Άγανα (αγριόχορτα) - Προσοχή!




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το μαμημένο το άγανο μπήκε όοοολο μέσα - δεν εξείχε τίποτα; Έλεος!
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Σημερα πηγαμε στον κτηνιατρο και βγαλαμε και μεις ενα αγανο απο την μυτη του. Μετα απο καμια ωριτσα, ηρθε αλλη μια κοπελλιτσα για να βγαλει κι εκεινη ενα αγανο το οποιο ειχε εισχωρησει αναμεσα απο τα δαχτυλα του πισω ποδιου του δικου της. Τι χαμος ειναι αυτος με τα αγανα ρε παιδια φετος.... Υπαρχουν και παντου τα διαολεμενα...
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Τι να πώ, και μένα ο δικός μου γεμίζει με δαύτα και έκοψα τις βόλτες στα ξερόχορτα, αλλά απ ότι κατάλαβα δεν την γλυτώνεις ούτε με τσίγκινο σώβρακο :mad:
Περαστικά Ορέστη.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
rodriguez θέλει πολύ προσοχή με αυτά τα διαολόχορτα! Το τρίχωμα τους τα μαζεύει απίστευτα πολύ! Τσέκαρε μετά από κάθε βόλτα πάρα πολύ καλά τον μικρό! Πατούσια, ανάμεσα στα δάχτυλα, αυτιά και μουσούδα! Αν και σε μας πρέπει να το κολλησε στην αρχή της βόλτας και με την κίνηση των πίσω ποδιών εισχώρησε μέσα :(

vrmode δεν εξείχε ούτε ένα εκατοστό! ήταν όλο μέσα!

Vassilis75 περαστικά σας!!!!!! Όντως βρίσκονται παντού!!! Και αυτό που με ανησυχεί ακόμα περισσότερο είναι οτι επειδή φυσάει μετακινούνται και με τον αέρα τα άτιμα :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Διαολόχορτα πραγματικά.
Όταν ήταν μωρό ο Έλβις είχε χωθεί ένα μέσα στα χείλια του...ευτυχώς το είδαμε ενώ περίσευε ακόμα η μυτούλα του άγανου, αλλιώς επέμβαση..
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εμας της ειχε καρφωθει περυσι στο μπουτι το ατιμο. Της το χε επιτοπου ψιλοανοιξει, κ εβγαλε ενα καρο υγρο. Καθε μερα το πιεζα να φευγει το υγρο και μετα μπεταντιν


Περαστικα στον Ορεστη


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Άχου τον... Περαστικά και σιδερένιος!! -- τα διαολεμένα τα τρέμω και εγώ, μακριάαααααααααααααα, μακριάαααααααα, με ή χωρίς τσίγκινο βρακάκι!!
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Σημερα πηγαμε στον κτηνιατρο και βγαλαμε και μεις ενα αγανο απο την μυτη του. Μετα απο καμια ωριτσα, ηρθε αλλη μια κοπελλιτσα για να βγαλει κι εκεινη ενα αγανο το οποιο ειχε εισχωρησει αναμεσα απο τα δαχτυλα του πισω ποδιου του δικου της. Τι χαμος ειναι αυτος με τα αγανα ρε παιδια φετος.... Υπαρχουν και παντου τα διαολεμενα...
Περαστικα στον σκυλακο σου.
Αυτο το "υπαρχουν παντου" ξαναπες το. Δεν ξερεις που να πας ποια. Και δεν γινεται να μην αφηνεις τον σκυλο να παει να κανει την αναγκη του στα χορτα.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Στην χθεσινοβραδινή βόλτα, χώνει την μουσούδα του σε κάτι ξερά χόρτα και αμέσως φταρνίζεται με απίστευτη δύναμη και συνεχόμενα, απο το ζόρι ξαπλώνει κάτω, δεν πρόλαβα κτηνίατρο, είχε κλείσει.

πηγαίνω σπίτι, στην διαδρομή για το σπίτι φταρνίζεται, με το που φτάνουμε όμως σπίτι ηρεμεί, σταματάει για κανα 3ωρο, νόμιζα πέρασε. Μεσάνυχτα πριν κανα 2ωρο ξεκινάει πάλι δυνατό φτάρνισμα, νόμιζα θα μου μείνει γιατί έπεφτε-ξάπλωνε απο το ζόρι, φοβήθηκα, έχει καταρροή επίσης αλλά όχι αίμα, τον πηγαίνω κατευθείαν στην κλινική (Πυλαία-Θεσ/νικη), στην διαδρομή στο αυτοκίνητο ξεσκίζεται να φτερνίζεται βγάζοντας και άσπρο παχύρευστο υγρό απο μύτη, με το που πατάει στην κλινική σταματάει όμως. Δηλαδή κτηνίατρος δεν τον είδε-άκουσε να φταρνίζεται.

Μάλλον άγανο, αλλα δεν μπόρεσε να δεί με το μικρό ενδοσκόπιο ο κτηνίατρος γιατι δεν καθόταν ο δικός μου. Αν συνεχίσει να τον ξαναπάω, αλλα νάρκωση απο Δευτέρα μας είπαν απο κλινική...

Ρώτησα για μέθη γιατί φοβάμαι νάρκωση και μου ανέφεραν δεν γίνεται.

Πρωί θα πάω κτηνίατρο κατευθείαν,
Μου τι δίνουν αυτές οι στεναχώριες και ταλαιπωρούνται και τα σκυλάκια μας.

*Μέθη γιατί δεν προτείνουν οι κτηνίατροι? και πάντα αναφέρουν για ολική νάρκωση?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Αν συνεχίσει να τον ξαναπάω, αλλα νάρκωση απο Δευτέρα μας είπαν απο κλινική...
:confused::confused::confused:

Στην κλινική, που υποτίθεται πήγες ως έκτακτο περιστατικό;;;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στην χθεσινοβραδινή βόλτα, χώνει την μουσούδα του σε κάτι ξερά χόρτα και αμέσως φταρνίζεται με απίστευτη δύναμη και συνεχόμενα, απο το ζόρι ξαπλώνει κάτω, δεν πρόλαβα κτηνίατρο, είχε κλείσει.

πηγαίνω σπίτι, στην διαδρομή για το σπίτι φταρνίζεται, με το που φτάνουμε όμως σπίτι ηρεμεί, σταματάει για κανα 3ωρο, νόμιζα πέρασε. Μεσάνυχτα πριν κανα 2ωρο ξεκινάει πάλι δυνατό φτάρνισμα, νόμιζα θα μου μείνει γιατί έπεφτε-ξάπλωνε απο το ζόρι, φοβήθηκα, έχει καταρροή επίσης αλλά όχι αίμα, τον πηγαίνω κατευθείαν στην κλινική (Πυλαία-Θεσ/νικη), στην διαδρομή στο αυτοκίνητο ξεσκίζεται να φτερνίζεται βγάζοντας και άσπρο παχύρευστο υγρό απο μύτη, με το που πατάει στην κλινική σταματάει όμως. Δηλαδή κτηνίατρος δεν τον είδε-άκουσε να φταρνίζεται.

Μάλλον άγανο, αλλα δεν μπόρεσε να δεί με το μικρό ενδοσκόπιο ο κτηνίατρος γιατι δεν καθόταν ο δικός μου. Αν συνεχίσει να τον ξαναπάω, αλλα νάρκωση απο Δευτέρα μας είπαν απο κλινική...

Ρώτησα για μέθη γιατί φοβάμαι νάρκωση και μου ανέφεραν δεν γίνεται.

Πρωί θα πάω κτηνίατρο κατευθείαν,
Μου τι δίνουν αυτές οι στεναχώριες και ταλαιπωρούνται και τα σκυλάκια μας.

*Μέθη γιατί δεν προτείνουν οι κτηνίατροι? και πάντα αναφέρουν για ολική νάρκωση?
Kρίμα δεν είσαι Αθήνα, ο δικός μου χωρίς νάρκωση έβγαλε το άγανο από την μύτη της σκύλας μου. Άσε το όλο σκηνικό είναι τρελό. Τον πήγες Παρασκευή βράδυθ και σου είπαν την Δευτέρα; Πιστεύω ο κτηνίατρος θα το βγάλει επιτόπου.
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Στην κλινική ήταν ένας μόνο νεαρός κτηνίατρος ! , δεν υπήρχε άλλο προσωπικό.

ίσως λόγω καλοκαιριού (?) , κρίσης (?) , δεν γνωρίζω, πάντως δεν είχα ξαναπάει εκεί, αλλα έχω ακούσει καλά λόγια απο αρκετούς για να είμαι δίκαιος. Τώρα αν λειτουργεί πάντα έτσι ή έτυχε σε εμένα δεν το γνωρίζω. Επίσης δεν ξέρω αν στην Θεσσαλονίκη υπάρχει κάτι άλλο 24ωρο. Ας ενημερώσει κάποιος Σαλονικιός εάν ξέρει.

Τώρα από εχθές το βράδυ δεν ξανα-φταρνίστηκε, πήγα κτηνίατρο το πρωί,
έτσι τοπικά τέλος πάντων δεν είδε κάτι, λογικό όμως, αν έχει κάτι θα είναι πιο βαθιά χωμένο, επίσης πρέπει να είναι και νηστικός για νάρκωση, το πρωί έφαγε κανονικά, δεν το προέβλεψα.

Ελπίζω να έφυγε (?) αν του μπήκε κάτι στην μύτη, γιατί ουσιαστική-πρακτική λύση στο πρόβλημα δεν υπήρξε. Απλά δεν δείχνει να τον πειράζει κάτι τώρα, αλλά αυτό μπορεί να είναι καθαρά θέμα συγκυρίας αυτήν την στιγμή.
 
Last edited:


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Μιας και λές για Νότια Θεσσαλονίκη , υπάρχουν αρκετοί Κτηνίατροι που είτε αναφαίρουν οτι μπορείς να τους παίρνεις όλο το 24 ωρο .
Τώρα για τον Ψυχογιό που λες , δεν μπορώ να γνωρίζω τον λόγο που το ανέβαλλε για Δευτέρα .
Απο την άλλη ούτε -σαφως- μπορώ να έχω γνώση της εικόνας και της κατάστασης που ήταν το ζώο και η μύτη του , αλλά απο την άλλη ο τρόπος εξέτασης δυστυχώς ή ευτυχώς , δεν είναι κατα παραγγελία , πχ "κάνε μια μέθη αλλα οχι ολική" .

Ο τρόπος εξέτασης και τα μέσα εξαρτώνται απο πάρα πολλά πράγματα . Για να το αναβάλλει για Δευτέρα είτε δεν θα έκρινε πως ήταν τόσο επείγον είτε όντως είχε φύγει το άγανο .

Ο Κτηνίατρος που σε εξυπηρέτησε , σου έδωσε κάποια αγωγή/προφύλαξη για το σπίτι μέχρι να έρθει η Δευτέρα ;

Εναλλακτικά για όλο το 24ωρο υπάρχει και η Κλινική Ζώων Συντροφιάς .

Και για τον Ψυχογιό , επειδή είχα πάει μια φορά , ξέρω πως ( όπως και κάθε κλινική και Ιατρείο με 24ωρη λειτουργία ) σαφως και δεν γίνεται να είναι εκεί στο Ιατρείο ολο το 24 ωρο .
Ανάλογα της περίστασης και της σοβαρότητας (ή μη) της κατάστασης , ο εκάστοτε παρών Κτηνίατρος είτε το αντιμετωπίζει είτε το στέλνει σπίτι είτε (αν πχ εγινε ατυχημα με αυτοκίνητο) σηκώνεται απο το σπίτι και έρχεται να το δει .
Και λέω εξαρταται την σοβαρότητα , διότι άπεορες φορές μας έχουν σηκώσει βραδιάτικα για "επείγον" το οτι το σκυλάκι της κιουρίας εκεί που έτρωγε και τελείωσε , έπεσε στο πάτωμα και στριφογυρνούσε .

Aλλα για πες , για το σπίτι έδωσε κάποια συμβουλή γενικά ;
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Donzouan, ο AlexisCh δεν ανέφερε πουθενά το όνομα της κλινικής. Μήπως δεν ήθελε; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, κλινική που διανυκτερεύει, για να αντιμετωπίσει επείγοντα περιστατικά, είναι αδιανόητο να σου λέει...έλα σε 3 μέρες!!!

Οπως και να 'χει, ένα άγανο μπορεί να κάνει φοβερή ζημιά. Ειδικά αν έχει προχωρήσει προς πνεύμονες κλπ.
Εγώ, δεν θα εφυσηχαζόμουν, με "ίσως" και "μπορεί" και "μακάρι".
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Donzouan, ο AlexisCh δεν ανέφερε πουθενά το όνομα της κλινικής. Μήπως δεν ήθελε; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, κλινική που διανυκτερεύει, για να αντιμετωπίσει επείγοντα περιστατικά, είναι αδιανόητο να σου λέει...έλα σε 3 μέρες!!!

Οπως και να 'χει, ένα άγανο μπορεί να κάνει φοβερή ζημιά. Ειδικά αν έχει προχωρήσει προς πνεύμονες κλπ.
Εγώ, δεν θα εφυσηχαζόμουν, με "ίσως" και "μπορεί" και "μακάρι".
,,,,,,

κλινικη της αρπαχτης λεγεται αυτη στην καθομιλόυμενη,,,, φαντασου να πας εκει το σκυλο σου με χιλια απο καποιο χωριο για κατι πολυ σοβαρο και να βρεις μονο εναν απειρο κτηνιατρο και μαλιστα μονο του,,, οποτε εκει θα κανεις και το νοσοκομο θες δεν θες,,, και αν σου πει δεν μπορω τρεχα στην αλλη πλευρα της πολης στη ταδε κλινικη μπορει και να τον κανεις και χαλκομανια λογω ,,,εν βρασμο ψυχης και αποδοση δικαιοσυνης αφου δεν υπαρχει ελεγχος κατα ποσο οι κλινικες σκυλων που ειναι 24ωρου βασεως ανοικτες να αντιμετωπισουν κατι σοβαρο που υποτιθεται οτι γιαυτο το λογο εχουν υπαρξη,,,,,,,,
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Και στην κλινική του Πικερμίου πάντως, πριν αρκετά χρόνια, που επικοινώνησα μέσα στην μαύρη νύχτα, γιατί θεωρούσα ότι ο σκύλος μου, του είχε σταθεί κάτι στον λαιμό, μου είχαν πει το εξίσου εκπληκτικό...το πρωί ελάτε, μετά τις 10, γιατί και τώρα να έρθετε, δεν θα μπορούμε να του κάνουμε ακτινογραφία!!!!

Ευτυχώς που τα 'χω βρει με τον Κέστη και ξέρω ότι αν χρειαστεί, ανά πάσα στιγμή, θα μπορώ να τον βρω. Ξέρει όμως κι εκείνος, ότι δεν θα τον ψάξω μαύρα μεσάνυχτα, όπως σωστά λέει ο Donzouan, γιατί ο σκύλος μου με στραβοκοίταξε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Απο την άλλη ούτε -σαφως- μπορώ να έχω γνώση της εικόνας και της κατάστασης που ήταν το ζώο και η μύτη του , αλλά απο την άλλη ο τρόπος εξέτασης δυστυχώς ή ευτυχώς , δεν είναι κατα παραγγελία , πχ "κάνε μια μέθη αλλα οχι ολική" .

Ο τρόπος εξέτασης και τα μέσα εξαρτώνται απο πάρα πολλά πράγματα . Για να το αναβάλλει για Δευτέρα είτε δεν θα έκρινε πως ήταν τόσο επείγον είτε όντως είχε φύγει το άγανο .
Εφόσον πρόκειται για άγανο στη μύτη και που όπως έγραψε και η mareco μπορεί να κάνει τεράστια ζημιά και παίζεις με το χρόνο, για μένα αυτή είναι κλινική του κwλου και κανονικά πρέπει να κλείσει και να το γυρίσει σε σουβλατζίδικο. Βεβαίως και δεν έχω την απαίτηση να έχει ξάγρυπνο γιατρό αλλά έχω την απαίτηση για ένα τέτοιο θέμα να κάνω τηλέφωνο και να έρθει γιατρός στην κλινική όπως κάνουν και άλλοι με μικρότερες ταμπέλες. Διαφορετικά να μην παραπλανεί "24ωρη κλινική" αλλά ας βάλει ταμπέλα "Όποτε γουστάρουμε" για να ξέρει κι ο κόσμος τι του γίνεται.

Τώρα όσον αφορά την παραγγελία στον τρόπο εξέτασης ναι μεν αλλά. Υπάρχουν γιατροί που θα κάνουν την προσπάθεια να μην κάνουν ολικη για ψύλλου πήδημα (βλ. Μαραγκός) ενώ άλλοι για την ίδια περίπτωση πάνε κατευθείαν σε ολική. Κάπως έτσι έστειλαν και το δικό μου τον πρώτο σκύλο με μέθη και προνάρκωση στο καπάκι για ένα άγανο στο αυτί, ενώ τους προειδοποίησα ότι έχει οξεία προβλήματα αναπνευστικού και επεσήμανα ότι βλέπω σαν να κάτι μην πηγαίνει καλά και απλά με κοίταξαν με συγκατάβαση. Αττικό νοσοκομείο εδώ - έχετε σκύλο; - ε σε λίγο δεν θα έχετε!
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν, ο λόγος που δεν ανέφερα όνομα ήταν επειδη δεν ήθελα να κάνω ουτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση ,

στο ίντερνετ εμφανίζεται αλλού ως "κτηνιατρικό κέντρο" αλλού ως "κλινική" δεν γνωρίζω αν υπάρχει θεσμική διαφορά και είναι στα ελάχιστα ένα-δύο κέντρα που είναι 24ωρα στην Θεσ/νίκη. Αφου αναφέρει ο donzouan πως και του ΑΠΘ είναι 24ωρη. Στου ΑΠΘ αφήνουν ειδικευόμενους ή υπάρχει κανονικά κτηνίατρος Donzouan?

Επειδή έχω δεί φωτογραφίες απο κλινικές στην Αθήνα, με μηχανήματα, λαπαροσκοπικές κλπ δε νομίζω να υπάρχουν αντίστοιχες τέτοιες κλινικές στην Θεσν/ικη.

Όλοι δίκιο έχετε, ο Donzouan αναφέρει το γεγονός, αυτό που συμβαίνει
Μ
Ανάλογα της περίστασης και της σοβαρότητας (ή μη) της κατάστασης...
και τα υπόλοιπα μέλη έχουν δίκιο γιατί αναφέρουν τι είναι σωστό, αυτό που φαίνεσαι αυτό πρέπει και να είσαι.

Μ
Και λέω εξαρταται την σοβαρότητα , διότι άπειρες φορές μας έχουν σηκώσει βραδιάτικα για "επείγον" το οτι το σκυλάκι της κιουρίας εκεί που έτρωγε και τελείωσε , έπεσε στο πάτωμα και στριφογυρνούσε .
Είσαι κτηνίατρος Donzouan?

Εν τέλει ο Κόμπι δεν έχει ξανα-φταρνιστεί απο τότε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU