Lacta, το πιο γλυκό κομμάτι της ζωής μου


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Γειά σας παιδια, με λένε Σοφία και είμαι απο Θεσσαλονίκη είμαι 21 και έχβ την χαρά να είμαι μαμά του πιο υπέροχου πλάσματος στον κοσμό, ενός θυλικού κόκερ με το όνομα..... LACTA! Πιστευω της ταιριάζει απόλυτα, δεν έχω ξαναδεί πιο ευγενικό και γλυκό κουτάβι! Λοιπόν η Λάκτα είναι 6 μήνων και είναι πολύ ήσυχη, παιχνιδιάρα και πολυ υπάκουη. Ολη την ωρα είναι απο πίσω μου και θελει να κοιμάται συνέχεια στα πόδια μου. Οι γονείς μυ την λάτρεψαν απο την πρώτη στιγμή. Μας ήρθε προχθές στο σπίτι και μπορώ να πώ πως ήταν αρκετά φοβισμένη, ακόμα είναι. Φοβάται τα σκυλιά, τους ανθρωπους στον δρόμο τα αμάξια τα καρότσια όλα. Με το που την πήρα την εβγαλα κατευθείαν βόλτα για να κοινωνικοποιηθεί και να μην φοβάται. Γνώρισε σκυλιά ανθρώπους, μωρά ανέβηκε σε αμάξι και σε μηχανάκι και μπορώ να πω οτι ξεθάρρεψε λίγο. Την βγάζω τρεις φορές την μέρα βόλτα για πανω απο μια βρα και το απόγευμα την πηγαίνω μεγάλες βόλτες που κρατάνε και 3 ώρες. Παρ όλα αυτά δεν έχει κάνει ακόμα τα κακάκια της στην βόλτα ούτε εχει κατουρίσει, λερώνει μόνο στο μπαλκόνι στην πάνα της ούτε σε χαλιά στο σπίτι, ουτε πουθενά. Με τον καιρό ελπίζω θα μάθει. Τα Σαββατοκύριακα μιας και έχω περισσότερο χρόνο θα παίρνω το ποδήλατο και θα την πηγαίνω κάτω στην παραλία για τρέξιμο και τις Κυριακές θα πηγαίνουμε οσο πιο συχνά μπορούμε εκδρομές. Την άλλη Κυριακή σκεφτόμαστε να πάμε στο φράγμα της Θέρμης που έχει πολύ ωραίο φυσικό τόπίο να το απολαύσει. Αν και νομίζω οτι είναι ο μόνος σκύλος που δεν του αρέσουν οι βόλτες. Δεν μπορώ να ππω οτι ενθουσιάζεται οταν της λέω οτι θα πάμε βόλτα, ίσα ίσα ξαπλώνει σαν να μην θέλει να πάει, και όταν γυρνάμε σπίτι ειναι μες την καλή χαρά. Στην βόλτα δεν τραβάει και δεν παίζει με τα άλλα σκυλιά είναι όλη την ώρα δίπλα μου και όταν πάει κάποιο σκυλί να την μυρίσει φοβάται και κάθεται. Πιστευεώ με τον καιρό θα μάθει. Επίσης έχω και μια γάτα 3 χρονών η οποία αργιεύει όταν έρχεται η Λακτα κοντά. Η Λακτα θέλει απλά να την μυρίσει αλλά η γάτα κάνει χχχ και σηκώνει την ράχη της. Τα έχω σε ξεχωριστά δωμάτια εννοειτε και πστεύω με τον καιρό θα τα βρούν. Αυτά απο εμάς αυτές της μέρες πρέπει να πάω να της πάρω καικρεβατάκι και παιχνίδια γιατί δεν πρόλαβα και παίζει με κάτι χειροποίητες μπάλες απο υφασμα που της έκανα. Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφία της αν και δεν έχω μπορέσει ακόμα να την βγάλω γιατί όλο κουνιέται!
 
  • Like
Reactions: bat-iris


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το προγραμμάσας είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα για ένα δραστήριο κόκερ αλλά για ένα χρόνο μετά!!!!
Είναι μόνο 6 μηνών, αναπτύσεται ακόμη και την έχεις εξοντώσει στις βόλτες και στο τρέξιμο! Μείωσε δραματικά την κίνηση της, αν είστε έξω δηλαδή και απλώς απολαμβάνετε την κίνηση σε μια πλατεία όλα καλά αλλά περπάτημα και τρέξιμο τόσο έντονο σε τέτοια ηλικία απαγορεύεται!!!
Να σου ζήσει!
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Το προγραμμάσας είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα για ένα δραστήριο κόκερ αλλά για ένα χρόνο μετά!!!!
Είναι μόνο 6 μηνών, αναπτύσεται ακόμη και την έχεις εξοντώσει στις βόλτες και στο τρέξιμο! Μείωσε δραματικά την κίνηση της, αν είστε έξω δηλαδή και απλώς απολαμβάνετε την κίνηση σε μια πλατεία όλα καλά αλλά περπάτημα και τρέξιμο τόσο έντονο σε τέτοια ηλικία απαγορεύεται!!!
Να σου ζήσει!
Ευχαριστώ! Εντάξει δεν την κουράζω τόσο πιο πολύ στα παρκα καθόμαστε για να κάνει φίλους γιατί φοβάται πολύ τα σκυλιά. Και γενικά αμα δω οτι κουράζεται την παίρνω και λίγο αγκαλιά και την ξεκουράζω απλά θέλω πολύ να περνάω χρόνο μαζί της εκτός σπιτιού. Ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές!
 
  • Like
Reactions: Nizinny








Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Τίποτα, να την χαίρεσαι, μάλλον είπα βλακεία.
Πανέμορφη :)
 
Last edited:




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δεν πολυ κατάλαβα αλλά ευχαριστώ!!!! :):):)
Άστο, τα'χω μπερδέψει. Μου θύμισε σέττερ αλλά μετά είδα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι στα κόκερ.
Σε μπουρδούκλωσα :D
 
  • Like
Reactions: LactLove


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Άστο, τα'χω μπερδέψει. Μου θύμισε σέττερ αλλά μετά είδα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι στα κόκερ.
Σε μπουρδούκλωσα :D
χαχαχα δεν πειράζει και μενα μου θύμισε σεττερ αλλά είναι πολύ λίγα κιλά για 6 μήνων σεττερ
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Να σου ζήσει! Να ξέρεις ότι το τρέξιμο με το ποδήλατο που λες είναι πολύ επικίνδυνο και για τους δύο σας. Αν επιτρέπεται από πού πήρες την μικρή?
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Να σου ζήσει! Να ξέρεις ότι το τρέξιμο με το ποδήλατο που λες είναι πολύ επικίνδυνο και για τους δύο σας. Αν επιτρέπεται από πού πήρες την μικρή?
Ποδήλατο μόνο στην παραλία θα κάνουμε που έχει ποδηλατόδρομο, όχι μέσα στους δρόμους. Την αγόρασαν μια οικογένεια δεν ξέρω απο που καμία 500αριά μου είπαν και τελικά το παιδί δεν είχε χρόνο να ασχολιθεί με την μικρή και την χάρισαν 6 μήνων και κατευθείαν πήρα τηλέφωνο γιατί έψαχνα για κάποιο σκυλάκι όχι πολύ μικρό εκεί γύρω στα 6 μηνών και μου ήρθε κουτί! Γνωρίζω τα πάντα για εκτροφεία, byb κλπ κλπ και δεν είχα καμία διάθεση να στρίξω κάποιον παράνομο εκτροφέα. Προχθές την πήρα!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
View media item 858
Παιδιά επίσης μια βοήθεια, μου κατουράει μόνο μέσα στο μπαλκόνι βέβαια ή όπου υπάρχει πλακάκι στα χαλιά δεν κατουράει αλλά την έχω πάρα πολλές ώρες έξω και τρεις φορές την μέρα και ποτε δεν έχει κάνει τίποτα έξω. Πώς μπορώ να την μάθω να τα κάνει έξω. Επίσης μια άλλη ερώτηση, τώρα σο τέλος του μήνα είναι να πάρει ένα χάπι για παράσιτα αυτό υπάρχει στα πετ σοπ ή πρέπει να πάμε στον κτηνίατρο;
 
  • Like
Reactions: bat-iris




LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
http://www.dogforum.gr/2014/04/πώς-θα-το-μάθω-να-τα-κάνει-έξω/

(Αν δε, βάλεις στην αναζήτηση "τουαλέτα" θα βρεις τα άπειρα)

Σπανίως ο κτηνίατρος να έχει χαπάκι που δεν υπάρχει σε petshop, ποιο της δίνεις;
Ευχαριστώ για το λινκ, στον κτηνίατρο δεν την έχω πάει γιατί την πήρα πριν 2 μέρες και δεν ξέρω τί χαπάκι της έχουν δώσει
 
  • Like
Reactions: Anniegr


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ευχαριστώ για το λινκ, στον κτηνίατρο δεν την έχω πάει γιατί την πήρα πριν 2 μέρες και δεν ξέρω τί χαπάκι της έχουν δώσει
Κοίταξες στο βιβλιάριο? εμένα ο κτηνίατρος γράφει τι χαπάκια δίνει κατα την επίσκεψη στις κόκκινες σελίδες με τον τίτλο αντιπαρασιτικές θεραπείες. Καλό θα ήταν με αφορμή το χάπι να την πας μια επίσκεψη πάντως να έρθεις σε επαφή και με το γιατρό ,να κάνεις έναν ελεγχο, να πάρεις συμβουλές (μπορεί να παρέλειψαν κάτι οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες) και να τον γνωρίσεις προσωπικά , δε ξέρεις πότε μπορεί να χρειαστείς κάτι, μην περιμένεις τον ετήσιο εμβολιασμό.
 
Last edited:


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Κοίταξες στο βιβλιάριο? εμένα ο κτηνίατρος γράφει τι χαπάκια δίνει κατα την επίσκεψη στις κόκκινες σελίδες με τον τίτλο αντιπαρασιτικές θεραπείες.
Κάπου το έχω βάλει θα το βρω και θα κοιτάξω, ελπίζω να γράφει να βρω μια άκρη
 


TriaD

Member
24 Φεβρουαρίου 2017
21
23
72
[/QUOTE]

Ποποοο κούκλα ειναι !! να σου ζήσει!! τί υφος υπέροχο ειναι αυτό που έχει !!! Είναι σκεπτόμενη, έτσι ?? :)))))