Summer Nights Agility Competitions 2016


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν επιτρέπονται σκυλιά που δεν συμμετέχουν, εντός του αγωνιστικού χώρου.
Μπορείς όμως να τον έχεις μαζί αν θέλεις, να τον βολτάρεις στο βουνό και να τον παρκάρεις στο αμάξι.
Αν σε εξυπηρετεί το Μοσχάτο, υπάρχει το www.doguni.gr

Αμέσως μετά γεωγραφικά είναι το Mr. Dog & Jo Place
Και μετά, πιάνεις βουνά :p
Βαρυμπόμπη, Σταμάτα, Πικέρμι και...Καλύβια νομίζω. Δεν μπορώ να θυμηθώ, αλλά αν τυχόν σε εξυπηρετεί αυτή η μεριά της Αττικής, θα το φρεσκάρω και θα σου πω.

Το agility, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις, μαζί με τον σκύλο σου.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
ααα σε ευχαριστω παρα πολύ για τις απαντησεις
αυτό στο μοσχατο δεν το εχω δει ποτε.
μπαινω να δω.
εγω απλα τον μεγαλο τον κανω σε ένα χωρο καποιων φιλων που εχουν φτιαξει μονοι τους εμποδια - τούνελ κτλ και τρελαίνεται...
και το ειχα σκεφτει αλλα επειδή δουλευω κατι ωραρια αστα να πανε δεν θ αμπορουσα να πηγαινω και τοσο μακρια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εντάξει...κι εγώ μια φορά την εβδομάδα πάω.
Μακάρι να μπορούσα περισσότερες, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.
Σε ότι κάνετε μόνοι σας, μεγάλη - τεράστια - προσοχή, στην ασφάλεια των σκύλων σας.
 
  • Like
Reactions: theo9


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πέρα από το ότι απαγορεύεται, θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο αν πας χωρίς σκύλο.
Είναι πολύ ενδιαφέρον σαν άθλημα και κάποιοι διαγωνιζόμενοι μάλιστα δίνουν στην κυριολεξία show.
Και ό,τι απορίες έχεις, θα ψάξεις να βρεις τους Agility Addicts. Είναι πολύ ευγενικοί, μέχρι και να τους βοηθήσεις θα σε βάλουν ;) ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πέρα από το ότι απαγορεύεται, θα το ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο αν πας χωρίς σκύλο.
Οντως! Αφού κι εγώ, χωρίς σκύλο, σκέφτομαι να πάω :rolleyes:

Είναι πολύ ενδιαφέρον σαν άθλημα και κάποιοι διαγωνιζόμενοι μάλιστα δίνουν στην κυριολεξία show.
Τα Α2-3 σκυλιά, είναι πράγματι χάρμα οφθαλμών! Εντάξει, προσωπικά προτιμώ τα large. Γεμίζει το μάτι σου βρε παιδί μου. Αν προλάβεις να τα δεις δηλαδή, έτσι που εκτοξεύονται :D
Ε...στο Α1 έχουμε κάτι κελεπούρια, άλλο πράγμα. Επίσης χάρμα οφθαλμών, για άλλους λόγους :LOL:

Και ό,τι απορίες έχεις, θα ψάξεις να βρεις τους Agility Addicts. Είναι πολύ ευγενικοί, μέχρι και να τους βοηθήσεις θα σε βάλουν ;) ...
Χαχα...εντάξει μωρέ. Ενα βιντεάκι τράβηξες. Σιγά την ταλαιπώρεια πχια. Πως κάνεις έτσι; Τι να πει και η @Orilis που κουβάλησε και κάμποσα εμπόδια κάποτε :D
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Τα Α2-3 σκυλιά, είναι πράγματι χάρμα οφθαλμών! Εντάξει, προσωπικά προτιμώ τα large. Γεμίζει το μάτι σου βρε παιδί μου. Αν προλάβεις να τα δεις δηλαδή, έτσι που εκτοξεύονται :D
Άμα σου πώ ότι όταν είδα εγώ, ναι μεν τα large τα απόλαυσα τρελά γιατί όντως είναι χάρη οφθαλμών, αλλά εντυπωσιάστηκα από εκείνο το γαλλάκι εκ Κομοτηνής τρομερά, γιατί ρε παιδί μου ήταν... εκτός προδιαγραφών και τα σπασε! Α2-Α3 ήτανε ή χαμηλότερα;

Ε...στο Α1 έχουμε κάτι κελεπούρια, άλλο πράγμα. Επίσης χάρμα οφθαλμών, για άλλους λόγους :LOL:
Έχει τη γλύκα του να τα βλέπεις όταν δεν είναι "έτοιμα" να κάνουν παπάδες όμως ε; Κι ας είναι για ένα εμπόδιο μόνο. Και αν δεν είχε και τα ευτράπελα θα ήταν μονότονο. Πόση τελειότητα να δεις πχια;;;
Εξάλλου κάποιος που όλοι γνωρίζουμε, που έχει τα ευτράπελα στο τσεπάκι, όταν συγκεντρώνεται είναι από τους πιο εντυπωσιακούς της ημέρας αγωνιστικά, αντικειμενικά.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
λοιπόν, δηλώστε ενδιαφέρον, να δω αν συμφέρει να ανοίξω κανένα agility park στα νουπου...
Τώρα...καλού-κακού, κι επειδή δεν ξέρω αν σοβαρολογείς ή κάνεις ψιλοπλακίτσα, κι επειδή επίσης, όλο και κάποιος ψιλοάσχετος θα διαβάζει...μακάρι να φτιαχτούν κι άλλες ομάδες. Και νότια και δυτικά και εκτός Αττικής φυσικά. Αλλά...δεν πάει έτσι ε; Μαζευτείτε ποιοί σας αρέσει, να πάμε να παίξουμε. Και στο μόνο που θα ξανα-ματα-επιστήσω την προσοχή, κάθε φορά που θα μιλάμε για αυτοσχέδιο agility, είναι η ασφάλεια των σκύλων. Μπορεί να φαίνεται εύκολο. Δεν είναι. Αυτό που είναι εύκολο να συμβεί, είναι τραυματισμός ή / και κάποια κάκωση αρθρώσεων/σπονδύλων οτιδήποτε, που δεν θα την καταλάβεις και άμεσα και μπορεί να δημιουργήσει χρόνιο πρόβλημα :rolleyes:
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Προφανώς για να στήσεις κάτι τέτοιο χρειάζονται πολλά χρήματα για επένδυση.
Αλλά με την ευκαιρία που πιάσαμε την κουβέντα, αν θες να στήσεις κάτι απλό για τον σκύλο σου, τι μπορεί να είναι επικίνδυνο, αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για flat έδαφος χωρίς λακκούβες και πέτρες;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για αρχη τα εμποδια, η κατασκευη πρεπει να ειναι τετοια που να πεφτουν (ουτε να σπανε ουτε να διαλυονται ουτε να μην πεφτουν) αν ο σκυλος κανει καρναβαλια μεγαλου μεγεθους κ προσγειωθει πανω τους. Ομοιως να μην μπορει να "καρφωθει" καπου.
Γι αυτο αν παρατηρησεις οι μπαρες πεφτουν καθετα αν ο σκυλος προσγειωθει πανω τους.....

Προδιαγραφες κλπ μπορεις να βρεις στο ιντερνετ.
Φυσικα ολα εξαρτωνται κ απο το σκυλο.
Αλλη "ζημια" μπορει να παθει ενα σκυλακι 15κιλα αν πεσει πανω στο εμποδιο, αλλη το..... εμποδιο αν πεσει πανω του το δικο μου 50κιλο πχ....

Το εδαφος δε, θα πρεπει να ειναι σταθερο αλλα κ οχι ξερο για το σκυλο. Δεν μπορεις να τον βαλεις δλδ να πηδαει σε τσιμεντο, ουτε σε εδαφη που μπορει να γλυστρισει κ να τσακιστει.
Ακομα κ το φυσικο γκαζον με πρωινη υγρασια γλυστραει επικινδυνα αν ειναι φρεσκοκουρεμενο να φανταστεις.....
 
  • Like
Reactions: mareco


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αυτά τα θεωρώ αυτονόητα. Δε μιλάω ούτε για αυτοσχέδια εμπόδια, ούτε φυσικά για τσιμέντο κτλ
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτά τα θεωρώ αυτονόητα. Δε μιλάω ούτε για αυτοσχέδια εμπόδια, ούτε φυσικά για τσιμέντο κτλ
Τα εμποδια θα ειναι χειροποιητα ομως...
Γι αυτο λεω οτι καλο ειναι πριν κατασκευασεις να πας να δεις απο κοντα.
Για το εδαφος τις διαστασεις του χωρου κ τις αποστασεις των εμποδιων παλι υπαρχουν προδιαγραφες κ στανταρ.

Για λοιπα ποιο πολυπλοκα οπως το τουνελ θεωρω αυτονοητο οτι θα τα παρεις ετοιμα γιατι με αυτο ειδικα που εχει μπανελες δεν ρισκαρουμε.....
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτονόητο φίλε @Haris Drazen δεν είναι τίποτα.
Προς το παρόν φεύγουμε, γιατί έχουμε αγώνααααα
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δε μιλάω για χειροποίητα, δικό μου λάθος που χρησιμοποιησα την λέξη "αυτοσχέδια". Αυτονόητο θεωρώ ότι μιλάμε για αγοραστά εγκεκριμένα εμπόδια. Με αυτή την λογική και του σωστού εδάφους, τι κίνδυνο μπορεί να έχεις;
Καλή τύχη @mareco
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δε μιλάω για χειροποίητα, δικό μου λάθος που χρησιμοποιησα την λέξη "αυτοσχέδια". Αυτονόητο θεωρώ ότι μιλάμε για αγοραστά εγκεκριμένα εμπόδια. Με αυτή την λογική και του σωστού εδάφους, τι κίνδυνο μπορεί να έχεις;
Καλή τύχη @mareco
Χμ....
Περαν των τουνελ, που ολοι καταφευγουν σε αγοραστα, τα υπολοιπα ολα κατασκευαζονται (ειναι χειροποιητα δλδ) με συγκεκριμενες προδιαγραφες.
Οποτε θα πρεπει να φτιαξεις, κ να προσεξεις πολυ πως!

Αν υποθεσουμε οτι εχεις σωστα οργανα, σωστο στιβο (υπεδαφος ΚΑΙ διαστασεις) το μονο αλλο που μενει να κανεις γκαφα κ να τσακιστει ο σκυλος, ειναι λαθος σε αποστασεις κ προσεγγισεις εμποδιων, κ να δεις εναν τεραστειο σκυλο να εκτοξευεται απο το walk ας πουμε μελετωντας ταυτοχρονα φυγοκεντρο κ βαρυτητα.......

Ναι, μπορεις να τραυματισεις ενα σκυλο απο χειρισμο κ μονο.......
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτα που εικονιζονται δεν τα λες ακριβως "προδιαγραφων" οπως τα βλεπω...
Με σωληνες pvc μπορεις ανετα να φτιαξεις μονος σου......
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χαχα...εντάξει μωρέ. Ενα βιντεάκι τράβηξες. Σιγά την ταλαιπώρεια πχια. Πως κάνεις έτσι; Τι να πει και η Orilis που κουβάλησε και κάμποσα εμπόδια κάποτε :D
Τρελή ταλαιπωρία, αλλά τι να έκανα που μου βάλατε το μαχαίρι στο λαιμό; :p:D:p
 
  • Like
Reactions: mareco