Άγανα (αγριόχορτα) - Προσοχή!


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
τι ήταν να πω οτι όλα καλά....:(:(

τελικά δεν γλυτώσαμε και δευτερο γύρω αντιβίωσης...σταματάμε επιότικ, σταματάμε το "βαθύ" καθάρισμα με γάζα...
πλέον μόνο επιφανειακά και απαλά να αφήσουμε το αυτάκι να ηρεμήσει και αλοιφούλα εξωτερικά γιατί έκανε μια πληγίτσα :(:(

βασικά πήγαμε ξανά σήμερα στον κτηνίατρο γιατί η βρωμιά συνεχίζει να είναι μπόλικη και χτες που του καθάριζα το αυτάκι είδα αίμα και δεν μου άρεσε καθόλου..ο μικρός τελικά έκανε μια πληγή σχετικά έξω απο το αυτί..(δεν ξέρω πως την λένε την περιοχή..:cool: ) και συνεχίζει να έχει αρκετή βρωμίτσα μέσα στο τύμπανο και έντονη ερυθρότητα και επειδή θα λείψουμε κάποιες μέρες αποφασίσαμε να συνεχίσουμε αντιβίωση και επανέλεγχο σε μια βδομάδα...
 




ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
σε ευχαριστούμε πάρα πολύ...το μόνο που φοβάμαι είναι να μην του μείνει ευαισθησία στο αυτάκι....ο μικρός πάντως δεν δείχνει σημάδια πόνου η δυσφορίας αλλά και σίγουρα δεν του ευχάριστο όλο αυτό...αχ να περάσει και να ηρεμήσουμε...
 




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Χτες βραδυ στην βολτα μας ειχαμε και εμεις ενα ατυχημα
Τσαχαλο στην μυτη και εντονο φτερνισμα
...μα πολυ εντονο...
τοσο που πιτσιλουσε αιματα και απο ασπρο κολαρο κατεληξε να εχει κοκκινο !!!!...
Ωρα 11,30 το βραδυ ,λοιπον, τηλεφωνησα και ξεσηκωσα τον κτηνιατρο...
Τελικα μετα απο εκτακτη επισκεψη στις 12 το βραδυ ,δεν βρεθηκε το αιτιο που προφανως ειχε βγει με το τοσο εντονο φτερνισμα του Φοιβου...
Τα αιματα ηταν (μαλλον) απο καποιο γρατσουνισμα της μυτης στο εδαφος κατα την διαρκεια των φτερνισματων...και η πληγη εντοπιστηκε σχετικα "εξω"
Κοιμηθηκε ησυχος χτες βραδυ αλλα βλεπω οτι ακομη πρεπει να νοιωθει καποιο ειδος ερεθισμου γιατι δεν θελει να τον αγγιγουμε στην περιοχη της μουσουδας
Αποφυγαμε την ναρκωση πριν την επεμβαση και δεν υπαρχει λογος για αντιβιωση συμφωνα με τα οσα ειδε μεσα στην μυτη ο κτηνιατρος....
ολα καλα
( φτανει η τρομαρα που πηραμε νυχτιατικα ...)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Πω πω άμα τα ακούω αυτά ...με πιάνει ενα άγχος...και ειδικά όταν γίνονται βράδυ:( Περαστικά σας ...:)
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Αφού τέλος καλό όλα καλά ....
Γερό το τσακάλι .Το κατάφερε μόνος του !
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Και εμείς εχτές το απόγευμα είχαμε την περιπέτεια μας. Στην βόλτα σε ένα σημείο την αφήνω ελεύθερη και πετάω κάτι για να το φέρει και μου φεύγει λίγο έξω απο τον δρόμο και η δικιά μου ορμάει να το βρει μέσα στα αγριόχορτα.
Με το που τρέχει πίσω προς εμένα βλέπω πως γέρνει το κεφάλι, την αρπάζω αμέσως και κοιτάω το αυτί και βλέπω την άκρη, απο αυτά τα χόρτα τα μονά που κολλάνε σαν το αγανό αλλά οχι σε σχήμα V, πάω να πιάσω την άκρη να το βγάλω και η Αύρα τινάζει το κεφάλι της και αυτό μπαίνει πιο βαθιά.
Εγκεφαλικό εγώ, την ακινητοποιώ για να μπορέσω να το πιάσω αλλά δεν, η μεριά που έβλεπα ήταν λεπτό σαν τρίχα και το μόνο που κατάφερα είναι να σπάσει η άκρη και να μην το βλέπω άλλο.
Τηλ. στον γιατρό και σφαίρα για εκί. Στον δρόμο μέχρι το αμάξι τίναξε μερικές φορές το κεφάλι αλλά δεν έδειχνε να ενοχλήται και πάρα πολύ.
Ο γιατρός θέλησε να προσπαθήσει χωρίς ηρεμιστικό για να μην την ταλαιπωρήσουμε πολύ αλλά με προειδοποίησε πως αν δεν είναι ήρεμη δεν το γλιτώνουμε. Το μωρό μου ήσυχο, αλλά απο την ταραχή μου του δείχνω το λάθος αυτί, το εξετάζει και μου λέει αυτό είναι πιο καθαρό και απο το δικό του, "όπα το άλλο γιατρέ, λάθος έκανα", και εκί φαινόταν να ενοχλήτε. Την ξαπλώνουμε και με βάζει να την κρατήσω κάτω γιατί πρέπει να κοιτάξει όσο βαθιά γίνετε.
Ευτυχώς δεν βρήκε κάτι, μάλλον απο το τίναγμα του κεφαλιού το έβγαλε μόνη της, αν και φαινόταν και λίγο δύσπιστος οτι μπορεί να μην είχε τίποτα απο την αρχή.
Τελος καλά, αν και την βλέπω να τινάζει που και που το κεφάλι αλλά μαλον απο το σκάλισμα που έκανε ο γιατρός, θα την παρακολουθώ και θα δούμε.
Εδώ να πώ και ένα ευχάριστό στον Γιατρό που για πολλοστή φορά έκανε δουλειά (μισή ώρα μας είχε στο τραπέζι εχτές) και δεν πίρε πάλι λεφτά για επίσκεψή.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Nόμιζα ότι πέρασε η εποχή με τα άγανα και την γλυτώσαμε αλλά έκανα λάθος!
από χθες φταρνίζεται η Λούση συνέχεια σαν κάτι να την ενοχλεί στην μύτη της αλλά δεν βλέπω τίποτα. Πάμε στον γιατρό τώρα να την κοιτάξει με το ειδικό εργαλείο και να δούμε τι συμβαίνει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Mόλις γυρίσαμε από τον γιατρό, στην μύτη της είχε μια διπλή πευκοβελόνα!!!
Ο καλός γιατρούλης την έβγαλε χωρίς νάρκωση και χωρίς να κάνει ούτε κιχ το σκυλάκι μου, της έκανε και αντισταμινική και αντιβιωτική ένεση και θα πάρει vibramycin για 7 ημέρες γιατί υπήρχε μεγάλος ερεθισμός εσωτερικά..
Τέλος καλό όλα καλά!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Μα καλα πως ρουθουνησε και ρουφηξε ολοκληρη πευκοβελονα?
Περαστικα σας!
έλα ντε το χαζοβιολάκι μου..εντωμεταξύ έτσι όπως τιναζόταν όταν την εξέταζε ο γιατρός τρόμαξα και του λέω γιατρέ καλύτερα νάρκωση μην πάθει καμιά χειρότερη ζημιά αλλά αυτός επέμενε και της το έβγαλε χωρίς, καλά να είναι ο άνθρωπος!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ευτυχως που γλυτωσε την ναρκωση γιατι ειναι και μεγαλουλα! Υπομονη εχει ο γιατρος σου!
Παντως δεν εχω ξανακουσει για πευκοβελονα μεστα στη μυτη. Θα ειμαι ακομα πιο προσεκτικη
στην βολτα μιας που γινεται χαμος ακομα με πευκοβελονες!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Ευτυχως που γλυτωσε την ναρκωση γιατι ειναι και μεγαλουλα! Υπομονη εχει ο γιατρος σου!
Έχει πολλές αρετές ο γιατρός αυτός. Πρώτον και βασικότερο δεν φοβάται και είναι ήρεμος και αυτό το μεταδίδει και στους σκύλους. Αν το σκηνικό γινόταν στον προηγούμενο γιατρό ο σκύλος θα αφηνίαζε και ο γιατρός θα την πονούσε κιόλας ... πολύ σημαντικό να μην φοβάται ο γιατρός και να αγαπάει τα ζώα..
 






Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Mόλις γυρίσαμε από τον γιατρό, στην μύτη της είχε μια διπλή πευκοβελόνα!!!
Ο καλός γιατρούλης την έβγαλε χωρίς νάρκωση και χωρίς να κάνει ούτε κιχ το σκυλάκι μου, της έκανε και αντισταμινική και αντιβιωτική ένεση και θα πάρει vibramycin για 7 ημέρες γιατί υπήρχε μεγάλος ερεθισμός εσωτερικά..
Τέλος καλό όλα καλά!
η Λουση? τωρα το ειδα αυτο!!! αντε μπραβο που δεν ηταν κατι σοβαρο...
Κυβελη, στο Μαραγκο πατε ετσι δεν ειναι?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22