Lacta, το πιο γλυκό κομμάτι της ζωής μου


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κοινωνικοποιηση δεν σημαινει ανεξελεγκτο παιχνιδι σε "σκυλοπαρκα", οπως λανθασμενα πιστευουν παρα πολλοι.
Κοινωνικοποιηση σημαινει το σκυλι να παραμενει ελεγχομενο,ηρεμο και να μην αντιδρα (απροβλεπτα) σε εξωτερικα ερεθισματα. Ιδανικα πρεπει να παραμενει focus σε σενα. Αν θελεις να παιζει οπωσδηποτε με αλλα σκυλια, φροντισε αυτα να ειναι διαπιστωμενα ηρεμα και κοινωνικα, να μην υπαρχουν τασεις κυριαρχιας,να βρισκονται αντιστοιχα υπο ελεγχο απο τους ιδιοκτητες τους και το παιχνιδι να ειναι μεταξυ δυο σκυλιων. Εστω και ενα τριτο σκυλι στο παιχνιδι, δημιουργει αλλες ισορροπιες και οι κινδυνοι πολλαπλασιαζονται. Γενικα διαβασε σχετικα θεματα περι σωστης κοινωνικοποιησης, εχει συζητηθει και στο forum. Και κρατα το σκυλι σου δεμενο, τουλαχιστον για αρκετους μηνες ακομα...
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Κοινωνικοποιηση δεν σημαινει ανεξελεγκτο παιχνιδι σε "σκυλοπαρκα", οπως λανθασμενα πιστευουν παρα πολλοι.
Κοινωνικοποιηση σημαινει το σκυλι να παραμενει ελεγχομενο,ηρεμο και να μην αντιδρα (απροβλεπτα) σε εξωτερικα ερεθισματα. Ιδανικα πρεπει να παραμενει focus σε σενα. Αν θελεις να παιζει οπωσδηποτε με αλλα σκυλια, φροντισε αυτα να ειναι διαπιστωμενα ηρεμα και κοινωνικα, να μην υπαρχουν τασεις κυριαρχιας,να βρισκονται αντιστοιχα υπο ελεγχο απο τους ιδιοκτητες τους και το παιχνιδι να ειναι μεταξυ δυο σκυλιων. Εστω και ενα τριτο σκυλι στο παιχνιδι, δημιουργει αλλες ισορροπιες και οι κινδυνοι πολλαπλασιαζονται. Γενικα διαβασε σχετικα θεματα περι σωστης κοινωνικοποιησης, εχει συζητηθει και στο forum. Και κρατα το σκυλι σου δεμενο, τουλαχιστον για αρκετους μηνες ακομα...
Προφανώς και έτσι γίνεται στο σκυλοπάρκο που πάω όλοι έχουν τα σκυλιά τους σε λουρί και τα αφήνουν όταν κρίνουν και αν οτι είναι ασφαλές και όποιος έχει ένα σκυλί επιθετικό δεν το αφήνει καθόλου ελευθερο, και όλα ακούνε τους ιδιοκτήτες τους, τίποτα δεν γίνεται ανεξέλενκτα, ακομα και τα ίδια τα σκυλιά καταλαβαίνουν πότε κάποιο είναι επιθετικό και το βάζουν στην θέση του. Και ξανατονίζω οτι ο ιδιοκτήτες ξέρει εαν το σκυλί του παίζει ήρεμα και δεν είναι επιθετικό όποιοι έχουν αμφιβολία για τον σκύλο τους, δεν τον αφήνουν χωρίς λουρί καθόλου και σε διαβεβαιώ οτι παίζουν πολύ ήρεμα ούτε γαβ δεν ακούγεται, έχω διαβάσει πολλά θέματα στο φόρουμ για κοινωνικοποίηση κλπ σε αυτό με το λουρί οκ θα εχω το νου μου αλλά σε διαβεβαιώ οτι όλα τα σκυλιά που παίζει εκεί είναι μια χαρα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ολοι δυστυχώς εχουμε ακουσει την ατακα "πρωτη φορα το κανει...ποτε δεν εχει ξαναμαλωσει με αλλο σκυλο/, ππτε δεν μου χει ξαναφυγει" κλπ κλπ....

ελπιζω εσυ να αποτελέσεις εξαιρεση και να μην χρειαστεί να το πεις ή να στο πουν ποτέ...

Τα μαθηματικα ειναι εναντιον σου όμως γι'αυτό προσεχε κ ξανασκεψου το...
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Ολοι δυστυχώς εχουμε ακουσει την ατακα "πρωτη φορα το κανει...ποτε δεν εχει ξαναμαλωσει με αλλο σκυλο/, ππτε δεν μου χει ξαναφυγει" κλπ κλπ....

ελπιζω εσυ να αποτελέσεις εξαιρεση και να μην χρειαστεί να το πεις ή να στο πουν ποτέ...

Τα μαθηματικα ειναι εναντιον σου όμως γι'αυτό προσεχε κ ξανασκεψου το...
Αναγκαστικά την πηγαίνω στο παρκο γιατί εκει έχει σκυλιά. Ακόμα και στο λουρί να την έχω αν γίνει καυγάς δεν θα μπορέσω να κάνω κατι, δεν υπάρχει μέρος που να είναι όλα με λουρί, και εκτός αυτού ξαναλέω οτι είναι συγκεγκριμένα σκυλιά που πηγαίνουν κάθε μέρα στο πάρκο και γνωρίζονται μεταξύ τους και οι ιδιοκτήτες το ίδιο, οπότε δεν δημιουργούνται και προβλήματα.
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Κανείς δεν είπε να μην την πηγαίνεις στο πάρκο, απλά να μην την αφήνεις χωρίς λουρί. Βάλε δεκάμετρο ιμάντα (αν δεν υπάρχουν θάμνοι κλπ), βάλε ένα φλέξι, να της δίνει χώρο αλλά να έχεις και τον έλεγχο. Αυτά τα δεν είναι επιθετικά τα υπόλοιπα, είναι ήρεμα κλπ δεν το αμφισβητώ. Αλλά βάζω στην πρόταση κάτι που δυστυχώς πολλοί σκυλοιδιοκτήτες δεν σκέφτονται. Είναι ήρεμα κλπ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. Κάθε στιγμή είναι διαφορετική. Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης στον σκύλο. Είναι το γεγονός ότι δεν παύουν να είναι σκύλοι, να μην μπορούμε να καταλάβουμε απόλυτα πώς σκέφτονται, να μην μπορούμε να προβλέψουμε πάντα τι θα κάνουν. Μέχρι τώρα δεν έχει γρυλίσει, μέχρι τώρα δεν έχει κάνει ντου, μέχρι τώρα με ακούει. Για αυτή τη μια φορά που θα πάει πέρα από το μέχρι τώρα, που μπορεί να έρθει μπορεί και όχι, φυλαγόμαστε και βάζουμε λουρί. Άλλο να πάει να γίνει λαλακία με λυτό σκύλο και άλλο με δεμένο.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης βρίσκεται αυτό το τέλειο πάρκο που όλα λειτουργούν ρολόι; :D
 
  • Like
Reactions: theokets


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; Σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης βρίσκεται αυτό το τέλειο πάρκο που όλα λειτουργούν ρολόι; :D
Αριστοτέλους κατώ απο την Ρωμαϊκή αγορά,και όσους έχω ρωτήσει κάθε μέρα φέρνουν τα σκυλιά τους και γνωρίζουν ποιανού το σκυλί είναι επιθετικό και ποιό όχι. Και ποτέ δεν είπα οτι είναι τελειο απλά υπάρχει μια ρουτίνα με άτομα που πηγαίνουν εκεί κάθε μέρα και γνωρίζονται
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Κανείς δεν είπε να μην την πηγαίνεις στο πάρκο, απλά να μην την αφήνεις χωρίς λουρί. Βάλε δεκάμετρο ιμάντα (αν δεν υπάρχουν θάμνοι κλπ), βάλε ένα φλέξι, να της δίνει χώρο αλλά να έχεις και τον έλεγχο. Αυτά τα δεν είναι επιθετικά τα υπόλοιπα, είναι ήρεμα κλπ δεν το αμφισβητώ. Αλλά βάζω στην πρόταση κάτι που δυστυχώς πολλοί σκυλοιδιοκτήτες δεν σκέφτονται. Είναι ήρεμα κλπ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. Κάθε στιγμή είναι διαφορετική. Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης στον σκύλο. Είναι το γεγονός ότι δεν παύουν να είναι σκύλοι, να μην μπορούμε να καταλάβουμε απόλυτα πώς σκέφτονται, να μην μπορούμε να προβλέψουμε πάντα τι θα κάνουν. Μέχρι τώρα δεν έχει γρυλίσει, μέχρι τώρα δεν έχει κάνει ντου, μέχρι τώρα με ακούει. Για αυτή τη μια φορά που θα πάει πέρα από το μέχρι τώρα, που μπορεί να έρθει μπορεί και όχι, φυλαγόμαστε και βάζουμε λουρί. Άλλο να πάει να γίνει λαλακία με λυτό σκύλο και άλλο με δεμένο.
Οκ μόλις μπορέσω θα της πάρω φλέξι
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Αριστοτέλους κατώ απο την Ρωμαϊκή αγορά,και όσους έχω ρωτήσει κάθε μέρα φέρνουν τα σκυλιά τους και γνωρίζουν ποιανού το σκυλί είναι επιθετικό και ποιό όχι. Και ποτέ δεν είπα οτι είναι τελειο απλά υπάρχει μια ρουτίνα με άτομα που πηγαίνουν εκεί κάθε μέρα και γνωρίζονται
Εκεί που έχει και μια παιδική χαρά περιφραγμένη;
Έτσι όπως το περιέγραψες, μοιάζει ιδανικό, γι' αυτό ρώτησα. :p Καταλαβαίνω τι λες για την ρουτίνα, και κοντά στο σπίτι μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε ένα παρκάκι.
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Εκεί που έχει και μια παιδική χαρά περιφραγμένη;
Έτσι όπως το περιέγραψες, μοιάζει ιδανικό, γι' αυτό ρώτησα. :p Καταλαβαίνω τι λες για την ρουτίνα, και κοντά στο σπίτι μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε ένα παρκάκι.
Ναι επειδή είναι γειτονικα και δεν είναι κάτω στον λευκό πυργο η στην νέα παραλία που πάνε πολλοι, έχει συγκεκριμένα σκυλιά που έρχονται
 
  • Like
Reactions: bat-iris




LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Παιδιά καλησπέρα!!!! Εχώ να σας πώ οτι κάνουμε μεγάλα βήματα με την γάτα! Εχει δυο μέρες που τα φέρνω για λίγο στον ίδιο χώρο και απο την μια χαϊδεύω τον σκυλο και απο την άλλη την γάτα και είναι και ιο δυο πολύ άνετοι, ειδικά η γάτα κάθεται πάνω στον καναπε ανάσκελα και ης χαϊδεύω την κοιλιά. Μετά βγάζω έξω τον σκύλο και θα το κάνω κάθε μέρα μέχρι να συννηθήσουν ο ένας την παρουσία του άλλου. Επίσης όταν ο σκύλος φεύγει η γάτα κατεβαίνει κάτω εκεί που ήταν ο σκύλος και μυρίζει. Εσείς τί λέτε; Πανε καλά τα πράγματα;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Είστε σε καλό δρόμο :D Η Lacta είναι ακόμα μικρή και θα μάθει ότι τη γάτα δεν την αγγίζουμε αλλά είναι φίλη μας και μέλος της αγέλης (παίζει να την δει και σαν αρχηγό :p ). Ακόμα μην τα αφήσεις όμως μόνα τους (καλά εγώ είμαι της άποψης να μην τα αφήνουμε ποτέ μόνα τους αν δεν περάσει κανάς χρόνος, ίσως να μην τα αφήνουμε και γενικά μόνα τους, αλλά ίσως είμαι υπερβολική). Συνέχισε έτσι με βάση τους ρυθμούς τους και όλα καλά θα πάνε,
 
  • Like
Reactions: LactLove


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Είστε σε καλό δρόμο :D Η Lacta είναι ακόμα μικρή και θα μάθει ότι τη γάτα δεν την αγγίζουμε αλλά είναι φίλη μας και μέλος της αγέλης (παίζει να την δει και σαν αρχηγό :p ). Ακόμα μην τα αφήσεις όμως μόνα τους (καλά εγώ είμαι της άποψης να μην τα αφήνουμε ποτέ μόνα τους αν δεν περάσει κανάς χρόνος, ίσως να μην τα αφήνουμε και γενικά μόνα τους, αλλά ίσως είμαι υπερβολική). Συνέχισε έτσι με βάση τους ρυθμούς τους και όλα καλά θα πάνε,
Ευχαριστώ πολύ!!! Οχι δεν θα τα αφήσω μόνα τους ακόμα!!!! Παντως είμαι σίγουρη πως εαν περάσει αρκετός καιρός, θα μπορώ άνετα να τα αφήνω μόνα τους, είναι πολυ καλη η γάτα και μένει συνέχεια μόνη της με τους παπαγάλους (οι οποίοι κυκλοφορούν και εκτός κλουβιού και τα πάνε πολύ καλα), οπότε νομίζω οτι και με την Λακτα θα τα πάνε τέλεια κάποια στιγμή!
 
  • Like
Reactions: noni_papa




LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Τα νύχια της γάτας μην ξεχάσεις να κόψεις (y)
Δεν βγάζει ποτέ νύχια, όσο τρομαγμενη και να είναι, ακόμα και στο παιχνίδι που όλες οι γάτες γρατσουνανε εμένα δεν με έχει γρατσουνισει ποτέ. Μια φορά τηβ είχαν στρημωξει στην γωνία τα ξάδερφια μου να την χαιδεψουν και είχα φοβηθεί πολύ και έκανε την κλασσική κίνηση με το πόδι αλλά χωρίς να βγάλει νύχια
 
Last edited:


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά θα συμβούλευα να τα κόψεις λίγο, ίσα ίσα να μην είναι μυτερά. Μη γίνει καμιά στραβή και τρέχετε μετά για κανά μάτι...Και μένα ο δικός μου έχει μεγαλώσει με σκύλο αλλά πάνω στο παιχνίδι δεν θέλω να διακινδυνεύσω να γίνει κάτι.
 
  • Like
Reactions: LactLove


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά θα συμβούλευα να τα κόψεις λίγο, ίσα ίσα να μην είναι μυτερά. Μη γίνει καμιά στραβή και τρέχετε μετά για κανά μάτι...Και μένα ο δικός μου έχει μεγαλώσει με σκύλο αλλά πάνω στο παιχνίδι δεν θέλω να διακινδυνεύσω να γίνει κάτι.
Οκ θα της το κοψω στην ακρούλα!!!! Να είμαστε σίγουροι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf