The Mastiff




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
τουλαχιστον διαβασες αυτα που αλλοι σου παρεθεσαν περι μαστιφ?
Σταματάω την οποιαδήποτε ανταλλαγή συζητήσεων μαζί σου, αλλά θα περιμένω οπως και όλοι........;)....Μαθήματα ιστορίας και κυνολογίας!!!!! Σιωπή από μέρους μου!! ;) ;) :)......
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Kύριοι ψυχραιμία!

Τα περισσότερα βιβλία που αφορούν σε 1 φυλή αποκλειστικά είναι τις περισσότερες φορές γραμμένα από λάτρες της εκάστοτε φυλής με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην βλέπουν με απόλυτα αντικειμενικό μάτι τα γραφόμενά τους!
Μάλιστα στις περισσότερες φυλές που αναζητούν την αίγλη τους στην αρχαία και πατρογονική καταγωγή τους πολλές φορές μπορούν να γίνουν κάποιες παρερμηνείες!

Από τα παραπάνω αποσπάσματα εγώ προβληματίζομαι κυρίως επειδή δεν διαχωρίζεται το σύγχρονο μαστίφ, από τα ιστορικά σκυλιά τύπου μαστίφ!
Αυτό μπορεί να οφείλεται είτε στον συγγραφέα του βιβλίου, είτε αν είναι κάποια Ελληνική μετάφραση στον μεταφραστή που δεν είναι απίθανο να μην έχει τις απαιτούμενες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, συμβάν καθόλου σπάνιο, ειδικά σε επιστημονικά συγγράματα!

Για την καταγωγή του Μαστίφ, κι όλων αυτών των σκυλιών προσωπικά νομίζω ότι το βιβλίο του DAVID HANCOCK -THE MASTIFFS -THE BIG GAME HUNTERS είναι το απόλυτο "Ευαγγέλιο"!
Εκεί θεωρώ ότι μπορούμε και πρέπει να αναζητήσουμε τις όποιες πληροφορίες μας, σωστά δομημένες και, για εμένα τουλάχιστον, άρτια αιτιολογημένες!

Τώρα για την αναφορά του Ηρόδοτου σε Αλβανικό βασίλειο είναι κάτι που κι εμένα με εντυπωσιάζει αφού εως τώρα γνώριζα ότι η πρώτη αναφορά στους Αλβανούς ήταν σε ένα Βουλγαρικό κείμενο του 11μΧ αιώνα!
Τώρα μη έχοντας διαβάσει ολόκληρο το έργο του Ηροδοτου μπορώ να δώσω κάποιες πιθανότητες...
1.Να το αναφέρει ο Ηρόδοτος και να μη το γνωρίζω(διόλου απιθανό).
2.Να είναι, όπως και παραπάνω, λάθος του συγγραφέα, και να έγραψε κάποιο αρχαίο φύλο της περιοχής, πχ Ιλλύριοι, ως αλβανούς.
3.Να είναι λάθος, και πάλι, του Ελληνα μεταφραστή.

Αυτά τα λίγα από εμένα!
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Αυτο το βιβλίο:https://www.kyknos.com/index.php?option=com_eshop&view=product&id=55667&Itemid=91&lang=el

λέει επακριβώς αυτα τα οποία εδώ και τόση ώρα, τσακώνεσαι μόνος σου και ακόμα δεν έχεις πει κάτι επι της ουσίας...Δεν είναι κακό, δείχνεις ότι πιέζεσαι και εξακολουθείς να τσακώνεσαι μόνος σου.....Περιμένουμε άπαντες τα δικά σου βιβλία, τις δικές σου πηγές να ανατρέψεις αυτό που πήγα και πήρα εγώ -και που πωλέιται ανά τον κόσμο σε πολλές γλώσσες και ενημερώνει- να μας σώσεις από αυτά τα ψεύδη που λέω και που ειναι όλα ανυπόστατα και παραπληροφορώ!!!! Εκτίθεσαι Πετράν, περιμένουμε να μας πεις την δικιά σου πλευρά εδώ και ώρα!!!Πάψε να είσαι λογάς.....;) ;).....

Να σου ξαναυπενθίμησω γιατί λόγω ηλικίας σε καταλαβαίνω ότι ξεχνάς.....ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΕΔΩ, κάνε και εσύ το ίδιο για να ξέρει ο κόσμος και τις δύο όψεις.....Αυτή τη στιγμή ξέρεις τι φαίνεται έξω??? ¨Οτι κάποιος γράφει κάτι (με τις πηγές του, με τους συγγραφείς του και με όλα του) και κάποιος...καθηγητής...αντι να διδάξει μάθημα στους μαθητές του τα βάζει χωρίς λόγο με ένα μαθητή του λες και θα χάσει τη δόξα του.....Δείξε μας το δρόμο!!!!! Στο ζήτησα πολλές φορές μέχρι στιγμής!!!!! Θα στο ζητήσω κι αλλές σεβόμενος την ηλικία σου και μόνο!!!!!!! Ανέτρεψε με τις μοναδικές σου γνώσεις αυτό το βιβλίο και ολη την ομάδα που το έχει συντάξει και θα με βρεις μαζί σου..όχι απέναντι!!!!! Αναμένουμε νέα σου καθηγητή Πέτρο!!:) :)
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εδω και πολυ ωρα παραλογιζεσαι...
γιατι?
επειδη τα 15 ευρω που εδωσες σου φαινονται αχρηστα?
μονο φετος οι καθηγητες διδασκουν χωρις βιβλια... και κανενα δεν ειναι δικο τους....
διαβασες τα πρωρα που σου ανεφερα?
ειναι δυσκολο να βρεις που απευθυνομουν ? στο κανω λιγο ευκολοτερο....
http://www.molosikos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=34&lang=el

στο ειπα και κατι ιδιαν που συνεχιζεις με το ιδιο υφακι....
ξεφυγε απο την γνωση που προσφερει ενα τυχαιο βιβλιο ενος βιβλιοπωλειου...
διαβασε κατι παραπανω και συγκρινε...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
να μου επιτρεψετε τα οφ τοπικ αλλα απο την στιγμη που καποιος κανει προσωπικα σχολια στο ατομο μου ...
( ελληναρας και ρατσιστης....)
κι οχι στις αποψεις μου
δεν το αφηνω ασχολιαστο...
τουλαχιστον προσπαθω να παραμεινω ον τοπικ παραθετοντας κι ενα λιθαρακι καθε φορα
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Μην τσακώνεσαι άλλο μόνος σου....Δεν υπάρχει καμία διαμάχη κάπου!!Σε ξαναπάω στο ποστ 45!!!!! Μάθε μας απ τις γνώσεις σου......Είπες ότι θα επανέλθεις με μάθημα......Κάντο έργο!!!! Μην πράττεις τίποτα λέγοντας πολλά!!!!! Ακόμα αναμονή.......
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σε παραπεμπω απλα στο ποστ του φοιβου...

συγνωμη ξεχασα να ποσταρω κατι ον τοπικ..
Ο David Hancock σε άρθρο στο περιοδικό “Dogs Monthly”, Αύγουστος 2001, και στο βιβλίο του “Mastiffs, Large Game Hunters” αναφέρει τον Σκύλο των Σουλιωτών σε σχέση με μία μαρτυρία του Λόρδου Τρούρο.

“Οι Γερμανικοί σκύλοι που χρησιμοποιούντο για το κυνήγι αγριογούρουνου κατά των Μεσαίωνα, έφθαναν αρχικά το ύψος των 28 ιντσών η 71 εκατοστών. Το επιπλέον ύψος επιτευχθεί αργότερα με την πρόσμιξη αίματος από τον Σκύλο των Σουλιωτών, ο οποίος είχε αρχικά εισαχθεί ως ‘σκύλος επίδειξης’ κατά την διάρκεια των στρατιωτικών παρελάσεων των ηπειρωτικών/ευρωπαϊκών συνταγμάτων.
Ο Λόρδος Τρούρο εισήγαγε ένα από αυτά τα σκυλιά. Ήταν ένας τεράστιος ιχνηλάτης. Τα Όρη του Σουλίου ευρίσκονται στην περιοχή γνωστή ως Μολοσσία, η οποία ήταν φημισμένη για τους τεράστιους ιχνηλάτες της και τους εξαιρετικά επιθετικούς σκύλους φύλαξης κοπαδιών.
Η επιδίωξη/επιθυμία για την δημιουργία ενός γιγαντιαίου σκύλου, οδήγησε στην διασταύρωση των Γερμανικών Αγριοχοιροθηρών με αυτά τα σκυλιά των Σουλιωτών.”
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
καλησπερα,

να μου επιτρεψετε να βοηθησω στην αναζητηση σας περι καταγωγης του Αγγλικου Μαστιφ και κατ'επεκταση ολων των mastiff-type dogs,γραφοντας σας οτι στην προσπαθεια μου καποτε να συλλεξω στοιχεια τα οποια και παρεθεσα στο αρθρο "Μολοσσοειδεις φυλες" αλλα και σε αλλες συζητησες κατα καιρους...

...η αποψη που εχει πλεον τους περισσοτερους οπαδους για την προελευση του Μαστιφ αλλα και των Mastiff-type dogs ειναι οτι καταγονται απο το αρχαιοτερο -ισως- Μαστιφ σκυλο του κοσμου,το Μαστιφ του Θιβετ.

τωρα το πως "εφτασε" το Μαστιφ στην Ευρωπη,το πως δημιουργηθηκαν οι διαφορες φυλες,με ποιες μιξεις αλλων φυλων κλπ, εχουμε αναφερθει στο φορουμ αλλα σιγουρα υπαρχουν ακομη πολλα που δεν εχουν γραφτει εδω μεσα.

συμφωνω με τον Φοιβο,ενα απο τα "ευαγγελια" της αναζητησης αυτης αλλα και γενικοτερα του θεματος "Μαστιφ",ειναι το-τα βιβλια του "Συνταγματαρχη"...ομως οχι μονο αυτα.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
καλησπερα,

να μου επιτρεψετε να βοηθησω στην αναζητηση σας περι καταγωγης του Αγγλικου Μαστιφ και κατ'επεκταση ολων των mastiff-type dogs,γραφοντας σας οτι στην προσπαθεια μου καποτε να συλλεξω στοιχεια τα οποια και παρεθεσα στο αρθρο "Μολοσσοειδεις φυλες" αλλα και σε αλλες συζητησες κατα καιρους...

...η αποψη που εχει πλεον τους περισσοτερους οπαδους για την προελευση του Μαστιφ αλλα και των Mastiff-type dogs ειναι οτι καταγονται απο το αρχαιοτερο -ισως- Μαστιφ σκυλο του κοσμου,το Μαστιφ του Θιβετ.

τωρα το πως "εφτασε" το Μαστιφ στην Ευρωπη,το πως δημιουργηθηκαν οι διαφορες φυλες,με ποιες μιξεις αλλων φυλων κλπ, εχουμε αναφερθει στο φορουμ αλλα σιγουρα υπαρχουν ακομη πολλα που δεν εχουν γραφτει εδω μεσα.

συμφωνω με τον Φοιβο,ενα απο τα "ευαγγελια" της αναζητησης αυτης αλλα και γενικοτερα του θεματος "Μαστιφ",ειναι το-τα βιβλια του "Συνταγματαρχη"...ομως οχι μονο αυτα.
Τεό σε αυτά τα οποία λέει το βιβλίο το οποίο απλά μεταφέρω εδώ, τι θέση παίρνεις και τι πιστεύεις?????
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τεο..
δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου...
συμφωνω.... εν μερη... στην απλοικη καταγωγη του των μαστιφ απο το θιβετιανο...
παραθετω πως ετυμολογικα απο την χρηση της ελληνικης λεξης μολοσσοσ, χρησιμοποιηθηκε το λατινογενες μαστινο - μαστιφ κι εν συνεχεια το γερμανοφωνο ντογκο ...
http://www.cynopedia.com/test/indexf.html
βεβαια ολο το βιβλιο εχει ενδιαφερον και διευρυνει το πεδιο γνωσεων χωρις να ειναι ευαγγελιο αλλα ακομα μια αξιολογη κυνολογικη αναφορα

φυσικα μονο για οποιον εχει ενδιαφερον να διευρυνει το επιπεδο γνωσεων του...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Χρωσταμε το μαστιφ μας σε λιγα επιλεγμενα σκυλια αγνωστου καταγωγης και καποια αλλα διασταυρωσεις με μεγαλους δανους οι σκυλους γνωστους σαν ALPINE MASTIFF.
THE DOG BOOK by james watson 1906
1867 το μαστιφ διασταυρωνεται με αγγλικο μπουλντογκ για να γινει το ρυγχος του κοντυτερο,επισης χρησιμοποιηθηκε μπλαντχαουντ για να επιτευχθει η μελαγχολικη εκφραση με τα βυθισμενα ματια.Αμεσως μετα τον α παγκοσμιο πολεμο το μαστιφ CLEVELAND LEOPOLD ειχε μητερα ενα κοντοτριχο saint bernard, την ιδια εποχη το μπουλμαστιφ tawny lion χρησιμοποιηθηκε μαζι με ενα μεγαλο δανο στην επανασυσταση της φυλης.Δυο εκτροφεισ του μεσοπολεμου κρατουσαν ταυτοχρονα και νεας γης ,ο πρωταθλητης μαστιφ threebees friar υποξανθοςειχε το κλασσικο κεφαλι νεας γης......(DAVID HANCOCK -THE MASTIFFS -THE BIG GAME HUNTERS)για τα υπολοιπα αγορασε το βιβλιο.
The world mastiff is believed by some(cent dict.,Murray)to come from the french <metif>,in old french mestif,in middle english mastyf or mestiv,meaning mixed breed or mongrel.

το έβαλα όλο γιατί δεν είμαι σίγουρος ποιό απο όλα είναι του Συνταγματαρχη του οποίου θα ήθελα να διαβαζα όλη την βιβλιογραφία-τι εικόνες-τι κείμενο-τι στοιχεία-καταπληκτικός κυνοιστορικός
και πολύ σεβαστή άποψη περι εκτροφής βέβαια........
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ παιδιά πιστεύω ότι όλα ξεκίνησαν απο ένα πολύ άτακτο κοκονι το οποίο αξιοποιώντας σκαλιά καρέκλες και λοιπά σκεύη ανύψωσης κατάφερε (περπατώντας με τους πολεμιστές του Μέγα Αλεξανδρου μέχρι την ινδία) να σπείρει απόγονους μέχρι και στο θιβέτ σε κάτι μεγαλοσωμα σκυλιά που είχαν εκεί για να προστατεύονται οι άνθρωποι.....
και την έβδομη ημέρα ...το κοκόνι ξεκουράστηκε!!!!!!!!!!

όλα τα άλλα είναι ανακρίβειες και προπαγάνδα των δανειστών μας για να μας ρίξουν το ηθικό....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλο να διακωμωδουμε καταστασεις για να αλαφρυνουμε το κλιμα...
αλλα ετσι κανεις ποτε δεν εγινε σοφοτερος....
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μία μικρή διόρθωση. Πρώτη αναφορά φαίνεται να έχει γίνει από τον Κλαύδιο Πτολεμαίο στα Γεωγραφικά όπου αναφέρεται η Αλβανόπολις. Οι κάτοικοι της πόλης φαίνεται να ονομάζονται αλβανοί όχι όμως σαν ξεχωριστό φύλο. επίσης δεν είναι τεκμηριωμένη η καταγωγή των αλβανών από τους Ιλλυριούς, αλλά μπορεί να έχουν καταγωγή από Θρακικα φύλα ή και τους Δάκους. Ως αλβανικό φύλο, αναφορά γίνεται τον 11ο αιώνα σε βουλγαρικό κείμενο ανωνύμου συγγραφέως και τον βυζαντινό Μιχαήλ Ατταλειάτη. Αλβανία και 550 πΧ θυμίζει ανιστόρητο σεναριογράφο του χόλυγουντ.
Αναμένω τοποθέτηση της sara ως την πλέον αρμόδια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
διαφωνώ κάθετα
το χιούμορ εκτός του ότι αμβλύνει τις εντάσεις και κατεβάζει την αδρεναλίνη (αρα κατ επέκταση βοηθάει στην συνετή σκέψη και στον δημιουργικό διάλογο)
ανέκαθεν υπήρξε φιλοσοφικό όχημα και στον Λουκιανό και στον Αριστοφάνη
και μέχρι σήμερα και στον Χαρρυ Κλυν και στον Πανούση....