Tι σκύλος είναι αυτός;








Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Scarlett ειναι τοσο δυσκολη φυλη? Εντυποσιακοτατα σκυλια παντως.Τρομερο σουλουπι και καταπληκτικο τριχωμα...
Aπ'οσο εχω διαβασει ναι...κανε ενα search στο google να δια βασεις για χαρακτηρα κλπ.
Δεν εχουν τον "οικογενειακο", ηρεμο χαρακτηρα του Βερνης, Βερναρδου κλπ... ειναι μαστιφ...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
μολις βρηκα αυτο απο ενα blogspot....

Το σημερινο Θ.Μ Ειναι ενα ςσκυλος Μεγαλου μεγεθους (οχι τεραστιου).Ειναι ενας αγρυπνος και προσεκτικος φυλακας αλλα και πολυ ισορροπημενος χαρακτηρας.Οταν ειναι κοντα ο ιδιοκτητης του ,οποιοσδηποτε ξενος μπορει να τον χαιδεψει χωρις προβλημα.Δεν θα δειξει ιχνος επιθετικοτητας το πολυ -πολυ να εχει την εκφραση καποιου που ανεχεται τα χαδια χωρις ενθουσιασμο.
Με την οικογενεια του μπορει να περασει ωρες στα ποδια της ηρεμα και ησυχα που σχεδον η παρουσια του ξεχνιεται παρα τον οχι και τοσο μικρο του ογκο.
Ειναι πολυ γλυκος με την οικογενεια του και τα μελη της.
Με τα παιδια τα πηγαινει αψογα και ειναι απιστευτα γλυκος μαζι τους, σε σημσιο που να τον κανουν οτι θελουν.
Ειναι πολυ καλος φυλακας και προστατης της οικογενεια και της περιουσιας της. Σκεφτεται παντα πριν ενεργησει (χαρακτηριστικο ολων των μολοσσων).

κι αυτο
http://www.dogbreedinfo.com/tibetanmastiff.htm
 
Last edited:




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Καταρχήν είστε άσχετοι όλοι...
Τι θιβετιανό Μαστίφ και αηδίες λέτε???

Προφανώς είναι Chow-Chow με extensions στα μαλιά.......
 






ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
έχετε ιδέα ποσο τιμούνται τα θιβετιανά???
είναι μια από τις ακριβότερες φυλές στον κόσμο!!!
παραθέτω link από τον ακριβότερο σκύλο του κόσμου!!!

http://www.dailymail.co.uk/news/art...astiff-Most-expensive-dog-sold-nearly-1m.html
Σημασία έχει το target group που θα δώσει τόσα. Αν οι νεόπλουτοι Κινέζοι πιστεύουν ότι είναι ιερό σκυλί, μετεμψύχωση καλόγερου που θα προστατεύει κ θα δίνει τύχη στο αφεντικό λόγω ράτσας κ χρώματος, θα τα δώσουν. Στην Ευρώπη ή στν Αμερική δν το πουλάς έτσι. Νομίζω...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Για να μην ξεχνιόμαστε...

Το βασικό χαρακτηριστικό του Θιβετιανού Μαστίφ είναι ότι αποτελεί ένα ακαταμάχητο Ορεινο Ποιμενικό σκύλο και ασύγκριτο φύλακα!!!

Και, επίσης, όντας αρχέγονη φυλή, είναι πρόγονος για πολλές φυλές...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σημασία έχει το target group που θα δώσει τόσα. Αν οι νεόπλουτοι Κινέζοι πιστεύουν ότι είναι ιερό σκυλί, μετεμψύχωση καλόγερου που θα προστατεύει κ θα δίνει τύχη στο αφεντικό λόγω ράτσας κ χρώματος, θα τα δώσουν. Στην Ευρώπη ή στν Αμερική δν το πουλάς έτσι. Νομίζω...
κι εγω εχω Ιερη Γατα της Βιρμανιας...λες να παω Μιανμαρ να τη πουλησω να κανω τη τυχη μου? :p
νομιζω πρεπει να ειναι οπως το λες παντως...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Σημασία έχει το target group που θα δώσει τόσα. Αν οι νεόπλουτοι Κινέζοι πιστεύουν ότι είναι ιερό σκυλί, μετεμψύχωση καλόγερου που θα προστατεύει κ θα δίνει τύχη στο αφεντικό λόγω ράτσας κ χρώματος, θα τα δώσουν. Στην Ευρώπη ή στν Αμερική δν το πουλάς έτσι. Νομίζω...
θα συμφωνήσω μαζί σου περί target group...
δεν έχω ιδέα ποσο τιμούνται στην ευρώπη...
στην αμερική βρήκα ένα αντίστοιχο άρθρο...
το θιβετιανό είναι στην θέση 7.

http://www.dogcentral.info/worlds-10-expensive-dog-breeds/
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU