Άρης ο τρελιάρης


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Καλησπέρα!
εδώ και 2 βδομάδες έχουμε το νέο μέλος του σπιτίου!τον Άρη!

19082012.jpg

Ενα yorkshire terrier full στο παιχνίδι,στο δάγκωμα και στην μασαμπούκα!

Αγαπημένη στάση ύπνου ο superman!

IMG_20120803_000912 (Small).jpg



Α μην ξεχνιόμαστε!δαγκώνω κιόλας!
IMG_4365 (Medium).jpgIMG_4367 (Medium).jpg

Απίστευτα ματάκια!!

IMG_4243 (Medium).jpg

Και μιλάμε εχω και βιντεάκι να κάνω τρελόπηδημα!!

[video=youtube;0ZMrMVrixdA]http://www.youtube.com/watch?v=0ZMrMVrixdA[/video]


το αυτάκι μου ήδη το ενα ειναι σηκωμένο και παλευω να σηκώσω και το άλλο χαχααχαχ


καλως σας βρήκαμε!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλώς ήρθες και προσοχή στης κατσικιές που κάνει. Όταν μεγαλώσει λίγο ας κάνει ότι θέλει, τώρα που είναι μικρό προσοχή.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλώς ήρθες με τον Αρη τον τρελιάρη...

βρεεεεεεεε μην το αφήνεις να πηδα στα μάρμαρααααααααα
Είναι βάρβαροι οι κραδασμοι για το σωματάκι του!
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Καλώς ήρθατε!:)
Ωραίο το βίντεο! Μόνο να του βάζεις ένα σταθερό πατάκι για την προσγείωση ή καλύτερα να τον μάθεις να μην ανεβαίνει πουθενά. Υπάρχει κίνδυνος να γλυστρήσει και να χτυπήσει τα πόδια του, αλλά και να τραυματίσει το σβερκάκι του.
Τα αυτάκια πρέπει να ξυριστούν για να σηκωθούν και να στηριχθούν με λευκοπλάστ. Ο κτηνίατρος θα ξέρει να το κάνει. Μια ιδέα εδώ.
 
Last edited:


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Εχει επηρρεαστεί απο τους ολυμπιακούς και μας ειναι όλο στα πηδηματακια...αλλες φορες επιτοπια αλλες απο το καναπεδάκι. ;)
εδω γεμίσαμε το μπαλκόνι με φραχτη γιατί τον είδα περιεργό να κάνει τον Superman(τον κάνει οταν κοιμάται τώρα χαχα)

Δεν το ξαναβάζω για άλμα εις μήκος με πείσατε :)

ειναι φυσιολογικό να δαγκώνει τόσο πολύ;εχει σχέση με τα πρώτα δόντια που βγάζει;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω την εντύπωση ότι εισαι συντοπιτης ή λάθος κάνω?
Εννοείται πλέγμα στο μπαλκόνι.... ειναι περιεργα σκυλιά και δεν ειναι δύσκολο να τον δεις να κάνει και ολυμπιακή κατάδυση άνευ πισίνας!

Το δάγκωμα χμ σχετικό ειναι. Όλοι νομίζουμε ότι δαγκώνουν πολύ τα δικά μας. Δίνε του μασουλητήρια μπόλικα.
Όσο για τα δόντια περιπου 5 μηνων τα αλλάζουν. Εσένα όπως τον βλέπω για 3 τον κάνω, σκάρτα
 




Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Εχω την εντύπωση ότι εισαι συντοπιτης ή λάθος κάνω?
Εννοείται πλέγμα στο μπαλκόνι.... ειναι περιεργα σκυλιά και δεν ειναι δύσκολο να τον δεις να κάνει και ολυμπιακή κατάδυση άνευ πισίνας!

Το δάγκωμα χμ σχετικό ειναι. Όλοι νομίζουμε ότι δαγκώνουν πολύ τα δικά μας. Δίνε του μασουλητήρια μπόλικα.
Όσο για τα δόντια περιπου 5 μηνων τα αλλάζουν. Εσένα όπως τον βλέπω για 3 τον κάνω, σκάρτα
Ναι απο πάτρα!Μπεγουλάκι μεριά!

σε 7 μέρες γίνεται 3 μηνών.

απο μασουλητηρια έχουμε μπόλικα χαχααχ.

δεν τον πήραμε απο pet shop , απο εναν κύριο στην θεσαλλονική που μου είχαν προτείνει και έχει κάποια είδη σκυλιών.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τα pet shops με τους ιδιώτες είναι περίπου το ίδιο πράγμα.....δεν κάνουν εξετάσεις στους σκύλους πριν τα ζευγαρώματα για να δουν αν είναι ελεύθερα από δυσπλασίες κ.α., κάνουν αιμομιξίες, δεν έχουν pedigree τα σκυλιά και συνεπώς δεν μπορούν να προστατευτούν από τις κληρονομικές παθήσεις......θα βρεις πολλά θέματα εδώ ''μέσα'' που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις και να ενημερώσεις και άλλους να μην κάνουν τα δικά σου λάθη.

Καλώς ήρθες, να χαίρεσαι το μικρούλη σου.....και σου εύχομαι να είναι υγιή!
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Σίγουρα θα υπήρχαν και καλύτερες "πηγες" να πάρεις ενα σκυλάκι..

Νομίζω ότι όμως η αγάπη που δείχνει κάποιος για τα ζωάκια του είναι η καλύτερη απόδειξη..

Οταν πας σε ενα pet shop και τα βλέπεις 5-5 μαζί και ταλαιπωρημένα ξέρεις οτι τον ιδιοκτήτη του καταστήματος δεν τον νοιάζει κάν αυτά που ανέφερες.

Στις συνομιλίες μου πριν πάρω το σκυλάκι μου φάνηκε για άνθρωπος που αγαπάει αυτό που κάνει και οτι εχει ενδιαφέρον για το ζωάκι που δίνει.

Τελος πάντων υγιή να είναι και ας ηταν και αλάνι η μάνα του :):)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι απο πάτρα!Μπεγουλάκι μεριά!

σε 7 μέρες γίνεται 3 μηνών.

απο μασουλητηρια έχουμε μπόλικα χαχααχ.

δεν τον πήραμε απο pet shop , απο εναν κύριο στην θεσαλλονική που μου είχαν προτείνει και έχει κάποια είδη σκυλιών.
Aμην, επιτέλους!!!
Θα εχουμε και ενα ακόμα γιορκι στις συναντήσεις...΄οχι μόνο μεγαλόσωμα αγαρμπα κουτάβια! ;)
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
να τον χαιρεσαι πολυ γλυκας ο Αρης!!! στις φωτο μου θυμίζει τον δικο μου!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Σίγουρα θα υπήρχαν και καλύτερες "πηγες" να πάρεις ενα σκυλάκι..

Νομίζω ότι όμως η αγάπη που δείχνει κάποιος για τα ζωάκια του είναι η καλύτερη απόδειξη..

Οταν πας σε ενα pet shop και τα βλέπεις 5-5 μαζί και ταλαιπωρημένα ξέρεις οτι τον ιδιοκτήτη του καταστήματος δεν τον νοιάζει κάν αυτά που ανέφερες.

Στις συνομιλίες μου πριν πάρω το σκυλάκι μου φάνηκε για άνθρωπος που αγαπάει αυτό που κάνει και οτι εχει ενδιαφέρον για το ζωάκι που δίνει.

Τελος πάντων υγιή να είναι και ας ηταν και αλάνι η μάνα του :):)
Δεν πάει έτσι αγαπητέ Θόδωρε.
Ο μόνος που έχει "δικαίωμα" να ζευγαρώνει σκυλιά, κατόπιν βεβαίως πολύ προσεκτικών διαδικασιών, είναι ο επίσημος και σοβαρός εκτροφέας.
Κανένας άλλος. Για κανέναν απολύτως λόγο. Ο ιδιώτης σου, αν δεν έχει δηλωμμένες τις γέννες του [κάποιων ρατσών;;;;;;;!!!!!], δεν είναι παρά ένας από τους πολλούς απατεώνες.
Και λυπάμαι πολύ, που κάθε τρεις και λίγο, βρίσκεται και κάποιος σαν εσένα, να υποστηρίζει το έγκλημά τους.

Δυστυχώς...όταν πράττουν έτσι νέοι άνθρωποι, δεν βλέπω ούτε το πιο αμυδρό φως, στο βάθος του τούνελ.

Λυπάμαι ειλικρινά πολύ...
 


nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
μην απογοητεύεσαι μαρέκο κι εγώ σκεφτόμουν ακόμη και τον πρώτο καιρό
που μπήκα στο φόρουμ να ζευγαρώσω το σκύλο μου.

πλέον ούτε που το σκέφτομαι και να σου πω την αλήθεια και ο λόγος δεν είναι μόνο επειδή δεν πληρώ τις προδιαγραφές ως εκτροφέας,
αλλά αγαπάω τόσο πολύ την σκύλα μου που δεν θα μπορούσα να ησυχάσω ποτέ γνωρίζοντας ότι κάποιο απ τα κουτάβια της κακοπερνάει (μαθηματικά βέβαιο).
καλή συνέχεια στο έργο σου.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Δεν πάει έτσι αγαπητέ Θόδωρε.
Ο μόνος που έχει "δικαίωμα" να ζευγαρώνει σκυλιά, κατόπιν βεβαίως πολύ προσεκτικών διαδικασιών, είναι ο επίσημος και σοβαρός εκτροφέας.
Κανένας άλλος. Για κανέναν απολύτως λόγο. Ο ιδιώτης σου, αν δεν έχει δηλωμμένες τις γέννες του [κάποιων ρατσών;;;;;;;!!!!!], δεν είναι παρά ένας από τους πολλούς απατεώνες.
Και λυπάμαι πολύ, που κάθε τρεις και λίγο, βρίσκεται και κάποιος σαν εσένα, να υποστηρίζει το έγκλημά τους.

Δυστυχώς...όταν πράττουν έτσι νέοι άνθρωποι, δεν βλέπω ούτε το πιο αμυδρό φως, στο βάθος του τούνελ.

Λυπάμαι ειλικρινά πολύ...
Νομίζω η αντίδραση σου φίλε μου είναι λίγο υπερβολική..

Καταρχήν δεν είπα οτι υποστηρίζω αυτό που έκανα...Στην Ελλάδα υπάρχει αρκετή ημιμάθεια και δυστυχώς δεν είναι όλοι απο την πρώτη στιγμή σε φορουμ , ούτε ζούνε δίπλα στην αθήνα , ούτε είχαν σκυλιά απο την στιγμή που γεννήθηκαν.
Λάθη γίνονται.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο το να δεχτώ το σκυλάκι μου όπως είναι και να του δώσω την αγάπη και την φροντίδα που χρειάζεται.

Επίσης υπερβολικό είναι να έχει το δικαιώμα μόνο ένας επίσημος εκτροφέας να ζευγαρώσει ενα σκυλί...Εκτός αν όλοι οι υπόλοιποι που δεν είμαστε εκτροφείς δεν είμαστε σοβαροί.
Ο χαρακτηρισμός σου σαν "εγκλημα" νομίζω είναι άδικος..

Τέλος είναι κρίμα ενας άνθρωπος με 12.000 μήνυματα σε ενα φορουμ , να κρίνει τόσο εύκολα (απο τα 6 μου μηνύματα) το πως πράττω στην προσωπική μου ζωή και αν η Ελλάδα έχει φώς στο τούνελ εξαιτίας μου.



Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ
Θοδωρή
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης Θοδωρή.

Αναρωτιέμαι όμως...εσένα οι εμπειρίες σου βάση των οποίων αναπτύσσεις τις σκέψεις σου, ποιές είναι;

Το αν η αντίδρασή μου είναι υπερβολική, και αν ξέρω τι λέω όταν μιλάω για "έγκλημα", άσε να το ξέρω εγώ με τα 12000 μηνύματα όπως λες, αφού αυτό σου παίζει κάποιο περίεργο ρόλο.

Για να ξέρω όμως πως θα συνεχίσω την συζήτηση, για πες μου...σκοπεύεις να ζευγαρώσεις το σκυλί σου; Για ποιό λόγο, συγκρίνεις τον εαυτό σου, με όσους το κάνουν;
Εχεις ιδέα τι απαιτείται για ένα εκτροφικό ζευγάρωμα;

Για πάρε μια γεύση:

Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά

Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;

και πες μου τώρα την γνώμη σου...
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Αναρωτιέμαι όμως...εσένα οι εμπειρίες σου βάση των οποίων αναπτύσσεις τις σκέψεις σου, ποιές είναι;
εμπειρία με την αγορά σκυλίου δεν ξαναείχα.
μόνο κάποιες λογικές σκέψεις με "βοήθησαν" σε αυτή την αγορά.

πχ εχω διαμέρισμα αρα δεν μπορω να πάρω σκυλί 20 κιλά ή να έχει βιβλιάριο υγείας ή να το παω κατευθειαν στο κτηνιάτρο μηπως εχει κάποιο πρόβλημα ..απλες λογικές σκέψεις που δυστυχώς αν δεν εχεις εμπειρία ειναι δυσκολο να βάλεις τις λέξεις αναπαραγωγή και εκτροφή που έχεις στα λινκ που έδωσες


Το αν η αντίδρασή μου είναι υπερβολική, και αν ξέρω τι λέω όταν μιλάω για "έγκλημα", άσε να το ξέρω εγώ με τα 12000 μηνύματα όπως λες, αφού αυτό σου παίζει κάποιο περίεργο ρόλο.
έγκλημα εγω μπορεί να θεωρώ να ανατρέφεις 2 σκυλιά με σκοπό να πουλάς τα παιδία τους...(είτε είσαι ιδιώτης είτε εκτροφέας)

Για να ξέρω όμως πως θα συνεχίσω την συζήτηση, για πες μου...σκοπεύεις να ζευγαρώσεις το σκυλί σου; Για ποιό λόγο, συγκρίνεις τον εαυτό σου, με όσους το κάνουν;
δεν νομίζω οτι θα το ζευγαρώσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
πχ εχω διαμέρισμα αρα δεν μπορω να πάρω σκυλί 20 κιλά ή να έχει βιβλιάριο υγείας ή να το παω κατευθειαν στο κτηνιάτρο μηπως εχει κάποιο πρόβλημα ..
Αυτή η παράγραφος ομολογώ ότι δεν κατάλαβα καθόλου τι σημαίνει.
Αν θέλεις, κάντο μου λίγο πιο επεξηγηματικό.


έγκλημα εγω μπορεί να θεωρώ να ανατρέφεις 2 σκυλιά με σκοπό να πουλάς τα παιδία τους...(είτε είσαι ιδιώτης είτε εκτροφέας)
Από τα link που σου παρέθεσα, αυτό το συμπέρασμα έβγαλες;
Εχεις καταλάβει γιατί υπάρχουν εκτροφείς, που εκτρέφουν με σοβαρότητα και γιατί πρέπει να πληρώνονται γι'αυτό;

...δεν νομίζω οτι θα το ζευγαρώσω.
Απ'αυτόν σου τον ενδοιασμό και την προηγούμενη πρότασή σου, περί...εγκλήματος, είναι που δεν βλέπω το φως στο τούνελ. Είδες, που ξέρω πολύ καλά τι λέω;
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Αυτή η παράγραφος ομολογώ ότι δεν κατάλαβα καθόλου τι σημαίνει.
Αν θέλεις, κάντο μου λίγο πιο επεξηγηματικό.
λεώ ότι ΠΟΤΕ πριν δεν είχα εμπειρία πως και τι χρειάζεται για να αγοράσεις σκυλί.οπότε μάζεψα κάποιες λογικές σκέψεις και αποφάσισα να βρω κάποιον να πάρω μια ράτσα σκυλιου.
ούτε απο ράτσες ήξερα/ξέρω , ούτε την διαφορά αναπαραγωγής-ανατροφής ήξερα (τώρα ψιλοξέρω) , ούτε εκτροφέα yorkshire terrier στην πάτρα ήξερα/ξέρω , και ο μόνος γνωστός που είχα με σκύλο μου πρότεινε τον συγκεκριμένο ιδιώτη.
τι άλλο να εξηγήσω για τους λόγους μου;


Από τα link που σου παρέθεσα, αυτό το συμπέρασμα έβγαλες;
Εχεις καταλάβει γιατί υπάρχουν εκτροφείς, που εκτρέφουν με σοβαρότητα και γιατί πρέπει να πληρώνονται γι'αυτό;
είναι λίγο ειρωνικό αυτο!που υπάρχει σοβαρότητα στο να ζευγαρώνεις 2 ζωντανά οντα για ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ τα παιδιά τους;
δηλαδή το νόμιμο είναι και ηθικό;
σαφώς και χειρότερο ειναι να ζευγαρώνεις 2 σκυλάκια με σκοπό να τα πουλήσεις χωρίς πρώτα να τους εχεις την απαραιτητη ιατρική φροντίδα. αλλα το να εισαι σοβαρός εκτροφέας με τεστ για κληρονομικες παθησεις κλπ κλπ σε κάνει σωστό.

με το ιδιο σκεπτικό ενας ζευγαρώνει τον γουειν μπολτ μαζί με την φλορεθ γριφιθ τζοινερ με σκοπό να βγεί ενα παιδί καθαρός δρομεας και να τον πουλήσει σε κάποιον που έχει τα λεφτά να πάρει εναν αθλητή μεγαλωμένο απο ενα σοβαρό γιατρό που κατάφερε και εβαλε σε αναπαραγωγή 2 κορυφαίους αθλητές.

Απ'αυτόν σου τον ενδοιασμό και την προηγούμενη πρότασή σου, περί...εγκλήματος, είναι που δεν βλέπω το φως στο τούνελ. Είδες, που ξέρω πολύ καλά τι λέω;
σε έχασα ;)
φως στο τουνελ του Θεματος με τα σκυλιά ή γενικά μιλάς;

νομίζεις οτι κατευθειαν πήγα σε αυτή την λύση;δεν πήγα πρώτα στο καταφυγιο αδέσποτων πανω στο πανεπιστήμιο;
μακάρι να μπορουσα να βρώ ενα αδέσποτο που να μπορεί να ζησει άνετα σε διαμέρισμα ή να ειχα τον κήπο να μπορώ να πάρω ενα μεγαλύτερο σκύλο...
είναι ευκολο να μιλάμε πίσω απο ενα πληκτρολόγιο χωρίς να ξέρουμε τον άλλο καν...

(αν μπορεις πες μου και το ονομα σου)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki