόμο... τώρα νιώθω πραγματικά ότι την έσωσα. τώρα την αγαπάω και πιο πολύ.
Φυσιολογικότατη ζωή. Πρέπει να δεις την δικιά μου τι ταλιμπανίτσα είναι, και είναι και μεγάλη!!!
Πολύ τυχερή που την μάζεψες πράγματι. Προς το παρόν δεν ξέρουμε τι προκαλεσε την επιληψία, ωστόσο δεν γίνετιαι να μην κοιμάσαι το βράδυ και να είσαι σνα ζόμπυ όλη μέρα. Μου έχει τύχει η δικιά μου να πάθει κρίσει την νύχτα και να το καταλάβω από τα πολλά σάλια που βρήκα το πρωί. Δεν έπαθε τίποτα απολύτως.
Ωστόσο είναι σημαντικό να την δει κτηνίατρος να αποκλείσει άλλα αίτια.
Να μας κρατάς ενήμερους και να είσαι ήρεμος για να είναι κι αυτή.
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Βρε παιδια, νομίζω ότι είναι ανήσυχη. Πήγε στο κρεβατάκι της να κοιμηθεί, έκατσε πάνω του 2 λεπτα κοιτλωντας χαμηλά και μετά ξάπλωσε. Σαν να μην το αναγνώριζε...

δεν το έκανε αυτό μέχρι την κρίση.
μήπως έπαθε εγκεφαλικό και όχι επιληψία;

κοιμάται, ξυπνάει έτσι πάει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βρε παιδια, νομίζω ότι είναι ανήσυχη. Πήγε στο κρεβατάκι της να κοιμηθεί, έκατσε πάνω του 2 λεπτα κοιτλωντας χαμηλά και μετά ξάπλωσε. Σαν να μην το αναγνώριζε...

δεν το έκανε αυτό μέχρι την κρίση.
μήπως έπαθε εγκεφαλικό και όχι επιληψία;

κοιμάται, ξυπνάει έτσι πάει...
Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά από το φόρουμ διάγνωση πώς να κάνουμε;
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η πιθανότητα να είναι εγκεφαλικό, ξέρω πως και η δική μου είναι λίγο χαμένη και κουρασμένη μετά τις κρίσεις.
 




nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
μια χαρά είναι σήμερα... παίζει, κάνει χαρές, ορεξάτη στη βόλτα, έχει όρεξη για φαί...

σήμερα την πήγα σε μία κτηνίατρο εδώ κοντά που βρίσκομαι και μου είπε ότι η κρίση της ίσως ήταν άτυπη, κάπως έτσι την είπε. Και αυτό γιατί δεν ήταν βαριάς μορφής και πέρασε πολύ σύντομα...

ίσως λέει να οφειλόταν σε κάποιο χτύπημα που να είχε δεχτεί ως αδέσποτο. είχε κακοποιηθεί πάρα πολύ και σίγουρα την είχαν χτυπήσει και στο κεφάλι. η κτηνίατρος δηλαδή υποστηρίζει ότι ίσως να μην έχει αυτή τη στιγμή «καθαρή» επιληψία... όμως μπορεί να ξανακάνει κρίση στο μέλλον.

παρόλα αυτά και πάλι δεν είναι 100% σίγουρη γιατί δεν γνωρίζει το ιστορικό της σκυλίτσας καθώς ήταν αδέσποτη...

όμως να σημειώσω την χτεσινή ημερομηνία και σε περίπτωση που ξανακάνει κρίση να κάνω το ίδιο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981