To Jack Russell Terrier


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
αν τον βαλω πανω στο διαδρομο στο 12 ποσο λες να αντεξει?πλακα κανω.ευχαριστω για τις απαντησεις σας
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
αν τον βαλω πανω στο διαδρομο στο 12 ποσο λες να αντεξει?πλακα κανω.ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Πολύ περισσότερο από σένα και από μένα πάντως!:D:D:D

(Ανάθεμά και αν ξέρω πόσο είναι το 12 σε διάδρομο:p )
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Τα λειότριχα μαδάνε πιο πολύυυυυυυ!!! Κ έχουν κ αυτή την τρίχα/καρφίτσα που δεν φεύγει με τίποτα! Οταν αλλάζει τρίχωμα το Τσίλι είμαι σε φάση ](*,)](*,)](*,)
 


takos03

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2011
176
2
39
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Όντως τα λειότριχα μαδάνε πιο πολύ..Σε περίοδο αλλαγής τριχώματος το σπίτι είναι κομμωτήριο. Αυτό βέβαια έχει συμβεί 2 φορές μέχρι στιγμής στη δικιά μου πάντως, μία τον Ιούνιο και μία τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη. Θέλει τακτικό βούρτσισμα τις μέρες εκείνες και υπομονή. Σε κανονική φάση μαδάει άλλα σε νορμάλ επίπεδα εώς και καθόλου μερικές φορές.

Πάντως Κυριάκο μη νομίσεις ότι θα πάρεις σκυλί μικρό και βολικό για διαμέρισμα, ελπίζω να το ξέρεις αυτό. Είναι χαριτωμένα διαολάκια που θέλουν εκτόνωση, τρέξιμο και συνεχής ενασχόληση μαζί τους. Οι Γ.Π θεωρώ είναι πολύ πιο εύκολα σκυλιά για διαμέρισμα, θα καθήσουνε και λίγο "στα αυγά τους" που λέμε. Τα Jack Russell δε ξέρουν τι θα πει αράζω. Ακομά και στο σπίτι ελάχιστες φορές θα πάει από δωμάτιο σε δωμάτιο περπατώντας, πάντα τρέχωντας και χοροπηδώντας. Και να φανταστείς ότι την τρέχω σχεδόν καθημερινά, μιλάμε για τρέξιμο, και πάλι σημάδια κόπωσης δύσκολα θα δεις σε ένα ενήλικο Jack Russell.

Στην εκπαίδευση είναι απίστευτα σκυλιά και φημίζονται γι'αυτό, αλλά και πεισματάρικα μέχρι αηδίας άμα θέλουν. Άμα έχεις όρεξη και κουράγιο να ασχοληθείς με το σκυλί θα σου δώσει τόσα πολλά που δε φαντάζεσαι. Το θέμα είναι να είναι ευτυχισμένο και το σκυλί και εσύ. Άμα είναι τα κάνεις από αγγαρεία δεν έχει νόημα. Εγώ διάλεξα Jack Russell γνωρίζοντάς τα όλα αυτά. Ξέρω πολλές περιπτώσεις, και από εδώ μέσα στο fοrum, που πολλοί τα έχουν βρει πολύ σκούρα με Jack Russell. Στην Ηγουμενίτσα κυκλοφορεί ένα αδέσποτο πανέμορφο Jack Russell επειδή είχε ανέυθυνο αφεντικό που τα είδε κωλυώμενα όλα όταν μεγάλωσε το σκυλί και ήθελε εκτόνωση.

Άμα έχεις πάρκο με σκυλία κοντά στο σπίτι σου ώστε να εκτονώνεται εκεί το σκυλί, πάιζοντας με άλλα σκυλάκια για καμιά ώρα και να το τρέχεις και εσύ λιγάκι είσαι μια χαρά πιστεύω. Έμεις πάλι τα ψάχνουμε με τα κυάλια. Και ναι γαυγίζουν τα Jack Russell αρκετά (επειδή με ρώτησες), όταν έχουν λόγο βέβαια. Δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει η πόρτα της πολυκατοικίας 2 ορόφους κάτω και να μην με ειδοποιήσει η ΗΡΑ ότι κάποιος μπαίνει, είτε με ένα γουβ είτε με συρτό γαύγισμα σαν λύκου άμα δεν της αρέσει κάτι. Σε καμία περίτωση όμως δεν το λες ενοχλητικό το γαύγισμά τους ή υπερβολικό.

Το έχω πει και θα το ξαναλέω ότι είναι απίστευτα σκυλιά τα Jack Russell για άτομα που ξέρουν τι έχουν και τα γουστάρουν. Και τρίχα βγάζουν και γαυγίζουν και πολλή δουλειά θέλουν. Άμα είσαι εντάξει με όλα αυτά πάρε ένα διαολάκι να αλλάξει η ζωή σου...προς το πολύ καλύτερο.

Υ.Γ Και πάντα από εκτροφέιο, μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και πήρα από Pet Shop..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: lordpanag


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
A ρε Τάκο ωραίο τα περιέγραψες τα διαόλια μας! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ερωτευτείς την φυλή αν την γνωρίσεις!
 






Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
Εγώ έχω ήδη ένα west highland terrier και αυτόν τον καιρό ψάχνω να βρω ποιο θα είναι το δεύτερο σκυλί της οικογένειας.Σήμερα είχα μία συζήτηση με άτομο που μπορεί να μου δώσει κουτάβι jack russel και έτσι μπήκα στο ίδιο σκεπτικό.
Εφόσον ήδη έχω ένα terrier και μάλιστα από τα τυπικά της ράτσας (όχι όμως το ενοχλητικό κακομαθημένο terrier) μπορώ να σκέφτομαι ότι με ένα δεύτερο μέσα στο σπίτι θα υπάρξει "αλληλο-εκτόνωση".Δεν ξέρω τόσα πολλά για τα jack russels αλλά για το γουέστι θα πω ότι η 'ξεροκεφαλιά' και το 'νεύρο' είναι τα πιο τυπικά χαρακτηριστικά.Όσο όμως υπάρχει αυστηρά καθημερινή εκτόνωση η συμβίωση είναι υγιής.Ωστόσο μετά τον 1,5 χρόνο υπάρχει αξιοσημείωτη βελτίωση προς την ωριμότητα.Ισχύει το ίδιο με τα jack russels?
 


Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
Κυριάκο μία συμβουλή και από ακόμα έναν λάτρη των Γ.Π...μην πέσεις στην παγίδα του μικρόσωμου,'εύκολου' σκύλου.Αν βγάλεις εκτός την μεταφορά όλα τα υπόλοιπα δε μετράνε καθόλου.Και το αποθημένο μένει...
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
δικο μου αμαξι εχω οποτε το προβλημα της μεταφορας λυνεται.αποθημενο τρελο ο γ.π αλλα υπαρχουν συν και πλην.το μονο πλην που εχω ειναι το μαδημα που ακουω οτι ειναι τρελο κ πρεπει να ειμαι καθε μερα με ηλεκτρικη.ισως και να συμβιβαστω θα δω.ερωτηση.αν εκτονωνεται στην πιλοτι υπαρχει προβλημα και μετα τον ανεβαζω στο διαμερισμα?τι λες ρομα
 


Roma

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2009
52
0
Αθηνα
όπως σου είπα έγώ έχω μόνο ένα γουεστάκι και το θέμα Γ.Π το είχα ψάξει πολύ πριν πάρω το γουέστι.Τώρα πλέον συνειδητοποιώ ότι δεν έχει καμία σημασία το μέγεθος αλλά αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι οι τρόποι εκτόνωσης.Στην πυλωτή δε θα έλεγα ότι είναι η πλέον καλύτερη λύση γιατί:
1) είναι καλά περιφραγμένος ο χώρος?Η δικιά μου έχει πηδήξει άπειρες φορές τη μάντρα και την κυνηγάω ενώ αυτή κυνηγάει γάτες
2) θα έχεις τα παράπονα των άλλων ενοίκων γιατί τους 'λερώνει' τον όμορφο κήπο
3) το οποιδήποτε σκυλί δεν είναι απλά του δίνω μια μπάλα και τρέχει πάνω κάτω..θα σκάψει,θα μυρίσει,θα γαυγίσει,θα γνωρίσει άλλα σκυλιά..Όλα αυτά στην πυλωτή είτε δεν πρέπει να γίνονται είτε δε μπορούν να γίνουν.
Η εκτόνωση γίνεται με agility,με βόλτες στο βουνό,τη θάλασσα ή το πάρκο..Ακόμα και με λουρί σε μια καλή διαδρομη..
Το πλήν που λες για την τρίχα θα το έχεις σε κάθε περίπτωση..Απο κει και πέρα το ελέγχεις ..
Αντε και καλή απόφαση αλλά δες τι θες πραγματικά και τί μπορεί να καλύψεις απο τις ανάγκες του σκύλου.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
πηγα και ειδα μια σημερα μου εκανε ενα ναζι τρελο και χαδια αλλα σου ειπα το μονο προβλημα ειναι οτι δν μπορω την ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ τριχα.πισω απο το σπιτι εχω παρκο που επιτρεπονται τα σκυλια οποτε μπορει να παιξει
 


gvaf

Member
20 Ιουνίου 2011
7
0
Αθήνα
Πάντος ρε παιδιά και το δικό μας καλό χρυσό αλλά πολλή τρίχα μωρέ αδερφάκη μου.
Είναι πλέον 7,5 μηνών και η τρίχα δεν έχει σταματήσει να πέφτει.
Ώρες ώρες σκέφτομαι πως δεν έχει καραφλιάσει... :)
Και λάδια στη τροφή και βούρτσισμα και τα πάντα όλα.
Λές επειδή είναι ακόμα μικρός και αλλάζει τρίχωμα ?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Πάντος ρε παιδιά και το δικό μας καλό χρυσό αλλά πολλή τρίχα μωρέ αδερφάκη μου.
Είναι πλέον 7,5 μηνών και η τρίχα δεν έχει σταματήσει να πέφτει.
Ώρες ώρες σκέφτομαι πως δεν έχει καραφλιάσει... :)
Και λάδια στη τροφή και βούρτσισμα και τα πάντα όλα.
Λές επειδή είναι ακόμα μικρός και αλλάζει τρίχωμα ?
Εγώ όταν όλα τα άλλα δεν πιάνουν, το ρίχνω στην ζέστη μέσα στα σπίτια μας. Μπορεί να φταίει κ αυτό, τί να πω? Πάντως να ξέρεις να κοντότριχα Τζακ, γενικά μαδάνε αρκετά.
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Εμενα παντως που ειναι και κοντοτριχος δεν μπορω να πω οτι μαδαει πολυ αλλα η τριχα σφηνωνει ασχημα στο ρουχο(μια καλη λυση ειναι το τζιν παρα οι φορμες) και χτενισμα καθε 2 μερες απο 5-10 λεπτα.Σιγα το πραγμα.Οσο αφορα την εκτονωση 2 φορες τη μερα απο μιαμιση ωρα ειναι καλα(ειναι και χειμωνας βεβαια)αλλα ο ατιμος οταν γυρναμε σπιτι το πρωτο πραγμα που θα κανει ειναι να παρει το αγαπημενο του ΑRGOUDAKI και να με περιμενει στον διαδρομο να παιξουμε.Ερωτας τρελος τα τζακς και Κυριακο η ζωη σου θα αλαξει με ενα τζακ,στο εγγυομαι(προς το καλυτερο)Υπομονη στην αρχη αλλα μετα θα πηγαινεις στο περιπτερο για τσιγαρα (αν καπνιζεις)και θα τρεχεις να το ξαναδεις..ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Επιθετικότητα

Δε θέλω να ανοίξω καινούριο θέμα. Θα ρωτήσω εδώ τους γνώστες της φυλής.

Τι κάνουμε όταν κουτάβι JRT (3 μηνών) δείχνει δόντια και δε διστάζει να δαγκώσει;

Να περιγράψω το σκηνικό για να έχετε εικόνα. Το κουτάβι χωρίς προηγούμενη κοινωνικοποίηση, πέραν 1-2 συναντήσεων με άλλο κουτάβι 5-6 μηνών. Εισέρχεται στο χώρο μεγαλόσωμου ενήλικου σκύλου κι από το φόβο του, αν κρίνω από την ουρά στα σκέλια και την απεγνωσμένη προσπάθεια να κρυφτεί κάτω από καρέκλες, επιτίθεται στο σκύλο όταν αυτός το πλησιάζει με φιλική διάθεση για παιχνίδι.

Στην πορεία παιρνάνε κάποιες ώρες γνωριμίας, παιχνιδιού, ξεθαρέματος του κουταβιού και μετά από κάποιες ώρες (ίσως λόγω κούρασης; ) αρχίζει πάλι η επιθετική συμπεριφορά. Σιγουριά για μελλοντική επιθετικότητα δε μπορώ να έχω, μιας και μιλάμε για τόσο μικρό κουτάβι. Τι συνίσταται όμως να γίνει σ' αυτήν την περίπτωση;

ΥΓ. Υπήρξαν και κάποιες αγκαλιές όταν τρελαινόταν το μικρό, τις οποίες αποθάρρυνα γιατί αποτελούσαν επιβράβευση αρνητικής συμπεριφοράς και ενίσχυσης του φόβου του
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ναι, παρέλειψα να το αναφέρω γιατί έχω κάνει άλλο ποστ σχετικά με την απόκτηση αυτού του κουταβιού. Έφυγε 40 ημερών από τη μάνα του και έχω ήδη γνωστοποιήσει στην οικογένεια που το έχει ότι πολλά κακά επέρχονται τούτου.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αυτό είναι σίγουρο. Και η μόνη επαφή ως τώρα με ισορροπημένα σκυλιά και κουτάβια ήταν.

Τη δική του συμπεριφορά την αφήνουμε απλά μέχρι να σταματήσει να γαυγίζει και να κάνει σαν τρελό; Το αφήνουμε δηλαδή ελεύθερο στο χώρο, χωρίς να υπάρχουν σημεία-φωλιές; Ή το μαλώνουμε και το απομακρύνουμε σαν τιμωρία;