To Barf or not to Barf ; Ιδού το ερώτημα. !


Costas1977

Member
6 Ιουλίου 2022
7
1
47
Καλησπέρα στην κοινότητα και στο εξαιρετικό σας Forum .
Θα ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση για την διατροφή του σκύλου.
Το ξέρω οτι έχουν γίνει πολλές αναρτήσεις και συζητήσεις στο Θέμα και τις έχω διαβάσει , αλλα θα ήθελα να θέσω κάποια ζητήματα σημαντικά .
1. Οι περισότεροι κτηνίατροι δεν συνιστούν Barf και προτείνουν την ξηρά τροφή .
Πολλοί λένε οτι αυτό γίνεται διότι έτσι έχουν μάθει στη σχολή τους . Ερωτώ λοιπών εγώ !
Τότε τι πάμε στον κτηνίατρο ; Δεν έχουν άποψη ; δεν είναι σημαντική η άποψη τους και η συμβουλή όταν
συστήνουν για τον σκύλο σου μια τροφή π.χ. Royal Canin;
2. Κάποιοι συστήνουν να μην δίνεις ούτε Barf αλλα ούτε ξηρά τροφή , ούτε Κονσέρβα αλλα να μαγειρέυεις κάθε μέρα
με Λαχανικά , Δημητριακά .
-
Τι είναι τελικά καλύτερο ;
Θα πρέπει να τονίσω οτι κυκλοφορούν πολλές συζητήσεις στο διαδίκτυο που μπορώ να πώ οτι επιστημονικά δεν είναι και τόσο έμπιστες . Σίγουρα θα υπάρχουν .
-
Π.χ. εδώ είναι εναντίων της Barf (μην μεταφράζω )
.
=
Εδώ είναι Υπέρ :

==
Και εδώ :
-
Καταλήγοντας ,(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ) θα ήθελα να ξεκινήσω αυτή την συζήτηση , Ποιο θα ήταν το καλύτερο και αν είναι να μαγειρέψεις φαγητό και να σταματήσεις την ξηρά τροφή και να μαγειρεύεις , που μπορώ να βρώ πληροφορίες ..
Με εκτίμηση ..
Κώστας.




May be an image of text that says 20:26 www.esdy. haPblice EZ6Y/1078 Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο Λέφερβ Ν.Κοσμος. 1744 στην σχέση την κατανάλωση ωμού από τους σκύλους θέλαμε σας δίδετα κατανάλωση 852,853 854/2004 E.E). Τοξόπλασμα, χωρίς πλευράς χωρίς όπωςη καταψυχθεί (σύμφωνα ενέχει κίνδυνο μετάδοση εξυγιάνει χορήγηση ωμού κατεψυγμένου παθογόνα βακτήρια μόλυνσης εγκεφάλου(π.χ Λιστέρια). σκύλος παραπάνω βακτήρια άνθρωπο Σαλμονέλλα, Γιερσίνια παρόμοια λύσσας λόγω προσβολής του Τρομρατείος ΟΥπεύθυνος του Τομέα Κτηνιατρικής Δρ.Εμμ.Παπαδογιαννάκης Επιμελητής 22-7-2014
n , ή Orijin ;
2. Υπάρχει
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η διατροφή του σκύλου αποτελείται από το τι θα φάει. Ο κτηνίατρος δεν είναι μέσα στο μυαλό σου να καταλάβει τι δίνεις στο σκυλί. Οπότε όταν ακούει ωμά ή μαγειρευτό σκέφτεται τον μέσο Ελληνα πελάτη του. Εσύ μπορεί να δίνεις ψάρια, λευκό κόκκινο κρέας, λαχανικά, συμπληρώματα κτλ κτλ αλλά το πρώτο που έρχεται στο μυαλό του είναι αποφάγια και κρέατα που δεν είναι για άνθρωπο. Δεν θέλουν να δώσουν το ΟΚ χωρίς να ξέρουν τι εννοείς με διατροφή. Επειδή δεν θέλουν να αφιερώσουν χρόνο το παίζουν εκ του ασφαλούς και λένε "είναι επικίνδυνο, δώσε απλά σακούλα και τέλος"
 
  • Like
Reactions: Lisa_the_rescue


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Υπέρμαχος της barf σχεδόν 20 χρόνια τώρα σε όσα σκυλιά είχα - δεν μπήκα ποτέ στο δίλημμα.
Εδώ και 15 μέρες έχω ξεκινήσει έτοιμη barf (της barf food) σε σκύλο που μέχρι τώρα έτρωγε κροκέτα (σε καταφύγια αδέσποτων, προφανώς χαμηλής ποιότητας). Παρατήρησα μεγάλη διαφορά στο τρίχωμά του, έγινε φουντωτό και λαμπερό παρόλο που είναι ιδεολόγος βρωμιάρης και ξαπλώνει πάνω στα χώματα.
Όταν τον πήρα τον ξεκίνησα με διάφορες κροκέτες medium και premium, αλλά ήταν πολύ μίζερος και δεν έτρωγε. Τώρα το μπαρφόπιατο το αδειάζει όλο.
Αυτό και μόνο μιλάει από μόνο του υπέρ του "κανονικού κρέατος".
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
372
249
dog-place.blogspot.com
προσωπικα πιστευω οτι το θεμα με την barf ειναι οτι υπαρχει ο κινδυνος να κολλησει ο σκυλος καποιο παρασιτο. εγω μαγειρευω μονο το κρεας, ολα τα υπολοιπα (δλδ λαχανικα, νιφαδες βρωμης) τα αφηνω ωμα. το αρθρο που ειναι κατα της barf επισης αναφερει οτι υπαρχει κινδυνος η τροφη να ειναι ελλειπης σε θρεπτικα συστατικα, αλλα αυτο ισχυει και για το μαγειρευτο. στην πραγματικοτητα, αν υπαρχει ποικιλια στο φαγητο, το ζωο θα ειναι μια χαρα. εγω καλου-κακου βαζω και σκυλο-πολυβιταμινη και 1.5 χρονο τωρα ειμαστε σουπερ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
προσωπικα πιστευω οτι το θεμα με την barf ειναι οτι υπαρχει ο κινδυνος να κολλησει ο σκυλος καποιο παρασιτο.
Kαταψύχουμε τα κρέατα 15 μέρες πριν τα δώσουμε, αν και για το κοτόπουλο λένε ότι δεν χρειάζεται και τόσο.
Στα σχεδόν 20 χρόνια σε 4 σκύλους δεν είχα ποτέ παράσιτα και δεν έδινα ποτέ drontal. Που και που τρίμα ή λάδι ινδικής καρύδας που δημιουργούν μην φιλικό περιβάλλον προς τα παράσιτα.

Δεν είμαι εναντίον της μαγειρευτής, αλλά πολύ μπελάς...
 
  • Like
Reactions: lordpanag


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
372
249
dog-place.blogspot.com
υπαρχει θεμα χωρου στο ψυγειο και την καταψυξη, οποτε καθε 3 μερες τους μαγειρευω το κρεας και εχουμε μπει σε ρουτινα. επιπλεον, η αριελ, κανγκαλ τσοπανα, δεν καταδεχεται να φαει ωμο...αλλα, απ οτι διαβασα, καποια σκυλια μπορει στην αρχη να τους φανει "καπως" το ωμο.
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf