Διατροφή για νεφρική ανεπάρκεια (Bonny's case)


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Με απασχολεί πολύ και όσο περνάει ο καιρός περισσότερο, το θέμα της διατροφής της Bonny. Μέχρι τώρα (από τον Μάιο), την ταΐζω με Royal Canin Renal RF 16, αλλά δεν έχω πειστεί για την ορθότητα της επιλογής μου.

Τα συστατικά της τροφής δεν με πείθουν (όπως και της αντίστοιχης της Hills) και λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι η μικρή μας θα μακροημερεύσει:), δεν θέλω να τρέφεται για χρόνια με τέτοιου είδους τροφή.

Οι προγραμματισμένες εξετάσεις της θα γίνουν μέσα στον Νοέμβριο, και ελπίζω τα αποτελέσματα να συμβαδίζουν με την καλή κλινική εικόνα της.

Παρ’ όλα αυτά, πιστεύω ότι θα μπορούσα να αλλάξω τον τρόπο της διατροφής της και αυτό που σχεδιάζω είναι να περάσω σε μαγειρευτό (και σε βάθος χρόνου σε ωμά). Έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα, με στόχο να βρω τον κατάλληλο συνδυασμό τροφών που θα μπορούσαν να συνεισφέρουν υποστηρικτικά στην σταθεροποίηση και γιατί όχι στην βελτίωση της υγείας της.

Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι το όλο θέμα είναι μια αρκετά δύσκολη υπόθεση (τουλάχιστον για μένα).

Ο στόχος αυτού του ποστ είναι να σας εκθέσω τι σκοπεύω να κάνω πριν καν ξεκινήσω την αλλαγή στην διατροφή της, έτσι ώστε να υπάρξουν παρατηρήσεις, διορθώσεις και προτάσεις για να βρεθεί η όσο το δυνατόν καλύτερη λύση.

Τα δεδομένα είναι τα παρακάτω.

Η κρεατινίνη και η ουρία είναι πλέον στα φυσιολογικά επίπεδα.
Δεν υπάρχουν συμπτώματα όπως εμετός, ναυτία, ανορεξία, έλκη.
Δεν υπάρχει πρόβλημα παγκρεατίτιδας.
Μέτρια καθημερινή άσκηση.
Βάρος περίπου 30 κιλά.

Οι στόχοι στην διατροφή της είναι :

Μείωση του φωσφόρου
Μέτρια έως υψηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά
Υψηλής βιολογικής αξίας πρωτεΐνη
Υδατάνθρακες χαμηλού φωσφόρου για να παρέχουν θερμίδες

Οι στόχοι με αριθμούς

Ημερησίως, θα τρώει το 2,34% του βάρους της σε τροφή.

Η ημερήσια πρόσληψη φωσφόρου, δεν θα ξεπερνά τα 30 mg ανά κιλό βάρους

Τα mg φωσφόρου ανά 100 θερμίδες δεν θα ξεπερνούν τα 100

Θα λαμβάνει το λιγότερο 2,2 gr υψηλής βιολογικής ποιότητας πρωτεΐνης ανά κιλό βάρους

Οι υδατάνθρακες (σιτηρά ή λαχανικά) θα είναι ίσης ποσότητας με το κρέας

Σκέπτομαι να συνεχίσω να ταΐζω 2 φορές την εβδομάδα με ξηρή τροφή, έτσι ώστε αν προκύψει ανάγκη για τάισμα μόνο ξηράς, η μικρή να είναι συνηθισμένη

Τα γεύματα θα είναι 2-3 την ημέρα.

Ημερησίως συνολικά θα λαμβάνει σε gr

Κρέας 270
Σιτηρά ή λαχανικά 270
Αυγά 83
Εντόσθια 40
Πρόσθετα 40
Και συμπληρώματα διατροφής όπως

Σολωμέλαιο
Υποκατάστατο άλατος
Βιταμίνη Ε
Θρυμματισμένα τσόφλια ωμού αυγού

Το τελικό ημερήσιο αποτέλεσμα θα είναι

Πρωτεΐνη σε gr 83
Λιπαρά σε gr 72,4
Υδατάνθρακες σε gr 126,5
Θερμίδες σε mgr 1569
Ασβέστιο σε mgr 1750
Φώσφορος σε mgr 823
Φώσφορος ανά 100 Kcal 52

Τα είδη των πρώτων υλών τα έχω επιλέξει, το σημαντικότερο κριτήριο ήταν να πληρούν τις προϋποθέσεις της δίαιτας, αλλά και να είναι εύκολο να βρεθούν.

Οι επιλογές μου είναι

Κρέας : Κιμάδες (μοσχαρίσιος λιπαρός, χοιρινός, αρνίσιος), κοτόπουλο (σκούρο κρέας με πέτσα

Υδατάνθρακες : Μακαρόνια, άσπρο ρύζι, κους-κους, πατάτες, γλυκοπατάτες

Αυγά : θα δίνω ένα ολόκληρο και από ένα δεύτερο μόνο το ασπράδι

Εντόσθια : Μοσχαρίσιο συκώτι, μοσχαρίσιο νεφρό, συκωτάκια κοτόπουλου

Πρόσθετα : Κεφίρ, πλήρες γιαούρτι, cottage cheese, cream cheese, βούτυρο

Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες επιλογές που θα μπορούσαν να αποτελούν την πρώτη ύλη για την δίαιτα.

Τελειώνοντας να πω ότι απομένει να κάνω και μια εκτίμηση κόστους, αλλά θα ήθελα να γίνει μετά τις όποιες παρατηρήσεις σας, και ότι έχω δημιουργήσει ένα αρχείο excel, όπου με μόνο την αλλαγή στα κιλά του σκύλου, έχεις την πληροφόρηση για όλες τις παραμέτρους

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους θα απαντήσουν.

Ειλικρινά, πλέον για τέτοιου είδους θέματα βασίζομαι στην βοήθεια μόνο των μελών της κοινότητας μας και δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη στην γνώση των γιατρών για τα θέματα διατροφής.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Νομίζω ότι ο Tricky είχε αντίστοιχους προβληματισμούς? Kαι είχε ψάξει και θέμα barf με πρόβλημα νεφρών?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δημητρη, ουσιαστικα πρεπει να τρωει σε ξηρα τροφη μονο τις κτηνιατρικες?
Δεν μπορεις να βρεις μια εξισου καλη με πρωτεινη οχι υψηλη και να της την δινεις?
Οσο για την barf δυστυχως δεν ξερω να σε κατατοπισω. παντως για τα λιγα που ξερω
γιατι να μην περιλαβεις και ψαρι στην διατροφη της?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Νομίζω ότι ο Tricky είχε αντίστοιχους προβληματισμούς? Kαι είχε ψάξει και θέμα barf με πρόβλημα νεφρών?
Ναι τα έχω διαβάσει τα θέματα, αλλά φαντάζομαι ότι με την πάροδο των χρόνων από την εποχή εκείνη και την είσοδο νέων μελών θα μπορούσε να υπάρξουν και νέες τοποθετήσεις.

Κατά βάση η διατροφή που σχεδιάζω είναι και για barf. Λόγω απειρίας μου και τεχνικών θεμάτων (έλλειψη καταψύκτη), έχω αναβάλλει μέχρι στιγμής τα ωμά, αλλά όπως είπα ο στόχος μου είναι για εκεί.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δημητρη, ουσιαστικα πρεπει να τρωει σε ξηρα τροφη μονο τις κτηνιατρικες?
Δεν μπορεις να βρεις μια εξισου καλη με πρωτεινη οχι υψηλη και να της την δινεις?
Οσο για την barf δυστυχως δεν ξερω να σε κατατοπισω. παντως για τα λιγα που ξερω
γιατι να μην περιλαβεις και ψαρι στην διατροφη της?
Πολύ δύσκολο Ειρήνη να βρεις κάτι αντίστοιχο σε ξηρά μη κτηνιατρική.
Το ψάρι θα το αποφύγω λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε φώσφορο (στα κόκκαλα τους κυρίως)

Το μεγάλο πρόβλημα με την ξηρή τροφή, είναι η απουσία υψηλής βιολογικής πρωτεΐνης.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μου φαινεται καπως δυσκολο στην ωμη διατροφη να περιλαβω ολα
αυτα που χρειαζεται να λαμβανει ενας σκυλος οταν στην δικη μου διατροφη
τα κανω λιγο μπαχαλο.

Παρολαυτα θεωρω οτι εισαι αρκετα διαβασμενος και θα κανεις το καλυτερο
για την Bonny!

βεβαια θα ηταν πολυ ενδιαφερον καποιος που ηδη ταιζει και το κατεχει να μας
συμβουλεψει!
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω και εγώ. βεβαια το θέμα μας εμάς είναι στα οστά. omi διατροφή και χάπια το σκεφτόμουν, δεν ήξερα ότι γίνεται και μονο με omi, αύριο θα κάτσω να μελετήσω.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
βεβαια θα ηταν πολυ ενδιαφερον καποιος που ηδη ταιζει και το κατεχει να μας συμβουλεψει!
Αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που άνοιξα το θέμα, όπως είπα και στο αρχικό ποστ.

Για να διορθώσω λάθη και να ξεκινήσω αυτή την δίαιτα που πάλι λέω ότι θα είναι μαγειρευτά (ελαφρά), με στόχο όταν θα είμαι έτοιμος (από γνώσεις) και με καταψύκτη;) να περάσω σε ωμά.

Υπάρχουν θέματα όπως οι αναλογίες φωσφόρου / ασβεστίου η ποσότητα πρωτεΐνης κλπ, που με απασχολούν, όπως και αν τα συμπληρώματα είναι σωστά ή χρειάζεται και κάτι άλλο. Ξέρω πχ ότι το σολωμέλαιο είναι άκρως απαραίτητο, όπως και το έξτρα ασβέστιο.

Για το αλάτι δεν είμαι σίγουρος, γι αυτό επέλεξα το υποκατάστατο.


 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δημητρη δεν μπορω να σου πω γνωμη για τα μαγειρευτα και τα ωμα διοτι δεν τα χρησιμοποιω αλλα να εχεις στο νου σου να την τσεκαρεις συχνα στην αρχη που θα κανεις μια τετοια μεταβαση. Εγω προσωπικα δεν θα αλλαζα την κτηνιατρικη τροφη που θα ειχε καλα αποτελεσματα στο σκυλο μου απο φοβο μην δεν κανω κατι καλα εγω. Δεν θελω να σου σπειρω το φοβο μην δεν το κανεις καλα διοτι ειμαι σιγουρος οτι θα ψαχτεις πολυ καλα πριν κανεις δοικιμες. ;-)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Takisft, αν και την αναφέρεις ξεκάθαρα την δυσπιστία σου στους κτηνιάτρους σε θέματα διατροφής, στην προκειμένη, επειδή ουσιαστικά η διατροφή είναι τμήμα της θεραπευτικής προσέγγισης στην νεφρική ανεπάρκεια, ίσως να ήταν καλό να "συνεργαζόσουν" με έναν κτηνίατρο, της εμπιστοσύνης σου, στην διαμόρφωσή του διαιτολογίου και των ποσοτήτων....

Πάντως, αν καταφέρεις να κατασταλάξεις στις απαιτούμενες ποσότητες και παρακολουθώντας την πορεία, να τις ρυθμίζεις, είμαι κι εγώ υπέρ της μαγειρευτής ή ωμής διατροφής αντί για τις κτηνιατρικές ξηρές...

Στο κάτω κάτω, οι νεφροπαθείς άνθρωποι, ρυθμίζουν το διαιτολόγιό τους και δεν καταφεύγουν σε αντίστοιχες λύσεις!
Γιατί να μην μπορείς να κάνεις το ίδιο και για τον σκύλο σου...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ανέστη, ο φόβος και το άγχος μου είναι μεγάλος. Να σου πω κάτι για να καταλάβεις σε τι κατάσταση βρίσκομαι. Σε μερικές ημέρες θα κάνουμε πλήρεις εξετάσεις, για όλα. Φυσικά εύχομαι να δω τα καλύτερα αποτελέσματα, αλλά εκεί ακριβώς το δίλλημα θα γίνει μεγαλύτερο. Αλλάζεις τον τρόπο διατροφής όταν όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά;

Η προσωπική μου απάντηση, είναι ναι, θα το τολμήσω από τη στιγμή που θα είμαι σίγουρος για το τι κάνω και εφόσον έχω πειστεί ότι η νέα δίαιτα θα κάνει καλό στη μικρή μακροχρόνια.

Γιατί το σκυλί είναι μικρό και αν όλα πάνε καλά και επιλέξω το καλύτερο, θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να την έχουμε μαζί μας για πολλά ακόμα χρόνια.
Το τσεκάρισμα μέσω εξετάσεων θα είναι τακτικότατο και ας γελάει (τρόπος του λέγειν) ο γιατρός μας.

Και μιας είπα για γιατρό, ας αναφερθώ και σε αυτό που επισήμανε ορθώς ο foibos.

Σίγουρα, ο τρόπος με τον οποίο εκφράστηκα για τις ικανότητες των γιατρών στο θέμα είναι υπερβολικός από τη στιγμή που δεν τους γνωρίζω όλους.

Όμως πλέον, έχοντας περάσει αρκετός χρόνος από τον καιρό που υπήρχε η κρίση και το θέμα ήταν ζωής και θανάτου, έχω καταλάβει την μέγιστη σημασία που έχει η διατροφή σε ένα σκύλο που πάσχει από νεφρική ανεπάρκεια.

Δεν έχω βρει βοήθεια, εκτός από τον έναν από τους τέσσερεις που επισκεφθήκαμε τότε, ο οποίος μου τύπωσε 4-5 συνταγές από το Internet, που όπως κατάλαβα αργότερα είναι οι πιο διαδεδομένες.

Θεωρώ, αν και φυσικά δεν είμαι γιατρός, ότι η διατροφή στα σκυλιά με νεφρική νόσο είναι η ύψιστη "θεραπευτική" μέθοδος, και γι αυτό έχω ρίξει όλη την προσοχή μου σε αυτό το θέμα.

foibos, χαίρομαι που έχεις αυτή την άποψη για την αξία του μαγειρευτού και του ωμού σε αυτές τις περιπτώσεις και θα σου ήμουν ευγνώμων για την όποια συμβουλή σου επί του θέματος.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Takisft, αν και την αναφέρεις ξεκάθαρα την δυσπιστία σου στους κτηνιάτρους σε θέματα διατροφής, στην προκειμένη, επειδή ουσιαστικά η διατροφή είναι τμήμα της θεραπευτικής προσέγγισης στην νεφρική ανεπάρκεια, ίσως να ήταν καλό να "συνεργαζόσουν" με έναν κτηνίατρο, της εμπιστοσύνης σου, στην διαμόρφωσή του διαιτολογίου και των ποσοτήτων....

Συμφωνω!

Στο κάτω κάτω, οι νεφροπαθείς άνθρωποι, ρυθμίζουν το διαιτολόγιό τους και δεν καταφεύγουν σε αντίστοιχες λύσεις!
Γιατί να μην μπορείς να κάνεις το ίδιο και για τον σκύλο σου...
οι οποιοι επισης παιρνουν αγωγη απο το στομα απ'οσο γνωριζω τουλαχιστον, ισως οχι ολοι αυτο δεν το γνωριζω. Αυτο περιεχει η κτηνιατρικη τροφη, φαραμακα. Καλυτερα οπως λεει ο Φοιβος να συζητησεις με εναν γιατρο που εμπιστευεσαι περισσοτερο απ'ολους. Εστω να σε καθοδηγησει με τον ασφαλεστερο τροπο για τη διατροφη που θελεις να ακολουθησει ο σκυλος.

εντιτ: γραφαμε μαζι! ;) ευχομαι να ειναι ολα καλα με τις εξετασεις σας! που θα ειναι δηλαδη αλλα μεχρι να το δεις και να σου φυγει ο κομπος απο το στομαχι ξερω πως ειναι απο πρωτο χερι! :)
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
εντιτ: γραφαμε μαζι! ;) ευχομαι να ειναι ολα καλα με τις εξετασεις σας! που θα ειναι δηλαδη αλλα μεχρι να το δεις και να σου φυγει ο κομπος απο το στομαχι ξερω πως ειναι απο πρωτο χερι! :)
χαχαχα εγώ είχα ξεκινήσει πολύ πριν από εσένα και κάποια στιμή συντονιστήκαμε (δεν το έχω το πληκτρολόγιο ρε γαμώτο).:(

Θα κάνω αυτό που λέτε και θα πάω σε γιατρό να του εκθέσω την δίαιτα. Σας ευχαριστώ πολύ!!:)

Φαρμακα παίρνει καθημερινά, zylapour και θα συνεχίσει για αρκετό καιρό