Tο γυρίζω σε barf


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλημερα.Λοιποοοον...Ο σκυλακος μου,σιγα σιγα στρωνει(εχουμε θεμα με διαρροιες να θυμισω).Μαζι με την ξηρα,του βαζω ρυζακι λαπα και μολις το φαει,του βαζω ωμες φτερουγες.Δεν τα βαζω μαζι,γιατι δε θα φαει τη ξηρα.Οι φτερουγες μπαινουν μετα(και καλα παω κι ελεγχω αν εφαγε τη ξηρα)σαν bonus,οπως ειπε μια φιλη.Εννοειται βαζω λιγοτερη ποσοτητα ξηρας.

Ενω περιμενα να τον πειραξει το ωμο,αντιθετως.Κανει 2 ειδων κοπρανα.Τα μαλακα της ξηρας και τα σκληρα των φτερουγων.Σιγα σιγα θα κοψω εντελως την ξηρα.Η διαρροια τελειωσε.

Κοστος:οι συσκευασμενες φτερουγες "Πινδος",ειναι σχεδον 800γρ και στοιχιζουν 2,30€ το κιλο.Αρα στα 800 γρ ειναι 2€.Μετα την προσαρμογη,θα δινω 1600γρ φτερουγων,δηλ 4€,δηλαδη 120€ το μηνα.Μου βγαινει οπως τα 2 τσουβαλια ξηρας το μηνα(114€).Το χυμα ρυζι ειναι πολυ φτηνο και δεν με απασχολει.

Σιγα σιγα θα προσθεσω και λαχανικα.Τωρα ακομα τον πειραζουν.Δεν τα αλεθει.Ανα διαστηματα,θα βαζω και κιμα,συκωτι,αρνι,κτλ.Σιγα σιγα θα βρουμε τη σειρα μας.

Με εξετασεις θα δω αν χρειαζεται ασβεστιο,φωσφορο,βιταμινες.Ως πρωτη δοκιμη θα δινω ασβεστιο και φωσφορο με αυγο.Αν δεν αρκει,θα παμε στα συμπληρωματα.

Αυτα.Νιωθω χαρουμενη που μπορω να τον ταισω φυσικα με τα ιδια χρηματα.Ως τωρα,ηταν ο λογος που δεν το εκανα,τα χρηματα.Κοιτουσα για ολοκληρα νωπα κοτοπουλα.Δε γνωριζα γι αυτες τις φτερουγες.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Mια χαρά βρε,
έλπιζω να στρώσει εντελώς,και σίγουρα θα το ευχαριστιέται πιο πολύ ;)

Εγώ βρίσκω τις φτερούγες συσκευασμένες 1,30 οι 9 φτερούγες.
Πιθανώς θα βρεις και πιο φτηνές.
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Νομίζω νιτσιάκος (ή κάτι τέτοιο) δεν είμαι σίγουρη όμως τώρα, κόλλησα!

Θα το κοιτάξω όταν πάω σούπερ μάρκετ, και θα σου πω σίγουρα :)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τις φτερούγες τις πληρώνετε για αστακό! Στη Βαρβάκειο ζήτημα να έχουν 1 € το κιλό. Τα δε πλατάρια που είναι ακόμη καλύτερη περίπτωση (όχι τόσο πολύ λίπος) έχουν 0,35 € ή κάπου εκεί. Φαντάζομαι υπάρχει κάποια αντίστοιχη αγορά και στα Χανιά - ή όχι?

Φώσφορο μην δίνεις γιατί έχει ήδη το κρέας. Και ασβέστιο μόνο ελάχιστα αφού θα δίνεις και κόκαλλα (πάρε σκόνη ασβέστιο ή φτιάξε πούδρα από τσόφλια αυγού) και δίνε λίγο.

Από λαχανικά στην αρχή μόνο καρότο (πολύ καλά αλεσμένο) για να να μην σου κάνει διάρριοες. Αργότερα πρόσθεσε και λίγο πολτοποιημένο μήλο και αργότερα άλλα λαχανικά (επόμενο δοκίμασε κολοκύθι)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τις φτερούγες τις πληρώνετε για αστακό! Στη Βαρβάκειο ζήτημα να έχουν 1 € το κιλό. Τα δε πλατάρια που είναι ακόμη καλύτερη περίπτωση (όχι τόσο πολύ λίπος) έχουν 0,35 € ή κάπου εκεί. Φαντάζομαι υπάρχει κάποια αντίστοιχη αγορά και στα Χανιά - ή όχι?
Οχι...

φτιάξε πούδρα από τσόφλια αυγού και δίνε λίγο.
Ποσο λιγο;Ενα κουταλακι;Καθε μερα;

Από λαχανικά στην αρχή μόνο καρότο (πολύ καλά αλεσμένο) για να να μην σου κάνει διάρριοες.
Αχα!Γι αυτο μια μερα μου εκανε διαρροια.Οταν δεν του ξεναεβαλα,εκανε σκληρα κοπρανα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Οχι...


Ποσο λιγο;Ενα κουταλακι;Καθε μερα;


Αχα!Γι αυτο μια μερα μου εκανε διαρροια.Οταν δεν του ξεναεβαλα,εκανε σκληρα κοπρανα...
Παράτα το τελείως το καρότο για αρχή. Άστον να συνηθίσει πρώτα τα ωμά κρέατα και πήγαινε τον σταδιακά και στα υπόλοιπα.

Για ασβέστιο: Ημερήσια δόση ασβεστίου = 50mg ανά κιλό σκύλου (π.χ. Ένας σκύλος με βάρος 10kg, θέλει ημερησίως 500mg, δηλαδή περίπου 1/4 της κουταλιάς του γλυκού σκόνη από τσόφλια αυγών).
Aς διασταυρώσουμε καλού-κακού την ποσότητα όμως - μήπως λέω καμια μα1ακία για τα mg.

Επίσης έχε υπόψη ότι και τα εντόσθια προκαλούν διάρροια.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Aς διασταυρώσουμε καλού-κακού την ποσότητα όμως - μήπως λέω καμια μα1ακία για τα mg.
Βρηκα αυτο στους κανονες για μαγειρευτο φαγητο:

Ένας ενήλικος σκύλος χρειάζεται 900 mgασβεστίου για κάθε 500 γραμμάρια φαγητού. Επειδή τα μαγειρεμένα κόκαλα είναι επικίνδυνα για το σκύλο, για να πάρει το ασβέστιο που χρειάζεται (το κρέας έχει υψηλή περιεκτικότητα σε φώσφορο αλλά σχετικά χαμηλή σε ασβέστιο), θα πρέπει να του δώσουμε συμπληρώματα ασβεστίου. Εάν δεν θέλουμε να του δώσουμε συμπληρώματα, μπορούμε να δώσουμε σκόνη από τσόφλια αβγού (το αλεσμένο τσόφλι του αβγού είναι μια πολύ καλή πηγή ασβεστίου). Ένα κουταλάκι του γλυκού αλεσμένα τσόφλια αβγών, δίνει περίπου 1800 mgασβεστίου.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Βρηκα αυτο στους κανονες για μαγειρευτο φαγητο:

Ένας ενήλικος σκύλος χρειάζεται 900 mgασβεστίου για κάθε 500 γραμμάρια φαγητού. Επειδή τα μαγειρεμένα κόκαλα είναι επικίνδυνα για το σκύλο, για να πάρει το ασβέστιο που χρειάζεται (το κρέας έχει υψηλή περιεκτικότητα σε φώσφορο αλλά σχετικά χαμηλή σε ασβέστιο), θα πρέπει να του δώσουμε συμπληρώματα ασβεστίου. Εάν δεν θέλουμε να του δώσουμε συμπληρώματα, μπορούμε να δώσουμε σκόνη από τσόφλια αβγού (το αλεσμένο τσόφλι του αβγού είναι μια πολύ καλή πηγή ασβεστίου). Ένα κουταλάκι του γλυκού αλεσμένα τσόφλια αβγών, δίνει περίπου 1800 mgασβεστίου.
Άρα σωστά μετράμε με το κουταλάκι του γλυκού... πάνω-κάτω τώρα για 200mg δεν χάλασε ο κόσμος.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Να δινω δηλ σχεδον 1,5 κουταλακι.

Η σκονη διατηρειται στο ψυγειο ή δε χρειαζεται;Μην τριβω καθε μερα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τα κόκκαλα απο τις φτερούγες του κοτόπουλου ωμά έχουν κάποιο κίνδυνο? και το στόφλι απο αυγό βρασμένο ή όχι ? η αλήθεια είναι οτι το σκέφτομαι και εγώ. Προχτές τούδωσα λίγο ωμό κοτόπουλο και ενα μικρό κομματάκι απο γίδα και έκανε σαν υστερικό να το φάει.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τα δινουμε μετα απο καταψυξη 2 εβδομαδων στους -18.Τα δινω ωμα,γιατι δεν κανει να δινουμε ψημενες τις φτερουγες λογω κοκαλων και δεν γινεται στη φτερουγα να ξεχωρισεις κρεας και κοκαλο.
Προσωπικα το αυγο το δινω ωμο.Αλλοι διαφωνουν.Ακομα και κακο να κανει,λογω μεγεθους,εσενα μπορει να τον επηρεασει,τον δικο μου οχι.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το ξέρω για την κατάψυξη απλώς με φοβίζει το κόκκαλο του κοτόπουλου ωμό μήπως σπάει σε μυτερά κομμάτια επειδή είναι λεπτό.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το ψημενο σπαει σε μυτερα κομματια.Το ωμο δε δημιουργει τιποτα.
Ειχε δωσει ο πατερας μου ψημενο κοκαλο,το οποιο βρεθηκε στα κοπρανα του σκυλου,αμασητο.Οσο δινω ωμο,δε βλεπω τιποτα στα κοπρανα.Λιωνουν.
 






Diablo

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2011
459
0
Συρος Κυκλαδες
εγώ πήγαινα στο χασάπη τις γειτονιάς και μου έδινε μια "τσανταρα" γεμάτη πλατάρια με 2 euro..το ίδιο και τις φτερούγες,μια φίλη μου που ο πατέρας της ήταν χασάπης μου λέει, τις πετάνε τις φτερούγες και κανόνισα και μου έδινε εκείνη και από φρέσκα κοτόπουλα δικά τους,για κοίταξε λοιπόν σε χασάπη και όχι σε supermarket
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Από τις φτερούγες ή τα πλατάρια, θα λαμβάνει το ασβέστιο που χρειάζεται.

Μη δίνεις επιπλέον τσόφλι αυγού, εκτός από 1 φορά την εβδομάδα, όπου καλό είναι να δίνεις ένα ολόκληρο αυγό!