westie show grooming στην Ελλάδα 2012




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δηλώσανε συμμετοχή τα παιδιά????

Γιατί εάν ναι, εγώ θα ζητούσα να μην πληρώσω και να με αποζημιώσουν και για τα έξοδα συμμετοχής.....
δε θα μας παίρνει στο λαιμό του ο κάθε άσχετος!!!
Και την συμμετοχή τους πλήρωσαν και τον καλλωπισμό... και δεν τους περισσεύουν
... έχασαν και 2 κουτάβια γιατί η κτηνίατρος δεν τους δέχτηκε νυχτιάτικα, άστα πρέπει να έχεις πολύ μεράκι για να ασχοληθείς με τετοια πράγματα στην Ελλάδα
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά....αισθάνομαι ότι ζούμε σε μία χώρα στην εποχή του μεσαίωνα..... (λες και πριν δεν το αισθανόσουν θα μου πεις...).... τι να πω....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έλα ρε..εδώ σε πολλά κομμωτήρια κοιμίζουν σκυλιά..'έχουν φύγει ψαλιδιές στα αυτιά..αυτό δεν είναι τίποτα..!!
Εγώ νομίζω πως πρέπει να έχεις πολύ μεράκι για να έχεις σκύλο στην Ελλάδα γενικός..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά....αισθάνομαι ότι ζούμε σε μία χώρα στην εποχή του μεσαίωνα.....
Εγώ νομίζω πως πρέπει να έχεις πολύ μεράκι για να έχεις σκύλο στην Ελλάδα γενικώς..
Λετε γι αυτο ο τρεχον Διαγωνισμος να εχει θεμα: Σκύλος & Ελλάδα;
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τα έχω ακούσει..... και το χειρότερο είναι ότι τα θεωρούν φυσιολογικά και οι ιδιοκτήτες..... δίκιο έχεις..... έαν τώρα δεν ασχολήσε με το θέμα σκύλος, αλλά έχει ένας ένα westie από pet γιατί το είδες στρουμπουλό κουταβάκι και το πήρες, το πας για κούρεμα και στο δώσει έτσι λες να καταλάβει τη διαφορά????

Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το....φαύλος κύκλος και άκρη δε βγάζουμε...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοιτά..αισθητικά ο άσχετος πες όχι..όταν όμως τυχαίνει να περάσεις έξω από αυτό το κομμωτήριο άλλη μέρα και ο σκύλος σου τρέμει μόλις πλησιάσει..κάτι παίχτηκε εκεί.., άσχετα αν έχει ή δεν έχει κάποιο ατύχημα που να είναι ορατό σε εμάς..
Για αυτό ποτέ δεν φεύγουμε από μπροστά στα κομμωτήρια..
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Alexia, ποιός το'κανε έτσι το σκυλί ? Από την Πάτρα μια κοπέλα ήθελε να πάει τα 2 westei της στην Αθήνα για εκθεσιακό stripping, ελπίζω δεν θα τα πάει σ'αυτό το groomer...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ειδα χτες τις φωτο και πραγματικα τρομαξα!

Σαν να μην εκανε το κεφαλι καθολου-και στο σωμα= λαθη αρκετα.

To stipping δεν ειναι καθολου ευκολο. Δεν παιρνω stripping Knife και αρχιζω να μαδαω τον σκυλο.
Εγω εχω στειλει και κοσμο σπιτι παλι- με νεο ραντεβου σε 15 μερες, επειδι δεν ηταν ετοιμο και οριμο ακομα το τριχωμα.
Απο την αλλην μου ερχονται σκυλια μετα απο 8-9-10 μηνες και απρορουν οταν το αποτελεσμα δεν ειναι ιδανικο. Μετα απο τοσο καιρο η τριχα ειναι υπερωριμη- φευγει σχεδον ολη= με αποτελεσμα να φαινεται σχεδον δερμα ( που εχει εξαφανιστει παλι σε 10 μερες), σε αντιθεση με σκυλια που στριπαρονται καθε 8-12 εβδωμαδες, που κανουν ενα "rolling Coat" δηλαδη κατι σαν 3 στωσεις τριχας- αφαιρουμε την μια, καλυπτει η αλλη- και βγαινει η καινρουργια.

Το stripping- και γενικος το grooming οντος ειναι τεχνη!
Και δεν μαθαινεται μεσα σε μια ωρα.
Εγω εχω συμετασχει σε απειρα σεμιναρια, για πολλες φυλες ακομα και ξεχωριστο, επειδη εχουν ολοι τις ιδιοτηροτητες τους- κατι που πρεπει να προσεχει κανεις.
Δεν ειναι κακο να παραδεχτεις σαν groomer, οτι δεν το κατεχεις.
Αλλα να λες ψεμματα, οτι απαγορευεται επειδη πονανε- το κανουν μονο στα εκθεσιακα ( δεν πονανε αυτα???), οτι δεν κανει καμια διαφορα ( ρωτιστε αυτους, που τους εχω "επαναφερει" των μανδυα του σκυλου τους μετα απο κουρεματα)? Τι νοημα εχει? Καπιοα στιγμη θα ανακαλυψει ο ενδιαφερομενος ιδιοκτητης οτι του ειπες ψεμματα ( αυτου που δεν τους νοιαζει ουτε καν ρωτανε).
Fakt is οτι το να παρω τον σκυλο με την μηχανη ειναι πολυ πιο ευκολο και γρυγορο απο το stripping.

Επισης ειναι γεγονος, οτι δεν κανει για ολα τα Westakia να στριπαρονται.
Αλλα στα περισσοτερα γινεται ( εγω σε ολα αυτα τα χρονια, σε ενα και μονο κατεθεσα τα οπλα, αφου μετα απο 4 strippings δεν ειδα καμια διαφορα) - και με καθε φορα βελτιωνεται η ποιοτητα της τριχας. Γινεται ολο και πιο σκληρη- σε μερικα ποτε σαν εκθεσιακο, ποτε πρωτης ποιοτητας- αλλα αρκετα καλο, οστε να μην κομπιαζει και να μην λερωνεται τοσο πολυ, οπος το μαλακο και πολλες φορες κατσαρο- κουρεμενο τριχωμα.

Ανοιξτε λοιπον τα ματια σας, στην επιλογη του groomer.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Alexia, ποιός το'κανε έτσι το σκυλί ? Από την Πάτρα μια κοπέλα ήθελε να πάει τα 2 westei της στην Αθήνα για εκθεσιακό stripping, ελπίζω δεν θα τα πάει σ'αυτό το groomer...
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αναφέρω το όνομα του κομμωτηρίου δημοσίως. Ο σκοπός του νήματος είναι καθαρά προειδοποιητικός.

Αν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει και σένα αν κάνεις stripping σε westie και μου είχες απαντήσει ειλικρινά ότι δεν είσαι σε θέση να αναλάβεις ένα τόσο δύσκολο stripping.

Όπως λέει και η FrenchieFan δεν είναι κακό να να μην κατέχεις κάτι... αλλά όχι και να κοροϊδεύεις το κόσμο
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Αν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει και σένα αν κάνεις stripping σε westie και μου είχες απαντήσει ειλικρινά ότι δεν είσαι σε θέση να αναλάβεις ένα τόσο δύσκολο stripping.
Σωστά το θυμάσαι δεν ξέρω από stripping σε westie παρ'ολα που στριππάρω σνάουτσερ δεν θα μπορούσα να πάρω για εκθεσιακό stripping/grooming ράτσα όπως τα westie για παράδειγμα που δεν είχα ξανά κάνει ποτέ στη ζωή μου.
Κρίμα το σκύλι που τον έκαναν έτσι χάλια...
 






tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
πάντως το σκύλο τον είδα πριν γκροuμαριστει......
Η αλήθεια είναι πως ούτε ο σκύλος είχε την την απαραίτητη ποσότητα τριχώματος για show groomιng.Όχι ότι μου αρέσει το αποτέλεσμα....
 
Last edited:


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
κρίμα που δεν θα παίξει για τους ιδιοκτητες του, που είναι υπέροχα παιδιά.......αν και είναι το ποιο σοφό.Σε τέτοιες φυλές που είναι το show groom είναι απαραίτητο, σίγουρα όσο καλός και να είναι οποιος σκύλος δεν πρέπει να δείχνετε.
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Παιδιά εδώ αλλάζουμε εμείς 3-4 κομμωτές για να βρούμε τον κατάλληλο... πόσο μάλλον αν μιλάμε για Grooming ζώων που εκ των πραγμάτων δεν έχεις το ίδιο πολλές επιλογές.
Όσο και να το έχει σπουδάσει κάποιος (να έχει μάθει την τεχνική απ'εξω και ανακατωτά) θέλει να το "έχει" και λίγο!!!
Φυσικά αυτοί που έχουν ασχοληθεί πολύ με το θέμα ξέρουν να κάνουν ένα σκύλο να "φαίνεται" με πιο πολύ μαλλάκι ή ακόμα και να τον "δουλέψουν" μερικούς μήνες για να το αποκτήσει... Η κομμωτική είναι Τέχνη!
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχουμε ακόμα μπροστά μας πολύ δρόμο, αλλά είμαι αισιόδοξη. Το αποτέλεσμα μετά από την πρώτη προσπάθεια της FrenchieFan να σουλουπώσει το σκύλο.

CIMG3580.jpg
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981