SOS Παιδιά κάνει εμετό


omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
Το πρωί που του έβαλα να φάει τα έβγαλε όλα μετά από λίγο. Το απόγευμα έκανε πάλι εμετό (κίτρινα υγρά). Μετά από κανα 2ωρο του έβαλα να φάει και τον έβγαλα βόλτα και ήταν όλα καλά. Πριν καμία ώρα του ξανάβαλα να φάει και έκανε πάλι εμετό.

Πριν λίγες μέρες του αλλάξαμε την τροφή. Λέτε να φταίει αυτό ή μήπως απλά κρύωσε????
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καταρχήν ενημέρωσε τον κτηνίατρο σου να ξέρει!

Τι ηλικία έχει ο σκύλος!

Όταν κάνει εμετό ΔΕΝ δίνουμε να φάει τίποτα!Μόνο λίγο νεράκι κάθε 2-3 ώρες για να μην αφυδατωθεί!

Αφήνεις τον σκύλο να βγάλει ότι έχει και δεν έχει και τον αφήνεις νηστικό μέχρι να σταματήσει ο εμετός!Ειδάλλως θα γίνεται ότι γίνεται τώρα και σε σένα!Θα ταΐζεις και θα ξερνάει!
Την επόμενη μέρα ή την μεθεπόμενη ανάλογα το αν θα συνεχιστεί ο εμετός δίνεις κοτόπουλο με ρύζι(λαπά) για 1-2 μέρες!

Τέλος μπες λίγο στην θέση του!Όταν εσύ κάνεις εμετό δεν θες να δεις άνθρωπο, πόσο μάλλον να φας!
 


omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
Ο Έκτορας δεν έχασε καθόλου τη διάθεσή του και πάει και πίνει μόνος του πολύ νερό.

Να του δίνω εγώ λιγότερο νερό???

Είναι κάτι ο κίτρινος εμετός ? Ξέρεις?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το ότι δεν έχασε την διάθεση του είναι πολύ καλό!

Προφανώς και το νερό είναι που του εντείνει τον ερεθισμό και ο εμετός δεν έχει σταματημό!
Ο σκύλος όμως δεν καταλαβαίνει τι είναι εκείνο που δεν σταματάει τον εμετό και ενώ τα βγάζει ξαναδιψάει και πάει και πίνει νερό!

Ο κίτρινος εμετός που βλέπεις είναι προφανώς τα υγρά του στομάχου!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και μια βολτούλα στον κτηνίατρο αυριο είναι πιθανότατα μια καλή ιδέα...
 


kristy

Member
14 Μαρτίου 2011
11
0
πειραιάς
Το πρωί που του έβαλα να φάει τα έβγαλε όλα μετά από λίγο. Το απόγευμα έκανε πάλι εμετό (κίτρινα υγρά). Μετά από κανα 2ωρο του έβαλα να φάει και τον έβγαλα βόλτα και ήταν όλα καλά. Πριν καμία ώρα του ξανάβαλα να φάει και έκανε πάλι εμετό.

Πριν λίγες μέρες του αλλάξαμε την τροφή. Λέτε να φταίει αυτό ή μήπως απλά κρύωσε????
καλησπερα!
παρατήρησες τελευταία να πίνει περισσοτερο νερό απ'οτι συνήθως? ή λιγοτερο?
 




omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
δεν εχω παρατηρήσει κάποια διαφορά. Δεν πίνει περισσότερο ή λιγότερο.

Γνωρίζεις κάτι???

Σήμερα μόνο ήπιε πολύ νερό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aπομακρύνεις την τροφή για ένα 24 ώρο και δίνεις νερό ελεγχόμενα όχι όσο θέλει εκείνος.., μία κουταλια της σούπας ανά μία ώρα είναι καλά.

Τα κίτρινα υγρά που είδες είναι όπως σου είπε ο Στέλιος τα γαστρικά υγρά.

Όσο πίνει νερό πολύ και τρώει..στην παρούσα κατάσταση δεν πρόκειται να σταματήσει ο εμετός έτσι.
 


omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
kango δεν το ανεφερα σε αυτο το θεμα αλλα ο εκτορας ειναι λαμπραντορ πως θα του δώσω μια κουταλια της σουπας ????
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Απλά θα βάλεις λίγο νεράκι στο μπόλ αντί να το γεμίσεις!

Για το καλό του είναι άσχετα αν θέλει να πιει περισσότερο!Τον βοηθάς να σταματήσει ο εμετός!
Αυτό θέλουμε!
 




kristy

Member
14 Μαρτίου 2011
11
0
πειραιάς
δεν εχω παρατηρήσει κάποια διαφορά. Δεν πίνει περισσότερο ή λιγότερο.

Γνωρίζεις κάτι???

Σήμερα μόνο ήπιε πολύ νερό.
ειδικός δεν είμαι, απλα σε μας που χασαμε το σκυλακι μας απο νεφρικη ανεπαρκεια πριν αρχισει καθημερινους εμετους και μετα ανορεξια επινε πολυ περισσοτερο νερο για 2 εβδομαδες περιπου και δε ξεραμε το λογο κι ουτε παραξενευτηκαμε(τεραστιο λαθος μας, ακομα το κλαιω) γι'αυτο ρωτησα αν παρατηρησες κ εσυ κατι... αααρα το δικο σου μπορει να εχει προβλημα με τη τροφη που ανεφερες αλλα καλυτερα μιλα με τον κτηνιατρο σου για να είσαι σίγουρος!!!!
 


omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
θα του δινω λίγο νεράκι τωρα και θα τον βαλω για υπνο " τροπος του λέγειν θα τον βαλω για υπνο"

Θα τον παρακολουθήσω και αυριο και αμα είναι θα τον πάω στον κτηνίατρο.

Αυριο δηλαδη να μην του δώσω λαπα ????
 


omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
ειδικός δεν είμαι, απλα σε μας που χασαμε το σκυλακι μας απο νεφρικη ανεπαρκεια πριν αρχισει καθημερινους εμετους και μετα ανορεξια επινε πολυ περισσοτερο νερο για 2 εβδομαδες περιπου και δε ξεραμε το λογο κι ουτε παραξενευτηκαμε(τεραστιο λαθος μας, ακομα το κλαιω) γι'αυτο ρωτησα αν παρατηρησες κ εσυ κατι... αααρα το δικο σου μπορει να εχει προβλημα με τη τροφη που ανεφερες αλλα καλυτερα μιλα με τον κτηνιατρο σου για να είσαι σίγουρος!!!!
Πόσο ήταν το δικό σου σκυλι ???

Εμένα είναι 10 μηνων...

Και εγω έχω χάσει σκυλι απο νεφρικη ανεπαρκεια αλλά φαντάσου ήταν 18 χρονων ( Αχ η Λαϊκουλα μου)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
H πολυδιψία είναι σύμπτωμα και σε άλλες ασθένειες,
αλλά μην τον φρικάρεις τον άνθρωπο ;)

Βέβαια συμφωνώ πως αύριο πρωί πωί κτηνίατρο αν δεν σταματησουν οι εμετοί.
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αφού σήμερα(μέχρι πριν 1 ώρα) έκανε εμετούς άστον αύριο νηστικό και μεθαύριο δίνεις κοτοπουλάκι με ρύζι!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eφόσον ηρεμήσει το στομάχι του μπορείς να δώσεις 3 λύσεις..(ακόλουθα αυτό που θα σου πει ο δικός σου κτηνίατρος..).

- Παίρνεις μια φαρμακευτική για να στρώσει το στομάχι του..

- Βρέχεις την ξηρά του μέχρι να "παπαριάσει" και μετά του την δίνεις...

- Δίνεις ρύζι με βραστό κοτόπουλο..
 


omek07

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2010
52
0
τωρα κοιμαται σαν πουλακι για να δουμε πιο μετα τι θα κανει ....

kristy οντως με φρικαρες λίγο.....
 


kristy

Member
14 Μαρτίου 2011
11
0
πειραιάς
Πόσο ήταν το δικό σου σκυλι ???

Εμένα είναι 10 μηνων...

Και εγω έχω χάσει σκυλι απο νεφρικη ανεπαρκεια αλλά φαντάσου ήταν 18 χρονων ( Αχ η Λαϊκουλα μου)
ε πες το!!!!
η δικια μου εφτασε τα 16,5.... τσιουαουα. :((((
κοιτα πως θα είναι και αυριο αλλα τουλαχιστον τηλεφωνησε στο κτηνιατρο να ρωτησεις/ενημερωσεις και να μαθεις κι εσυ τι μπορει να ειναι.