Τύφος και απολύμανση


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ασχετη απορια, αλλα δεν γινεται...θα σκασω.
οι κτηνιατροι που τους πηγαινουν τοσα σκυλια με τυφο στο ιατρειο, τι απολυμανση κανουν και ποτε???:confused::confused:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
χλωρίνη (με αρωμα λεμόνι) με νερό, 1/32 :D:D:D:D:D

πλακα πλάκα σωστή και σοβαρή απορία
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
ασχετη απορια, αλλα δεν γινεται...θα σκασω.
οι κτηνιατροι που τους πηγαινουν τοσα σκυλια με τυφο στο ιατρειο, τι απολυμανση κανουν και ποτε???:confused::confused:
Το μονο που ξερω ειναι οτι τα σκυλια με τυφο τα εχουν φυσικα σε ξεχωριστο κλουβι το καθενα τους σαν καραντινα, με την φαρμακευτικη αγωγη που χρειαζεται...
Αν το σκυλι πεθανει...καθαριζουν πολυ καλα τα κλουβια με χλωρινες και καποια αλλα καθαριστικα και το αφηνουν για καποιο διαστημα αχρησιμοποιητο..
Τωρα αν ισχυει και στη πραξη δεν ξερω..και φυσικα δεν ειναι και επαρκεις τροπος για να φυγει το μικροβιο...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ρε παιδια, περιμενω στην αναμονη και μεσα ο γιατρος εξεταζει σκυλακι αρρωστο και κρινει οτι εχει τυφο.
μετα, τι?:confused:
 








DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
The resistance of canine parvovirus (CPV) to inactivation by chemical and thermal means was investigated. CPV with and without extraneous protein was tested against 15 commonly used disinfectants at room temperature. The titres of CPV remaining after 5 minutes disinfection time were greater than or equal to those remaining after 30 minutes regardless of the presence or absence of protein. Disinfection of CPV was accomplished more quickly and at lower concentrations of disinfectants when extraneous protein was absent. Halogen compounds, aldehydes and sodium hydroxide were the most acceptable CPV disinfectants. The presence of protein interfered with the two most frequently recommended CPV disinfectants—sodium hypo-chlorite and formaldehyde. The resistance of CPV to inactivation by heat depended on the temperature and the duration of heating. Boiling (100°C) rapidly inactivated CPV. The virus was more resistant to lower temperatures. Detectable infectivity remained after 7 hours at 80°C and 72 hours at 56°C. At both 37°C and room temperature there was no significant change in infectivity titres over 72 hours
Pardon για το αγγλικό copy/paste αλλά βαριόμουν να γράφω! :D

Με απλά λόγια ο γιατρός σου θα πρέπει να απολυμάνει τις επιφάνειες που ήρθαν σε επαφή με το άρρωστο σκυλάκι με Dettol ή παρεμφερές και ζεστό νερό (κατά το δυνατόν) και να σε δεχθεί μετά 5 λεπτά.
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Παντως αν το σκυλακι σου που περιμενει το γιατρο ειναι πανω απο 3-4 μηνων και εχει κανει ολα τα εμβολια του απ οτι ξερω ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να κολλησει με αυτο το τροπο..
Αν ειναι μικροτερο και το εχεις παει για τα εμβολια του καλυτερα να πας σε αλλο γιατρο...:D
Παντως περα τη πλακα..αν δεν κανει πανω στο τραπεζι εμετο, ή διαρροια με αιμα ας πουμε κτλ, και αφου καθαριστει μετα πολυ καλα το τραπεζι δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος φοβος για το επομενο σκυλι...
Ισως κανω και λαθος αλλα νομιζω οτι ετσι ειχα ενημερωθει τοτε με τα τρεχαματα μου!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
με ντετολ και ζεστο νερο απολυμαινουμε τον τυφο?
εδω εχω διαβασει..και τι δεν εχω διαβασει για τον τυφο:confused:
καλα, αν ξαναπαω εγω κουταβι μου σε κτηνιατρο........
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλα εγω ειχα μεινει στο ενα και μοναδικο μαγαζι με τα "πολλα καλης ποιοτητας κουταβια"..
Σοβαρά κτηνιατρεία δεν έχουν θέμα..
Θέμα πιστεύω έχουν κτηνιατρεία ενσωματωμένα σε pet shop που όπως και τα σκυλιά έτσι και αυτοί είναι αμφιβόλου ποιότητας γιατροί..
 






Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Για την μετάδοση του τύφου είναι αναγκαία η ύπαρξη περιττωμάτων!
:)
(ξέρω πως είναι δύσκολο γιαυτό συγκρατηθείτε... να διατηρήσουμε το θέμα σε ένα σοβαρό επίπεδο).
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Πολύ σωστή ερώτηση galazio. :eek:

Επίσης αν πάρουμε ένα μπολ από πετσοπ με άρρωστα σκυλιά το οποίο εν αγνοία μας χρησιμοποιήθηκε (σε άρρωστο σκυλάκι) τί γίνεται? Μου έτυχε γι΄αυτό ρωτάω..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ έχω μια άλλη απορία.
Εφόσον πρέπει να απολυμανθεί ο χώρος που έχουν πάει τα άρρωστα σκυλάκια έχουμε δει κυριως αυτά να γίνονται στο τραπέζι εξετάσης.
Αλλα όχι στον χώρο αναμονής.
Αν και θεωρητικά θα ήταν αδύνατον να ήταν με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι και κάθε τρεις και λίγο να σφουγγάριζε.
Πως μπορούμε να ξέρουμε ότι είμαστε ασφαλείς στον χώρο αναμονής?

p.s. Συγγνώμη για το εκτος θέματος.
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Όχι ακριβώς Λίζα.
Πήγα να πάρω μπολ και ήθελα από αυτά με ελαφρώς κλειστό στομιο για να μη βουτάει τα αυτιά της η κυρία και η πωλήτρια μου έκανε επίδειξη σε ΟΛΑ τα σκυλάκια που είχε εκεί για να δούμε αν είναι εντάξει. Ε τα σκυλάκια ως συνήθως δεν σφίζαν και από υγεία (βήχαν-τρέμαν κτλ..) και είχαν και ακαθαρσίες στα κλουβιά τους. Ποτέ δεν ξέρεις...
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
παίρνεις το γιατρό τηλέφωνο...του λες τι συμπτώματα έχει το σκυλί σου...και σου λέει...φερε το μετά τις 9 που θα έχω κλείσει...έτσι έκανε στο Μπρούνο μου ο Αντρέας.
ο καθαρισμός γίνεται με χλωρίνη άλλα πιο συμπυκνωμένη με ζεστό νερό, και οινόπνευμα :(:(:( (από όσο ξέρω δηλαδή).ΔΕΝ μπορείς να είσαι 100% ασφαλείς, εδώ το παιδί σου πας στον παιδικό η το παιδίατρο και κολλάει γρίπη κλπ κλπ κλπ...:-|