Video προς σχολιασμό


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.518
6.950
Το μπόρντερ ηρεμεί σχεδόν αμέσως, βάζει κώλο κάτω και δεν δίνει αφορμή για τίποτα, γυρίζει και τη μουσούδα στο πλάι στο 00:25, αν το τράβαγε όμως...
Το μπορντερ δεν ηρέμησε ποτέ σε όλο το βίντεο... Είναι μόνιμα σε αλέρτ.

Σε αντιδιαστολή το ντόγκο δεν τσίτωσε στην ουσία ποτέ.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Μπα... Είναι κλασική κίνηση της θηλυκιάς μου στον αρσενικό χωρίς να τίθεται θέμα καταστολής.

Παράδειγμα 1:

Ο αρσενικός κάθεται δίπλα από το τραπεζάκι στο σαλόνι κι εκείνη ξαπλωμένη στο στρωματάκι της. Μπαίνει κλειδί στην πόρτα για να μπει κάποιος κι εκείνη εκσφεντονίζεται δίπλα του, με το κεφάλι στο σβέρκο.

Παράδειγμα 2:

Ο αρσενικός προσπαθεί να χέσει και κάνει πέρα-δώθε... Αυτή θα τον ακολουθήσει με το κεφάλι στο σβέρκο και την ουρά κάγκελο.

Δεν είναι καταστολή... Είναι δήλωση "ανωτερότητας" και "τσαμπουκά" (σαν το κόλλημα στη μούρη του άλλου σε ανθρώπινες αναλογίες). Η εξέλιξη κάποιες φορές εξαρτάται από την συμπεριφορά του "από κάτω", αλλά και κάποιες άλλες όχι.
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Το μπορντερ δεν ηρέμησε ποτέ σε όλο το βίντεο... Είναι μόνιμα σε αλέρτ.
Ίσως έχετε δίκιο, το έγραψε και η @Amaliaz πιο πριν, παρ'όλα αυτά, έβαλε το κώλο του κάτω (ουρά χαλαρή) και δεν έδωσε αφορμή για δάγκωμα. Είναι πολύ σημαντικό πως δεν τον κοιτάει καθώς απομακρύνεται, εκεί στο 15ο δευτερόλεπτο. Ναι, τσιτωμένο είναι, ναι δεν ξέρει το του συμβαίνει, αλλά έκανε ένα επιτυχεμένο flight, ε? Ξαναπηγαίνει εκεί το ντόγκο, και εκεί έχουμε ένα αλλόκοτο κοίταγμα, αλλά το μπόρντερ απομακρύνεται, στρίβοντας τη μουσούδα προς την άλλη πλευρά. Εκεί κάπως ψιλοχαλαρώνει ουρά και στόμα, μαρκάρει και το ντόγκο και δεν ξανασχολείται. Και γιατί να το κάνει άλλωστε, όταν το μπόρντερ μετά, στα 45 πλέον δευτερόλεπτα, τον κοιτάει, και κατ'ευθείαν στρίβει μουσούδα και φεύγει?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι κοινωνικοποίηση ο σκύλος μου να αντιδράσει έτσι σε ένα σκύλο που τρέχει κατά πάνω του γαβγίζοντας και τελικά πέφτει πάνω του.
Γενικά μιλώντας ο όρος της κοινωνικοποίησης, αφορά μεταξύ άλλων και το πως θα μάθει ο σκύλος να αλληλεπιδρά με τους ομοιους του. Κάτι που το μαθαίνει όταν είναι με την μάνα και τα αδέλφια του και εξασκεί καθολη την διάρκεια της ζωής του. Ανάλογα τις εμπειρίες που έχει (και τους σκύλους που αντιμετωπίζει), τόσο αυξάνεται ή μειώνεται η αυτοπεποίθηση που έχει.

Εαν το ντογκο είχε μάθει να αντιδρά με αυτόν τον τρόπο σε ανάλογες "επιθέσεις" από τα αδέλφια του και είχε επιτυχία όσον αφορά το αποτέλεσμα, τότε αυτός είναι ο ενδεδειγμενος τρόπος για τον ίδιο να αντιδρά. Δεν νομίζω πως μπαίνουν καλούπια στις αντιδράσεις.
Το ζητούμενο είναι το αποτέλεσμα και πως έχει μάθει κάθε σκύλος να αντιδρά.

Βέβαια εδώ υπάρχει και άλλη μια παράμετρος, η κώφωση.
Το αν γεννήθηκε έτσι ή αν την απέκτησε στην πορεία, νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο στις αντιδράσεις αλλά και στην αυτοπεποίθηση που έχει.

Όσον αφορά τους τραμπουκισμους διαφόρων σκύλων στον δρόμο, νομίζω ότι είναι στην πλειοψηφία μια παράπλευρη συνέπεια των παπυμιλαδικων σκύλων που ποτέ δεν έμαθαν την γλώσσα των σκύλων.
Πάντοτε βέβαια θα υπάρχουν εκ γενετής τραμπουκοι από τα καλύτερα σπίτια.
Εκ γενετής μαλακες σκυλοι που κάποια στιγμή θα πρεπε κάποιος να τους βάλει στην θέση τους (όπως έκανε το ντογκο). :LOL:
 
Last edited:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Ο όρος "κοινωνικοποίηση" είναι πολυπαρεξηγημένος και πολυσυζητημένος (από εμένα και πολλούς από εμάς εδώ)...

Σίγουρα παίζει ρόλο και πόσο μένει με μάνα και αδέρφια το κουτάβι, αλλά και τι αντιμετωπίζει από μάνα και αδέρφια. Αυτό, το δεύτερο, είναι άμεσα συνυφασμένο με την φυλή ή τον τύπο. Δε ξέρω αν και πόσο θα παίξει ρόλο στην αυτοπεποίθηση του (μια που αυτή θα "δουλευτεί" ή θα επηρεαστεί πολύ και από τον μελλοντικό ιδιοκτήτη... Γνώμη μου είναι πως κάποιο, όχι μεγάλο, ρόλο θα παίξει), μα σίγουρα θα παίξει ρόλο στον τρόπο που μαθαίνει να αντιμετωπίζει καταστάσεις και να αντιδρά.



Όντως δεν μπαίνουν καλούπια στις αντιδράσεις και όντως δεν μπορείς να απαιτείς τα ίδια από όλους τους σκύλους (nature vs nurture). Τις περισσότερες απαιτήσεις τις έχω από τους ιδιοκτήτες ανθρώπους, που όταν γνωρίζουν τον σκύλο τους και σέβονται τον ίδιο και τους άλλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα προβλήματα ξεκινούν με την έλλειψη σεβασμού (από άγνοια ή όχι)...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σίγουρα παίζει ρόλο και πόσο μένει με μάνα και αδέρφια το κουτάβι, αλλά και τι αντιμετωπίζει από μάνα και αδέρφια
Στο 1ο βίντεο δεν βλέπω μάνα στο κάδρο.
Δεν ξέρω αν είναι κάπου εκεί γύρω. Αν είναι αφήνει να εξελιχθεί όλο αυτό;
Στο 2ο βλέπω την μάνα δεμένη οπότε δεν μπορεί να παρέμβει στον κουταβοκαβγα. Αντίθετα παρεμβαίνει ο άνθρωπος.
Αν όλα αυτά γίνονταν στην φύση χωρίς ανθρώπινη παρουσία, πως θα εξελισσόταν όλο αυτό;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@manolo

Επί τον βίντεο μόνο υποθετικά θα μπορούσα να σου απαντήσω. Γενικά πάντως η μαμά σκυλίτσα δε θα δώσει και τόσο σημασία στους καυγάδες μεταξύ τον κουταβιών, μιλώντας εκ πείρας και γνώσης. Θα δώσει σημασία σε ότι την αφορά. Αν είναι κοντά της και την ενοχλούν για παράδειγμα.

Δεν είναι σε φάση "Βασούλα σταμάτα να δαγκώνεις τον Κωστάκη! Είσαστε αδέρφια και πρέπει να είσαστε αγαπημένοι"... :D
 
  • Like
Reactions: mareco and AGRIAN


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Άσχετο με την όλη κουβέντα, αλλά κάτι τέτοιοι τύποι δεν θα έπρεπε να έχουν σκυλιά. Τι ακριβώς νομίζουν οτι καταφέρνουν αφήνοντας να εξελιχτεί κάτι τέτοιο και να τραβάνε βίντεο; Να δείξουν στο youtube πόσο μάγκες είναι;
 
  • Like
Reactions: sea-mol and Amaliaz


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@manolo

Επί τον βίντεο μόνο υποθετικά θα μπορούσα να σου απαντήσω. Γενικά πάντως η μαμά σκυλίτσα δε θα δώσει και τόσο σημασία στους καυγάδες μεταξύ τον κουταβιών, μιλώντας εκ πείρας και γνώσης. Θα δώσει σημασία σε ότι την αφορά. Αν είναι κοντά της και την ενοχλούν για παράδειγμα.

Δεν είναι σε φάση "Βασούλα σταμάτα να δαγκώνεις τον Κωστάκη! Είσαστε αδέρφια και πρέπει να είσαστε αγαπημένοι"... :D
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε αυτό, από το ένα και μοναδικό παράδειγμα που έχω δεν υπήρχε περιπτωση να μην επέμβει όταν έδειχνε πως ξεφεύγει το πράγμα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@ptf

Όταν βλέπω παρόμοια βίντεο κι εγώ σαν πρώτη σκέψη λέω "Τι κάθετε και τραβάει βίντεο και δεν επεμβαίνει"... Από την άλλη όμως, αν δεν καταγράψει κάποιος τα πράγματα που συμβαίνουν (και μάλιστα πολύ συχνά και φυσιολογικά) χωρίς να παρέμβει, ο κόσμος διαμορφώνει λάθος ιδέες...

Στην φύση είναι πολύ συχνό φαινόμενο η μητέρα να τρώει τα παιδιά όταν δεν υπάρχει αρκετή τροφή (όχι για να τα μεγαλώσει, μα για εκείνη... Πεινάει και τα τρώει). Τα μικρά από παιδιά της γίνονται εύκολη και εύκαιρη τροφή που δεν πρέπει να χαθεί. Αυτό συμβαίνει σε αρκούδες, αγριόσκυλα, λιοντάρια, ποντίκια ή πρωτεύοντα, κ.α.

Επίσης, συχνά μια μητέρα θα τραυματίσει σοβαρά ένα μικρό που πείραξε το φαγητό της ή το αγαπημένο της παιχνίδι ή διεκδίκησε τα χάδια του ιδιοκτήτη.

Η σχέση μάνας και παιδιού δεν πρέπει να συγχέεται με την ανθρώπινη. Τα κουτάβια αν μείνουν κοντά στους γονείς τους λίγο περισσότερο θα έχουν μια τελείως διαφορετική αντιμετώπιση. Μπορούν να ζευγαρώσουν με τους γονείς τους, μπορούν να μαλώσουν μέχρι θανάτου με τους γονείς τους... Το ίδιο και τα αδέρφια μεταξύ τους.

Αν βάλουμε και τα θέματα "φυλή-γονίδια-ταμπεραμέντο" σε αυτές τις εξισώσεις, τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα και οι συμπεριφορές και τα "μαθήματα" διαφοροποιούνται.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Άσχετο με την όλη κουβέντα, αλλά κάτι τέτοιοι τύποι δεν θα έπρεπε να έχουν σκυλιά. Τι ακριβώς νομίζουν οτι καταφέρνουν αφήνοντας να εξελιχτεί κάτι τέτοιο και να τραβάνε βίντεο; Να δείξουν στο youtube πόσο μάγκες είναι;
Συμφωνω και γω οτι ασχετο με το για ποιο λογο τραβηχτηκε, εχουν καποια αξια τετοια βιντεο. Ειναι φυσικες αντιδρασεις σε πραγματικες καταστασεις. Και απο τα λιγα που ξερω, αν προκειται για αγελη που θα παραμεινει με τα ιδια μελη, και να επενεβαινε καποιος, θα επαναλαμβανοταν το ιδιο μεχρι να ληξει η διαμαχη. Ετσι δεν ειναι;

Τα δυο, που χαζευουν απο κοντα σα διαιτητες στο πρωτο, μ αρεσουν.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βίαιο θέαμα πάντως.
Εμένα με κάνει να νοιώθω καπως άβολα.

Δεν ξέρω αν έπραξε σωστά αυτός που επενέβη στο δεύτερο βίντεο ή αν έπρεπε να το αφήσει να εξελιχθεί. Ειδικά σε τέτοιες ηλικίες.
Μήπως έχει κάποια επίπτωση αυτό στην μετέπειτα εξέλιξη του χαρακτήρα και των 2;
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βίαιο θέαμα πάντως.
Εμένα με κάνει να νοιώθω καπως άβολα.

Δεν ξέρω αν έπραξε σωστά αυτός που επενέβη στο δεύτερο βίντεο ή αν έπρεπε να το αφήσει να εξελιχθεί. Ειδικά σε τέτοιες ηλικίες.
Μήπως έχει κάποια επίπτωση αυτό στην μετέπειτα εξέλιξη του χαρακτήρα και των 2;
Η επεμβαση δεν εχει επιπτωση στην εξελιξη; :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.112
4.766
Αναφερουμε τη φυση και "ετσι ειναι στη φυση" για ζωα που μεγαλωνουν, ζουν με τον ανθρωπο, αναπαραγωνται οταν αποφασισει ο ανθρωπος, διαμορφωνουν χαρακτηρα επηρεαζομενα απο τον ανθρωπο.... Στη φυση τα ζωα αναπτυσουν το ενστικτο της επιβιωσης περισσοτερο απο καποια αλλα και οι συμπεριφορες τους καθοριζονται βαση αυτου, πιστευω. Στη φυση πολυ δυσκολα τα σκυλια θα τσακωθουν μεχρι θανατου ή προκαλωντας σοβαρα τραυματα.

Βίαιο θέαμα πάντως.
Εμένα με κάνει να νοιώθω καπως άβολα.

Δεν ξέρω αν έπραξε σωστά αυτός που επενέβη στο δεύτερο βίντεο ή αν έπρεπε να το αφήσει να εξελιχθεί. Ειδικά σε τέτοιες ηλικίες.
Μήπως έχει κάποια επίπτωση αυτό στην μετέπειτα εξέλιξη του χαρακτήρα και των 2;
Το θεαμα αυτο και εμενα δε μου αρεσει και συμφωνω οτι πιθανοτατα να εχει επιπτωση στην εξελιξη του χαρακτηρα και των 2. Οπως θα ειχε και η αμεση επεμβαση. Μη εχοντας εμπειρια και εγω σε τοκετομαδες , πιστευω οτι οι περισσοτερες σκυλες επεμβαινουν. Στο παρελθον ειχα φιλοξενησει κουταβια αδελφια για αρκετο καιρο. Στη μια περιπτωση ηταν 4 αρσενικα 30 ημερων , μιξη dogo argentino & pitbull . Χαμος.... Στη δευτερη περιπτωση 2 θηλυκα ποιντερ ιδιας ηλικιας... και εκει η μια εκανε συνεχομενο bulling στην αλλη. Παντα ο σκυλος μου επενεβαινε (μανα τον ελεγα τον καημενο) μεχρι να ηρεμησει ο "τραμπουκος". Δε χρειαστηκε ποτε να επεμβω. Δε μπορω να φανταστω μια σκυλα να καθεται διπλα αμεριμνη ενω τα κουταβια της σκιζονται...

Επίσης, εχω δει κουταβι αρσενικο 50 ημερων να πιανει την αδελφη του και να της ανηγει ολο το ποδι τιναζοντας το. Σταματησε μολις εμφανιστηκε ο ιδιοκτητης ο οποιος δεν ειχε καταλαβει τι γινοταν μεχρι που ακουσαμε κλαματα.... το σκυλι αυτο πεθανε 6- 8 μηνων χτυπημενο απο νεαρο αγριογουρουνο... Τα κουταβια της συγκεκριμενης γεννας συχνα "διαπλητιζονταν" χωρις να εχει γινει ποτε κατι τοσο σοβαρο.

Οσον αφορα στο dogo, πιστευω οτι η κωφωση (εχει γεννηθει κωφο) σε συνδυασμο με τα καλα νευρα και εναν εμπειρο ιδιοκτητη εχουν διαμορφωσει αυτο το σκυλο. Το border εχει ενα θεματακι , συμφωνω απολυτα με το "Μην εισαι border" :)
 
  • Like
Reactions: vek and Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αναφερουμε τη φυση και "ετσι ειναι στη φυση" για ζωα που μεγαλωνουν, ζουν με τον ανθρωπο, αναπαραγωνται οταν αποφασισει ο ανθρωπος, διαμορφωνουν χαρακτηρα επηρεαζομενα απο τον ανθρωπο
Και όλα αυτά την ίδια στιγμή που έχουμε τόσες αβεβαιότητες αναφορικά με την γλώσσα τους, τον τρόπο που επικοινωνούν, την κοινωνική τους δομή και κυρίως πώς βλέπουν εμάς, τους ανθρώπους.

Πιθανότατα δεν θα μάθουμε ποτέ τί λένε οι σκύλοι μεταξύ τους.

Το border εχει ενα θεματακι
Ετσι φαίνεται σε εμάς.
Εκανε μια απρόκλητη επίθεση.
Από κει και μετά, υποχώρησε.
Εαν ήταν ντιπ για ντιπ βλαμμένο, δεν νομίζω να υποχωρούσε.

Από την άλλη, εαν βγάλουμε από το κάδρο την "ανθρωπιά" μας, το ντόγκο σαν κουφό, ίσως θεωρείται "ελαττωματικό" για τους ομοίους του. Αρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι αδικαιολόγητη η επίθεση για το μπόρντερ.

Υποθέσεις βέβαια είναι όλα αυτά.
Σκέψεις μοιράζομαι.
Καλημέρα :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.112
4.766
Και όλα αυτά την ίδια στιγμή που έχουμε τόσες αβεβαιότητες αναφορικά με την γλώσσα τους, τον τρόπο που επικοινωνούν, την κοινωνική τους δομή και κυρίως πώς βλέπουν εμάς, τους ανθρώπους.

Πιθανότατα δεν θα μάθουμε ποτέ τί λένε οι σκύλοι μεταξύ τους.


Ετσι φαίνεται σε εμάς.
Εκανε μια απρόκλητη επίθεση.
Από κει και μετά, υποχώρησε.
Εαν ήταν ντιπ για ντιπ βλαμμένο, δεν νομίζω να υποχωρούσε.

Από την άλλη, εαν βγάλουμε από το κάδρο την "ανθρωπιά" μας, το ντόγκο σαν κουφό, ίσως θεωρείται "ελαττωματικό" για τους ομοίους του. Αρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι αδικαιολόγητη η επίθεση για το μπόρντερ.

Υποθέσεις βέβαια είναι όλα αυτά.
Σκέψεις μοιράζομαι.
Καλημέρα :)

Καλημερα :)

Πόσο συμφωνω σχετικα με την "άγνοια" τελικα που έχει ο ανθρωπος.. πιθανοτα γι αυτο καθε λιγα χρονια ερχεται και μια νεα θεωρία για την καθε συμπεριφορα τους...

Ας συνεχισουμε με σκεψεις λοιπον...
Πηγαινοντας 1 λεπτο πισω το βιντεο, πιστευω οτι το border εξω απο την περιφραξή ή μεσα απο αυτή δεμένο γαυγιζε και λυσσαγε να πάει να "επιτεθει" ... το ντογκο βεβαια δεν πήρε χαμπαρι κατι που "ανεβαζε" το βλαμένο.. .μπηκε, έκανε την επιθεση του κ@λου και μόλις είδε οτι δε τον παίρνει το γύρισε σε flight. Κλάσικο δειγμα καθυστερημενου σκύλου που έπρεπε να πάρει ενα μαθημα απο το κατάλληλο σκυλί...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι πολύ πιθανό αυτό που λες, να ήταν δεμένο πχ ή να του "μίλαγε" από μακρυά και να τα πήρε κρανίο επειδή δεν ανταποκρίθηκε στο "πρωτόκολλο των σκύλων".

Σχετικά με την άγνοια, φταίει νομίζω το γεγονός πως τόσα χρόνια βγάζαμε συμπεράσματα βασιζόμενοι σε μελέτες και παρατηρήσεις άλλου είδους.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@manolo

Επί τον βίντεο μόνο υποθετικά θα μπορούσα να σου απαντήσω. Γενικά πάντως η μαμά σκυλίτσα δε θα δώσει και τόσο σημασία στους καυγάδες μεταξύ τον κουταβιών, μιλώντας εκ πείρας και γνώσης. Θα δώσει σημασία σε ότι την αφορά. Αν είναι κοντά της και την ενοχλούν για παράδειγμα.

Δεν είναι σε φάση "Βασούλα σταμάτα να δαγκώνεις τον Κωστάκη! Είσαστε αδέρφια και πρέπει να είσαστε αγαπημένοι"... :D
Καλά, το τερμάτισες. Το πηγές στο άλλο άκρο χαχα
Δεν εννοούσα πως η σκυλομανα πρέπει να συμπεριφέρεται στην την κλασική ελληνίδα μάνα.
Εννοώ πως η μάνα όταν η κατάσταση ξεφεύγει, βάζει μια τάξη. Φαντάζομαι ότι όσο πιο μικρά τα κουτάβια, τόσο πιο πολύ παρεμβαίνει και όσο περνάνε οι μέρες όλο και λιγοτερο. Και τα κουτάβια του 1ου βίντεο δεν μου φαίνονται και πολύ μεγάλα.
Εμπειρία δεν έχω. Απλά Έχω κατά καιρούς παρατηρήσει καποιες τοκετοομαδες.
Είχα ανοίξει κάποτε ένα θέμα που ίσως έχει ενδιαφέρον.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλημερα :)

Πόσο συμφωνω σχετικα με την "άγνοια" τελικα που έχει ο ανθρωπος.. πιθανοτα γι αυτο καθε λιγα χρονια ερχεται και μια νεα θεωρία για την καθε συμπεριφορα τους...

Ας συνεχισουμε με σκεψεις λοιπον...
Πηγαινοντας 1 λεπτο πισω το βιντεο, πιστευω οτι το border εξω απο την περιφραξή ή μεσα απο αυτή δεμένο γαυγιζε και λυσσαγε να πάει να "επιτεθει" ... το ντογκο βεβαια δεν πήρε χαμπαρι κατι που "ανεβαζε" το βλαμένο.. .μπηκε, έκανε την επιθεση του κ@λου και μόλις είδε οτι δε τον παίρνει το γύρισε σε flight. Κλάσικο δειγμα καθυστερημενου σκύλου που έπρεπε να πάρει ενα μαθημα απο το κατάλληλο σκυλί...
Πάντως επειδή είπες ότι το σκυλί είναι εκπαιδευτή, μου φαίνεται απίθανο να είναι άγνωστα τα σκυλιά μεταξύ τους. Θέλω να ελπίζω ότι αυτός που τραβάει το βίντεο ήταν σίγουρος για την έκβαση της φάσης γι αυτό και το βίντεο. Νομίζω ότι αυτή η σκηνή έχει επαναληφθεί.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@canis
Δεν εξανθρωπίζω καμία συμπεριφορά σκύλου, ποτέ. Δε με σοκάρει η ένταση του καυγά των κουταβιών, με εξοργίζει η μη επέμβαση του ανθρώπου που βιντεοσκοπεί (γιατί άραγε?).

Σε αγέλη τσοπανόσκυλων οι κτηνοτρόφοι (τουλάχιστον αυτοί που έχω επισκεφθεί) δεν κρατάνε ποτέ κουτάβι που προκαλεί καβγάδες. Έχω πάει σε στάνη με τη σκύλα μου στην 14 μέρα οίστρου και τα 4-5 αρσενικά της αγέλης (αδέλφια από μάνα όλα) ήταν σε απόσταση ενός μέτρου χωρίς να υπάρξει ούτε ένα γρύλισμα. Όταν ρώτησα τον τσοπάνη πως κι έτσι μου είπε πως η μάνα τους (αλλά και ο ίδιος) τους @@@@ το κέρατο έτσι και κάναν πως πιανόταν παραπάνω απο όσο πρέπει, από μικρά. Ίσως στις φυλές που ασχολούμαι να είναι διαφορετικά τα πράγματα, ίσως έχω σταθεί τυχερός κι έχω γνωρίσει σωστούς τσοπαναραίους με καλά σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.466
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma