Άρης ο τρελιάρης


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα


Πριν ένα χρόνο έτρεξε ένας διαγωνισμός "Momme and Me Photo" από ένα μεγάλο group του facebook...

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152064045735036.1073741848.183703190035&type=3


είχαμε την βοήθεια ενός τοπικού μέσου της πάτρας που έκανε ένα αφιέρωμα στον Αρη..

http://www.patrasevents.gr/article/105667-patra-aris-o-skilos-tis-efis-eine-diasimos-pics

Για την ιστορία ο Αρούτσος βγήκε στην τελική εφτάδα ανάμεσα σε 400 συμμετοχές.. :)
 










Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Δυστυχώς προχτές η απογευματινή βόλτα του Αρούκου δεν του βγήκε σε καλό..

2 μεγάλου μεγέθους σκυλιά την πέσανε από πίσω σε αυτόν και την κοπελίτσα που τον πάει βόλτα..αρχικά του έσκασαν χωρίς προειδοποιήση 2-3 καλές δαγκωματιές...Τον τραβάει με το λουρί η κοπελίτσα μέσα από τα δόντια τους και τον παίρνει αγκαλιά και τρέχει και μπαίνει σε ένα σπίτι...Με πήρε τηλέφωνο και πήγα και την πήρα..
Γεμάτη αίματα αφού κρατούσε τον Αρη αγκαλιά και να κλαίει συνέχεια που δεν μπόρεσε να τον προστατέψει.. Με το πρώτο μέτρημα βρίσκω 2 δαγκωματιές πλάτη και στομάχι ενώ αργότερα που τον έψαξα καλά βρήκα άλλες 2 λαιμό και θώρακα..

Η εικόνα του Αρη χάλια , πεσμένος κάτω , να βαριανασαίνει και να βγαίνει αίμα από τις πληγές.Ενώ δεν αγχώνομαι εύκολα ομολογώ ότι είναι αρκετά δύσκολο να βλέπεις το σκυλί σου σε τέτοια χάλια κατάσταση...

Κατευθείαν παίρνω τηλέφωνο την τακτική γιατρό μας και επειδή είχε εγχείρηση η βοηθός της μου είπε να του βάλω λίγο αραιωμένο Betadin και να τους τον πάω αύριο...
Ενώ στην αρχή είπα να τον πάω αύριο στέλνω μήνυμα στην γιατρό όταν μπορεί να με πάρει γιατί ήταν πολύ κατατονικός και δεν αντιδρούσε σε τίποτα...Μισή ώρα μετά μου λέει ότι έχει φύγει από το ιατρείο και ότι πρέπει να το δει γιατρός αλλά αυτή δεν μπορούσε (9:30)...
Τελικά βρήκα μια άλλη κτηνίατρος που στις 11 εξέταζε τον Αρη!
Ακτινογραφία έδειξε θλαυστικά τραύματα θώρακα και στομάχι αλλά ευτυχώς όχι τρύπα στα πνευμόνια...
έγιναν ενέσεις κορτιζόνης , αντιβίωση καθώς και κάτι για τον πόνο αφού μου λέει η γιατρός ότι ο πόνος είναι τεράστιος...
Η νύχτα ήταν λίγο δύσκολη αφού μου είχε πεί η γιατρός ότι αν ακούσω να βαρυγκομαχάει να την πάρω τηλέφωνο..που και πού είχε κάτι βηξίματα και βαρίες ανάσες αλλά ευτυχώς ξημερώσαμε οκ...
2 μέρες μετά έχουμε ανακτήσει την ζωηράδα μας παρόλα αυτά υπάρχει δυσκολία στα σκαλιά (τα πάει 1-1 ή τον ανεβάζω εγώ) και στο γάβγισμα δείχνει να πονάει αφού δεν μπορεί να φουσκώσει τον θώρακα του..
Augmentin αντιβίωση και ένα ακόμα χαπάκι που δεν ξέρω τι είναι(φαντάζομαι παυσίπονο)

ps1) Την μέρα που έγινε , πήρα την κοπελίτσα και πήγαμε εκεί που έγινε..τα σκυλιά βγήκαν από ένα σπίτι..πάω εκεί βγαίνει μια γυναίκα από μέσα που μάλλον είχε καταλάβει τι έγινε.Της εξηγώ την ιστορία και μου λέει ότι τα παιδιά της ξέχασαν την πόρτα ανοικτή και αυτά βγήκαν και ότι όταν βγαίνουν μαζί δαγκώνουν γιατί νιώθουν αγέλη...Της λέω ότι αν πεθαίνει το σκυλί μου;Αν είχαν φάει την κοπελίτσα;Αν είχαν ρίξει την γυναίκα μου κάτω που είναι έγκυος;;;
Εκεί ψιλοβούρκωσε και μου ζήτησε συγνώμη...Μέσα σε αυτές τις μέρες θα της πάω τις αποδείξεις(80€) έτσι ώστε να αναλάβει αυτή το κόστος..

ps2) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μια πόλη με 40 κτηνιάτρους δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους και να έχουν έναν κάθε μέρα να είναι ένας εφημερία!

ps3)εκεί που θα πήγαινα σε εκπαιδευτή αυτές τις μέρες για συμβουλές για την άφιξη του νέου μέλους της οικογένειας θα πρέπει τελικά να δούμε μήπως γίνει φοβικό ή επιθετικό...



εδώ περιμένουμε έξω από την γιατρό με το αυτοσχέδιο λουρί για τις επόμενες ενέσεις...
 
  • Like
Reactions: ioanna a and GRDANE


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κράτα την κτηνιατρο που πηγες με τον Άρη τελικά, σηκώνει το τηλεφωνο όποια ώρα και αν την παρεις....

Τα περαστικά ήδη σας τα έχω πει. Αχ βρε Άρη:unsure:
 
  • Like
Reactions: Aslan and Thodoras






Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Ο πρωτότοκος γιος μου απέκτησε και αδερφάκι... αν εξαιρέσεις μια αρχική "ζήλια" του Αρη όλα βαίνουν καλώς...όποτε με βλέπει να παίζω με το μικρό θα βρει ότι σάπιο-ξεχασμένο παιχνίδι έχει και θα μου το φέρει στην μούρη για να παίξουμε...
εννοείται η πρώτη λέξη του μικρού είναι "Αγγηηηη"...ούτε μπαμπάς ούτε μαμά χαχαχα.

κοιμούνται δίπλα δίπλα , ο μικρός πετάει τα ψωμάκια του για να τα φάει ο Αρης κάτω από το τραπέζι , μετά ο Αρης του γλύφει τα χέρια μέχρι να βρει κόκκαλο , μοιράζονται την πιπίλα και πολλά όμορφα... :)

IMG_20160810_183546_HDR.jpg

DSC06408.JPG
IMG_20160805_185433_HDR.jpg
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf