Εκπαίδευση πάνας


IriniEds

New Member
3 Νοεμβρίου 2017
3
2
34
Καλημέρα! Έχω ένα μικρούλη γαλλικό μπουλντόγκ, είναι 5-6 εβδομάδων! Τον έχω 6 μέρες. Αυτό που με απασχολεί είναι η εκμάθηση πάνας. Ο κτηνίατρος μου είπε μόλις βλέπω ότι θέλει να τα κάνει να τον παίρνω κ να τον βάζω στη πάνα του κατευθείαν, αλλά δεν θέλει να πηγαίνει πάντα, κάποιες φορές πάει κυρίως για τσισακια, τα κακά τα κάνει στο πάτωμα. Και μετά θέλει κ να τα φάει. Έστρωσα δεύτερη πάνα εκεί που πάει συνήθως να κάνει κακά και πάει ακριβώς δίπλα από την πάνα. Σήμερα το πρωί από το μπολ του έβγαλα 5 κομματάκια ξηρής ώστε να τα χρησιμοποιήσω ως επιβράβευση όταν τα κάνει στη πάνα. Επίσης, την πρώτη μέρα που προσπαθούσα να τον μάθω, σχετικά είχε μάθει να πηγαίνει όχι πάντα πάλι, αλλά μετά είχε διάρροια κ δεν προλάβαινε κ πήγαινε όπου ναναι. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να του μάθω την πάνα πιο εύκολα; Ειδικά το βράδυ πάει παντού εκτός πάνας. Ευχαριστώ πολύ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το κουτάβι το πήρες στη χειρότερη ηλικία που θα μπορούσες.
Έφυγε από την μάνα και τα αδέλφια του την στιγμή που θα μάθαινε ένα σωρό πράγματα πάρα πολύ σημαντικά για την διαμόρφωση του χαρακτήρα του και των συνηθειών του γενικότερα.
Είναι η ηλικία που η μάνα τα μαθαίνει να φέρονται, τα μαθαίνει την σκυλίσια γλώσσα, τα μαθαίνει να είναι σκύλοι και να φέρονται σαν σκύλοι. Ο αποχωρισμός σε αυτή την ηλικία είναι ό,τι χειρότερο και επηρεάζει την μετέπειτα συμπεριφορά τους και απέναντι σε άλλους σκύλους αλλά και απέναντι σε ανθρώπους.

Σε αυτή την ηλικία υπεύθυνοι και σωστοί εκτροφείς εκμεταλλεύονται το ένστικτο των κουταβιών να κρατήσουν τον χώρο τους καθαρό και στρώνουν γύρω από την φωλιά τους πάνες ή εφημερίδες.
Ετσι μαθαίνει το κουτάβι να πηγαίνει να κάνει την ανάγκη του εκεί που πρέπει.
Τα κουτάβια την περισσότερη ώρα κοιμούνται και κάνουν την ανάγκη τους συγκεκριμένες ώρες : όταν ξυπνάνε, μετά το φαγητό και μετά από παιχνίδι. Εκμεταλλεύεσαι λοιπόν αυτές τις ώρες και το καθοδηγείς να πηγαίνει εκεί που πρέπει, επιβραβεύοντάς το.

Αυτό που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι καταρχήν να πάρεις αποσμίνη και να καθαρίσεις καλά όλα τα μέρη που έχει πάει και έχει λερώσει. Θα προμηθευτείς ένα playpen, θα το στήσεις στην μεγάλη του διάσταση και θα βάλεις πίσω πίσω το νεράκι του, το καλαθάκι του και τα παιχνιδάκια του. Στο μπροστινό μέρος θα στρώσεις πάνες. Αυτός είναι ο χώρος του και θα βγαίνει από εκεί μόνον όταν θα είσαι σε θέση να τον επιβλέπεις. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να μην το χάνεις λεπτό από τα μάτια σου γιατί αυτό που θα κάνει όταν δεν βλέπεις θα του γίνει συνήθεια. Αν τα κάνει πχ πίσω από ένα έπιπλο και εσύ δεν το δεις, θα ξέρει πως μπορεί να πηγαίνει και εκεί να τα κάνει αφού δεν βρέθηκε κανείς να τον καθοδηγήσει.
Συνεπώς επουδενί δεν τον αφήνεις να τριγυρνάει ελεύθερος σε όλο το σπίτι. Αυτό θα το κάνεις σταδιακά όταν πλέον μάθει να πηγαίνει στην πάνα του και θα το κάνεις σταδιακά. Δωμάτιο δωμάτιο την φορά.
Επίσης πέρα από την καθαριότητα, ο περιορισμός και η διαρκής επίβλεψη είναι και θέμα ασφάλειας για το ίδιο το κουτάβι. Χρειάζεται να μαζέψεις πράγματα που ενδεχομένως είναι επικίνδυνα να τα βάλει στο στόμα του.


EDIT Θα σε βοηθήσει πολύ να διαβάσεις αυτό, αυτό, αυτό και τέλος και σημαντικότερο για να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις στο μέλλον, αυτό
 
Last edited:


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
5-6 εβδομαδων;;;;;;; Αυτο ειναι εγκλημα πες στ κτηνος που το εκανε.
Οφ τοπικ-Ο νομος καποια στιγμη δεν θα μπορουσε να ενταξει κ τετοια στοιχεια μεσα; Του τυπου απαγορευεται να απομακρυνθει πριν τις 8 βδομαδες; Για να την πληρωνουν καποτε χοντρα αυτοι οι κουταβεμποροι..:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Ειναι παρα πολυ νωρις για να μπορει να μαθει μονο σε πανα και θελει πααρα πολυ υπομονη, τα λινκ και το παραπανω ποστ γενικα ειναι πληρες σε στοιχεια για να ξεκινησεις.
 
  • Like
Reactions: IriniEds


IriniEds

New Member
3 Νοεμβρίου 2017
3
2
34
Καλημέρα κ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!
Ξέρω ότι η ηλικία του δε βοηθάει κ ότι έπρεπε να είναι με τη μαμά του, τον είχαν ήδη χωρίσει από τη μαμά του δυστυχώς.
Είναι μόνο στο σαλόνι, έχω μαζέψει τα πάντα(μικρά αντικείμενα, καλώδια, τα πάντα) και έχει κάτω μόνο το μπολ του νερού του, την πάνα του και το κρεβατακι του. Κάτω είναι όσο πιο καθαρά μπορεί, καθαρίζω συνέχεια αλλά μόνο με νερό δεν ήξερα αν μπορώ να βάλω κάτι , φοβάμαι μη γλείψει το πάτωμα. Όταν δεν είμαι στο δωμάτιο μαζί του, παίζει στο κρεβάτι του με τα παιχνιδάκια του. Σε άλλο δωμάτιο δεν τον αφήνουμε ακόμα. Μένει μόνος του μόνο το βράδυ την ώρα του ύπνου.
Κοιτάζω τώρα το playpen που μου είπες καθώς κ την αποσμινη, θα τα παραγγείλω αμέσως!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


IriniEds

New Member
3 Νοεμβρίου 2017
3
2
34
5-6 εβδομαδων;;;;;;; Αυτο ειναι εγκλημα πες στ κτηνος που το εκανε.
Οφ τοπικ-Ο νομος καποια στιγμη δεν θα μπορουσε να ενταξει κ τετοια στοιχεια μεσα; Του τυπου απαγορευεται να απομακρυνθει πριν τις 8 βδομαδες; Για να την πληρωνουν καποτε χοντρα αυτοι οι κουταβεμποροι..:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Ειναι παρα πολυ νωρις για να μπορει να μαθει μονο σε πανα και θελει πααρα πολυ υπομονη, τα λινκ και το παραπανω ποστ γενικα ειναι πληρες σε στοιχεια για να ξεκινησεις.
Καλημέρα, όταν επικοινώνησα με την κυρία μου είχε πει 2 μηνών. Κ απο όσο ήξερα μετά τις 8 βδομάδες επιτρέπεται. Όταν πήγα να τον πάρω κ είδα πόσο μικρούλης ήταν φρικαρα αλλά προτίμησα να τον πάρω κ να μην τον αφήσω στις συνθήκες που είδα κ δεν μου άρεσαν(καθαριότητα). Ήταν ήδη μακριά από τη μαμά του κ θεώρησα πιο σωστό να τον πάρω κ να μην τον αφήσω με έμπορους όπως είπες, εγώ τον αγαπάω κ τον προσέχω τουλάχιστον, εκείνοι τον έβλεπαν σαν χαρτονόμισμα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά κάθε φορά που βλέπω πως μας κοιτάει κ θέλει αγκαλίτσες κ παιχνιδάκια, πάλι το ίδιο θα έκανα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
φοβάμαι μη γλείψει το πάτωμα.
Την αποσμίνη θα την βάλεις χωρίς να την αραιώσεις και θα την αφήσεις λίγο. Μετά καθαρίζεις καλά με νερό. Αυτό που θες είναι να "τραβήξει" τις οσμές.
Μέχρι να τελειώσει η όλη διαδικασία εννοείται πως δεν αφήνεις τον σκύλο να πάει κοντά.

Μένει μόνος του μόνο το βράδυ την ώρα του ύπνου.
Τότε είναι που γίνεται συνήθως ο πανικός, γιατί αυτοενισχύονται όλες οι συμπεριφορές που δεν θες να έχει ο σκύλος. Κάνει ό,τι θέλει και κανείς δεν τον ελέγχει.

Καλώς ήρθες!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Σε καταλαβαινω γιατι ο περισσοτερος κοσμος καπως ετσι παιρνει το πρωτο του σκυλακο τελικα.. εχουμε μαθει να μην ψαχνουμε και να μην ενημερωνομαστε εξ αρχης. Κ οι περισσοτεροι εδω στο φορουμ δεν τα ξεραμε αυτα στην αρχη. Η μονη λυση του να σταματησουν ολοι τις παρανομες πραξεις τους σε βαρος των σκυλων ειναι να μην τους ακουμπαμε τα λεφτα μας. Εκει θα υπαρξουν σιγουρα και καποιες παραπλευρες απωλειες ομως δεν γινεται αλλιως. Οσο τους τα ακουμπαμε τοσο περισσοτερα σκυλια θα βασανιζονται. "Σωζουμε" οπως ειπες το ενα και παραλληλα με αυτη την πραξη θα βασανιστουν αλλα 5(τα οποια δεν θα εισαι μπροστα να τα δεις) κ παει λεγοντας. Στην αμαθεια μας πονταρουν. Κ μεχρι στιγμης κερδιζουν. Το φορουμ εχει απειρα τετοια θεματα που αν τα διαβαζαμε νωριτερα θα ειχαν ανατραπει πολλα. Αν εχουμε καποια φυλη που μας ταιριαζει στα χαρακτηριστικα της (κ μετα μας αρεσει εξωτερικα) ψαχνουμε εναν καλο και αξιοπιστο εκτροφεα μεσα απο εκθεσεις μορφολογιας. Αν δεν μας ενδιαφερει κατι τετοιο, υιοθετουμε ενα αδεσποτο. Και δεν ειναι μονο αυτο, καποιες φυλες εχουν περισσοτερα κληρονομικα προβληματα (οπως η δικη σου) και απο τετοια πηγη αποκτησης το ρισκο πολλαπλασιζεται δυστυχως. Δυστυχως πρωτα για την ευζωια του σκυλου και δευτερον για την δικη σου ψυχολογια και φυσικα την τσεπη σου.εντελως φιλικα:)
Να το χαιρεσαι και του δινεις οσα περισσοτερα μπορεις! Μεινε στο φορουμ ειναι πολυ μεγαλη πηγη γνωσεων. Καλωσηρθες(y)