SOS ημίαιμο rottweiler ...με βρήκε! (η ιστορία του markus)


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
Φίλε Andag, φύλαγε τα ρούχα σου για να τα έχεις όλα... ;)
Προστάτευσε το κουτάβι σου από τις θανατηφόρες ασθένειες. Καραδοκούν παντού. Κάνε υπομονή να τελειώσει τα εμβόλιά του και να είναι ασφαλές και μετά ασχολείσαι με την κοινωνικοποίηση. Είναι κρίμα αφού τον πήρες υπό την προστασία σου, να ρισκάρεις ίσως και να το χάσεις. Μπορείς βεβαίως να κάνεις κάποιες προσεκτικές κινήσεις κοινωνικοποίησης. Δεν λέμε να τον βάλεις καραντίνα. Μπορείς πχ να τον έχεις αγκαλιά και να πας μια βολτίτσα να δει και να ακούσει κόσμο και φασαρία. Μπορείς ακόμη να φέρεις κόσμο και φασαρία στο σπίτι σου (δες οδηγίες vrmode παραπάνω) :)
Βλέπω μου κόλλησε η ρετσινιά εεε? :D Ρε παιδιά εντάξει χαλάρωσα, ας πούμε χθες δεν σφουγγάρισα καθόλου!

Xθες ξανάρθε κόσμος στο σπίτι (FrenchieFan και CockerFan) - δεν τις μαστίγωσα, μόνο τα παπούτσια τους άφησαν έξω.

(Λέω να το κάνω τζαμί το σπίτι...:cool: o γείτονας θα χει φρίξει που βλέπει κάθε τόσο παπούτσια έξω...)

Σοβαρά τώρα, πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει κανείς και να βγει (να πατήσει) το σκυλί ανεμβολίαστο έξω. Το πολύ πολύ αγκαλιά να δει τον κόσμο από ψηλά...
όλα καλά με το αγκαλιά αλλά έχω 2 ενστάσεις. αρχικά πρέπει να μάθει τουαλέτα γιατί συχαίνομαι να μαζεύω και δεν θέλω να μάθει ούτε στο διαμέρισμα ούτε στην ...αγκαλιά :). Επίσης είναι αισίως 10 κιλά που δεν είναι ευχάριστο να τα πηγαίνεις και να τα φέρνεις αγκαλιά. απο χτες πήγαμε 2 βόλτες για τουαλέτα αλλά προσεκτικά με άλλα σκυλιά και με επίβλεψη τι κάνει/ τι πλησιάζει.
κατα τα άλλα είναι κουρασμένος απο τα εμβόλια και έχει λιγο μειωμένη όρεξη ( δεν θα του κάνει και κακό σαν μπάλα έχει γίνει...). να πώ την αμαρτέια μου του έδωσα και λίγο σιροπάκι για να μην ζαλίζεται και να είναι ήρεμος στο ταξίδι με το αυτοκίνητο.
προσπαθώ να τον συνηθίσω στο Crate όπου σήμερα μπήκε μια φορά μονος του και κοιμήθηκε αλλά όταν τον βάζω εγώ διαμαρτήρεται. ελπίζω μέχρι την δευτέρα να έχουμε βελτίωση γτ πρέπει να λείψω το πρωί οπότε συμβουλές δεκτές...
κατα τα άλλα το στομάχι του λειτουργεί σε δικό του χωροχρόνο. το βράδυ αφού έφαγε μια γερή μερίδα βγήκαμε για τουαλέτα 1 ώρα μετά- εγώ κομμάτια απτο ταξίδι- και αφού μείναμε τουλάχιστον 1 ώρα έξω γυρίσαμε σπίτι χωρίς επιτυχία.. επειδή το είχα έννοια μην τα κάνει σκ**α και λερώσει το κλουβί του ξύπνησα 8-9 και πήγαμε τότε όπου τα καταφέραμε. τώρα έχει φάει απο το μεσημέρι ακολούθησε μια βολτίτσα και ύπνος και μέχρι τώρα τίποτα.. λέω να βγούμε σε λίγο. αν έχετε κανένα μπούσουλα σας ακούω.
λέω να τον βγάλω και καμμία φωτό σήμερα αν προλάβω.. ;)
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
χαχαχα ο μπουλούκος σου μοιάζει πολύ με τα δικά μου......:D:D

κλασικό ελληνικό ημίαιμο, 20-25 kg!
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα μάτια μου περισσότερο Γερμανικοποιμενικίζει παρά ροτβαιλερίζει!
Τυπική μπασταρδοφατσούλα!!!!


Όσο για το μάζωμα των περιττωμάτων που σιχαίνεσαι...κοίτα να το συνηθήσεις, γιατί και στην βόλτα πρέπει να τα μαζεύουμε!

Προς το παρόν υπομονή να κάνεις να τον προσέχεις ποτε θέλει να τα κάνει και να τον πηγαίνεις εκεί που θές εσύ να τα κάνει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ηθελα να ΄ξερα, αυτή η μυτόγκα πως σου φάνηκε ότι ροτβαιλοφέρνει...
Οπως λέει κι ο foibos γερμανικοποιμενικίζει...
Γλύκα είναι. Για πολλές αγκαλιές... :)
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
δεν ξέρω πώς αλλα μου φαίνεται οτι μέσα στη βδομάδα μάκρυνε η μουσούδα χεχε. ναι, περισσότερο μπασταρδολυκοσκυλάκι είναι έγω πάνταρα στα χρώματα και στις κοιλιές και είπα ροτβάιλερ.
σήμερα είχαμε ένα πολύ άσχημο συμβάν ευτυχώς όχι με τραγική κατάληξη για το markούλη. είχα πάει στην πλατεία το βραδάκι για την ανάγκη. βλέπω και αλλα συνοδευόμενα- τρόπος του λέγειν.....- σκυλιά και πάω διακριτικά σε άλλη κατεύθυνση. έρχεται λοιπόν προς το μέρος μας σκυλί ράτσας που δεν θέλω να αναφέρω (δεν υπάρχει λόγος να εστιάσουμε εκεί και να στυλιτεύεται η φυλή) μυρίζει τον μάρκ και μετά τον βάζει κάτω!!! ο μικρός αρχίζει να κλαίει ενώ αρχίζει να τον δαγκώνει. εγώ του τον παίρνω μέσα απο τα δόντια και με δαγκώνει στο χέρι ευτυχώς ξόφαλτσα. ο Μαλά@@@ ο ιδιοκτήτης με το μ κεφαλαίο στον κόσμο του.. είχε το σκύλο λιτό, και αφού αντελήφθηκε το γεγονός άργησε πολύ να έρθει και όταν ήρθε δεν μπορούσε να τον κάνει καλά. ευτυχώς ο mark απλώς τρομοκρατήθηκε...
για την ιστορία τον τύπο τον είχα δει και το απόγευμα απο του είχα πιάσει την κουβέντα. μου είπε καμαρωτός οτι ο σκύλος είναι καθαρόμαιμος απο ουγγαρία ενώ είναι 7 μηνών (!!!!!)και μου είπε οτι έχει προβλήματα συμπεριφοράς. ηθελα να ήξερα στα 2 χρόνια του τι θα κάνει? εύχομαι αν μας ξαναδεί να αλλάξει πεζοδρόμιο χώρις να του το πώ γτ δεν ξέρω πόσο ευγενικός θα καταφέρω να είμαι. όσο σκέφτομαι οτι θα τον είχε σκοτώσει
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
ελα πες και την ρατσα μην μας αφηνεις να βαζουμε αλλα στο νου μας!
να μαντεψω??pitbull?
κριμα παντως για το γεγονος!!ελπιζω να μην μεινε ψυχικο τραυμα στον μικρο σου!!
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
όχι μην βάζεις τίποτα περίεργο στο νού σου... είναι κυριαρχική φυλή και είσαι κοντά. ευτυχώς ξαναπήγα στην πλατεία όταν ταχτοποίησα το χέρι μου και τον έφερα κοντά με τα άλλα σκυλιά λίγο με το ζόρι. αρχικά είχε μαζευτεί πολύ αλλα μετα απο 5 λεπτά λες και δεν τρέχει τίποτα. είναι φοβερά εξωστρεφής.. με το συγκεκριμένο απο μακριά αν το ξαναδώ εννοείται... ελπίζω να μην του μείνει φοβία και γίνει επιθετικός
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
όχι μην βάζεις τίποτα περίεργο στο νού σου... είναι κυριαρχική φυλή και είσαι κοντά. ευτυχώς ξαναπήγα στην πλατεία όταν ταχτοποίησα το χέρι μου και τον έφερα κοντά με τα άλλα σκυλιά λίγο με το ζόρι. αρχικά είχε μαζευτεί πολύ αλλα μετα απο 5 λεπτά λες και δεν τρέχει τίποτα. είναι φοβερά εξωστρεφής.. με το συγκεκριμένο απο μακριά αν το ξαναδώ εννοείται... ελπίζω να μην του μείνει φοβία και γίνει επιθετικός
Είσαι πολύ τυχερός. Η δικία μου με παρόμοια εμπειρία μια βδομάδα πριν ακόμα δεν είναι 100% στα καλά της! Θέμα χρόνου είναι βέβαια αλλά άλλη μια περίπτωση ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ ιδιοκτητών μην πω τίποτα χειρότερο πρωινιάτικα!!!! Α και με την ευκαιρία.... είναι κούκλος!
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
DSCN0946..jpg
πρώινη φώτο.. μου φαίνεται πως ίδιο μέγεθος παπούτσια πρέπει να φοράμε τελικα... :)

έλλι σ'ευχαριστώ. μετά το συμβάν πλησίασε τη σκόμα παραπάνω με άλλα σκυλιά να δεί πως δεν είναι όλα έτσι. για τους ιδιοκτήτες τι να πείς........ σε βάζουν σε "περίεργες" σκέψεις
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αυτό το μάρμαρο δεν μ' αρέσει καθόλου... πρέπει να γλιστράει επικίνδυνα...
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
βάσω ένα θα σου πώ. την ΚΑΤΑΒΡΙΣΚΕΙ πάνω στο μάρμαρο.. μάλλον λόγο δροσιάς.. :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
βάσω ένα θα σου πώ. την ΚΑΤΑΒΡΙΣΚΕΙ πάνω στο μάρμαρο.. μάλλον λόγο δροσιάς.. :)
Ναι αλλά το περπάτημα εκεί πάνω είναι καταστροφικό για τις αρθρώσεις του ;)
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
μην νομίζεις πως είναι και κανένα τέρας το σπίτι.. σε 2 δωμάτια κυκλοφορεί. εκτός αυτού μέσα στο σπίτι είναι πολύ ήσυχος και συνήθως κοιμάται/ρεμβάζει. αφού αναρωτιέμαι μήπως έχει πρόγονο bulldog ώρες-ώρες xaxa :p :p
 


Andag

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2009
80
0
Αθήνα
υπάρχει κανένας απο νέα σμύρνη, παλαιο φάληρο με κουταβάκι? όποιος θέλει περιμένω πμ να κανονίσουμε σκυλοσυνάντηση