Sos...σναουτσεράκι βρέχει τα πάντα!!!


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δειξε μου σε παρακαλώ που το βιάβασες στο forum γιατί μου εχει διαφυγει

οι δεινόσαυροι πέθαναν, ιντερνετ και ενημέρωση υπάρχει

δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο ενα κουτάβι θα πάει τουαλέτα εκεί που βρωμάει και όχι κάπου αλλου που δεν.....................
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Βάλε το κουτάβι σε πρόγραμμα (φαγητό, ύπνος, παιχνίδι, ...).
Βάλε 1 πάνα κοντά απο τον χώρο που κοιμάται.
Όταν το βλέπεις να γυρνάει γύρω απο τον εαυτό του = κακά. Το παίρνεις και το βάζεις στην πάνα. Τα κάνει και του δείνεις λιχουδίτσα, χάδια, κτλπ...
Το ίδιο με το πιπί. Όταν παει να τα κάνει, το παίρνεις και τον βάζεις πάνω στην πάνα. Μπορείς να του λές "Τσίσα/ Κακά" για να μαθαίνει και την εντολή. Μετά πάλι λιχουδιές, κλπ...

Εάν είσαι συνέχεια σπίτι και έχεις πάντα το νού σου, το κουτάβη μπορεί να μάθει πάρα πολύ γρήγορα.
Εάν δουλέυεις και δεν είσαι μαζί του συνέχεια, θα σου πάρει περισσότερο χρόνο.

Υπομονή, επιμονή και καλό σφουγγάρισμα (όλοι το περνάμε) ;)
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Σε ευχαριστώ πολύ μιλού! θα προσπαθήσω πάλι και ελπίζω σιγά σιγά να μάθει!!!
μάκη κοίτα να δεις... χθες το βράδυ διάβασα ότι είχε να κάνει με την τουαλέτα στο φόρουμ...δεν θα ξαναμπω στο κόπο για να σου αποδείξω πως κάποιος το έγραψε κάποτε... Ευχαριστώ
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ δεν ειπα οτι δεν το διάβασες

εγώ ρωτησα που γιατί μου εχει διαφύγει

καλα σφουγγαρίσματα σου ευχομε
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το κουτάβι μου ΠΟΤΕ δε πήγε σε λερωμένη αφημεριδα.Αυτό που πιστεύεις κι εσύ, πίστευα.Είναι λάθος.Όποτε είναι λερωμένη θα τα κάνει αλλού.Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να το οδηγείς καθε φορά στο σωστό μέρος.Με ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ μαθαίνουν μόνο τι να κάνουν, ποτε, πως κτλ.Υπομονή, επιμονή και καλά μπράτσα για σφουγγάρισμα!:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καθαρές εφημερίδες οπωσδήποτε

τα σκυλιά είναι καθαρά ζώα

δεν θα λερωσουν τα πόδια τους για να κατουρήσουν εκεί που βολευει εμάς

για μαγιά μην ανυσηχείς...έχει το πάτωμα αρκετό άρωμα για τον σκύλο
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η μέθοδος με το να πηγαίνει στα κατουρημένα ήδη δικά του είναι αρκετά λογικό να μην στέκει αν το ζώο από μονο του είναι καθαρό!
Ο δικός μου όταν τα κάνει έξω κάνει μεγάλη λεπτομέρεια παρακάμψης να μην τα πατήσει..
Αν ήταν αλλουνού σκυλιού τσίσα τότε θα άλλαζε η υπόθεση μιας και θα ήταν και θέμα διεκδίκησης περιοχής με το να τα μαρκάρουνε!
Αρα ούτε για μένα η λερωμενη πάνα από τα ιδια δεν στέκει!!!
Παιδιά ο δικός μου τα έκανε μέσα!Μετά στο μπαλκόνι και μια ωραία μέρα πήγαμε για camping και εκεί τελειωσαν όλα!!:):):)
Μείναμε 2 εβδομάδες και την επαφή με τα δέντρα και το χώμα οποτε ήθελε να τα κανει,μετά τον ξενέρωνε να τα κάνει μέσα στο σπίτι!!
Τα τσίσα κόπηκαν μαχαίρι από τότε μέσα στο σπίτι η στο μπαλκονι!!
Μετά βεβαια όπου έβλεπε στην βόλτα δέντρο πήγαινε εκεί!!
Αλλα την περιπέτεια του μαρκάρουμε και βλέπουμε ποιος πέρασε και που,δεν την αλλάζουμε με τίποτα από τότε..!!
Μέσα σε 2 εβδομάδες πείστηκε για το ποσο σημαντική είναι για έναν σκύλο να τα κάνει έξω!!
Αυτό έχει πετυχει και σε άλλον και το θεωρώ την καλύτερη μέθοδο αν και λίγο περίεργη!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι πολύ ντελικάτους χειρισμούς μιλάμε για να μην πατήσει βρωμιές.

συμφωνούμε όλοι βέβαια...

καθαρή πάνα
και όσο μεγαλώνει έξω
κι εμένα μόλις έμαθε στο έξω δεν τα χαραμίζει μέσα και πολύ ευκολα...
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Το δοκίμασα χθες το βράδυ και είχε όντως καλύτερα αποτελέσματα...αντε να έρθει η ώρα να μπορώ να την πηγαίνω βόλτα..σίγουρα θα της φτιάξω ένα πρόγραμμα και θα συνηθίσει να λερώνει έξω...
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ιδέες...
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
εμενα παλι ηταν πολυ βολικια σε αυτο το θεμα..μου τα εκανε τα πρωτα λεπτα που την εβαλα σπιτι κ απο τοτε μονο στο μπαλκονι(ε και αμα μου ξεφυγει τα κανει κ στο σαλονι της θειας μου που μενει απο κατω)
κ απο οταν αρχισαμε τις βολτες(επομενη μερα δλδ)τα εκανε μονο εξω...τα εκανε μια φορα στον δρομο της ειπα ενα μη.τα εκανε κ σε δεντρο κ τελειωσε..απο τοτε μονο μπαλκονι αν ειναι σπιτι κ μονο χωμα αν ειναι εξω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.846
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981