Xaριζεται η Σακάη μου...........






Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Οχι Λίζα μου..γιατι οταν τα χα παρει και βρηκα κ αυτήν κ της ψαλλα,προσπαθουσαν να με πεισουν οτι οκ,δεν ηξερα κ τα ζευγαρωσα,δεν ηξερα κ το αγορασα κλπ κλπ..και αυτο που θελω να πω και να καταληξω ειναι οτι η ανευθυνη επιλογη αγορας απο ιδιωτη,εστω κ απο αγνοια,αποδεικνυει αλλη μια φορα,στο πού καταληγει..αυτο ηταν το point μου.:(


Εντάξει βρε Κλειάννα για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορεί να κρατήσει το σκυλάκι! Θα του την πούμε τώρα επειδή το αγόρασε 50 ευρώ από μια βλαμμένη? Δηλαδή αν το είχε πάρει από καταφύγιο θα το κρατούσε?
Είμαι σίγουρη ότι ο Τάσος λυπάται περισσότερο (ΠΟΛΥ περισσότερο) απ' όλους εμάς που "στενοχωρηθήκαμε". Αλλά διαβάστε και τι λέει... Καμιά φορά έτσι τα φέρνει η ζωή και οι επιλογές μας είναι λίγες.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν θέλω να θίξω κανένα όμως νιώθω ότι με πιάσατε από τα μουτρα με το που μπήκα σε αυτο το site που στην τελική δεν μπήκα για να απολογούμαι σε κανεναν αλλα για να μάθω πράγματα και να γίνω πιο υπεύθυνος καλός και σωστός απέναντι σε μία αθώα ψυχούλα.
Γράφει ο Μάκης:

φίλε tasosrules πολύ καλά έκανες και πήρες ένα ημίαιμο.

κανείς δεν σου λέει γιατί.

αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι (γενικά)

κάποια κοπέλα-κυρία θεώρησε σωστό να ζευγαρώσει το σκυλάκι της

μετά φυσικά έπρεπε να τα ξεφορτωθεί (δώσει).

ήταν λοιπόν πολύ γλυκιά μαζί σου.

ΛΟΓΙΚΟ.

στους φιλοζωικούς ΞΕΡΟΥΝ ότι εαν εσύ το βαρεθείς και το παρατήσεις ΑΥΤΟΙ θα (ξανα)τρέξουν να το φροντίσουν .

ΜΗΠΩΣ για αυτό είναι πιο αυστηροί???

συζήτησες με την κάτοχο του θυληκού τι θα γίνει εαν για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λόγο ΧΡΕΙΑΣΤΗ να το δώσεις εαν το παίρνει πίσω?

για κάνε ένα πείραμα.

πάρτην ένα τηλ και πες της ότι (το βαρέθηκες - γαυβγίζει - τρώει τα έπιπλα - λερώνει κ.λ.π ) και θες να της το πας πίσω.

θα το δεχτεί?????

εαν ναι . πάω πάσο.

εαν όχι.................

ΕΤΣΙ δημιουργούντε τα αδέσποτα.

όσο για το εαν ήταν σωστό να την ζευγαρώσει ή εαν ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρώνει μια σκύλα............

έχει μαλιάσει η γλώσσα μας
Χωρίς να τον ξέρει - χωρίς να έχει κάτι μαζί του.

Εν μέσω κάτι παρεμβολών όπως θα διαβάσετε όσοι διαβάσετε (περί γεννών και στειρώσεων) ΙΣΩΣ να πέρασε ένα μήνυμα

ΙΣΩΣ να περάσει σήμερα άλλο ένα ... ;) ;)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ο tasosrules εγινε μπουχος παντως κ εμεις παλι χτυπιομαστε......:confused:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συμφωνώ κι εγώ με την chloe οτι το από που προέκυψε ο συγκεκριμένος σκύλος δεν εχει καμια σχέση με το γεγονός ότι πια δε τον θέλουν...... δεν τους βγήκε "λεμόνι" το καθαρόαιμο ή αρρωστο το πετσοπένιο ζωο.... ήξεραν τι πήραν, ο σκύλος τους βγήκε όπως τον ηθελαν ή και καλύτερος και ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ τώρα θέλουν να τον δώσουν. Κι απ΄το δρομο να το είχε πάρει, κι από καταφύγιο, πάλι το ίδιο θα γινόταν. Δεν έχει σχεση από που το πήρε το σκυλί.

Δύο λάθη εκανε ο τύπος. 1. Πηρε σκύλο ενώ δεν μπορούσε να του προσφέρει τα στοιχειώδη. 2. Ενίσχυσε μια ΒΥΒ.

ΑΣΧΕΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. (το μόνο κοινό είναι η ανευθυνότητα)
 




tasosrules

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2007
200
0
Περαία, Θεσσαλονίκη
Καθομαι και παρακολουθω τη συζητηση και το χωσιμο που τρωω και εχω να πω τα εξης. Πρωτον, αυτο ηταν κατι που σκεφτηκα μολις ειδα οτι ΕΓΩ δεν ημουν αρκετος για το σκυλι και οχι ΤΟ ΣΚΥΛΙ για μενα και ειδα στα ματια της αλλα και στη συμπεριφορα της οτι δεν περναει καλα εδω που βρισκεται. Ναι, εχετε δικιο, η σχολη προυπηρχε. Η δουλεια ομως οχι. Και δε μιλαω για μια ευκολη δουλεια με υπολογιστες και γραφεια, αλα για βραδινο ανεφοδιασμο καταστηματος με ειδη σπιτιου. Μεγαλου καταστηματος, και οποιοι καταλαβαν, καταλαβαν. Δευτερον, το σκυλι τελικα δε θα δοθει, οχι για αντιδραση ουτε για να αποδειξω οτι ειμαι καλο παιδι. Απλα επειδη θελω να δωσω μια ευκαιρια σε εμενα για να αποδειξω σε ΕΜΕΝΑ οτι μπορω να ειμαι υπευθυνος για κατι. Τη μικρη την αγαπαω οσο ελαχιστα πραγματα στον κοσμο και αυτο τιποτα δε το αλλαζει. οτι σκεφτηκα, το σκεφτηκα γιατι το θεωρησα πιο σωστο για εκεινη, και οχι επειδη ειμαι ευθυνοφοβος. Τωρα, σας αφηνω να συνεχισετε αβιαστα το θαψιμο σας που αφορα την ανευθυνοτητα, την ανωριμοτητα και την ...παραννοια μου.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πού λέει κάποιος κάτι άλλο ? :confused:
H Stray's help εδω:

αυτο που θελω να πω και να καταληξω ειναι οτι η ανευθυνη επιλογη αγορας απο ιδιωτη,εστω κ απο αγνοια,αποδεικνυει αλλη μια φορα,στο πού καταληγει..αυτο ηταν το point μου.:(
Το που θα καταλήξει αυτός ο σκύλος, δεν έχει σχέση με την ανεύθυνη επιλογή αγοράς απο ΒΥΒ. (κατα τη γνώμη μου).
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τασο,

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφονται εδώ, γράφονται με το σκεπτικό οτι απευθύνονται και σε άλλους σε παρόμοια κατάσταση και όχι μόνο σε σένα.
Προσωπικά χαίρομαι που θα κρατήσεις το σκύλο, αν εχεις βρει ενα ρεαλιστικό τρόπο να περνάει καλύτερα. Είπα και πιο πριν ότι θα του κόστιζε πολύ του σκύλου η αλλαγή σπιτιού....

Δευτερον, περισσότερο από την απόφαση σου να τον δώσεις, με είχε ενοχλήσει η προηγούμενη στάση σου απέναντι στους ανθρώπους των καταφυγίων (που είχαν αντιληφθεί το πρόβλημα πριν απο σένα). Και δεν είσαι ο μόνος που τους αντιμετωπίζει έτσι, εξ ου και τα "σκληρά" ενίοτε σχόλια απεναντι σου.

Καλή τύχη σε σένα και στη Σακαη. :)
 


Ντέπυ

Well-Known Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
79
0
52
Πειραιάς
Καθομαι και παρακολουθω τη συζητηση και το χωσιμο που τρωω και εχω να πω τα εξης. Πρωτον, αυτο ηταν κατι που σκεφτηκα μολις ειδα οτι ΕΓΩ δεν ημουν αρκετος για το σκυλι και οχι ΤΟ ΣΚΥΛΙ για μενα και ειδα στα ματια της αλλα και στη συμπεριφορα της οτι δεν περναει καλα εδω που βρισκεται. Ναι, εχετε δικιο, η σχολη προυπηρχε. Η δουλεια ομως οχι. Και δε μιλαω για μια ευκολη δουλεια με υπολογιστες και γραφεια, αλα για βραδινο ανεφοδιασμο καταστηματος με ειδη σπιτιου. Μεγαλου καταστηματος, και οποιοι καταλαβαν, καταλαβαν. Δευτερον, το σκυλι τελικα δε θα δοθει, οχι για αντιδραση ουτε για να αποδειξω οτι ειμαι καλο παιδι. Απλα επειδη θελω να δωσω μια ευκαιρια σε εμενα για να αποδειξω σε ΕΜΕΝΑ οτι μπορω να ειμαι υπευθυνος για κατι. Τη μικρη την αγαπαω οσο ελαχιστα πραγματα στον κοσμο και αυτο τιποτα δε το αλλαζει. οτι σκεφτηκα, το σκεφτηκα γιατι το θεωρησα πιο σωστο για εκεινη, και οχι επειδη ειμαι ευθυνοφοβος. Τωρα, σας αφηνω να συνεχισετε αβιαστα το θαψιμο σας που αφορα την ανευθυνοτητα, την ανωριμοτητα και την ...παραννοια μου.
Παρακολούθησα πολύ λίγο το θέμα και να πω την αλήθεια μου δεν γνωρίζω την προιστορία. Προσωπικά όμως θα σου πρότεινα να το σκεφτείς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πριν πάρεις αυτή σου την απόφαση και δώσεις το σκυλάκι. Κάποια στιγμή ίσως το μετανιώσεις αφού λες ότι την αγαπάς πολύ αλλά τότε δυστυχώς δεν θα έχεις επιλογές.
Πριν αποκτήσω τα δύο μου κανισάκια, παλιότερα είχα ένα Μαλαμουτ Αλάσκας. Αναγκάστηκα και τον έδωσα γιατί ενοχλούσε την γειτονιά απο τα γαυγίσματά του. Δικό μου λάθος. Λάθος που το καταλογίζω μέχρι και σήμερα στον εαυτό μου ύστερα απο 18 ολόκληρα χρόνια. Ακόμα το έχω βάρος στην συνείδησή μου και είναι κάτι που δεν πρόκειτε να το ξεπεράσω γιατί δεν έπρεπε να τον δώσω. Γιατί ενώ έλεγα πως τον αγαπούσα δεν προσπάθησα όσο έπρεπε για να τον κρατήσω.

Ξερεις, τα καημένα δεν ζητάνε πολλά πράγματα απο μας. Παίρνουν ζωή απο μας, απο ένα μας χάδι ή και μόνο που μας βλέπουν να γυρνάμε απο την δουλειά και χαίρονται τόσο πολύ σαν να είχαν να μας δουν χρόνια. Αλλά και εμείς παίρνουμε ζωή απ' αυτά και μόνο που τα βλέπουμε να υπάρχουν στην ζωή μας. Προσαρμόζονται στην ζωή μας. Το βλέπω και στα δικά μου. Και εγώ όπως και εσύ γυρνάω αργά. Η βόλτα τους περιορίζεται το ΣΚ γιατί επι καθημερινής βάσης δυστυχώς δεν προλαβαίνω.

Αν όπως λες την αγαπάς όσο ελάχιστα πράγματα στον κόσμο, πιστεύω πως μπορείς ν' αλλάξεις έστω και λίγο την ζωή σου για να χωρέσει και αυτή η ψυχούλα.