South Lamanis Kennel - Labrador


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Καλησπέρα σας,

Εδώ και αρκετό καιρό είμαι σε έρευνα για κουτάβι labrador. Εχω μιλήσει με Έλληνες εκτροφείς οι οποίοι αρκετοί δεν μου έκαν το κλικ πλήν ενός, με τον οποίο είμαι σε επικοινωνία.
Είδα πρόσφατα μια γέννα από το εν λόγω εκτροφείο του τίτλου. Υπάρχει κάποια εικόνα - γνώμη;

Ιδανικά να μην θίξουμε το θέμα με τους εγχώριους αλλά να μιλήσουμε αποκλειστικά για αυτό στην Σερβία.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν ξέρω τι δεν βρήκες στους Έλληνες και με πόσους μίλησες.
Τι δεν σου έκανε κλικ ;

Η μορφολογία των σκύλων ;
Το γενεαλογικό δέντρο ;
ΟΙ διακρίσεις που δεν είχαν ;
Οι εξετάσεις υγείας που δεν είχαν ; ( 1ο κριτήριο )
Ο χαρακτήρας ;
κλπ κλπ


Και τι έχει ο Σέρβος που σου κάνει κλίκ ;
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Δεν ξέρω τι δεν βρήκες στους Έλληνες και με πόσους μίλησες.
Τι δεν σου έκανε κλικ ;

Η μορφολογία των σκύλων ;
Το γενεαλογικό δέντρο ;
ΟΙ διακρίσεις που δεν είχαν ;
Οι εξετάσεις υγείας που δεν είχαν ; ( 1ο κριτήριο )
Ο χαρακτήρας ;
κλπ κλπ


Και τι έχει ο Σέρβος που σου κάνει κλίκ ;
Μίλησα με 3 στην Αθηνα. Τα 2 απορρίφθηκαν γρήγορα όταν σε απλές ερωτήσεις περι εξετάσεων δυσπλασίας καταρράκτη κλπ δε μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Δηλαδή μου έλεγε είναι ελεύθερος δυσπλασίας και όταν ρωτούσα εάν είναι A,B ή 0-1 κλπ δεν ήξερε να μου απαντήσει. Μπορεί να είχαν τις τέλειες εξετάσεις, αλλά δε θα έπρεπε να ξέρει για τους γεννήτορες τα πάντα;
Ο Σέρβος σε αυτό το κομμάτι πολύ επικοινωνιακός παρα τις οποιες συνθήκες. Ηταν ακριβής και αμεσος.
Επίσης οι Σέρβοι γονείς είχαν πολύ πλατύ κεφάλι που προσωπικά μου αρέσει.

Και μια υπόθεση ίσως άτοπη, αλλά θα ήθελα τη γνώμη του φόρουμ, 2 σκυλιά με ίδια τιμή, προερχόμενα από διαφορετικές χώρες με διαφορετικά επίπεδα διαβίωσης, σημαίνει ότι το αναλογικά ακριβότερο σκυλί είναι και καλύτερο;
Δε αναφέρομαι στη διακύμανση της τιμής βάση show quality, μιλάω ξεκάθαρα για μια μέση τιμή συγκριτικά για τις 2 χώρες.

Συγνώμη για το σεντόνι...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το South Lamanis είναι καλό εκτροφείο, κάνουν όλες τις εξετάσεις στα σκυλιά τους. Εχουν και αρκετά καλή ιστοσελίδα με όλες τις πληροφορίες. Δεν τους γνωρίζω προσωπικά αλλά φαίνεται να κάνουν σωστή δουλειά.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Μίλησα με 3 στην Αθηνα. Τα 2 απορρίφθηκαν γρήγορα όταν σε απλές ερωτήσεις περι εξετάσεων δυσπλασίας καταρράκτη κλπ δε μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Δηλαδή μου έλεγε είναι ελεύθερος δυσπλασίας και όταν ρωτούσα εάν είναι A,B ή 0-1 κλπ δεν ήξερε να μου απαντήσει. Μπορεί να είχαν τις τέλειες εξετάσεις, αλλά δε θα έπρεπε να ξέρει για τους γεννήτορες τα πάντα;
Ο Σέρβος σε αυτό το κομμάτι πολύ επικοινωνιακός παρα τις οποιες συνθήκες. Ηταν ακριβής και αμεσος.
Επίσης οι Σέρβοι γονείς είχαν πολύ πλατύ κεφάλι που προσωπικά μου αρέσει.

Και μια υπόθεση ίσως άτοπη, αλλά θα ήθελα τη γνώμη του φόρουμ, 2 σκυλιά με ίδια τιμή, προερχόμενα από διαφορετικές χώρες με διαφορετικά επίπεδα διαβίωσης, σημαίνει ότι το αναλογικά ακριβότερο σκυλί είναι και καλύτερο;
Δε αναφέρομαι στη διακύμανση της τιμής βάση show quality, μιλάω ξεκάθαρα για μια μέση τιμή συγκριτικά για τις 2 χώρες.

Συγνώμη για το σεντόνι...
Σχεδιαζεις να ερθει το κουταβι σε σενα ή να πας εσυ στο εκτροφειο οταν ειναι δυνατο?
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Το South Lamanis είναι καλό εκτροφείο, κάνουν όλες τις εξετάσεις στα σκυλιά τους. Εχουν και αρκετά καλή ιστοσελίδα με όλες τις πληροφορίες. Δεν τους γνωρίζω προσωπικά αλλά φαίνεται να κάνουν σωστή δουλειά.
Και εμένα αυτή την εικόνα μου δίνουν.
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Σχεδιαζεις να ερθει το κουταβι σε σενα ή να πας εσυ στο εκτροφειο οταν ειναι δυνατο?
Ιδανικά θέλω να ανέβω, να δώ συνθήκες και να έχουμε μια πιο στενή επαφή, εάν λόγω συνθηκών δε τα καταφέρω, θα το στείλει.

Αναρωτιέμαι αν σε περίπτωση που πάω, έχει νόημα να πάω τη μέρα της 'παραλαβής', η πιο πριν ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν μου αρέσει να κάνω πίσω.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Ιδανικά θέλω να ανέβω, να δώ συνθήκες και να έχουμε μια πιο στενή επαφή, εάν λόγω συνθηκών δε τα καταφέρω, θα το στείλει.

Αναρωτιέμαι αν σε περίπτωση που πάω, έχει νόημα να πάω τη μέρα της 'παραλαβής', η πιο πριν ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν μου αρέσει να κάνω πίσω.
Καλυτερα να πας πιο πριν οπως ειπες. Ισως χρειαζεται να περασεις και λιγη ωρα μαζι με το κουταβι για να δεις αν ταιριαζετε. Για τι τιμη μιλαμε αν επιτρεπεται?
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Καλυτερα να πας πιο πριν οπως ειπες. Ισως χρειαζεται να περασεις και λιγη ωρα μαζι με το κουταβι για να δεις αν ταιριαζετε. Για τι τιμη μιλαμε αν επιτρεπεται?
1k αρσενικό yellow + 100 ευρώ η μεταφορά.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σχετικά πρόσφατα ένα μέλος απέκτησε σκυλί από εκτροφείο εκτός Ελλάδος.
Αν δεν βαριέσαι διάβασε εδώ το 1ο ποστ.

Εδώ είναι ένα κατεβατό ερωτήσεων που μπορείς να κάνεις. Ορισμένες επιβάλλεται να τις κάνεις.

Προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να πας αφού προηγουμένως έχεις πάρει όλα τα χαρτιά στα χέρια σου. Αν δεν σου βγει θα έχεις πετάξει τα χρήματα ενός ταξιδιού. Μικρό το έξοδο μπροστά σε αυτά που θα "κοστίσει" για τα επόμενα 12+ χρόνια.

Αν μη τι άλλο πρέπει να δεις από κοντά τους γεννήτορες και τα κουτάβια.
 
  • Like
Reactions: zouridi


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Σχετικά πρόσφατα ένα μέλος απέκτησε σκυλί από εκτροφείο εκτός Ελλάδος.
Αν δεν βαριέσαι διάβασε εδώ το 1ο ποστ.

Εδώ είναι ένα κατεβατό ερωτήσεων που μπορείς να κάνεις. Ορισμένες επιβάλλεται να τις κάνεις.

Προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να πας αφού προηγουμένως έχεις πάρει όλα τα χαρτιά στα χέρια σου. Αν δεν σου βγει θα έχεις πετάξει τα χρήματα ενός ταξιδιού. Μικρό το έξοδο μπροστά σε αυτά που θα "κοστίσει" για τα επόμενα 12+ χρόνια.

Αν μη τι άλλο πρέπει να δεις από κοντά τους γεννήτορες και τα κουτάβια.
Όμορφη εμπειρία του μέλους και μάλλον ιδανική. Μακάρι να ήταν ο κανόνας.

Με προβληματίζει η αδυναμία να εξάγω συμπέρασμα όσον αφορά τον χαρακτήρα/ταπεραμέντο των σκυλιών. Η υγεία είναι κάτι που μπορεί να αποδειχθεί αν και δεν είναι ποτέ εξασφαλισμένη. Ο χαρακτήρας όμως πως; αν δεν έχει εξετάσεις χαρακτήρα.

Και εγώ προς το να ανέβω πάνω κλείνω αφού κρίνετε και εσείς ότι είναι το ιδανικό. Δεν είναι τρομερά τα έξοδα και θέλω να σιγουρευτώ για την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία του κουταβιού.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν μένεις στην Αττική, δεν το γνωρίζω, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς τα εκτροφεία. Η εμπειρία, άσχετα που θα καταλήξεις, θα είναι χρήσιμη. Κάνε μια γύρα και μην μένεις στα τηλέφωνα. Δεν χρειάζεται βιασύνη όσο ανυπόμονος και να είσαι. Δεν είναι κινητό που το παραγγέλνεις και αύριο έρχεται ΕΚΤΟΣ και αν σε βρει στον δρόμο γουστραρείς και γουστάρει.

Στον χαρακτήρα ίσως ξέρεις, λίγο - πολύ, τι να περιμένεις από ένα λάμπ. Το πώς θα συμπεριφερθεί το συγκεκριμένο σκυλί δεν έχει να κάνει μόνο με τους προγόνους. Θεωρώ πως έχεις καταλάβει ή προσπαθείς να καταλάβεις τι σημαίνει λαμπραντόρ ( και όχι μόνο λαμπ αλλά το κάθε σκυλί * ). Αν όχι διάβασε περισσότερο ή γνώρισε κάποιον που να έχει.

* Είναι μεγάλη κουβέντα ανάλογα πως το βλέπει ο καθένας.
** Θα πρέπει να κάνεις δύο ταξίδια. Ένα να δεις τα σκυλιά και ένα να να το πάρεις, αν καταλήξεις εκεί.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sis


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Αν μένεις στην Αττική, δεν το γνωρίζω, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς τα εκτροφεία. Η εμπειρία, άσχετα που θα καταλήξεις, θα είναι χρήσιμη. Κάνε μια γύρα και μην μένεις στα τηλέφωνα. Δεν χρειάζεται βιασύνη όσο ανυπόμονος και να είσαι. Δεν είναι κινητό που το παραγγέλνεις και αύριο έρχεται ΕΚΤΟΣ και αν σε βρει στον δρόμο γουστραρείς και γουστάρει.

Στον χαρακτήρα ίσως ξέρεις, λίγο - πολύ, τι να περιμένεις από ένα λάμπ. Το πώς θα συμπεριφερθεί το συγκεκριμένο σκυλί δεν έχει να κάνει μόνο με τους προγόνους. Θεωρώ πως έχεις καταλάβει ή προσπαθείς να καταλάβεις τι σημαίνει λαμπραντόρ ( και όχι μόνο λαμπ αλλά το κάθε σκυλί * ). Αν όχι διάβασε περισσότερο ή γνώρισε κάποιον που να έχει.

* Είναι μεγάλη κουβέντα ανάλογα πως το βλέπει ο καθένας.
** Θα πρέπει να κάνεις δύο ταξίδια. Ένα να δεις τα σκυλιά και ένα να να το πάρεις, αν καταλήξεις εκεί.
Έχω πάει σε 2. Έχουν μεγάλη, πολύ μεγάλη γνώση για τη φυλή και σίγουρα με βοήθησε στο να καταλάβω ότι θέλω σίγουρα αυτή τη ράτσα. Δες μου έδωσαν όμως τη σιγουριά που ήθελα στις εξετάσεις, που αυτό ψάχνω κυρίως.
Με το να ξέρω τις εξετάσεις, μου δίνει ένα παραπάνω αίσθημα ασφαλείας για την οποία επιλογή μου.

Εφόσον προχωρήσω θα σας έχω ενήμερους και για την εμπειρία με τον εκτροφέα και για το σκυλι.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις και με άλλους. Να βρεθείς μαζί τους. Μου είναι δύσκολο ότι δεν βρήκες στην Ελλάδα εκτροφέα που σε καλύπτει, μιας και έχω την εντύπωση ότι σαν φυλή έχει "κοινό".

Τώρα μπαίνουμε σε βαθιά νερά αλλά αν ο Χ εκτροφέας σου δείξει για παράδειγμα εξέταση ισχύων όταν ήταν κουτάβι 12μηνων, ενώ στο ζευγάρωμα θα είναι 4χρ... σου δείχνει κάτι αυτό;

Από το τηλέφωνο πολλοί εκτροφείς (τουλάχιστον με όσους έχω μιλήσει) δεν μπαίνουν σε λεπτομέρειες. Θα σου πουν έλα από εδώ να σου δείξω. Μη ντρέπεσαι να πας. Εδώ πήγαινα σε εκτροφείς και το έλεγα χύμα ότι έχω μιλήσει με πολλούς και είμαι σε έρευνα. Χάρηκα που γνώρισα τόσους γιατί έμαθα κάποια πράγματα και μπορώ τώρα να καταλάβω γιατί κάποιος ζητάει 1000€, άλλος 1500€, άλλος 2000€... Τέλος να ξέρεις ότι όλοι εκτρέφουν την ίδια φυλή ΑΛΛΑ ο καθένας ακολουθεί δική του φιλοσοφία. Έμμεσα διάλεξα φιλοσοφία εκτροφέα και όχι ποιός έχει "καλύτερα" σκυλιά
 
  • Like
Reactions: TARA


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις και με άλλους. Να βρεθείς μαζί τους. Μου είναι δύσκολο ότι δεν βρήκες στην Ελλάδα εκτροφέα που σε καλύπτει, μιας και έχω την εντύπωση ότι σαν φυλή έχει "κοινό".

Τώρα μπαίνουμε σε βαθιά νερά αλλά αν ο Χ εκτροφέας σου δείξει για παράδειγμα εξέταση ισχύων όταν ήταν κουτάβι 12μηνων, ενώ στο ζευγάρωμα θα είναι 4χρ... σου δείχνει κάτι αυτό;

Από το τηλέφωνο πολλοί εκτροφείς (τουλάχιστον με όσους έχω μιλήσει) δεν μπαίνουν σε λεπτομέρειες. Θα σου πουν έλα από εδώ να σου δείξω. Μη ντρέπεσαι να πας. Εδώ πήγαινα σε εκτροφείς και το έλεγα χύμα ότι έχω μιλήσει με πολλούς και είμαι σε έρευνα. Χάρηκα που γνώρισα τόσους γιατί έμαθα κάποια πράγματα και μπορώ τώρα να καταλάβω γιατί κάποιος ζητάει 1000€, άλλος 1500€, άλλος 2000€... Τέλος να ξέρεις ότι όλοι εκτρέφουν την ίδια φυλή ΑΛΛΑ ο καθένας ακολουθεί δική του φιλοσοφία. Έμμεσα διάλεξα φιλοσοφία εκτροφέα και όχι ποιός έχει "καλύτερα" σκυλιά
Θα χρησιμοποιούσα καλύτερα την φράση δεν ταιριάξαμε επικοινωνιακά, σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την δουλειά τους. Με τον εκτροφέα θέλω άμεση και συνεχή επικοινωνία τόσο πριν αλλά και μετά την όποια συμφωνία για να βοηθήσουν στο όσο το δυνατόν καλύτερο μεγάλωμα των σκυλιών. Όταν αυτή την επικοινωνία και 'ανοιχτάδα' (ζητώ συγνώμη από την Ελληνική γλώσσα...) την βρίσκω αλλού, και αφού είναι οκ και στα βασικά που έχω θέσει, ε εκεί θα πάω.

Οι εξετάσεις πρέπει να αντικατοπτρίζουν την κατάσταση του σκυλιού σε ενήλικη ηλικία, η όποτε σταματήσει η ανάπτυξη. Όταν βάζουν στην αναπαραγωγή πλέον σκυλιά 12 και 14 μηνών προφανώς το αποτέλεσμα δεν θα είναι τελείως ενδεικτικό της κατάστασης.

Για μένα η φιλοσοφία που λες είναι τα πιο βαθιά νερά. Υπάρχουν ενδείξεις αλλά είναι δύσκολο πολλές φορές να διακρίνεις η να ταυτιστείς πλήρως. Δικαίωμα τους, από τη στιγμή που δεν γίνονται αιμομιξίες, δεν γεννάνε οι σκύλες πάνω από 3-4 φορές και είναι υγιής ο σκύλος, να κάνουν γέννες. Σίγουρα πρέπει να υπάρχει ένα όραμα και ένας εκτροφικος στόχος πέρα από το 'κέρδος΄μιας γέννας, αλλά όταν ο άλλος κάνει τη συγκεκριμένη ασχολία βιοποριστικά ποιος είμαι εγώ να τον κρίνω όταν τηρεί όλα τα προαπαιτούμενα και βάλε;

* Δεν διαφωνούμε σε καμία περίπτωση απλά μέσα στις άκρες σου εξηγώ ότι στο checklist που μπορεί να είχα, περισσότερα και σημαντικότερα τικ, πήρε ο ξένος και ας είναι από απόσταση.
 
  • Like
Reactions: saras and Berna




zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
37
Εμένα μου φαίνεται ότι ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Με το καλό να το δεχτείς το νέο μέλος της οικογένειάς σου. Αναμένουμε φωτό :love:
Να είσαι καλά! Μακάρι να πάνε όλα εντάξει και να γνωρίσετε το διαβολάκι μου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3