Weightpulling στο Σκυλομπάχαλο


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Περασαμε οντως αρκετα καλα στο σκυλομπαχαλο και ειναι πολυ ωραιο να διοργαννωνονται τετοιες ''συναντησεις''..
Θα προτιμουσα να μην εχει τοση ζεστη,για να μπορω να κατσω μεχρι τελος!
Επισης δεν μου αρεσε καθολου το weight -pulling..!
Αυτο το κακο που εχουμε εμεις οι Ελληνες-να ξεσηκωνουμε απο τους αλλους μονο τα ασχημα ...:mad:
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Περασαμε οντως αρκετα καλα στο σκυλομπαχαλο και ειναι πολυ ωραιο να διοργαννωνονται τετοιες ''συναντησεις''..
Θα προτιμουσα να μην εχει τοση ζεστη,για να μπορω να κατσω μεχρι τελος!
Επισης δεν μου αρεσε καθολου το weight -pulling..!
Αυτο το κακο που εχουμε εμεις οι Ελληνες-να ξεσηκωνουμε απο τους αλλους μονο τα ασχημα ...:mad:
εμενα μου αρεσε πολυ το weight-pulling και θα ηθελα πολυ να δω και αλλες συμμετοχες στο μελλον
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ θα συμφωνήσω με την cocker fan.... δε μ'αρεσε το άθλημα τράβηγμα και οι σκύλοι δεν φαίνονταν να το διασκεδάζουν ....
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Εκτος του οτι δεν το διασκεδαζαν,εγω σκεφτομαι και το αποτελεσμα αυτου του 'αθληματος' στα σκυλια...
Καταπονειται πολυ το σωμα τους,χωρις ουσιαστικο λογο!
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
το αν το χαρηκαν τα σκυλια το ξερει ο ιδιοκτητης . το σωμα τους δεν καταπονειται οσο νομιζεται ειναι σκυλια που τους αρεσει η γυμναστικη
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
το αν το χαρηκαν τα σκυλια το ξερει ο ιδιοκτητης . το σωμα τους δεν καταπονειται οσο νομιζεται ειναι σκυλια που τους αρεσει η γυμναστικη
Εαν γίνεται σωστά, δηλαδή σταδιακά και με μέτρο, τότε, ναι, δεν καταπονούνται και με αυτό το τρόπο γυμνάζονται κιόλας. Τώρα το αν τους αρέσει και το διασκεδάζουν δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Με σιγουριά όμως μπορώ να πω πως στα πιτ τους αρέσει να ευχαριστούν το αφεντικό τους με κάθε τρόπο, οπότε και γι' αυτό το κάνουν ( προσωπικά είναι ο λόγος που με ξετρελένει στον χαρακτήρα των πιτ)!
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
το αν το χαρηκαν τα σκυλια το ξερει ο ιδιοκτητης . το σωμα τους δεν καταπονειται οσο νομιζεται ειναι σκυλια που τους αρεσει η γυμναστικη
Τα σκυλια δεν χρειαζονται βαρη για να κανουν μυς...Αρα δεν ειναι γυμναστικη για τα σκυλια...Τα σκυλια που ειδα εγω,απλα προσπαθουσαν να φτασουν το παιχνιδι τους σερνοντας απο πισω 100 κιλα..(δεν ξερω αν πιο μετα ειχε και λιγοτερα κιλα,δεν ηθελα να το δω αλλο)..
Η καλυτερη γυμναστικη για τα σκυλια,κατα την αποψη μου, ειναι να κανουν πραγματα που ειναι στη φυση τους να κανουν,οπως τρεξιμο στο βουνο-ή οπουδηποτε επιτρεπεται(γυμναζει ποδια και αποκτουν αντοχη),τρεξιμο/περπατημα σε ανηφορα(γυμναζει στηθος)..
Δεν κρινουμε ενα σκυλο κατα ποσο ειναι γυμνασμενος ή οχι απο την δυναμη που εχει... ;)
Ξερω οτι υπαρχουν και ρατσες που ειναι στη φυση τους να σερνουν βαρη ,αλλα οχι με τετοιο τροπο,οχι επειδη το θελει ο ιδιοκτητης τους.!
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ειναι ενα κυναθλημα οπως πολλα αλλα ουτε να χορευει ειναι στη φυση του σκυλου αν το θετεις ετσι. οπως ουτε το να περναει μεσα απο τουνελ ειναι. το πως γυμναζει-ψυχαγωγει καποιος το σκυλο του ειναι θεμα ασχολιας του ιδιοκτητη και βεβαια να ανταποκρινεται και η ρατσα σε αυτο το αθλημα
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Τα σκυλια δεν χρειαζονται βαρη για να κανουν μυς...Αρα δεν ειναι γυμναστικη για τα σκυλια...Τα σκυλια που ειδα εγω,απλα προσπαθουσαν να φτασουν το παιχνιδι τους σερνοντας απο πισω 100 κιλα..(δεν ξερω αν πιο μετα ειχε και λιγοτερα κιλα,δεν ηθελα να το δω αλλο)..
100 κιλά? :eek::eek::eek:
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ναι ειναι μικρο το επιπεδο ακομα στο αλλο σκυλομπαχαλο πιστευω θα δουμε καλυτερες επιδοσεις
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
ναι ειναι μικρο το επιπεδο ακομα στο αλλο σκυλομπαχαλο πιστευω θα δουμε καλυτερες επιδοσεις
Δηλαδή στο άλλο σκυλομπάχαλο θα σέρνουν ολόκληρη πολυκατοικία? Σκύλοι - σφίχτες? Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για την ποιότητα του αθλήματος - δεν μπορεί αυτό το πράγμα να είναι νορμάλ και καλό για το σκύλο. Και μην μου πείτε ότι το διασκεδάζει περισσότερο από το να τον πας σε ε΄να βουνό και να τρέξει 3 ώρες ή ότι είναι πιο "υγιεινό...".
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αν δουλευεις πολυ το βουνο δεν ειναι πολυ ευκολο ασε που εκει που παει και η βενζινη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
αν δουλευεις πολυ το βουνο δεν ειναι πολυ ευκολο ασε που εκει που παει και η βενζινη
Δηλαδή το σκυλί, τις καθημερινές ημέρες - που όλοι έχουμε πρόβλημα με το χρόνο λόγω δουλειάς - σέρνει βάρη? Γιατί για το Σαββατοκύριακο άνετα το πας βουνό να ξεδώσει.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Spyrou, ναι, αλλά τα σκυλιά μετά το dancing, ή το agility (και κατα τη διάρκεια) ήταν μές στην τρελή χαρά (δεν χρειαζόταν να είσαι ο ιδιοκτήτης τους για να το καταλάβεις).Τα σκυλιά που είδα εγώ να τραβάνε, δεν έδειχναν καμιά ιδιαίτερη ευεξία (είδανε και πάθανε να τα κάνουνε να τραβήξουν).... Δε λέω, μπορεί υπο άλλες συνθήκες να το χαίρεται κι ο σκύλος, αλλά προσωπικά δε μου λέει τίποτα το άθλημα (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό, πολλά σκυλοαθλήματα δε μου λενε τίποτα.....απλά γνώμες εκφράζουμε). :)
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Spyrou, ναι, αλλά τα σκυλιά μετά το dancing, ή το agility (και κατα τη διάρκεια) ήταν μές στην τρελή χαρά (δεν χρειαζόταν να είσαι ο ιδιοκτήτης τους για να το καταλάβεις).Τα σκυλιά που είδα εγώ να τραβάνε, δεν έδειχναν καμιά ιδιαίτερη ευεξία (είδανε και πάθανε να τα κάνουνε να τραβήξουν).... Δε λέω, μπορεί υπο άλλες συνθήκες να το χαίρεται κι ο σκύλος, αλλά προσωπικά δε μου λέει τίποτα το άθλημα (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό, πολλά σκυλοαθλήματα δε μου λενε τίποτα.....απλά γνώμες εκφράζουμε). :)
ναι ρε συ δεν τσακωνομαστε εννοειτε. αλλα να σου υπενθιμισω οτι ουτε ο πυρος δημας οταν σηκωνει 300 κιλα εχει μια εκφραση ευεξιας το αντιθετο θα ελεγα αυτο δεν σημαινει οτι δεν του αρεσει
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
ναι ρε συ δεν τσακωνομαστε εννοειτε. αλλα να σου υπενθιμισω οτι ουτε ο πυρος δημας οταν σηκωνει 300 κιλα εχει μια εκφραση ευεξιας το αντιθετο θα ελεγα αυτο δεν σημαινει οτι δεν του αρεσει
Και εσυ πιστευεις οτι ο Πυρρος Δημας δεν καταπονει το σωμα του?

Οσο για το αλλο θεμα με dog-dancing - Agility, σε αυτες τις περιπτωσεις τα σκυλια απλα εκτελουν εντολες και κανουν κινησεις...Κινησεις που τις κανουν ετσι και αλλιως καθημερινα,χωρις εκπαιδευση...Απλα με την καταλληλη εκπαιδευση και παρουσια βγαινει το ομορφο αποτελεσμα που εμεις λεμε χορο..Ο ανθρωπος χορευει, ο σκυλος απλα τον συνοδευει κανοντας κινησεις...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ερώτηση:
αν ήταν χάσκυ κ όχι πιτ-μπουλ κ έσερναν αντί καροτσάκι με τσιμεντόλιθους, έλκυθρα με τα αφεντικά τους σε στιλ διαγωνισμού κ πάλι, τι γνώμη θα είχατε;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εμένα δε μου κάνει διαφορά το είδος του σκύλου (ούτε πιστεύω οτι καταπονείται ιδιαίτερα το πιτάκι τραβωντας για λίγο τους τσιμεντόλιθους.... δεν είναι αυτό το θέμα μου....). Απλά στη συγκεκριμένη περίσταση, στα σκυλιά που είδα (και δεν τα είδα όλα), δεν διέκρινα ιδιαίτερα θετική αντίδραση απο μεριάς σκύλου (ούτε πριν, ούτε κατα τη διάρκεια, ούτε μετά το τράβηγμα). Δεν ισχύει αυτό για βιντεακια με χάσκι στα χιόνια που τραβάνε που έχω δει κατα καιρούς εδώ, οπου ο σκύλος σαφέστατα φαίνεται να είναι στο στοιχείο του.....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Eγω στο μονο που διαφωνω ειναι οτι γινοταν με νταλα ηλιο.. ηδη τα σκυλια ηταν σα να ειχαν κατεβασει 10 μπυρες!!!
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
Ερώτηση:
αν ήταν χάσκυ κ όχι πιτ-μπουλ κ έσερναν αντί καροτσάκι με τσιμεντόλιθους, έλκυθρα με τα αφεντικά τους σε στιλ διαγωνισμού κ πάλι, τι γνώμη θα είχατε;
αν δεν ειναι πιτμπουλ δεν υπαρχει προβλημα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12