Stathis - Mishka - Loki - Nilak






Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Να σου ζήσουνε τα καινούρια μέλη της σκυλοοικογένεια σας. Πανέμορφες και οι 2. Όσο για τον κούκλο τον Σαμογιεντίνο, δεν το συζητάω, ΟΝΕΙΡΟ. Έχω τρέλα με αυτά τα σκυλιά και γενικά με σκυλιά με ΠΟΛΥ γούνα.
 
  • Like
Reactions: Scalpel


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Να σου ζήσουνε τα καινούρια μέλη της σκυλοοικογένεια σας. Πανέμορφες και οι 2. Όσο για τον κούκλο τον Σαμογιεντίνο, δεν το συζητάω, ΟΝΕΙΡΟ. Έχω τρέλα με αυτά τα σκυλιά και γενικά με σκυλιά με ΠΟΛΥ γούνα.
Ευχαριστώ!!!

Υπόψιν ότι αυτός είναι ο Mishka μου που τον χάσαμε πριν 5 χρόνια και όχι ο Loki που τον χαιρόμαστε ακόμη - μοιάζουν αρκετά!

Το κουκλί στο άβαταρ???---??? eurasier?
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χμ καλά δεν το συζητάμε καν οτι ο Mishka ήταν αρχοντικός με κάθε εννοια... αλλά ρε παιδι μου, εγω χαζεύω και το σπιτι!
 
  • Like
Reactions: Scalpel




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
χμ καλά δεν το συζητάμε καν οτι ο Mishka ήταν αρχοντικός με κάθε εννοια... αλλά ρε παιδι μου, εγω χαζεύω και το σπιτι!
Οι τελευταίες φωτογραφίες είναι από εκεί που έμενα με τον Mishka πριν εγκατασταθούμε στη μόνιμη κατοικία μας.
Οι άλλες με Loik-Nilak-Nuka είναι από το τωρινό μας.
Έτσι το φανταζόμασταν πάντα με αυλή και σκυλιά - και μετά από 40κάτι χρόνια ανά την υφήλιο το καταφέραμε!
Ευχαριστώ πολύ!
 
  • Like
Reactions: ghelly


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Μπα, η Ρούγα τους έχει όλους υπό έλεγχο!

Με τον Loki τέλεια σχέση, κουρνιάζει στην αγκαλιά του και ποτέ μα ποτέ δεν ενόχλησαν ο ένας τον άλλο.
Τα μαλαμουτάκια, λίγο η φυλή, λίγο το νεαρόν της ηλικίας, χρειάστηκαν διόρθωση και από μια νυχιά στη μουσούδα. Τώρα (προς το παρόν τουλάχιστον) δείχνουν σεβασμό. Θα δείξει! :confused:
 
  • Like
Reactions: ntoulis








cookie la francaise

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2013
181
33
Ευχαριστώ πολύ!

Λάτρης των αρκτικών φυλών.

Πρότερος έντιμος βίος με δυο Samoyed (το ένα ζει ακόμη).

Έτοιμος(?) για αύξηση βαθμού δυσκολίας ευελπιστώντας ε αντίστοιχες με τις προηγούμενες χαρές.

Τα υπόλοιπα τετράποδα παιδιά μας στο μίτο που ανέφερε ο φίλος Estranged - το φίλος το εννοώ γιατί οι υγιείς διαξιφισμοί ας κάνουν καλό!!!
Πολυ ομορφα τα σκυλια σου!!!παντα μ αρεσαν τα αρκτικα σκυλια, χασκι, μαλαμουτ, σαμογιετ, αλλα εχω εναν ενδοιασμο σχετικα με τη θερμοκρασια στην ελλαδα..την παλευουν???σε μελλοντικο μεγαλυτερο σπιτι, αν αξιωθω να μετακομισω, θα θελα να παρω ενα μεγαλοσωμο σκυλι. Τα μαλαμουτ τα λατρευω, εμφανισιακα τουλαχιστον. Τι γινεται λοιπον με το καλοκαιρι, μπορεις να με διαφωτισεις απο την εμπειρια σου??
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Ευχαριστώ!!!

Υπόψιν ότι αυτός είναι ο Mishka μου που τον χάσαμε πριν 5 χρόνια και όχι ο Loki που τον χαιρόμαστε ακόμη - μοιάζουν αρκετά!

Το κουκλί στο άβαταρ???---??? eurasier?
Και ο Μishka ήταν ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ και ο Loki (ωραίο όνομα) είναι εξίσου υπέροχος. Για τις μικρές δεν λέω, και αυτές κουκλες.

Τα δικά μου ναι, Ευρασίας. Είδες της φώτο στο άλμπουμ έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να πω τίποτα άλλο. χε χε.
 
  • Like
Reactions: Scalpel






Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Πολυ ομορφα τα σκυλια σου!!!παντα μ αρεσαν τα αρκτικα σκυλια, χασκι, μαλαμουτ, σαμογιετ, αλλα εχω εναν ενδοιασμο σχετικα με τη θερμοκρασια στην ελλαδα..την παλευουν???σε μελλοντικο μεγαλυτερο σπιτι, αν αξιωθω να μετακομισω, θα θελα να παρω ενα μεγαλοσωμο σκυλι. Τα μαλαμουτ τα λατρευω, εμφανισιακα τουλαχιστον. Τι γινεται λοιπον με το καλοκαιρι, μπορεις να με διαφωτισεις απο την εμπειρια σου??

Ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι ότι τα σκυλιά αυτά ιδανικά θα έπρεπε να είναι σε κρύα κλίματα ασυζητητί.

Πρακτικά τώρα. Τον Mishka τον είχα στο Brisbane της Αυστραλίας - κλίμα ουσιαστικά τροπικό. Εκεί χρειαζόταν κάποιους μήνες και το κλιματιστικό, τον υπόλοιπο καιρό ήταν άνετος με χαμηλή δραστηριότητα. Το δροσερό εξάμηνο είχαμε και πάρκα σκυλιών, παιχνίδια κλπ.

Στην Ελλάδα (Θεσσαλονίκη - προάστια - μονοκατοικία - μεγάλη περιμετρική αυλή - πολλαπλά διαφορετικά σημεία με σκιά αεράκι κλπ) είμαστε αρκετά άνετα.
Και τα δυο τα Samoyed που είχα/έχω, 8-9 μήνες το χρόνο ήταν άνετα. Σημειωτέον ότι έχουμε μόνο βολτίτσες, χαλαρά παιχνίδια και τα συναφή. Μέσα στο καλοκαίρι έχουν δροσερά μέρη με σκιά τσιμέντο/χώμα/θαμνώδη εδαφοκάλυψη. Εκεί περνάνε την ημέρα τους και έχουμε τις όποιες δραστηριότητες σούρουπο και νωρίς το πρωί.

Συμπερασματικά, με αμοιβαίες παραχωρήσεις πάντοτε, πιστεύω ότι είναι αρκετά άνετα (όχι ιδανικά) στα δεδομένα που έχουμε.

Τώρα για τα malamutes... θα δούμε :whistle:

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά λόγια!
 
  • Like
Reactions: ISKENDER