SOS ΞΥΝΕΤΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Καλημέρα παιδιά!

Αντιμετοπίζω εδω και μια περίπου εβδομάδα το εξής προβλημα.. φαντάζομαι θα εχει τύχει σε κάποιους απο εσάς οπότε ελπίζω να βρω μια απάντηση. Το σκυλάκι μου είναι ενα πανέμορφο (κ ελεγα δεν θα γίνω κουκουβάγια σαν τη μάνα μου) κοκονοειδές 1.5 ετών περίπου.
Ακολουθούμε κανονικά όλους τους εμβολιασμούς και τις αποπαρασιτώσεις εσω & εξω. 'Οταν ήταν πιο μικρός εκείνος και νέα "μαμα" εγώ, χρησιμοποιούσα την frontline αμπούλα μια φορά το μήνα, αργότερα όμως θέλοντας να αποφύγω τα πολλά χημικά, αγόρασα beaphar biocton την τελευταία απο τις οποίες χορήγησα πριν μισό μηνα. Εδώ και περίπου μια εβδομάδες όμως το σκυλί ξύνεται καθημερινά και ασταμάτητα και κυρίως γλύφει συνεχως τα πόδια του... τον έψαξα ενδελεχώς και δεν βρήκα τσιμπούρι τουλάχιστον, τώρα για ψύλλους δεν ξέρω.
Εχθές αποφάσισσα και τον έκανα μπάνιο, μήπως και ανακουφιστεί αλλά αποτι βλέπω το ξύσιμο συνεχίζεται. Διαβάζοντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε κάποια άρθρα που μιλάνε για αλλεργίες και ερεθισμούς, για ατοπική δερματίτιδα σε σκύλους και για άλλα δερματικά και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω αν είναι τέτοιο το πρόβλημα (μήπως το δημιούργησα εγώ με τις "βιολογικες" αμπούλες) ή αν απλά το σκυλίνι μου έχει ξανά παρασιτα απο τις διακοπές που πηγε και πέρασε υπέροχα αφού κυλιόταν όλη μερα στα χώματα και στα λουλούδια.
Να του βάλω μια αμπούλα αύριο - μεθαύριο? να πάω κτηνίατρο? υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που δεν έχω σκεφτεί και μπορει να τον επηρέασε? Γενικότερα όποιαδήποτε απάντηση ως συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!!

Ευχαριστώ πολύ και ο Lucifer ευχαριστεί ακόμη περισσότερο! <3
 
  • Like
Reactions: adespoti


adespoti

Banned
Banned
10 Σεπτεμβρίου 2017
33
7
45
το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα κι εγω πρόσφατα αλλα την πηγα στο κτηνιατρο και μου εδωσε x-ozal, από το καθαριστικό πατωματος την πατησα..πηγαινε καλυτερα να παρεις μια γνωμη ειδικού, δεν ειναι κακο.
 
  • Like
Reactions: XNOUDI


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ

Ψάξε για ψύλλους. Είναι πολύ εύκολο να τους διακρίνεις.
Αν βρεις να έχει, πήγαινε πάρε ένα spray τύπου frontline, να τους εξοντώσεις καταρχάς, για να σταματήσει και το σκυλάκι να υποφέρει.
Και θα πρέπει να ψεκάσεις και το κρεβάτι του, το μαξιλάρι του, και ότι άλλο χρησιμοποιεί όλη μέρα, για να ξαπλώνει.
 


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Νομίζω πως δεν έχει να κάνει με το πάτωμα γιατι σφουγγαριζω με ξύδι.. όπως και νά χει λέω να βάλω το σπρευ και να πάω και μια βόλτα απο την κτηνίατρο! Ευχαριστώ πολυ!!!!
 
  • Like
Reactions: adespoti


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Καλώς ήρθες στο φόρουμ

Ψάξε για ψύλλους. Είναι πολύ εύκολο να τους διακρίνεις.
Αν βρεις να έχει, πήγαινε πάρε ένα spray τύπου frontline, να τους εξοντώσεις καταρχάς, για να σταματήσει και το σκυλάκι να υποφέρει.
Και θα πρέπει να ψεκάσεις και το κρεβάτι του, το μαξιλάρι του, και ότι άλλο χρησιμοποιεί όλη μέρα, για να ξαπλώνει.

Δηλαδή να ψεκάσω και τους καναπέδες??? χαχα!!
Επίσης είναι καλύτερα να βάλω απλό σπρέυ ή μήπως η αμπούλα ειναι πιο δραστική???
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση απάντηση.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δηλαδή να ψεκάσω και τους καναπέδες??? χαχα!!
Αν έχει ψύλλους, εννοείται! Δεν είναι καθόλου για "χαχα" έχω να σου πω.
Αν δεν βρεις ψύλλους, δεν συζητάμε για spray και αμπούλες.
Αλλη συζήτηση θα κάνουμε.
 


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Αν έχει ψύλλους, εννοείται! Δεν είναι καθόλου για "χαχα" έχω να σου πω.
Αν δεν βρεις ψύλλους, δεν συζητάμε για spray και αμπούλες.
Αλλη συζήτηση θα κάνουμε.
Τώρα με τρομάζεις λίγο βέβαια αλλά οκ θα ψάξω πρώτα για ψύλλους. Αν και δεν μπορώ να τους καταλάβω θα προσπαθήσω! Μετά θα πάω να πάρω ενα σπρέυ τύπου frontline όπως είπες!
Αυτά. Ευχαριστώ πολύ :)
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
θα τους καταλαβεις.φαινονται. δες καλα αναμεσα στο τριχωμα, ανοιξε το με τα δαχτυλα σε μερος με φως για να βλεπεις.αν εισαι και παρατηρητικη και "τυχερη" μπορει να δεις και κανεναν να πεταγετε:censored:. φαινονται θα δεις κατι μαυρακια.
 
  • Like
Reactions: mareco


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Ok θα σας στείλω εξελίξεις το απόγευμα ή απο αύριο!! Αν βρώ ψύλλους παίρνω σπρέυ σημερα κιολας. Αν όχι, θα ξαναρωτήσω εδω!!! :)
 
  • Like
Reactions: mareco


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ok θα σας στείλω εξελίξεις το απόγευμα ή απο αύριο!! Αν βρώ ψύλλους παίρνω σπρέυ σημερα κιολας. Αν όχι, θα ξαναρωτήσω εδω!!! :)
Αν δεν δεις ψυλλους καλυτερα να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου γιατι μεσα απο το φορουμ δεν μπορει να γινει διαγνωση. Μπορει να ειναι οτιδηποτε, μια αλεργια, κατι δερματικο κτλ.
πραγματα δηλαδη που απο αποσταση μονο εικασιες μπορει καποιος να κανει και να μπερδευτεις περισσοτερο.
 
  • Like
Reactions: adespoti


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Λοιπόν παιδιά καλημέρα!!! Το luciferaki τελικά πρέπει να εχει πράγματι ψύλους. Βρήκα στο δερμα του κατι μαυράκια εχθές. Πήγα και του πήρα καινούργιο κολλάρο σκάλιμπορ και ενα σπρέυ για να τον ψεκάσω σήμερα!
Ωστόσο αυτό που μου φάνηκε το πιο περιεργο απ'όλα ήταν οτι ειδα εχθές ενα ψύλλο στο πάτωμα του μπάνιου. είμαι σίγουρη οτι ήταν ψύλλος γιατι έχω ασπρο πλακάκι και εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν στο δευτερόλεπτο!! Αυτό τώρα να είναι επειδή προχθές έκανα το σκυλί μπάνιο και ξέμεινε ένας εκει μέσα ή απλά έχει ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ???!!?!?!?!
 
  • Like
Reactions: adespoti


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Λοιπόν παιδιά καλημέρα!!! Το luciferaki τελικά πρέπει να εχει πράγματι ψύλους. Βρήκα στο δερμα του κατι μαυράκια εχθές. Πήγα και του πήρα καινούργιο κολλάρο σκάλιμπορ και ενα σπρέυ για να τον ψεκάσω σήμερα!
Ωστόσο αυτό που μου φάνηκε το πιο περιεργο απ'όλα ήταν οτι ειδα εχθές ενα ψύλλο στο πάτωμα του μπάνιου. είμαι σίγουρη οτι ήταν ψύλλος γιατι έχω ασπρο πλακάκι και εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν στο δευτερόλεπτο!! Αυτό τώρα να είναι επειδή προχθές έκανα το σκυλί μπάνιο και ξέμεινε ένας εκει μέσα ή απλά έχει ΓΕΜΙΣΕΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ???!!?!?!?!
http://www.alphaapolymantiki.gr/τι-μπορούμε-να-κάνουμε-για-την-αντιμετ-2/

Να τον ψεκασεις εκτος σπιτιου
 
  • Like
Reactions: Φλάφη




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σιγά καλέ, γιατί; Αφού ψόφια θα πέφτουν.
Ξερω κι εγω..... Μηπως μερικοι προλαβουν και την κανουν. Πηδανε απιστετα ψηλα και γρηγορα. Σε αναλογια μεγεθους ειναι το πλασμα που πηδαει ψηλοτερα απο καθε αλλο, σαν να πηδαει ενας ανθρωπος 200 φορες το υψος του. Πιο πολυ με προβληματιζει που λεει πως ειδε στο πλακακι στο μπανιο. Μπορει να ειναι γεματο το σπιτι. Καναπεδες, κρεβατια κτλ.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
το μπανιο καθαριζεται ευκολα...το θεμα ειναι να μην πανε σε στρωσιδια και τετοια. Εγω σε αναλογη περιπτωση εφαρμοσα σφουγγαρισμα/ ψεκασμα στρωσιδιων/ψεκασμα σκυλου / ψεκασμα όλων των σκοτεινων γωνιων του σπιτιου επι 2-3 εβδομαδες. Γιατι δεν είναι μόνο οι ψυλλοι το προβλημα, αλλωστε οι ψυλλοι θελουν ξενιστη για να επιβιωσουν, τα αυγα/ προνυμφες ειναι το θεμα που ανακυκλώνουν το πρόβλημα.
 


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
Αυτο ακριβως φοβαμαι κ εγω. Γιατι το σκυλι δεν μπαινει ποτε στο μπανιο. Μα ποτε! εκτος απο προχθες που εκανε μπανιο βεβαια. Οποτε αν εχω στο μπανιο ψυλλο, στα υπολοιπα δωματια τι γινεται?
Τελοσπαντων, εγω σημερα θα τον ψεκασω στην αυλη και μετα θα ριξω οτι περισσεψει απο το μπουκαλι θα το βαλω σε πατακια καναπεδες στο κρεβατι του κλπ κλπ. Ε?
 


XNOUDI

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
33
το μπανιο καθαριζεται ευκολα...το θεμα ειναι να μην πανε σε στρωσιδια και τετοια. Εγω σε αναλογη περιπτωση εφαρμοσα σφουγγαρισμα/ ψεκασμα στρωσιδιων/ψεκασμα σκυλου / ψεκασμα όλων των σκοτεινων γωνιων του σπιτιου επι 2-3 εβδομαδες. Γιατι δεν είναι μόνο οι ψυλλοι το προβλημα, αλλωστε οι ψυλλοι θελουν ξενιστη για να επιβιωσουν, τα αυγα/ προνυμφες ειναι το θεμα που ανακυκλώνουν το πρόβλημα.
Ναι σιγουρα θα κανω κ ενα καλο σκουπισμοσφουγγαρισμα! και θα ρουφηξω καναπεδες κρεβατια με την ηλεκτρικη. αυτο το κανω ουτως αλλως για το τριχωμα! και αν μεινει κ αλλο στο μπουκαλι, θα ξανακανω σε 3-4 μερες σε σημεια ενα ψεκασμα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU