SOS , Σηκώνω τα χέρια ψηλά... (πρώτες μέρες με το κουτάβι)


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
καλησπερα.. ο Diego ηρθε 20/6/10 σπιτι.
το πρωτο βραδυ κλαψουρησε, του φωναξαμε λιγο, οκ.
την αλλη μερα εκανε στο σπιτι τσισα, και καθηστερησε πολυ για το αλλο. και το εκανε και αυτο χτες σπιτι 2 φορες και κανα 2 εξω αυτες της τελευταιες 2 ημερες. τωρα που λυσαμε τα τσισα μετα απο 2 - 2.5 ωρες στο crate που τα κανει εξω, δημηουργηθηκε προβλημα ΧΟΝΤΡΟ .

η μανα μου κι εγω που μενουμε σπιτι , λειπουμε ιδιες ωρες για δουλεια . 7 με 11,30 το βραδυ. και ενω τον παω 2 βολτες απο 1 ωρα πρωι - απογευμα, και ενδιαμεσα ελευθερος στο σπιτι μεσα (διοτι στο δωματιο του, αν τον κλεισουμε, γρατζουναει την πορτα, και ριχνει τα κουπια του) , και το βραδυ μετα απο της 2 - 4 που ειναι στο crate να κοιμηθουμε, απο της 4 ως της 5,30 τον βγαζω εξω και γρηγορα τον παω, και πιο μετα πιο σιγα, τιποτε. δεν ουρει ουτε το αλλο, μονο ουρει μολις βγει απο το crate..

και αναγκαστικα μενει απο της 7 εως της 11+30 το βραδυ στο crate χωρις να εχει κανει κακα απο της 10 + 12 + 4 το απογευμα που τρωει, και τα κανει στο crate.

η μανα μου φευγει 1 ωρα πιο μετα απο μενα, και σημερα καθησε και τον ειδε που τα εκανε 15 λεπτα πριν φυγει στο crate του. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ;;;;;;
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
3,5 μηνων ειναι !!!!
Τι θες να κανεις? Το μονο που μπορεις ειναι υπομονη

Οι φορες που τον βγαζεις βολτα ειναι πολυ λιγες,ειναι μωρο ακομα ......
+ οτι δεν χρειαζετε απο 1 ωρα ,λιγοτερο και συχνοτερα (λιγοτερο= και 5 λεπτα)-(συχνοτερα=και 8-10 φορες)
 










Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
alexia καταλαβαινεις ; νιωθεις; το παρατησα το σκυλι σε μια γωνια δεμενο; πρωτη φορα εχω husky. αν δε θες να βοηθησεις, κανεις δε σε υποχρεωνει. εμενα ομως με το κραξιμο μου δινεις το δικαιωμα να τα παρω μαζι σου. και δε το θελω.
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
σε κανα χρονο με εναμιση το πολυ θα εισαι οκ
δηλαδη εως τοτε καθε ημερα φωνη να του βαζω στης λαθος συμπεριφορες και σωστη διαχειρηση της βολτας για την αναγκη; ο εκτροφεας μου εχει κανονισει την διατροφη. 300 - 350 gr royal canin medium junior δια 4 γευματα μεχρι να χρονισει νομιζω..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Diego, αυτό που παρατηρώ είναι ότι "σηκώνεις τα χέρια ψηλά" και απελπίζεσαι (κουτάβι είναι! μωρό είναι! γιατί απελπίζεσαι;;; ).
Διάβασε

Και ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ! Αν μπορείς βρες κάποιον που θα βγάλει το κουτάβι έξω όσο λείπετε εσύ και η μάνα σου.

ΥΓ. Επαναλαμβάνομαι, αλλά εμείς βγάζαμε τον Κούκη έξω 12 φορές τη μέρα :D Επίσης και όταν μάθει να κάνει την ανάγκη του έξω, θα συμβαίνουν ατυχήματα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δηλαδη εως τοτε καθε ημερα φωνη να του βαζω στης λαθος συμπεριφορες και σωστη διαχειρηση της βολτας για την αναγκη; ο εκτροφεας μου εχει κανονισει την διατροφη. 300 - 350 gr royal canin medium junior δια 4 γευματα μεχρι να χρονισει νομιζω..
ναι

αν εισαι συνεπης μεσα σε ολο αυτο το διαστημα θα ειναι οκ
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
ναι

αν εισαι συνεπης μεσα σε ολο αυτο το διαστημα θα ειναι οκ
ευχαριστω μακη .. λογικα στην τουαλεττα σε 3 μηνες που θα εχει υσχιροποιηθει το πεπτικο θα δω διαφορα;
Diego, αυτό που παρατηρώ είναι ότι "σηκώνεις τα χέρια ψηλά" και απελπίζεσαι (κουτάβι είναι! μωρό είναι! γιατί απελπίζεσαι;;; ).
Διάβασε

Και ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ! Αν μπορείς βρες κάποιον που θα βγάλει το κουτάβι έξω όσο λείπετε εσύ και η μάνα σου.

ΥΓ. Επαναλαμβάνομαι, αλλά εμείς βγάζαμε τον Κούκη έξω 12 φορές τη μέρα :D Επίσης και όταν μάθει να κάνει την ανάγκη του έξω, θα συμβαίνουν ατυχήματα.
ευχαριστω βρε .. απλα εγω κραταω κουραγια , η μανα μου εχει λυγισει και στεναχωριεται .. οσο για καποιον να το κανει αυτο, πολυ πολυ δυσκολο, να εχει κλεδι στο σπιτι.. απαπαπαπα..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ποιος μίλησε για δεμένο; Το κουταβι πρεπει να εκπαιδευτεί, οπότε πρέπει να είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς μαζί του. Όταν λοιπόν διαβάζω ότι μετά από 2 μέρες σηκώνεις τα χεριά ψηλά τότε για μένα δεν είσαι ώριμος για κουτάβι.

Ένα από τα κουτάβια μου έφυγε την περασμένη τετάρτη και οι άνθρωποι έχουν πάρει 10 μέρες άδεια και. Το άλλο, παρόλο που τα παιδιά τους ήθελαν να το πάρουν την κυριακη, δεν τους το έδωσα γιατί δούλευαν την επομένη και θα έρθουν να το πάρουν την άλλη εβδομάδα που αρχίζει η άδεια τους.
 




Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
συγγενης οχι. κανεις δεν ειναι διατεθειμενος. δυστιχως.. εγω θα ακολουθησω της οδηγιες του μακη λογικα. σταθερα καθε ημερα να του επιβαλλω την ταξη που θελω να ακολουθει, και το προγραμμα με της πολλες βολτες που ειπατε εσεις οι κοπελλες.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν γνωρίζω τις εργασίες σας αλλά καλό θα ήταν ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα να έπαιρνες κάποιες μερούλες άδεια. Θα είναι όλα ευκολότερα όταν θα μπορείς να είσαι με το μικράκι σου 24/24 θα μπορείς να το ελέγχεις, να το παρατηρείς και θα μάθει. Υπομονή!!!! Ξέρεις τι ξενύχτια και πόσο σφουγγάρισμα έχουμε ρίξει όλοι εδώ? By the way να το χαίρεσαι!!!!
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
ευχαριστω elli ................ πραγμτικα , και θα τα θυμαμαι αυτα ου λες, αν και δουλευω σε ραδιοφωνο εκφωνητης και εχει καλοκαιρινες εκδηλωσεις που προβαλλω, αρα χλωμο πριν τον αυγουστο αδεια ........
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
σε νιωθω...
καλη μας δυναμη μιας κ παλευω να μαθω τη μικρη να τα κανει εξω. ΑΠλα να πω οτι κ το να εισαι 24 ωρες το 24ωρο στην τσιτα για το θεμα τουαλετας, ενεχει τον κινδυνο να γινουν τα νευρα σου χαρτοπολεμος και να τρως τα ζαναξ με τις χουφτες. Αν δεν εχεις, πες να σου δωσω , εχω στοκ...Παντως, οπου κανει την αναγκη, ξυδακι ειναι μαστ εκτος των αλλων.
 


killah1

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
142
0
47
Γιάννενα
το κουταβάκι είναι μικρό ακόμα..για να υπολογίσεις τις ώρες τις βόλτας, έχε υπ'οψιν σου πως μπορεί να κρατηθεί όσες ώρες είναι κ οι μήνες της ηλικίας του... αν μιλάμε για 3,4 μηνών κουτάβι, δε μπορεί να κρατηθεί πάνω απο 3 ώρες.

ξυδάκι εκεί που κάνει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι και σε καμία περίπτωση χλωρίνη καθώς μπορεί να του δημιουργήσει δερματικα προβλήματα :)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Βασικά να έχεις γενικά υπομονή και να μην απογοητευτείς, και "ατυχήματα" με την ανάγκη του θα έχεις, και δαγκώματα θα έχεις, και κουταβίσιες ζημιές θα έχεις... όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι! Απλά υπομονή και συνέπεια και κάποια στιγμή θα τα θυμάσαι και θα ρίχνεις πολύ γέλιο!!!!
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
σε νιωθω...
καλη μας δυναμη μιας κ παλευω να μαθω τη μικρη να τα κανει εξω. ΑΠλα να πω οτι κ το να εισαι 24 ωρες το 24ωρο στην τσιτα για το θεμα τουαλετας, ενεχει τον κινδυνο να γινουν τα νευρα σου χαρτοπολεμος και να τρως τα ζαναξ με τις χουφτες. Αν δεν εχεις, πες να σου δωσω , εχω στοκ...Παντως, οπου κανει την αναγκη, ξυδακι ειναι μαστ εκτος των αλλων.
τα λες πολ περιεκτικα και γεματα αισιοδοξια.. παιρνω δυναμη και προχωραω .. θα κνω οτι μπορω φιλη μου ..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981