Yorkshire terrier


Sylvie

New Member
30 Δεκεμβρίου 2021
1
0
23
Καλησπέρα σας,
Πρόσφατα έχασα την καλύτερή μου φίλη, την σκυλίτσα μου ένα Yorkshire terrier 14 ετών που μεγαλώσαμε μαζί και είμαι συντετριμμένη. Μετά από πολύ κλάμα και συζητήσεις με τους δικούς μου, σκεφτόμασταν μήπως υιοθετήσουμε ένα ακόμα Yorkie. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θέλω να πάρω σκύλο επι πληρωμή όμως δεν βρίσκω όπως είναι αναμενόμενο κανένα Yorkie που να δίνεται για υιοθεσία. Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κανείς που μπορώ να ψάξω; Ακόμη σε περίπτωση που κάποιος βρει μια αγγελία όπου χαρίζεται Yorkie θα μπορούσε να μου τη στείλει;
Σας ευχαριστώ πολύ
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλωσήρθες, παρόλο που μας βρήκες με λυπηρή αφορμή. Εύχομαι οι ευχάριστες αναμνήσεις να σε βοηθήσουν να ξεπεράσεις τη στενοχώρια που νιώθεις.

Φαντάζομαι λέγοντας υιοθεσία δεν εννοείς κάποιον ιδιώτη που χαρίζει κουτάβια, διότι ούτε υιοθεσία το λες αυτό, και πιθανότατα δεν το λες ούτε και και καλή ιδέα γενικότερα.

Να βρεθεί γιόρκι αδέσποτο και να ψάχνει υιοθεσία είναι μάλλον αδύνατο, να κινδυνεύει να βρεθεί στο δρόμο γιατί ο ιδιοκτήτης (ή οι συγγενείς και φίλοι του ιδιοκτήτη) αδυνατεί πλέον να το φροντίσει είναι εξαιρετικά σπάνιο. Με δυο λόγια δε νομίζω ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να υιοθετήσεις γιόρκι.

Αν ιδεολογικά είσαι κατά της αγοράς σκύλου, τότε αναγκαστικά διευρύνεις (πολύ) τα κριτήριά σου, δηλαδή ξεχνάς το γιορκι και ψάχνεις κάτι σε "μικρόσωμο σκυλάκι" - τι χρώμα, πόσο μικρόσωμο, τι φάτσα, τι χαρακτήρας κλπ είνια λίγο λαχείο αν μιλάμε για κουτάβι. Αν πρόκειται για ενήλικο, έχεις μια καλύτερα ιδέα τι παίρνεις.

Πάντως δεν είναι κακό να αγοράσεις ένα σκύλο, αν για κάποιο λόγο θέλεις οπωσδήποτε μια συγκεκριμένη φυλή. Κάνε την έρευνά σου, ώστε αυτή η αγορά να γίνει με τέτοιο τρόπο που ούτε τους γονείς του σκύλου σου να βλάπτει, ούτε τον ίδιο το σκύλο που θα αποκτήσεις, ούτε γενικότερα τη φυλή που σε ενδιαφέρει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf