The Bull Sheet




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την απάντηση.
Το συνεχίζω εδώ να μην χαλάμε το άλλο θέμα

δες τις εικόνες:

View attachment 76305

View attachment 76306

είναι αν δεν κάνω λάθος από αμερικανικό βιβλίο, (μπορώ να βρω λεπτομέρειες και να σου πω από ποιο αύριο αν θες γιατί είμαι στη δουλειά).

τα σκυλιά στις φωτό να ξέρεις ότι δεν είναι της ίδιας χρονικής περιόδου (έχει σημασία αυτό) και άραγε είναι της ίδιας ηλικίας; και για μένα αυτό μειώνει και την εγκυρότητα της σύγκρισης.

γενικά στη φυλή πάντως, αποδέχονται ότι υπάρχουν διαφορετικοί τύποι (4) της φυλής.
Κατάλαβα τι λες.
Σαν παρατηρητής πάντως και έξω από την φυλή των μπουλ, ομολογώ πως με ξενίζει αρκετά το dalmatian type.

Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν είναι δόκιμο ο όρος "διαφορετικός τύπος" να χρησιμοποιείται για τέτοιες διάφορες.

Είναι τυπικό το θέμα :) , θέμα καθαρά ορισμού, αλλά αρκετά σημαντικό, γιατί χάνουμε το νόημα του τι είναι ο ένας και μοναδικός τύπος, ο τύπος της εκάστοτε φυλής.
Ακριβώς για αυτό θεωρώ πως αρμόζει καλύτερα το " διαφορετικό στυλ" για να περιγράψει τέτοιες διάφορες, εντός τύπου.
Αντίστοιχες διάφορες υπάρχουν και στα γιορκι, όπως φαντάζομαι σε κάθε φυλή.
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
@Yorkaddict , δε σε έχω ξεχάσει. θα σου απαντήσω πιο αναλυτικά όταν βρω χρόνο... χτες που κοίταξα λίγο τα βιβλία μου βρήκα το άρθρο το οποίο μιλάει για τους τύπους στα bulls και το οποίο είναι γραμμένο από τον Oppenheimer.

θα επανέλθω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict








spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
1681807245288.png

Ο Gary Grant στην ταινία του Clifford Odets None but the Lonely Heart (1944), στην οποία τον συντρόφευε ένα bull terrier με το όνομα Nipper (παραγιός).

Μπορείτε να τους δείτε και τους δύο στο παρακάτω κλιπάκι:

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.797
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf