weight pulling..


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
εχω αρχισει και ψαχνομαι με το συγκεκριμενο σπορ και ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει ποτε κανεις...
επισης ο τυσοn ειναι 16μηνων... ειναι μικρος ακομα η να περιμενω κανα 6 μηνο ?

βρηκα εναν ιμαντα, συγκεκριμενα αυτον

http://www.stekipet.gr/shop/proionta-trofes-kai-ajesouar-gia-skylous/517--k76.html

δεν ξερω ομως τι να τον βαλω να τραβαει... να φτιαξω καποια βαση με 4 ροδες και πανω σακια με αμμο π.χ.?

αν εχει καποιος καποια καλυτερη ιδεα θα βοηθουσε
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
να μιλήσεις με τον όμιλο πιτ μπουλ που κάνουν, να σου πούνε πως θα προπονηθείς με ασφάλεια :)
 
  • Like
Reactions: yasemin and mareco


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Απο ανθρωπινη εμπειρια, η καλυτερη μορφη αντιστασης ειδικα σε προπονησεις conditioning ειναι το τρεξιμο με δεμενο λάστιχο αυτοκινητου. Για σκυλο το μονο που γνωρίζω ειναι οτι θελει ειδικο strap οπως αυτο που παρεθεσες
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
εχω αρχισει και ψαχνομαι με το συγκεκριμενο σπορ και ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει ποτε κανεις...
επισης ο τυσοn ειναι 16μηνων... ειναι μικρος ακομα η να περιμενω κανα 6 μηνο ?

βρηκα εναν ιμαντα, συγκεκριμενα αυτον

http://www.stekipet.gr/shop/proionta-trofes-kai-ajesouar-gia-skylous/517--k76.html

δεν ξερω ομως τι να τον βαλω να τραβαει... να φτιαξω καποια βαση με 4 ροδες και πανω σακια με αμμο π.χ.?

αν εχει καποιος καποια καλυτερη ιδεα θα βοηθουσε
Αν κρίνω από τον δικό μου, που το σώμα του "έδεσε" και σταθεροποιήθηκε μετά τους 24 μήνες, καλύτερα να περιμένεις.

Επίσης θεωρώ την καλύτερη άσκηση το τρέξιμο. Εμείς έχουμε φτάσει σε ένα επίπεδο, να τρέχει δίπλα μου με το λουρί και να ακολουθεί το τέμπο μου, μέχρι να σταματήσουμε.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Τρέξιμο κ εμείς κάνουμε .. αλλά θέλω κατι πιο δυναμικο...

@vek όμιλο Πιτ Μπουλ?? Για δώσε λίγο παραπάνω ινφο
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Τρέξιμο κ εμείς κάνουμε .. αλλά θέλω κατι πιο δυναμικο...

@vek όμιλο Πιτ Μπουλ?? Για δώσε λίγο παραπάνω ινφο
τι να σε πω δεν ξερω , αν υπαρχει ακόμα παλια ηταν 2 ο ενας ειναι αυτός
http://www.pitbullforum.gr/
ο άλλος δεν μπορώ να τον βρω τώρα θα ψάξω και θα επανέλθω, αλλά ένας φίλος μου που φτιάχνει αυτά τα λουριά λογικά θα ξέρει θα τον ρωτήσω και θα σου πω
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@sake ξεκινάς με ΠΟΛΥ περπάτημα. Μετά τρέξιμο. Όσο μπορείς περισσότερο. Επειδή αποκλείεται να μπορείς να ακολουθήσεις το σκύλο, ενδείκνυται το treadmill. Και μόνο περπάτημα και treadmill είναι υπεραρκετά για να γυμνάσεις το σκύλο σου και σε διάφορα προγράμματα είναι αυτό που συστήνουν οι αμερικανοί. Για περπάτημα/τρέξιμο ενδείκνυται το χώμα και όχι άσφαλτος/τσιμέντο.
Μπορείς να του βάλεις και σαμαράκι με βάρη επάνω του - δεν το προτείνω ιδιαίτερα, αλλά εξαρτάται τι θέλεις. Προσωπικά είμαι υπέρ του απλού περπατήματος και τρεξίματος. Έτσι ο σκύλος αποκτά αντοχή και ευκινησία. Με τα βάρη "τουμπανιάζει" αλλά χάνει σε ευκινησία και διάρκεια.

Αν επιμένεις για έλξη βαρών, μετά από ζέσταμα με περπάτημα και τρέξιμο, ο σκύλος ξεκινάει να σέρνει λάστιχο από ποδήλατο. Μετά από ένα (μεγάλο) διάστημα, αντικαθιστάς το λάστιχο του ποδηλάτου με λάστιχο από μοτοσικλέτα. Μετά από επίσης ένα μεγάλο διάστημα, αντικαθιστάς το λάστιχο της μοτοσικλέτας με λάστιχο αυτοκινήτου. "Παίζεις" με το μήκος της απόστασης που διανύει ο σκύλος, με το μήκος του ιμάντα που σέρνει το λάστιχο, με ευθεία ή ανηφόρα και πολλά άλλα.

ΑΝ ασχοληθείς με αυτό, κάτσε πρώτα και ψάξε/διάβασε όσα μπορείς περισσότερα στο ίντερνετ. Υπάρχουν πολλά προγράμματα και πληροφορίες. Αν κάνεις λάθη, μπορεί να προκαλέσεις πολλές ζημιές στο σκύλο σου. Αν θέλεις τη γνώμη μου, μην ασχοληθείς. Περπάτημα - τρέξιμο είναι υπεραρκετά και ιδανικά για υγεία-ευζωία-άθληση.

Μην ξεχνάς : Μέτρο και σταδιακή αύξηση σε χρόνο/απόσταση. Ό,τι άσκηση και να του κάνεις, πιο σημαντικό από την ίδια την άσκηση είναι η προθέρμανση και η αποθέρμανση. Το μασάζ στο σκύλο με το τέλος της εκγύμνασης έχει εκπληκτικά αποτελέσματα. Ιδανική ταχύτητα για τρέξιμο είναι τα 17-20 χλμ/ώρα, η ταχύτητα περίπου του τροχασμού του λύκου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Στο VARIBOPI DOG SPORTS & TRAINING ΚΥΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
έχω δει, να υπάρχει διάδρομος για weight pulling. Δεν ξέρω αν είναι ενεργός και ποιός είναι αρμόδιος, αλλά μπορείς να επικοινωνήσεις, να ρωτήσεις πληροφορίες.

Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις ΣΩΣΤΑ, μην το ξεκινήσεις καθόλου. Η ζημιά που μπορεί να κάνεις, είναι ανυπολόγιστη.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
ευχαρστω για τις απαντησεις, δεν εχω σκοπο να τον αρχισω να τραβαει αυτοκοκιντηα ετσι στο ασχετο , μην μου παθει και τιποτα.. γιαυτο ρωτησα μηπως εχει κανει ποτε κανεις στο παρελθον

@AGRIAN αυτο να τρεχει και να σερνει ροδα ειναι πολυ καλη ιδεα.. πως ομως θα το δεσω? στηθολουρο και ιμαντα δεμενο πανω στη ροδα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.111
Μηνύματα
895.743
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π