Lacta, το πιο γλυκό κομμάτι της ζωής μου


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εμεις γλυκειά μου σοκολατένια μοιαζουμε πολυ ε;;;;
Μακαρι να σου βγει κ σαν χαρακτηρας σαν τη δικια μου....θα χεις κάνει τζακ ποτ!!!
 
  • Like
Reactions: LactLove


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Εμεις γλυκειά μου σοκολατένια μοιαζουμε πολυ ε;;;;
Μακαρι να σου βγει κ σαν χαρακτηρας σαν τη δικια μου....θα χεις κάνει τζακ ποτ!!!
Οντως μοιαζουν πολύ δείχνει πάντως οτι θα γίνει ενα εξαιρετικό σκυλί με απίστευτο χαρακτήρα ακούει πάρα πολύ και είναι τερμα ήσυχη!
 


TriaD

Member
24 Φεβρουαρίου 2017
21
23
72
Ποποοο κούκλα ειναι !! να σου ζήσει!! τί υφος υπέροχο ειναι αυτό που έχει !!! Είναι σκεπτόμενη, έτσι ?? :)))))
Αυτό είναι απο ιντερνετ χααχαχα η δικιά μου είναι στις άλλες φώτο![/QUOTE]


:) χαχαχα. Ωραία το πέτυχα !!! είδα και τις άλλες φωτο μόλις. Φαίνεται ότι τα περνάτε υπέροχα!!! τέλεια είναι !!να τη χαίρεσαι !!
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Αυτό είναι απο ιντερνετ χααχαχα η δικιά μου είναι στις άλλες φώτο!

:) χαχαχα. Ωραία το πέτυχα !!! είδα και τις άλλες φωτο μόλις. Φαίνεται ότι τα περνάτε υπέροχα!!! τέλεια είναι !!να τη χαίρεσαι !!
Ναι τα περναμε πολυ καλα το μονο μας προβλημα ειναι η τουαλετα!
 








LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
παιδια να ρωτησω κατι θελει συνεχεια να ειμαι μαζί της και αυτό δυστυχως δεν γίνεται γιατί εχω και μια γάτα που την έχουμε περιορισει στο σαλονι και το σκυλί είναι στο υπόλοιπο σπίτι και μέχρι να μάθουν μαζί πρέπει να περνάω διάβασα πολύ χρόνο και με το ζωο που υπήρχε. Και όταν κλείνομαι στο σαλόνι κλαιει και γαυγίζει ή οταν την αφήνουμε μόνη της στο δωμάτιο. Πιστεύεται πως πρέπει να την αγνοήσω για να μην γίνει κακομαθημένη ή πως πρέπει να είμαι περισσότερο μαζί της (μόνη της μένει το πολυ μια ώρα την μέρα όταν η γιαγια μου μαγειρεέυει κατα τα άλλα είναι συνέχεια με την γιαγιά μου και μαζί μου ε΄γω βγαίνω μόνο το βράδυ, που έρχονται σπίτι και οι γονείς μου απο την δουλεία οπότε έχει πολλά άτομα). Επίσης ενα άλλο θέμα είναι οτι δεν αφηνει κανένα σκυλί αρσενικό ή θυλικό να την μυρίσει φοβάται και όταν επιμένει να την μυρίσει κάποιο τότε ανοιγοκλείνει τα σαγόνια της σαν να δαγκώνει αλλά δεν δαγκώνει απλά ακούγεται ο θόρυβος. Εγώ τί να κάνω να επιμείνω και να πρσπαθήσω να την κάνω να δεχτεί το άλλο σκυλί να την μυρίσει ή να μην την πιέσω και να φύγω;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Να μην της δίνεις σημασία όταν κλαίει. Πρέπει να μάθει να μένει και μόνη της. Ταυτόχρονα όμως να μην ενισχύσεις ζήλιες κλπ. Πέρνα πρώτα χρόνο μαζί της, χαδάκια, παιχνίδι κλπ και μετά πήγαινε στη γατούλα. (Μια επίσης καλή μέθοδος είναι να είναι για λίγα λεπτά β γάτα στο μπάνιο με κλειστή πόρτα και ο η λακτα απέξω για να μυρίζονται ενώ εκεί που κοιμούνται μπορείς να βάλεις κάποιο παιχνίδι του άλλου για να συνηθίσει ο ένας τη μυρωδιά του άλλου).
Τώρα για το άλλο, έχοντας τώρα ανασφαλή σκύλο, είμαι πλέον της άποψης ότι αν ο σκύλος δεν θέλει δεν υπάρχει λόγος να τον πιέζεις. Και στη δικιά μου δεν της αρέσει να τη μυρίζουν και κόβει κύκλους. Αν την υποχρεώσεις να το δεχτεί μπορεί να αγχωθει και να υπάρξουν εντάσεις που μπορεί να βγουν σε κακό. Όταν βρείτε κάποιον σκύλο που να τον πηγαίνει και να θέλει να παίξει μαζί του μια χαρά. Τα υπόλοιπα δεν βρίσκω προσωπικά πάντα το λόγο να τα στρεσαρουμε
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Να μην της δίνεις σημασία όταν κλαίει. Πρέπει να μάθει να μένει και μόνη της. Ταυτόχρονα όμως να μην ενισχύσεις ζήλιες κλπ. Πέρνα πρώτα χρόνο μαζί της, χαδάκια, παιχνίδι κλπ και μετά πήγαινε στη γατούλα. (Μια επίσης καλή μέθοδος είναι να είναι για λίγα λεπτά β γάτα στο μπάνιο με κλειστή πόρτα και ο η λακτα απέξω για να μυρίζονται ενώ εκεί που κοιμούνται μπορείς να βάλεις κάποιο παιχνίδι του άλλου για να συνηθίσει ο ένας τη μυρωδιά του άλλου).
Τώρα για το άλλο, έχοντας τώρα ανασφαλή σκύλο, είμαι πλέον της άποψης ότι αν ο σκύλος δεν θέλει δεν υπάρχει λόγος να τον πιέζεις. Και στη δικιά μου δεν της αρέσει να τη μυρίζουν και κόβει κύκλους. Αν την υποχρεώσεις να το δεχτεί μπορεί να αγχωθει και να υπάρξουν εντάσεις που μπορεί να βγουν σε κακό. Όταν βρείτε κάποιον σκύλο που να τον πηγαίνει και να θέλει να παίξει μαζί του μια χαρά. Τα υπόλοιπα δεν βρίσκω προσωπικά πάντα το λόγο να τα στρεσαρουμε
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι οτι δεν αφήνει κανεναν να την μυρίσει ούτε μικρόσωμο ούτε μεγάλο δεν ξερω... ελπίχω με τον καιρό να γίνει πιο δεκτική. Επίσης αν μπορούσες να με βοηθήσεις με ενα άλλο θεμα θα ήμουν ευγνώμων. Της έχω βάλει πάνα και μέσα στο σπίτι και έξω στο μπλακόνι αλλά όποτε θέλει τα κάνει στην πάνα όποτε θέλει όχι τις δυο πρώτες μέρες που την έφερα τα έκανε μόνο στο μπαλκόνι και αυτοί μας είχαν πει οτι έχει μάθει να τα κάνει στην πάνα της στο μπαλκόνι. Μετα τις δυο μέρες άρχισε να τα κάνει στο σπίτι μόνο στα πλακάκια, τώρα άρχισε να τα κάνει και σε χαλιά.... Και στην πάνα της τα κάει την άκρη άκρη, έξω δεν κάνει ποτέ τίποτα όσες ώρες και αν την έχω... και είναι 6 μηνών δεν είναι και κανενα τελείως κουτάβι να μην καταλαβαίνει ή να μην μπορεί να κρατηθεί.... αν μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα, έχω διαβάσει τα θέματα εδώ στο φόρουμ αλλά δεν με βοηθησε κατι...Μηπως ξέρεις για ποιο λόγο ενω τα εκανε στο μπαλκόνι πλεον τα κάνει σε ολο το σπίτι; (απο την πρώτη μέρα την άφηνα ελεύθερη σε όλο το σπίτι, θα αναγκαστώ να την περιορίσω μου φαίνεται στο μπαλκόνι μέχρι να μάθει). Απλά νιώθω οτι κ΄θαε μέρα είναι και χειρότερα αντί για καλύτερα.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Λογικά ακόμα δεν της έχει γίνει κτήμα της ότι όλο το σπίτι είναι "φωλιά" και δεν το λερώνουμε. Καταρχάς η μικρή μπορεί πια να κάνει κανονικά βόλτες και την ανάγκη της να την κάνει έξω. Η πάνα μπορεί να λειτουργεί ως λύση ανάγκης, αν και δεν ξέρω πώς θα μπορέσει να τα διαχωρίσει (δεν το εφαρμόζω για αυτό δεν έχω ιδέα. Άλλα μέλη ίσως να μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό). Θεωρητικά για την ηλικία της μπορεί να κρατηθεί γύρω στις 5-6 ώρες, ας πούμε 5 στην αρχή (ή και 4 αν θες να το πας πιο σιγά). Θα ξεκινάτε τη βόλτα σας το πρωί. Χαρές και πανηγύρια όταν τα κάνει έξω. Γυρνάτε σπίτι κλπ. Το καλό είναι να τη έχεις κάπου περιορισμένη πχ δίπλα σου δεμένη με λουράκι, όταν είσαι εσύ σπίτι. Στις 4-5 ώρες θα την κατεβάζεις κάτω (σταθερές ώρες κάθε φορά, οι σκύλοι είναι γενικά της συνήθειας). Και θα συνεχίζεις. Ενδεικτικά σημάδια ότι κατουριέται είναι μια γενικότερη ανησυχία, μυρίζουν έντονα κάτω, μυξοκλαίνε κλπ. Σε αυτή την περίπτωση θα την κατεβάζεις κάτω μιας και στο ζητάει. Εκπαίδευση επίσης σε διάφορα μέρη του σπιτιού να μάθει ότι όλο το σπίτι είναι φωλιά. Όταν λείπεις, κρέιτ όπου δεν θα έχεις πάνα μόνο το κρεβατάκι της ή puppy pen όπου θα έχεις το κρεβάτι και το νερό της στη μια μεριά και μια πάνα στην άλλη άκρη (θα συνιστούσα κρέιτ αν γενικά δεν μένει μόνη της πάνω από 5-6 ώρες τώρα στην αρχή και puppy pen αν γενικά μένει πάνω από 5-6 ώρες). Όταν γυρνάς μετά από το 5ωρο κατευθείαν την κατεβάζεις για βόλτα. Τώρα σε περίπτωση που την πιάσεις να πάει να κάνει ατύχημα, όχι φωνές, όχι υστερίες. Ένα παλαμάκι και ένα μη να ξαφνιαστεί, τη βουτάς και την κατεβάζεις κάτω να ολοκληρώσει αυτό που άρχισε, όπου και θα επιβραβεύσεις. Σιγά-σιγά θα το πιάσει το νόημα. Αν πάλι τα κάνει και δεν την δεις εκείνη τη στιγμή, το αφήνεις να περάσει. Αυτό που εμένα με βοήθησε είναι που κράτησα ημερολόγιο για κανά μήνα με τις ώρες που σίγουρα θέλει και βάσει αυτού πορεύθηκα, καθόρισα σταθερές ώρες, και σιγά σιγά, βδομάδα τη βδομάδα αύξανα την ώρα που της ζητούσα να κρατηθεί μέχρι να φτάσουμε στο 8ωρο. (σε αυτό με βοήθησε και στο κρέιτ, πχ στο επιπλέον 15' αύξησης διαστημάτων την έβαζα μέσα για να κρατηθεί). Πάντα με το που βγαίνει από κρέιτ, puppy παρκ ή από περιορισμένη κίνηση την κατεβάζεις για τουαλέτα. Αυτά από συνδυασμό προσωπικής εμπειρίας και ό,τι διάβασα εδώ.
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Βολτα της παω τρεις φορές την μέρα αλλά ποτε δεν τα κάνει έξω οσες ωρες και να την εχω έξω. Επίσης το βράδυ λείπω γιατί δουλευω απο τις 8 μεχρι τις 2 το βράδυ. Οπότε δεν μπορώ να την γ=βγάζω για βόλτες. Μόνη της δεν μένει πο΄τε και στο σπίτι δεν έχουμε χώρο για κρετ ίσως να μπορώ να πάρω όταν τα βρουν με την γάτα γιατί το σαλόνι έχει χώρο. Οι ώρες που τ κάνει είναι μεσα στο βράδυ απο 3 μέχρι τις 6 και δεν μπορώ να την βγάζω τέτοιες ώρες. Επίσης οταν είναι έξω συνέχεια μυρίζει τα πάντα αλλά ποτέ δεν κάνει τίποτα..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Χρειάζεται υπομονή. Για το βράδυ θα σας σώσει ένα puppy pen ή ένα κρέιτ. Δεν πιάνει πολύ χώρο και δεν θα μπορεί να ενοχλήσει ο ένας τον άλλο. Για να τα κάνει για πρώτη φορά έξω, πήγαινέ την κοντά στην ώρα που έχεις δει να τα κάνει σπίτι. Ή πήγαινέ την κανονικά, αν δεν τα κάνει την κρατάς κοντά σου στο σπίτι και την ξανακατεβάζεις το τετράγωνο μετά από μια ώρα πχ ή όταν αρχίσει να κλαψουρίζει. Να δει ότι μόνο έξω μπορεί να τα κάνει. Θέλει πολλή υπομονή στην αρχή αλλά αν υπάρχει σταθερότητα, το πιάνουν γρήγορα το νόημα.
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Χρειάζεται υπομονή. Για το βράδυ θα σας σώσει ένα puppy pen ή ένα κρέιτ. Δεν πιάνει πολύ χώρο και δεν θα μπορεί να ενοχλήσει ο ένας τον άλλο. Για να τα κάνει για πρώτη φορά έξω, πήγαινέ την κοντά στην ώρα που έχεις δει να τα κάνει σπίτι. Ή πήγαινέ την κανονικά, αν δεν τα κάνει την κρατάς κοντά σου στο σπίτι και την ξανακατεβάζεις το τετράγωνο μετά από μια ώρα πχ ή όταν αρχίσει να κλαψουρίζει. Να δει ότι μόνο έξω μπορεί να τα κάνει. Θέλει πολλή υπομονή στην αρχή αλλά αν υπάρχει σταθερότητα, το πιάνουν γρήγορα το νόημα.
ωραια ευχαριστω πολυ! Αντε να δουμε...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Η τελευταια βολτα που βγαινει χρονικα πριν πεσετε για υπνο τι ωρα ειναι? Επειδη ειπες οτι φευγεις απτις 8 γιατι δουλεια, την βγαζει καποιος απο τους γονεις σου το βραδυ? Γιατι αν οχι, ειναι λογικο μεσα στο βραδυ να την πιανει και να κατουραει. Παντως ακομα και αν βγαινει βολτα το βραδυ απο τους γονεις σου, δες μηπως (αν εχεις και τις αντοχες βεβαια) οταν γυρνας απο τη δουλεια να τη βγαλεις ενα γρηγορο 5λεπτακι κατω απο το σπιτι μηπως και τα κανει.
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Η τελευταια βολτα που βγαινει χρονικα πριν πεσετε για υπνο τι ωρα ειναι? Επειδη ειπες οτι φευγεις απτις 8 γιατι δουλεια, την βγαζει καποιος απο τους γονεις σου το βραδυ? Γιατι αν οχι, ειναι λογικο μεσα στο βραδυ να την πιανει και να κατουραει. Παντως ακομα και αν βγαινει βολτα το βραδυ απο τους γονεις σου, δες μηπως (αν εχεις και τις αντοχες βεβαια) οταν γυρνας απο τη δουλεια να τη βγαλεις ενα γρηγορο 5λεπτακι κατω απο το σπιτι μηπως και τα κανει.
οχι οι γονεις μου δεν ασχολουνται καθολου με το σκυλι, μονο εγω. Συνήθως ειμαι πτωμα εκεινη την ωρα, κοιμάται ομως με την γιαγια μου και δεμ θέλω να την ενοχλήσω
 


Galazios

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2012
132
200
Thessaloniki
Καταλαβα, ναι. Απλως δεδομενου οτι ειναι κουταβι ακομα, και με βαση αυτα που ειπε και η noni πιο πανω, ειναι λογικο να μην μπορει να κρατηθει τοσες ωρες το βραδυ (απτην τελευταια σας βολτα μεχρι το επομενο πρωι δηλαδη). Ισως δες καποιες απτις λυσεις που σου προταθηκαν αν ειναι και ειδικα αυτη του παρκου, ωστε να μπορει τις ωρες που μεσολαβουν να τα κανει σε καποια πανα που θα τις αφηνεις μεσα εκει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Το ιδανικότερο για το βράδυ (που θα βοηθήσει και την εκπαιδεύση της - θυμίζω ότι είναι πολύ μικρή ακόμα για να μπορεί να κρατηθεί 12 ώρες) είνια να την βγάζεις μια γρήγορη βόλτα πριν φύγεις για δουλειά, να τη βάζεις σε puppy park όπου θα έχει ΚΑΙ πάνα (όχι κρέιτ, στο κρέιτ δεν βάζουμε πάνα, δεν είναι αυτή η χρήση του) και όταν γυρνάς από τη δουλειά ένα τετράγωνο βόλτα. Αυτό θα ήταν το καλύτερο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η γάτα τι χαρακτήρας είναι; Μήπως δεν χρειάζεται να ζουν χωριστά;
 
  • Like
Reactions: noni_papa


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Καταλαβα, ναι. Απλως δεδομενου οτι ειναι κουταβι ακομα, και με βαση αυτα που ειπε και η noni πιο πανω, ειναι λογικο να μην μπορει να κρατηθει τοσες ωρες το βραδυ (απτην τελευταια σας βολτα μεχρι το επομενο πρωι δηλαδη). Ισως δες καποιες απτις λυσεις που σου προταθηκαν αν ειναι και ειδικα αυτη του παρκου, ωστε να μπορει τις ωρες που μεσολαβουν να τα κανει σε καποια πανα που θα τις αφηνεις μεσα εκει.
Τουλάχιστον να τα έκανε μέσα στην μέρα η τις ώρες που τρώει να πω οκ αλλά τα κάνει σε ώρες που όλοι κοιμομαστε. Δηλαδή μπορεί όλη μέρα να μην κάνει τίποτα και τι πρωί να βρούμε 4 μαζι

Το ιδανικότερο για το βράδυ (που θα βοηθήσει και την εκπαιδεύση της - θυμίζω ότι είναι πολύ μικρή ακόμα για να μπορεί να κρατηθεί 12 ώρες) είνια να την βγάζεις μια γρήγορη βόλτα πριν φύγεις για δουλειά, να τη βάζεις σε puppy park όπου θα έχει ΚΑΙ πάνα (όχι κρέιτ, στο κρέιτ δεν βάζουμε πάνα, δεν είναι αυτή η χρήση του) και όταν γυρνάς από τη δουλειά ένα τετράγωνο βόλτα. Αυτό θα ήταν το καλύτερο.
παπί παρκ δεν μπορώ να πάρω λόγω χώρου μέσα στο δωμάτιο της γιαγιάς όπου και είναι έχει το μπαλκόνι για να κάνει την ανάγκη της αλλά δεν τα κάνει στην πάνα...

Η γάτα τι χαρακτήρας είναι; Μήπως δεν χρειάζεται να ζουν χωριστά;
Η γάτα γενικά είναι ήρεμη πολύ ήσυχη πολύ προσαρμοστικη έχουν μυριστει με τον σκύλο αλλά σήμερα που ήταν ο ένας έξω στο μπαλκόνι και ο άλλος μέσα στην αρχή η γάτα απλά καθόταν και κοιτούσε τον σκύλο μετά όμως ήρθε πιο κοντά ο σκύλος και άρχισε να γαυγιζει και η γάτα αγριεψε. Κάποια στιγμή θα τα βρουν και τότε θα είναι πολύ πιο εύκολα και σε θέμα χώρου και κρετ η παρκου γιατί το σαλόνι όπου τώρα είναι η γάτα έχει πολύ χώρο.