SOS!Μεταφορά σκύλου στην Αγγλία μέσω Βρυξελλών???


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Απ'οσο ξερω οτι η lufthansa εχει κάνει πτηση με βραχυκέφαλο σκύλο. Αγγλικο μπουλντογκ μάλιστα..Μπορεις να ρωτησεις σε αυτη την εταιρια.

πρεπει να δω ενα μνμ στ φβ μου, να δω πως ακριβως το έκανε, και θα σου στειλω ξανα!
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Δε μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι....
Ήθελα απλά να σου πώ ότι χαιρομαι απίστευτα να βλέπω ανθρώπους που σε τέτοια ταξίδια δεν αφήνουν πίσω μέλη της οικογένειάς τους και κάνουν τα πάντα για να φύγουν ολοι μαζί. Μπράβο σου. Ελπίζω να βρείς την καλύτερη λύση.
 




Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Δε μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι....
Ήθελα απλά να σου πώ ότι χαιρομαι απίστευτα να βλέπω ανθρώπους που σε τέτοια ταξίδια δεν αφήνουν πίσω μέλη της οικογένειάς τους και κάνουν τα πάντα για να φύγουν ολοι μαζί. Μπράβο σου. Ελπίζω να βρείς την καλύτερη λύση.
Η επιλογή να πάω χωρίς τον σκύλο μου απλά δεν είναι επιλογή.
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Καλησπέρα σε όλους από την Αγγλία (πλέον). Σήμερα έφτασε και ο "μικρός" (σαν αρκούδι έχει γίνει), τεσπα, τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από την βοήθεια πολλών φίλων εδώ μέσα, βρήκαμε την λύση.
Καθώς ανήκουμε στις snub type φυλές πολλές εταιρείες δεν δεχόντουσαν να μας πάρουν ούτε cargo. Οπότε αναγκαστηκά έπρεπε να έρθουμε Αγγλία οδικώς. Μέσω του facebook βρέθηκε μια "εταιρεία" που ανέλαβε την μεταφορά από την Αθήνα εώς το Λονδίνο. Την εταιρεία θα την βρείτε ως Cretan Animal Transport, o μόνος λόγος που την αναφέρω είναι γιατί το κόστος ήταν ιδιαιτέρως χαμηλό, ο επαγγελματισμός τους επίσης άψογως και η μεταφορά των σκύλων πολύ καλή. Σχετικά με το κόστος και λοιπες πληροφορίες μπορείτε να τις βρείτε στην σελίδα τους στο facebook.
Και πάλι να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν με τις πληροφορίες τους!!!! ευχαριστώ!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλησπέρα σε όλους από την Αγγλία (πλέον). Σήμερα έφτασε και ο "μικρός" (σαν αρκούδι έχει γίνει), τεσπα, τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από την βοήθεια πολλών φίλων εδώ μέσα, βρήκαμε την λύση.
Καθώς ανήκουμε στις snub type φυλές πολλές εταιρείες δεν δεχόντουσαν να μας πάρουν ούτε cargo. Οπότε αναγκαστηκά έπρεπε να έρθουμε Αγγλία οδικώς. Μέσω του facebook βρέθηκε μια "εταιρεία" που ανέλαβε την μεταφορά από την Αθήνα εώς το Λονδίνο. Την εταιρεία θα την βρείτε ως Cretan Animal Transport, o μόνος λόγος που την αναφέρω είναι γιατί το κόστος ήταν ιδιαιτέρως χαμηλό, ο επαγγελματισμός τους επίσης άψογως και η μεταφορά των σκύλων πολύ καλή. Σχετικά με το κόστος και λοιπες πληροφορίες μπορείτε να τις βρείτε στην σελίδα τους στο facebook.
Και πάλι να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν με τις πληροφορίες τους!!!! ευχαριστώ!

Καλώς μας ήρθες σε ποία περιοχή είσαι εσύ;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αγγλος ο Μαρκούλης λοιπόν :neutral:

Σας εύχομαι τα καλύτερα, εκεί στην ξενιτιά και να μην χαθείτε. Να το βλέπουμε το κεφτεδάκι που και που ε; :)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Alice6 θα μας πεις τελικά πως φτάσατε και αν όλα είναι καλά στο... μαγευτικό Leeds; Πώς πάει η σκυλοζωή εκεί παιδιά;; :)
Τσαγκαροτετάρτη βλέπω και σήμερα...:rolleyes:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλησπέρα σε όλους από την Αγγλία (πλέον). Σήμερα έφτασε και ο "μικρός" (σαν αρκούδι έχει γίνει), τεσπα, τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από την βοήθεια πολλών φίλων εδώ μέσα, βρήκαμε την λύση.
Καθώς ανήκουμε στις snub type φυλές πολλές εταιρείες δεν δεχόντουσαν να μας πάρουν ούτε cargo. Οπότε αναγκαστηκά έπρεπε να έρθουμε Αγγλία οδικώς. Μέσω του facebook βρέθηκε μια "εταιρεία" που ανέλαβε την μεταφορά από την Αθήνα εώς το Λονδίνο. Την εταιρεία θα την βρείτε ως Cretan Animal Transport, o μόνος λόγος που την αναφέρω είναι γιατί το κόστος ήταν ιδιαιτέρως χαμηλό, ο επαγγελματισμός τους επίσης άψογως και η μεταφορά των σκύλων πολύ καλή. Σχετικά με το κόστος και λοιπες πληροφορίες μπορείτε να τις βρείτε στην σελίδα τους στο facebook.
Και πάλι να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν με τις πληροφορίες τους!!!! ευχαριστώ!
Νομίζω ότι η λύση που βρήκες είναι παράδειγμα ότι όταν κάποιος είναι αποφασισμένος δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει μία λύση που θα τον βολεύει. Σε συγχαίρω πραγματικά (για τα αυτονόητα που για τους περισσότερους δεν είναι αυτονόητα) και σας εύχομαι μια πολύ καλή νέα ζωή στην Αγγλία με τον κούκλο σας (τον έχω δει στο puppies park btw και είναι υπέροχος ;) ).
 
  • Like
Reactions: LaCat


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Αγγλος ο Μαρκούλης λοιπόν :neutral:

Σας εύχομαι τα καλύτερα, εκεί στην ξενιτιά και να μην χαθείτε. Να το βλέπουμε το κεφτεδάκι που και που ε; :)
Ευχαριστώ! θα τα πούμε ξανά όλοι μαζί το καλοκαίρι, να μου φέρετε το σωσίβιο!!
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Νομίζω ότι η λύση που βρήκες είναι παράδειγμα ότι όταν κάποιος είναι αποφασισμένος δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει μία λύση που θα τον βολεύει. Σε συγχαίρω πραγματικά (για τα αυτονόητα που για τους περισσότερους δεν είναι αυτονόητα) και σας εύχομαι μια πολύ καλή νέα ζωή στην Αγγλία με τον κούκλο σας (τον έχω δει στο puppies park btw και είναι υπέροχος ;) ).
Σε ευχαριστούμε για τις ευχές και θα του τις μεταφέρω!! όταν τον θεωρείς κομμάτι της οικογένειας σου, είναι αυτονόητο να παίρνεις μαζί σου τα "παιδιά" σου!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Γεια σας παιδιά! Συνειδητοποιώ ότι ποτέ δεν έκανα ένα update εδώ για το τι έγινε τελικά, αν κ βοήθησα όσους μπορούσα να βοηθήσω μέσω προσωπικών μηνυμάτων. Λοιπόν, όλα πήγαν καλά στο πρώτο μας ταξίδι (το 2012) και έκτοτε και τα δυο καλοκαίρια που μεσολάβησαν η μπουμπού μας έρχεται μαζί μας στην Ελλάδα για διακοπές και επιστρέφουμε στην Αγγλία με την ίδια διαδικασία, δεν μου κάνει καρδιά προς το παρόν να την αφήσω Αγγλία για το καλοκαίρι. :)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλά την βόλεψατε με την Alice εμένα φέτος πάλι θα μείνει με μία κυρία που γνωρίζουμε εδώ και θα πάει μαζί της ένα ταξίδι Λιβερπουλ για 4-5 μέρες.
Την αφήνεις πλέον χωρίς λουρί;
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Μια χαρά θα κανεις, κι εγώ δεν ξέρω αν κάνω το σωστό που την πηγαινοφέρνω... Με τον κατάλληλο άνθρωπο εδώ καλά θα ήταν, μιλάμε μόνο για 3 εβδομάδες... Τέλοσπαντων, όχι, δεν την αφήνω χωρίς λουρί στα περισσότερα πάρκα, γιατι δεν μου φαίνεται ασφαλές.... Υπάρχουν όμως μέρη που ειναι πιο ελεγχόμενα (κατι λιβάδια πίσω απο το σπίτι μας που ειναι ψιλοερημικα) και την αφήνω....
 


vickykou

New Member
1 Ιουνίου 2015
1
0
34
καλησπέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω επειδή θα μετακομίσω και εγώ μονιμα στην αγγλία αν το σκυλάκι σου το έβαλαν 6 μήνες σε καραντίνα γιατι όλο κατι τέτοια ακουω και διαβάζω σε ευχαριστώ πολυ.
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Vicky, αν και εντελώς καθυστερημένη (η απάντησή μου εννοείται:) και φαντάζομαι θα ξέρεις πλέον, όχι δεν υπάρχει πια καραντίνα στην Αγγλία. Καταργήθηκε το 2013. Απλά είναι εξωφρενικά ακριβή η αεροπορική μεταφορά ζώου στην Αγγλία.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Και να προσθέσω ότι οι αεροπορικές όταν πετάξαμε εμείς για Αγγλία που δεχοντουσαν σκυλιά στις πτήσεις του ήταν ελάχιστες συν ότι με σκυλιά από το εξωτερικό μπορείς να προσγειωθεί σε συγκεκριμένα αεροδρόμια στη Αγγλία. Αυτά το 2012 τώρα μπορεί κάτι να άλλαξε.

Εγώ πλήρωσα το 2012 από Θεσσαλονίκη Λονδίνο Gatwick περίπου 500 600 λιρες
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Καλησπέρα σε όλους από την Αγγλία (πλέον). Σήμερα έφτασε και ο "μικρός" (σαν αρκούδι έχει γίνει), τεσπα, τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και μετά από την βοήθεια πολλών φίλων εδώ μέσα, βρήκαμε την λύση.
Καθώς ανήκουμε στις snub type φυλές πολλές εταιρείες δεν δεχόντουσαν να μας πάρουν ούτε cargo. Οπότε αναγκαστηκά έπρεπε να έρθουμε Αγγλία οδικώς. Μέσω του facebook βρέθηκε μια "εταιρεία" που ανέλαβε την μεταφορά από την Αθήνα εώς το Λονδίνο. Την εταιρεία θα την βρείτε ως Cretan Animal Transport, o μόνος λόγος που την αναφέρω είναι γιατί το κόστος ήταν ιδιαιτέρως χαμηλό, ο επαγγελματισμός τους επίσης άψογως και η μεταφορά των σκύλων πολύ καλή. Σχετικά με το κόστος και λοιπες πληροφορίες μπορείτε να τις βρείτε στην σελίδα τους στο facebook.
Και πάλι να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν με τις πληροφορίες τους!!!! ευχαριστώ!

Άν γράφεις ακόμα στο forum πες μας 2 λόγια για την εταιρία.
Αυτή είναι http://nomad-international.com/animal-transport/ ?

nomad international τη βρίσκω.

Άν έχει κ κάποιος άλλος παρόμοια εταιρία υπόψην,ας τη γράψει.Να φύγουμε τώρα πριν κλείσει τα σύνορα ο Κάμερον :rolleyes:
 


bdim

New Member
28 Αυγούστου 2015
2
0
33
Καλησπέρα,
μιας και ψάχνομαι και εγώ για το πως θα μεταφέρω το σκυλάκι μου Αγγλία και είναι επίσης βραχυκέφαλο @nfeel αν επικοινώνησες με τη συγκεκριμένη εταιρεία και έχεις παραπάνω πληροφορίες γράψε σε παρακαλώ τί έμαθες!

Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη μιας και το συγκεκριμένο ζήτημα είναι το πιο αγχωτικό κομμάτι όλης της μετακόμισης στο Μεγάλο Νησί.

Ευχαριστώ!