visla


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Θα το βάζατε σε διαμέρισμα; εννοείται πως η κυνηγητική του ασχολία πάει περίπατο, μόνο αυτή όμως. Αντέχει σε κλειστούς χώρους; Γνωρίζετε;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όλα τα σκυλιά για μένα περνάνε μια χαρά σε διαμέρισμα, μαζί με τους ανθρώπους-αγέλη τους, εφ' όσον έχουν την απαραίτητη άσκηση.
Μόνο στην περίπτωση που είχα περισσότερα από 1 θα το σκεφτόμουν να τα αφήνω σε αυλή (και πάλι όχι μόνιμα).
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δεν ξέρω, εγώ είμαι κάπως με αυτό το ζήτημα, το θεωρώ πολύ σημαντικό να μπορεί ένα σκυλί να απολαμβάνει και να εκτελεί αυτό για το οποίο προορίστηκε. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά είμαι λίγο επιφυλακτική γιατί φοβάμαι μη τυχόν και αυτός ο περιορισμός ή αφανισμός αν θέλεις της ιδιαίτερης ιδιοσυγκρασίας του ζώου, το οδηγησεί αργότερα σε λάθος συμπεριφορές.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Οργανωμένους σας βρίσκω, πάντως αν έχει κάποιος εμπειρία από visla, θα εκτιμούσα πολύ μία δεύτερη άποψη.
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Σε μια βόλτα μας στη Βουδαπέστη,συνάντησα μία κοπέλα με 2 βίζλα κ πιάσαμε κουβέντα.
Μου είπε ότι τα έχει κανονικά στο σπίτι μέσα απλά τα βγάζει πολύ συχνά βόλτα για εκτόνωση κ γυμναστική κ τα σκασμένα σε ένα πάρκάκι 10 μέτρων,τρέχανε σα διαόλια.:p
Ητανε κ τα 2 κουτάβια όμως κ πολύ όμορφα :rolleyes:
Με αυτή τη λογική,ούτε τα dogo θα κάνανε για μέσα στο σπίτι ;)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν ξέρω, εγώ είμαι κάπως με αυτό το ζήτημα, το θεωρώ πολύ σημαντικό να μπορεί ένα σκυλί να απολαμβάνει και να εκτελεί αυτό για το οποίο προορίστηκε. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά είμαι λίγο επιφυλακτική γιατί φοβάμαι μη τυχόν και αυτός ο περιορισμός ή αφανισμός αν θέλεις της ιδιαίτερης ιδιοσυγκρασίας του ζώου, το οδηγησεί αργότερα σε λάθος συμπεριφορές.
Όλα τα σκυλιά για μένα περνάνε μια χαρά σε διαμέρισμα, μαζί με τους ανθρώπους-αγέλη τους, εφ' όσον έχουν την απαραίτητη άσκηση.
Μόνο στην περίπτωση που είχα περισσότερα από 1 θα το σκεφτόμουν να τα αφήνω σε αυλή (και πάλι όχι μόνιμα).

Αυτο που λεει η chloe και..
Ολα τα σκυλια ειναι αγελαια ζωα..
Tο να τα απομονώνουμε σε ένα μπαλκόνι ,η να έχουμε άπλα έναν κήπο ,αυτό δεν μας ελαφρύνει από τις υποχρεώσεις μας απέναντι τους.
Το κυριότερο θέμα είναι να τα σεβόμαστε.
Που σημαίνει ότι ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ζώου το πάμε για εξάσκηση και μεγάλες βόλτες για εκτόνωση,κοινωνικοποίηση και παιχνίδι.
Κανένας κήπος δεν προορίζει τον σκύλο σε σωστή η λάθος συμπεριφορά ,αλλα το φέρεστε του ανθρωπου απέναντι του.
Ο σκύλος έχει ανάγκη τον ανθρώπο σε όλα τα επίπεδα..
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Αν έχουν αρκετή εξάσκηση δεν έχουν πρόβλημα σε διαμέρισμα. Χωρίς εξάσκηση και σε μεγάλο σπίτι με κήπο θα είχαν πρόβλημα.
Ναι στην αρκετή εξάσκηση που θα πρέπει να αποχωριστούν αναφέρομαι, άλλωστε το μόνο σίγουρο είναι οτι κάθε μέρα θα είναι με την αγέλη τους. Αλλά αναρωτιέμαι ακριβώς αυτό αν η έλλειψη εξάσκησης (και πόση είναι αυτή για ένα viszla γνωρίζετε;) για αυτά τα σκυλιά θα είναι πρόβλημα. Noela, ευχαριστώ, αλλά δεν είναι για μένα αλλά για μία συγγενική οικογένεια που ψάχνει σκύλο και τους άρεσαν τα viszla, οπότε κοιτάω να δω αν τους ταιριάζει για να μην ψάχνονται αργότερα.
 




duff

Member
2 Απριλίου 2009
16
0
Θεσ/νίκη
αυτα τα vizsla μας εχουνε κανει ανω κατω!!
και εγω ψαχνω vizsla κ εχω τρελαθει!!! αν δεν βρω την συγκεκρημενη
φυλη απλος δεν θα εχω τπτ... :cool:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3