volpino italiano


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
θα ηθελα να μου πειται τι γνωριζετε για το βολπινο
πριν 15 χρονια ειχα βρει την ΤΕΡΕΖ η οποια εινα τωρα 16 χρ, και ο κτηνιατρος που την ειχα παει στην Κυψελη μου ειχε πει τη ρατσα ειναι, εχω ψαξει παντου να ενημερωθω , αλλα βρισκω πολλυ λιγα πραγματα, δεδομενου οτι ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια, και εχει πολυ περιεργο χαρακτηρα,θαθελα πριν φυγει απο την ζωη να ξερω λιγα πραγματα
:confused:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Aν την βρήκες στην Ελλάδα είναι απίθανο να είναι Βολπίνο. Κανένα ημίαιμο κοκόνι θα είναι.

Τα Βολπίνο είναι παντελώς άγνωστα στην χώρα μας. Ο κτηνίατρος Ιταλία σπούδασε;

Δέξου πως έχεις ένα υπέροχο ημίαιμο σκυλάκι και άσε τις βλακίες περί ράτσας κλπ.
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
φχαριστωω για την ειρωνηκη σου απαντηση,τοσα ξερεις τοσα λες, Ο κτηνιατρος αυτος ηταν ΚΤΗΝΙΑΤΡΟς , με φιλοζωικα αισθηματα,αφου απο μας τουσ μαθητες δεν επαιρνε φραγκο, εκτος απο της κυριες της Κυψελης ,αυτα για να μαθεις να ειρωνευεσαι τον καθενα που δεν ξερεις,
υπηρχε μονο αυτος σε ολη την Αθηνα ,αν ξερεισ απο Αθηνα , την εποχη που η λεξη κτηνιατρος μερικων απο χωριο τους παρεπεμπε η σκεψη τους σε γιδια, αγελαδες κοτουλες κλπ , και αφου δεν εχεισ δει την υπερηλικη σκυλα μου, λες και εψαχνα για γαμπρο, πως ξερεις τι ειναι
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
και αν ηταν γιατρος που ειχε σπουδασει στην ιταλια, που δεν ηταν , κακο ειναι; οι γιατροι της ιταλιας δεν εχουν τις απαραιτητες κτηνιατρικες γνωσεις;
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
μα εκει ειναι το θεμα..στην χωρα που σπουδασε,,,εαν ειχε σπουδασει γερμανια..θα σου λεγε οτι ειναι german spitz...

Παντως δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που σε πειραξε ...

Aν την βρήκες στην Ελλάδα είναι απίθανο να είναι Βολπίνο. Κανένα ημίαιμο κοκόνι θα είναι.
σωστο!l


Τα Βολπίνο είναι παντελώς άγνωστα στην χώρα μας.

κ οχι μονο...μετρησα συνολο σημερα στον κοσμο 20 εκτροφεια.6 ευρωπη ,6 αμερικη .8 ιταλια.

απο το volpino club... Americans seem to have become interested in the Volpino, at least in terms of breeding and showing, after the year 2000

Ο κτηνίατρος Ιταλία σπούδασε;
λογικο να το πει εαν ειχε σπουδασει εκει...
Δέξου πως έχεις ένα υπέροχο ημίαιμο σκυλάκι και άσε τις βλακίες περί ράτσας κλπ.
αυτο?

να μου πεις τι καθομαι κ γραφω....απλα ειπα..μιας κ διαβασα λιγο την ιστορια του βολπινου στα πεταχτα...κ ετσι για να μαθαινουμε ...ασχετα εαν εχεις η δεν εχεις Volpino..να μας ελεγες 5-10 πραγματακια απο την ερευνα που εχεις κανει..

απτα..

 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τστστστσ μα κι εσεις κοκκονι....
χιλιες φορες το σκυλακι να ειναι βολπινο... κατι τοσο σπανιο και ζηλευτο.....
από την άλλη και το κοκκονι ωραιο ειναι.... μα.... απο καταγωγή... θυμιζει λίγο φτωχό συγγενή....
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
πριν 15 χρονια ειχα βρει την ΤΕΡΕΖ η οποια εινα τωρα 16 χρ
Έχεις έναν σκύλο 14 χρόνια. Ψάχνεις για πρότυπο φυλής? Για να δεις αν είναι κοντά στην συμπεριφορά του? Μετά από 14 χρόνια είτε είναι volpino είτε ημιαιμίνο λογικά εσύ θα έπρεπε να είσαι εξπέρ στο να εξηγείς την συμπεριφορά του.... Προσωπικά δεν κατάλαβα την απορία σου!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πολλύς κόσμος έχει ΜΑΝΙΑ να "βαπτήσει" το κοπράκι του κάποια φυλή...

Δεν το καταλαβαίνω καθόλου.
Λες και είναι "ξώγαμα" και ντρέπονται να πουν πως είναι δεν είναι ράτσας.

Απαράδεκτο και ανατριχιαστικό το βρήσκω αυτό το πράγμα... λέει πολλά για το πνευματικό κόσμο ενός ατόμου.

Φανταστείτε και ΠΟΣΟ ηλίθιος ήταν ο κτηνίατρος που είπε την σκυλίτσα Βολπίνο!!!!!
(έμαθε μια ράτσα και την λέει από εδώ κι από εκεί όπως κάνουν τα μωρά με τις λέξεις)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Έχεις έναν σκύλο 14 χρόνια. Ψάχνεις για πρότυπο φυλής? Για να δεις αν είναι κοντά στην συμπεριφορά του? Μετά από 14 χρόνια είτε είναι volpino είτε ημιαιμίνο λογικά εσύ θα έπρεπε να είσαι εξπέρ στο να εξηγείς την συμπεριφορά του.... Προσωπικά δεν κατάλαβα την απορία σου!!!
Από χθες κρατιέμαι να μην το πω.

Φανταστείτε και ΠΟΣΟ ηλίθιος ήταν ο κτηνίατρος που είπε την σκυλίτσα Βολπίνο!!!!!
(έμαθε μια ράτσα και την λέει από εδώ κι από εκεί όπως κάνουν τα μωρά με τις λέξεις)
Εγώ πιστεύω, ότι μάλλον ο άνθρωπος, κάπου θα το είχε δει και το ήξερε και απλά της είπε ότι μοιάζει μ'αυτό.
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
τσ τσ τσ με κανατε και εχασα τα λογια μου,
μαλλον εχετε δικιο=D>Η αληθεια ειναι φθανοντας λιγο πριν το τελος της , 16 ειναι και διαβαζοντας εδω επιμορφωθηκα ,και σκεφθηκα, βρε δεν την ζευγαρωνω και γω; γιατι τι δεν εχει ασπρη με φουντωτη ουρα ειναι 6 κιλα σκυλι , μα ορθια μυτερα αυτια, ιδιο το προτυπο απο κοκονι, να βγαλω και κανα φραγκο, προλαβαινω δεν προλαβαινω

αληθεια ψαχνοντας στα παλια ποστ ευρησκες και κανενα θεμα ενδιαφερων , κατα τυχη τα ειδα στην αδεια μου ,τωρα πως να φτιαξετε ζαμπονοτυροπιτα στην Μινι, εφαγε δεν εφαγε ο Γκουφη εχετε καταντησει big brother μεχρι να μεινετε μονοι σας και να φαγωθητε μεταξυ σας,
ΥΓ΄,
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΡΑΤΣΑς ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ image
:-({|=
επιτρεπετε να βαλω μια αγγελια; φχαριστω
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΓΑΜΠΡΟς ΑΡΣΕΝΙΚΟς ΤΕΚΝΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ,,, ΕΙΜΑΙ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΑΣΠΡΟΥΛΑ ΜΕ ΦΟΥΝΤΩΤΗ ΟΥΡΑ ΟΡΘΙΑ ΜΥΤΕΡΑ ΑΥΤΑΚΙΑ
ΚΑΙ ΤΑΚΠΙΝΑ ,ΜΟΛΙς ΑΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΚΟΝΕΙΔΕς
Η ΓΡΙΑ ΚΟΤΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ#-o
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Ρε Μαράκι, δεν σε καταλαβαίνω ειλικρινά.
Αφού ρε πουλάκι μου δεν μπορείς να εγκλιματιστείς, από την αρχή που συμμετέχεις, γιατί εξακολουθείς να παραμένεις και να χαλιέσαι εσύ και να τσιτώνεις και τους υπόλοιπους; Αφού σε ότι θέμα ανοίγεις γίνεται χαμός. Εννοείται ότι φταίνε πάντα, όλοι οι άλλοι, εκτός από εσένα. Να σου πω κάτι, που έχω ξαναπεί...δεν είναι υποχρεωτικό καμάρι μου να παραμείνεις. Δεν υπάρχει κάποιου είδους δέσμευση. Δεν ξέρω αν με πιάνεις...;)
 






mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
mareco εχεις δικιο, mea coulpa πουλακι μου, Δεν ειχα σκοπο να απαντησω ,γιατι εχω καψει πολλα φαγητα απο την ωρα που σας διαβαζω,ο
αλλα δεν μπορω να το κλεισω το θεμα ετσι, Κατ αρχας διαβασε την ερωτηση μου ,και μετα δες τις απαντησεις σας τα συμπερασματα δικα σας,
γιατι φερνω αντιρρησεις χαλασα καμμια μαγια; και για να τελ οταν μπηκα στο φορουμ ,μπηκα με καλες προθεσεις (και τωρα εχω) ,ρομαντικη ειναι αληθεια, πιστευα οτι θα ανταλαζα αποψεις με κοσμο που αγαπαει τα ζωα και κατ επεκταση τα σκυλια, αντι για αυτο βρηκα ανδρωπους που τους νοιαζει η προβολλη τους μεσα απο αυτα,δηλαδη εχω σκυλο ρατσας και ειμαι καποιος ,
οποιος δεν εχει ρατσας τον διωχνετε σαν αποδιοπομπεο τραγο(ζωωο ειναι κι αυτο)
μου θυμιζεται τις ψωναρες στο σχολειο που φοραγανε λακοστ και δεν κανανε παρεα τους υπολοιπου ς 9(ΕΓΩ ΦΟΡΑΓΑ) ΑΥΤΑ αμαν τα αυγα
γειας σας
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Δεν το συζητώ... και το πρώτο ψώνιο απ' όλους είμαι εγώ... μιλάμε για ρατσάρες τα δικά μου, όχι αστεία έτσι.
Μήπως μπερδεύεις τις συζητήσεις μεταξύ διαφόρων φόρουμ και μαγειρέματος; Για πρόσεξέ το...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Συγγνώμη αλλά που τα είδες γραμμένα εσύ όλα αυτά??? Ποιός δηλαδή φαίνεται να είναι κάποιος μέσα από τον σκύλο του? Γιατί μόλις σου είπαν εσένα πως μπορεί η σκυλίτσα σου να μην είναι αυτό που νομίζεις εσύ αρπάχτηκες... Μήπως φέρεις εσύ την ιδιότητα για την οποία κατηγορείς αδίκως τους άλλους???
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οποίος έχει την μύγα...
3 πουλάκια κάθονταν...
Μπράβο παιδιά μου το ξεπετάξαμε και αυτό το τοπικ!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δηλαδη πρεπει να ειναι ντε και καλα βολπίνο... το ημίαιμο δεν παιζει...
σε πειραξε και το κοκκονοειδες που οι πιθανοτητες ειναι περισσοτερεσ,
μια και βολπινο στην ελλαδα δεν υπαρχουν ώστε να βρεθει στο δρομο πριν 16 χρονια......
κατα τα αλλα εμεις πικαρουμε τα αδεσποτα....
εκαψες και το φαγητό.....
δεν πας για ψαρεμα καλυτερα????
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95