Άγανα (αγριόχορτα) - Προσοχή!


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Στην Κλινική όλοι είναι Κτηνίατροι , και ανα πάσα στιγμή παρέχουν οποιαδήποτε υπηρεσία και φροντίδα χρειαστεί .

Απο εξοπλισμό , είναι κάτι παραπάνω απο πλήρως εξοπλισμένη κλινική .
 


Anthi1993

Active Member
16 Μαϊου 2014
38
106
30
Θεσσαλονίκη
παιδια help..!! Ο Λεων μου ηταν εξω στην αυλη και ξαφνικα αρχισε να κλαιει βγαινω εξω και ειχε το κεφαλι γυρισμένο απο την μια πλευρα και το τιναζε νευρικα... νομιζα πως τρελαθηκε...! δεν με αφηνε να δω τι εχει.. Τι μπορει να του συμβενει ανησυχω.. εχω τοσο αγχος με το να περιμενω αυριο το πρωι να παω στον γιατρο
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ηρέμησέ τον όσο μπορείς, ηρέμησε κι εσύ και ψάξε το αυτί και όλη την πλευρά του κεφαλιού που γυρίζει προς τα κάτω να δείς τί έπαθε. Πρόσεξε να δείς αν πρήζεται όσο περνάει η ώρα. Τί ώρα το έπαθε ;
 


Anthi1993

Active Member
16 Μαϊου 2014
38
106
30
Θεσσαλονίκη
Καλημερα εψαξα οσο μπορουσα γιατι δεν με αφηνει ποναει! το ειχε παθει τιη ωρα που εγραψα εδω κανενα μισαωρο ποιο μπροστα! αυτη την στιγμη δεν μπορω να τον μεταφερω το απογευμα θα τον παω στον γιατρο στο τηλεφωνο με ειπε πιθανων αγανα...
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλημερα εψαξα οσο μπορουσα γιατι δεν με αφηνει ποναει! το ειχε παθει τιη ωρα που εγραψα εδω κανενα μισαωρο ποιο μπροστα! αυτη την στιγμη δεν μπορω να τον μεταφερω το απογευμα θα τον παω στον γιατρο στο τηλεφωνο με ειπε πιθανων αγανα...
Μην τρελαίνεσαι. Μέχρι το απόγευμα είναι αρκετός χρόνος. Εσύ δεν πρέπει να κάνεις τίποτα στο αυτί. Απολύτως τίποτα. Ούτε βαμβάκι ουτε να το κουνάς, γιατί αυτό προχωρά προς τα μέσα.
Αν το σκυλί είναι συνεργάσιμο θα το βγάλει ο γιατρός με λαβίδα. Άν όχι ίσως χρειαστεί ελαφρά νάρκωση.
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Υπαρχει περιπτωση να εχει βγει μονο του? τον βλεπω καλυτερα!
...........
και γιατι να μην εχει τσιμπηθει απο κατι η απο σφηγγα-μελισσα...?? για ψηλαφησε να δεις που ποναει,, μπορει να κοπανησε καπου και σε κατι αιχμηρο,,,,,, ισως δεις καπου πρηξιμο μικρο η μεγαλο δια της ψηλαφησεως παντα............
 






PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Υπαρχει περιπτωση να εχει βγει μονο του? τον βλεπω καλυτερα!
Αν έχει μπεί άγανο, αποκλείεται να βγεί μόνο του, και αν έχει προχωρήσει, δεν φαίνεται. Άμεσα κτηνίατρο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ό,τι και να ειναι, πηγαινε κτηνιατρο, και απλά να εύχεσαι να μην ειναι αγανο.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
To άγανο δεν βγαίνει από μόνο του. Απλά εγκαθίσταται κάπου και ο σκύλος σταματάει να δείχνει την ίδια δυσφορία από ότι την στιγμή που μπήκε στο σώμα του.
Το ίδιο πάθαμε κι εμείς , μπήκε σε ρουθούνι, τρελάθηκε στα φταρνίσματα , και μετά από αρκετή ώρα ηρέμησε. Ευτυχώς τον πήγα στο γιατρό ο οποίος του έβγαλε ένα τεράστιο άγανο από την μύτη.
Ελπίζω να τον έχεις πάει στο γιατρό γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να μείνει εκεί μέσα και αν δημιουργήσει μόλυνση.
 


presafun

New Member
13 Ιουνίου 2014
2
1
40
Σημερα μπηκε αγανο στο αυτι του σκυλου μου(πρεσα κανριο 8.5 μηνων) πηγα κτηνιατρο στο μισαωρο μας εκανε ενση προσπαθησε να το βγαλει αλλα γλιστρισε πιο βαθια με αποτελεσμα να μην το βλεπει καν και να μην μπορει να το βγαλει. Μας εδωσε 1000 αντιβιωση και μ ειπε να ξαναπαω σε μια βδομαδα να δει αν μπορει να το βγαλει οταν ξεπρηστει ο η ακουστικη οδος αυλος του αυτιου. Να παω και αλλου σημερα η να περιμενω μια βδομαδα και να ξαναπαω στον ιδιο. Με ανησυχει το γεγονοςς με τη διατρηση τυμπανου η ακομα χειροτερα μην περασει ακομα πιο βαθια και δημιουργησει κωφωση η νευρολογικα μονιμα θεματα
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Tα άγανα προχωράνε πολύ γρήγορα προς τα μέσα... Μία εβδομάδα στο περίμενε δεν είναι πολύ;;;
Δε ξέρω, εγώ θα έπαιρνα και δεύτερη γνώμη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να παω και αλλου σημερα η να περιμενω μια βδομαδα και να ξαναπαω στον ιδιο. Με ανησυχει το γεγονοςς με τη διατρηση τυμπανου η ακομα χειροτερα μην περασει ακομα πιο βαθια και δημιουργησει κωφωση η νευρολογικα μονιμα θεματα
Αν μπορείς πήγαινε και αλλού.
Ο Μαραγκός στο Χαλάνδρι μας έβγαλε δύο φορές άγανο από ρουθούνι χωρίς νάρκωση.
Κέστης επίσης είναι εγγύηση και αυτός στο Χαλάνδρι.
Στους αναφέρω μήπως δεν ξέρεις κάποιον καλό.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στο αυτί θέλει ακινητοποίηση - άρα νάρκωση - για να μην σπάσει τύμπανο. Είναι 50-50 το θέμα να περιμένεις εβδομάδα ή όχι, εγώ θα πήγαινα και αλλού αν μπορούσα.
 


presafun

New Member
13 Ιουνίου 2014
2
1
40
ευτυχως δεν περιμενα και πηγα σε αλλο κτηνιατρο αμεσα την επομενη μερα που μασ το εβγαλε σε 1 λεπτο και γλυτωσαμε τα χειροτερα.ευτυχως ή δυστυχως δεν εκανα καποια καταγγελια στον πρωτο κτηνιατρο αν και θα επρεπε γιατι απο το σκαλισμα στο αυτι του σκυλου μου του εσπασε το τυμπανο ο ιδιος και οχι το αγανο.δοξα το θεο πιγαν ολα καλα και συνεχιζουμε δυναμικα το παιχνιδι και το σαλιωμα φιλων και οχι μονο.
 
  • Like
Reactions: stamatia


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σήμερα βγάλαμε και εμείς ένα τεράστιο άγανο, ήταν αρκετά βαθιά μέσα στο αφτί της Χαράς (χρειάστηκε μόνο μισή ώρα από τη βόλτα για να προχωρήσει τόσο). Είναι και το χρώμα της ίδιο με τα άγανα και μου είναι δύσκολο να τα βρω.
Προσοχή! μόλις αρχίζει και τινάζει συνεχώς το κεφάλι γρήγορα στον κτηνίατρο για να προλάβετε τα χειρότερα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU