Tελος και αρχη...


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Ειχα πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ αν και παντα παρακολουθουσα τα τεκτενομενα και καποιες συζητησεις.Λιγο η δουλεια ,λιγο η οικογενεια και λιγο αυτα που εφερε ο καιρος.
Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι το τετραποδο μελος της οικογενειας μας ηταν ο Καισαρας ενα πανεμορφο μπουλμαστιφ ιταλικης εκτροφης (καταπληκτικο ζωο ).
Ο σκυλακος δυστυχως στα 6 του χρονια περιπου αρχισε να κανει επιληπτικες κρισεις και μετα τον ελεγχο που καναμε η διαγνωση ηταν ,δυστυχως , ογκος εγκεφαλου. Καταφεραμε για μερικους μηνες με την αγωγη να ελεγξουμε καπως την κατασταση αλλα ο φιλαρακος εφυγε πριν 18 μηνες περιπου. Οπως καταλαβαινεται πολυ ορεξη δεν ειχα για σκυλοκουβεντες και ετσι καπως ...αποτραβηχτηκα απο φορουμ.
Αφου περασε λιγος καιρος αρχισαμε ως οικογενεια να σκεφτομαστε την αποκτηση νεου σκυλου με τα δεδομενα να εχουν ελαφρως αλλαξει σε σχεση με την εποχη αποκτησης του μπουλμαστιφ...τοτε ειμασταν εγω και η αρραβωνιαστικια μου ,τωρα ειμαστε εγω ,η συζυγος και πλεον 2 κορες 18 μηνων και 3 ετων.Μετα απο πολυ σκεψη αποφασισαμε να μην παμε ξανα σε μπουλμαστιφ(παροτι τα λατρευω ως φυλη ) ,κυριως για 2 λογους
1) ο κυριοτερος λογος ειναι το μικρο σχετικα προσδοκιμο ζωης τους (μεσος ορος 8-9 ετη) και η απωλεια που θα βιωσουν τα παιδια μου κυριως (η μεγαλη μου κορη ηταν περιπου 2ετων οταν χαθηκε ο σκυλος και ειχαμε...ιστοριες)
2) Ο Καισαρας ηταν καλοκαγαθος γιγαντας αλλα...ατσουμπαλος, με τα 65 κιλα του περνουσε απλα διπλα και σε απογειωνε και με τοσο μικρα παιδια δεν θελω να το ρισκαρω(αλλα αυτο ειναι δευτερευων- ο πρωτος λογος ειναι ο σημαντικοτερος)
Θελαμε λοιπον εναν σκυλο φυλακα,καταλληλο για οικογενεια , με προσοδοκιμο ζωης μεγαλυτερο και πιο...ελαφρυ!
Μετα απο σκεψη αρκετη και ψαξιμο εκτροφειου καταληξαμε στην Μαγια.. τουτεστιν Γερμανικος ποιμενικος, θυλυκος (MANDY VON TEAM SHEPHERDLAND το επισημο ονομα της), η οποια ειναι μαζι μας 15 ημερες και εχει προσαρμοστει μια χαρα...φωτογραφιες αργοτερα και καλως σας ξαναβρηκαμε !
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλώς μας ξανά-γύρισες @samsok

Τον κούκλο σου φυσικά και τον θυμόμαστε οι παλαιότεροι, ειλικρινά λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας :(

Εύχομαι, η μικρή χνουδόμπαλα Μάγια να απαλύνει τον πόνο σας και να σας τρελάνει όπως μόνο ένα κουτάβι μπορεί!

Να σου ζήσει λοιπόν η υπέροχη οικογένεια σου, τετράποδοι και δίποδοι.




Αναμένουμε φωτόοοοοοοοοοο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ξανάρθες :)

Λυπάμαι πολύ για τον Καισαράκο :(
Καλή συνέχεια να έχετε με την Μάγια!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλως ξαναρθες λοιπον και καλη διαμονη αυτη τη φορα :)
Αν επιτρεπεται με τι κριτηρια εγινε η επιλογη του ΓΠ? Εννοω ειναι ενα επισης μεγαλοσωμο σκυλι με προσδοκιμο ζωης παραπανω απο τα μαστιφ αλλα οχι τοσο πολυ αν δεν κανω λαθος.

Αυτο με την κορη που εφυγε ο σκυλος...πρεπει να ηταν χοντρο ζορι ε...

Καλως ηρθατε λοιπον οπως κ να εχει
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Λογική σκέψη, λογική επιλογή. Λυπάμαι για το αγόρι σας, καλώς δεχτήκατε το κορίτσι σας.
Ελπίζω η μεγάλη σου η κόρη να βρήκε τη χαρά της μετά το.. κακό.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλώς ξανάρθες, σε θυμάμαι.

Λυπάμαι που χάσατε τον Καίσαρα τόσο νωρίς. Είμαι σίγουρη πως έζησε μια υπέροχη ζωή δίπλα σας, όπως θα ζήσει και το καινούριο σας σκυλάκι.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Καλως ξαναρθες λοιπον και καλη διαμονη αυτη τη φορα :)
Αν επιτρεπεται με τι κριτηρια εγινε η επιλογη του ΓΠ? Εννοω ειναι ενα επισης μεγαλοσωμο σκυλι με προσδοκιμο ζωης παραπανω απο τα μαστιφ αλλα οχι τοσο πολυ αν δεν κανω λαθος.

Αυτο με την κορη που εφυγε ο σκυλος...πρεπει να ηταν χοντρο ζορι ε...

Καλως ηρθατε λοιπον οπως κ να εχει
Αλλο μεγαλοσωμο και αλλο μπουλμαστιφ...επισης τα 3 με 4 χρονια διαφορα ειναι σημαντικα.Με το παιδι ηταν ζορι αλλα μαθαμε οτι πηγε στον ουρανο να ξεκουραστει και ηρεμησαμε.Τωρα με την Μαγια κανουμε νεα αρχη και παμε πολυ καλα....
 




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Φιλε μου λυπαμαι πολυ για την απολεια σου. Παρακολουθουσα τον σκυλο σου τον Εκτορα και δεν σου κρυβω οτι ηταν απο τα σκυλια που με εκαναν να ψαξω περισσοτερο την φυλη των μπουλμαστιφ.

Η επιλογη σου σε γπ θεωρω οτι ειναι πολυ σωστη. Να σου ζησει η κουκλα σου!!!
 
  • Like
Reactions: samsok




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Να σας ζησει η κουταβουλα πολλα και καλα χρονια. (αγαπημενη φυλη τα bullmastiff και ας μην ειχα ποτε μου)
 
  • Like
Reactions: samsok




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Φιλε μου λυπαμαι πολυ για την απολεια σου. Παρακολουθουσα τον σκυλο σου τον Εκτορα και δεν σου κρυβω οτι ηταν απο τα σκυλια που με εκαναν να ψαξω περισσοτερο την φυλη των μπουλμαστιφ.

Η επιλογη σου σε γπ θεωρω οτι ειναι πολυ σωστη. Να σου ζησει η κουκλα σου!!!
Βασικα Καισαρας ηταν αλλα το ιδιο κανει! τα μπουλυ παντως εξακολουθουν και ειναι η αδυναμια μου ως φυλη..
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Κοσμά, μάλλον πρέπει να προσθέσεις στην υπογραφή σου και το "Όχι δεν είναι/λέγεται λυκόσκυλο" :D
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Κοσμά, μάλλον πρέπει να προσθέσεις στην υπογραφή σου και το "Όχι δεν είναι/λέγεται λυκόσκυλο" :D
Θα το κανω ...αλλα το avatar δεν θα αλλαξει!
Υ.Γ μηπως να γραψω καλυτερα εργασιακο λυκοσκυλο
 
  • Like
Reactions: Sofouli




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Βασικα Καισαρας ηταν αλλα το ιδιο κανει! τα μπουλυ παντως εξακολουθουν και ειναι η αδυναμια μου ως φυλη..
Χιλια συγνωμη!! Ειχα γνωρισει πριν λιγο καιρο ενα παλικαρι στην βολτα που ειχε ενα μπουλμαστιφ και ενα αγγλικο μπουλντοκ και το μπουλμαστιφ τον λεγανε Εκτορα και εκ παραδρομης....
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Κλεινουμε σχεδον εναν μηνα μαζι με την μικρη και καποια συμπερασματα για τον χαρακτηρα αρχιζουν και βγαινουν.
Ειναι αρκετα δραστηρια (σιγουρα πιο δραστηρια απο μαστιφοειδες) χωρις ομως να προκαλει προβληματα.Δειχνει να μαθαινει ευκολα τις εντολες ,ειναι υπακουη και δεν βαριεται ευκολα το παιχνιδι με μπαλακι και σχοινι.Δεν φαινεται να φοβαται πραγματα η κροτους αν και ακομα εξω απο την αυλη δεν εχουμε παει γιατι δεν συμπληρωσαμε εμβολια...με τα παιδια ειναι πολυ καλη , δεν χρησιμοποιει τα δοντια της ( εκτος απο την πρωτη εβδομαδα αλλα μετα εμαθε). Ιδιαιτερα με την τριχρονη κορη μου ξετρελαινεται και τρεχουν συνεχως στον κηπο...εχουμε βεβαια και επισκεψεις απο αλλα παιδακια της γειτονιας και ολους τους υποδεχομαστε αρχικα με σοβαρο υφος ,που κρατα δευτερολεπτα...ακολουθουν αμεσα χαρες και χοροπηδηχτα.Θα ενημερωνω το θεμα και θα σας βαζω και καμια φωτο που και που.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ όμορφη σκυλίτσα Κοσμά!
Να σου ζήσει και να είναι πάντα γερή και υγιής. (y)
 
  • Like
Reactions: samsok