Tι χρώμα πρέπει να έχουν τα κόπρανα?


antriana

Member
4 Αυγούστου 2008
9
0
Ο γιατρος του εκανε εξετασεις?Το αιμα στα κοπρανα δεν ειναι καλο σημαδι..
ναι το ξερω και εγω εχω ανησυχησει.. ο γιατρος εκανε εξετασεις και του εχει βαλει αντιβιωση και ξανα φαρμακα και ορο.. μας ειπε οτι μερικα σκυλια πεθαινουν και αλλα πανε καλα.. ο δικος μου ειναι εδω διπλα μου.. ειναι καπως ανησυχος .. δεν ξερω απο που να καταλαβω αν εχει πυρετο ή αν ειναι καλα... δεν ξερω..
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Απο τι πεθαινουν? Δεν πας σε καναν αλλον γιατρο λεω εγω.. Απαντηση ειναι αυτη?:mad:
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
μη κατάκρατηση υγρών, οδηγεί σε ταχεία αφυδάτωση άρα εξασθένηση.
αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο η απλή διάρροια θερίζει κόσμο στην αφρική..
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ναι αλλα τα παιδακια στην Αφρικη Δυστυχως δεν εχουν τις πολυτελειες των σκυλιων της ευρωπης. Ο γιατρος μπορει να βοηθησει να αποφευχθει το μοιραιο!! Πολλα μικρακια εχοθν τετοια προβληματα.
 




GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
Ναι αλλα τα παιδακια στην Αφρικη Δυστυχως δεν εχουν τις πολυτελειες των σκυλιων της ευρωπης. Ο γιατρος μπορει να βοηθησει να αποφευχθει το μοιραιο!! Πολλα μικρακια εχοθν τετοια προβληματα.
γιατί, νομίζεις όλοι οι γιατροί είναι ίδιοι ή ότι όλοι έχουν την ίδια πείρα;
όταν κάναμε θεραπεία για την ερλιχίωση στο γκριφόν και ξέρναγε όλη μέρα ήταν καλά δλδ; ο σκύλος, αν και σε ιατρική παρακολούθηση, δεν μπορούσε καν να σταθει..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Αντριάννα, ο κτηνίατρος τι σου είπε οτι έχε ο σκύλος σου;;;
Αμα δεν σου είπε, πάρτον αμέσως τηλέφωνο και καλύτερα να πας να δείς και άλλο κτηνίατρο να διασταυρώσεις τις απόψεις!
Είναι αρκετά σοβαρό έτσι όπως ακούγεται!!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ακριβως αυτο.. Αν ο ντοτορ ειναι χμμ εχουμε αλλες επιλογες!!! Αντριαννα που μενεις?
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Τελικά πως πρέπει να είναι οι αφοδεύσεις του σκύλου μας?

Για να ξέρουμε κιόλας αν η τροφή που τους δίνουμε είναι καλή...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τελικά πως πρέπει να είναι οι αφοδεύσεις του σκύλου μας?

Για να ξέρουμε κιόλας αν η τροφή που τους δίνουμε είναι καλή...
Τα κόπρανα του σκύλου δεν πρέπει να είναι πολύ αραιά ή υδαρή. To χρώμα τους επηρεάζεται από το είδος των τροφών που τρώει ο σκύλος. Για παράδειγμα, τα περιττώματα είναι ανοιχτόχρωμα εάν ο σκύλος τρέφεται με άσπρο κρέας (πχ πουλερικά) και πιο σκούρα εάν τρέφεται με κόκκινα κρέατα.

Τα φυσιολογικά κόπρανα περιέχουν τα συστατικά της τροφής που δεν χρησιμοποιήθηκαν από τον οργανισμό, πεπτικά υγρά, βακτηρίδια και αποβαλλομενα κύτταρα των τοιχωμάτων του εντέρου.
Όσο καλύτερη αφομοίωση της τροφής γίνεται από τον οργανισμό του σκύλου, τόσο λιγότερα περιττώματα παράγονται.
 




Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Καλημέρα σας...Rottie επειδή γράφεις ότι όσο καλύτερη αφομείωση της τροφής γίνεται τόσο λιγότερα περιττώματα παράγονται, γνωρίζετε πόσες φορές θεωρείται φυσιολογικό να αφοδεύει ένα μικρόσωμο ζώο την ημέρα..?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο ενήλικος σκύλος από 1 εώς 3 φορές την ημέρα και τα κουτάβια από 2 εώς 5 φορές.
 




joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
ναι το ξερω και εγω εχω ανησυχησει.. ο γιατρος εκανε εξετασεις και του εχει βαλει αντιβιωση και ξανα φαρμακα και ορο.. μας ειπε οτι μερικα σκυλια πεθαινουν και αλλα πανε καλα.. ο δικος μου ειναι εδω διπλα μου.. ειναι καπως ανησυχος .. δεν ξερω απο που να καταλαβω αν εχει πυρετο ή αν ειναι καλα... δεν ξερω..
Τελικά τι εγινε με το σκυλακι σου.... μου θυμισε δικια μου εμπειρια με τυφο;; ειναι καλα τωρα;
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
γεια σας παιδια...
θα ηθελα να ρωτησω τι χρωμα πρεπει να εχουν τα κακα του σκυλου...το δικο μου παλια εκανε ενα χρωμα που πρασινιζε ελαχιστα και τωρα που του αλλαξα τροφη κανει μαυρα...στον ανθρωπο τα μαυρα κακα δηλωνουν κατι με το σιδηρο...μειωμενη απορροφηση αν θυμαμαι καλα...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η μικρή εδώ και καιρό τρώει ενα γεύμα βραστό κοτόπουλο με ρύζι ή μαύρα μακαρόνια ή βραστό κιμά μοσχαρίσιο με τα αντίστοιχα!Λαχανικά και φρούτα ούτε που σκέφτεται να τα αγγίξει,για γιαούρτι ούτε λόγος το σιχαίνεται και το ίδιο και το λάδάκι στο φαγητό(αν το πάρει χαμπάρι δε το τρώει) σε συνδυασμό με ενα γεύμα ακάνα συνήθως!Είχαμε στο πρόσφατο παρελθόν προβλήματα με το έντερο και διάρροιες,τα κόπρανα βγαίνουν πολύ σφιχτά και πολύ σκούρα ίσως και μαύρα...έχω προβληματιστεί....
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Να σου πω για τα της Bonny. Από την στιγμή που συνήλθε και άρχισε να τρώει την Renal της Royal, τα κόπρανα της είναι έτσι όπως της mucca.:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf