Άρνηση για εμβόλιο


Status
Κλειδωμένο θέμα

epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα

Aς παρουμε αυτα τα σκυλια...
Μια χαρα σταματησαν τον «εισβολεα» ουτε τον εφαγαν ουτε τιποτα. Οταν δε βγηκε το αφεντικό στο 1:00, σαν να γυρισε διακόπτης και σταματησαν την δουλεια που εκαναν. Και δεν μιλαμε για ενα σκυλί αλλα για καμμια τριανταρια.
Αν ηταν από τα σκυλια που διατυμπανιζει ο κούρος ως ιδανικους φυλακες, δεν θα ειχε μεινει κοκκαλάκι του ποδηλάτη πριν καν βγει ο ιδιοκτητης αλλα και μετα.
Δεν ειναι δυνατον καποιος, χωρις αντιλογο, να ισχυριζεται και να προωθει ως ιδανικούς φυλακες, σκυλια με φονικα ενστικτα, σκοπίμως ακοινώνητα και ανυπάκουα, ακόμα και αν στην επαρχια παραμενει αυτη η γενική πεποίθηση.

Καθε τι ειναι ιδανικό για την εποχή, το σκοπό και τις συνθήκες που προορίζεται. Αλλιώς ας βαλουμε στις αυλές λιονταρια!
Ειναι σαν να συζητάνε αστυνομικοί τι οπλο να φερουν πανω τους και καποιος να προσπαθει να τους πεισει ότι οι επιθετικες χειροβομβιδες ειναι το ιδανικό, γιατι αν εχουν πιστολι, ίσως συμβει το ένα το άλλο ή το παρ αλλο και επομενως θα μειονεκτουν.
Οτι δεν χρειαζεται να μαθει ο σκυλος ότι το μικρο παιδακι ή η γιαγια με το μπαστουνι δεν αποτελουν κίνδυνο, μπας και βρεθει καμμια γιαγια ή κανα παιδακι διαρηκτες οποτε ο σκυλος όλους πρεπει να θελει να τους κόψει φετες γιατι τους μισει...
 
Last edited:


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Τυχερός είναι που δεν ήταν χρυσάφια. Τα μισά είχαν δόντι έτοιμο αλλά..δεν! τα άλλα απλά βλέπανε.
Πάντως εγώ στο δέντρο απέναντι θα είχα σκαρφαλώσει με απογείωση :eek::eek::eek::eek:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Τυχερός είναι που δεν ήταν χρυσάφια.
Μα ακριβώς τα έβαλα, διότι ο τροπος που λειτουργησαν και πριν αλλά και μετα, δεν ταιριαζει στις προδιαγραφες του κουρου περι «ιδανικού φύλακα»
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros Άν κ είμαι σίγουρος ότι νομίζεις ότι ξέρεις πολλά,στην ουσία ξέρεις πολύ λιγότερα από αυτά που νομίζεις.Ερμηνεύεις τη συμπεριφορά και την ψυχοσύνθεση του σκύλου με γνώμονα τα υποκειμενικώς ανθρώπινα χαρακτηριστικά.Του αποδίδεις συναισθήματα κ αντιδράσεις που νιώθει ο άνθρωπος και στο μυαλό σου δεν φαίνεται να γίνεται κάποιος διαχωρισμός μεταξύ της διαφορετικής πραγματικότητος που αντιλαμβάνονται με υποκειμενικό τρόπο (αναλόγως τη φύση τους)όλα τα έμβια όντα.

Κάνω quote μηνύματα από την τελευταία σελίδα μόνο που αποδεικνύουν ακριβώς αυτό.
Δυστυχως συμβαινει το αντιθετο...εσυ ερμηνευεις (απουσια βεβαια εμπειριας και χωρις να εχεις συναντησει ποτε σκυλο ετσι οπως τον περιγραφω..) την συμπεριφορα των ζωων-σκυλων βασει των δικων σου ανθρωπινων χαρακτηριστικων...
Δεν σου καθεται οτι ειναι δυνατον να υπαρχουν σκυλακια τα οποια δεν ειναι γλυκουλια και μωλουλια και αγαπανε τους παντες οπως το εχεις βαλει στο μυαλο σου ε??δυστυχως θεωρεις καθε σημαδι επιθετικοτητας ως σημαδι κακοποιησης και μη κοινωνικοποιησης?
τσ τσ...

Κριμα...να σε πληροφορησω λοιπον οτι στους ορεινους ογκους και στα χωρια βαλκανικων χωρων,στον καυκασο , στη νοτια αφρικη ,στηνασια .στην ιταλια στη γερμανια στο βελγιο και στην ισπανια καθως και σε αλλες χωρες ανθρωποι ανεθρεψαν σκυλια με τετοια προσοντα για να τους προστατευουν απο τους εισβολεις ληστες και βιαστες....
Βεβαια οταν αυτες οι ομαδες σκυλων γιναν εμπορικες και ο καθε ασχετος αστος θελησε να διακοσμησει το σαλονι του με τετοια για να μπει στο ματι του γειτονα τοτε τα κανανε λιγο ποιο ηπια...ποιο εμπορικα για να μπορει ο καθενας να λεει '' δες!! ειναι τουμπανο ο σκυλος μου 68,87895 κιλα και μην τον βλεπεις τωρα που κοιμαται...ΑΝ το ερμηνευσει οτι με απειλεις θα σου επιτεθει και θα σε ακινητοποιησει (χαχαχαχα καλο ε!) αλλα ΑΝ σηκωθει απο τον υπνο και ΑΝ το ερμηνευσει.....
Καποια βεβαια απο αυτα ηταν προσαρμοσιμα στις μεθοδους διαπαιδαγωγησης (πνιχτες ηλεκτροσοκ) για να ταιριαζουν στο περιβαλλον του σαλονιου σου και να κοιτανε αποχαυνωμενα τον αγνωστο επισκεπτη σου..
Καποια αλλα ΔΕΝ...ΔΕΝ....εκει η φυσικη εξελιξη χιλιαδων ετων θες (η επιλογη της ρωσικης ομαδας θες..) δεν τα αφησε να ριξουν τα ενστικτα τους...ειναι στη φυση τους...ειτε σου αρεσει ειτε οχι...
Γιαυτο ποτε ποτε σε καμια γεννα απο ηπια σκυλακια βγαινει κανενα ζορικο...ειναι το DNA..η πολιτισμενοι σαν και εσενα το λενε προβληματικη συμπεριφορα..και το βασανιζουν με εκπαιδευτες (βασανιστες..) και πνιχτες μεχρι να προσαρμοστει στον κοσμο τους και να συναναστρεφεται ανετα με την κοινωνια τους...
Αλλοι οπως εγω απλα το απολαμβανουν στην καθαροαιμη μορφη του...αδαμαστο..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
ας κανω κι εγω μια παρεμβαση,μια και μαλλον ειμαι ο μονος που εχει πιασει το σκεπτικο του @Kouros ...

παλιοτερα τα σκυλια ηταν εκτος του κυριως χωρου του σπιτιου,πλην των φυλων που εκτρεφονταν για lapdogs...

ειτε ηταν κλουβιασμενα σε αχυρωνες,εαν ηταν κηνυγετικα,ειτε ηταν ελευθερα στα χωραφια,η δεμενα με τεραστιες αλυσιδες,εαν λειτουργουσαν ως φυλακες χωρου...

στα σκυλια φυλακες η λεξη "εκπαιδευση" δεν υπηρχε στο λεξιλογιο και ορθως δεν υπηρχε μια και δεν χρειαζοταν...

γνωριζαν μονο τους ιδιοκτητες του χωρου και η επαφη τους με αυτους περιοριζοταν αυστηρα στο κομματι της διατροφης...

λειτουργουσαν αμιγως ενστικτωδως,οπερ μεθερμηνευομενων εστι,οτι κινουνταν στο χωρο τους εκτελουνταν...

το συγκεκριμενο σκεπτικο εξακολουθει να υφισταται,σε μεγαλο βαθμο, στην επαρχια ακομη και τωρα...

πριν κατι μηνες μιλουσα με μια ξαδερφη μου απο επαρχια και της ειπα οτι εχω σκυλι...

εκει που συζητουσαμε ειπα για το κρεββατι του εξω απο το υπνοδωματιο και με διακοπτει φοβερα προβληματισμενη λεγοντας...

"το σκυλι ΜΕΣΑ στο σπιτι??????" γιατι?

ηταν σαν να της ελεγα οτι εχω μια γελαδα στο σαλονι και δυο γουρουνια στο καθιστικο...

ο αντρας της εχει τρεις τσοπανηδες... ενα στην μπροστα αυλη και δυο στην πισω δεμενους με αλυσιδες των 10 μετρων οι οποιες κινουνται πανω σε ενα τεντωμενο ατσαλοσυρμα το οποιο ειναι τεντωμενο κατα πλατος της αυλης ετσι ωστε να εχουν ευχερεια κινησης και διπλα στο κρεββατι του μια μονιμα οπλισμενη remington 12αρα...

μην νομιζετε οτι μιλαμε για κανα γκραβαροχωρι...ειναι 10 χιλιομετρα εξω απο πασιγνωστο επαρχιακο αστικο κεντρο και μπροστα απο το σπιτι περναει αυτοκινητοδρομος...

το θεμα εκπαιδευσης προεκυψε οταν αποφασισαμε να βαλουμε τετοια σκυλια μεσα στο σπιτι μας...το καλως η κακως δεν αφορα την περι ης ο λογος συζητηση γι αυτο και δεν θα επεκταθω...

ο κουρος λοιπον,εχει το "παλιο" σκεπτικο και προσπαθει να το ενταξει με καποιον τροπο στα νεα δεδομενα...ουτε τρελλος ειναι ,ουτε ηλθιος,ουτε μαλακας...

ειναι απλως παλαιας κοπης που ζοριζεται με τα νεα δεδομενα...καλως η κακως δεν θα το κρινω εγω...γραφω μονο και μονο επειδη θεωρω οτι τον αντιλαμβανομαι...
RESPECT!!

10 χιλιομετρα εξω απο αστικο κεντρο και περναει αυτοκινητοδρομος...θα εχει πολλες επισκεψεις ο δυστυχος απο φιλησυχους αλλοδαπους και μη...τον καταλαβαινω απολυτα..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Τυχερός είναι που δεν ήταν χρυσάφια. Τα μισά είχαν δόντι έτοιμο αλλά..δεν! τα άλλα απλά βλέπανε.
Πάντως εγώ στο δέντρο απέναντι θα είχα σκαρφαλώσει με απογείωση :eek::eek::eek::eek:
καλυτερα με το δοντι εξω παρα με τη γλωσσα εξω...

Ευκαιρια δοθεισης να αλλαξεις φωτο προφιλ με καποια που ο σκυλος δεν δειχνει γλωσσα..;);)
Αν εχεις..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529

Aς παρουμε αυτα τα σκυλια...
Μια χαρα σταματησαν τον «εισβολεα» ουτε τον εφαγαν ουτε τιποτα. Οταν δε βγηκε το αφεντικό στο 1:00, σαν να γυρισε διακόπτης και σταματησαν την δουλεια που εκαναν. Και δεν μιλαμε για ενα σκυλί αλλα για καμμια τριανταρια.
Αν ηταν από τα σκυλια που διατυμπανιζει ο κούρος ως ιδανικους φυλακες, δεν θα ειχε μεινει κοκκαλάκι του ποδηλάτη πριν καν βγει ο ιδιοκτητης αλλα και μετα.
Δεν ειναι δυνατον καποιος, χωρις αντιλογο, να ισχυριζεται και να προωθει ως ιδανικούς φυλακες, σκυλια με φονικα ενστικτα, σκοπίμως ακοινώνητα και ανυπάκουα, ακόμα και αν στην επαρχια παραμενει αυτη η γενική πεποίθηση.

Καθε τι ειναι ιδανικό για την εποχή, το σκοπό και τις συνθήκες που προορίζεται. Αλλιώς ας βαλουμε στις αυλές λιονταρια!
Ειναι σαν να συζητάνε αστυνομικοί τι οπλο να φερουν πανω τους και καποιος να προσπαθει να τους πεισει ότι οι επιθετικες χειροβομβιδες ειναι το ιδανικό, γιατι αν εχουν πιστολι, ίσως συμβει το ένα το άλλο ή το παρ αλλο και επομενως θα μειονεκτουν.
Οτι δεν χρειαζεται να μαθει ο σκυλος ότι το μικρο παιδακι ή η γιαγια με το μπαστουνι δεν αποτελουν κίνδυνο, μπας και βρεθει καμμια γιαγια ή κανα παιδακι διαρηκτες οποτε ο σκυλος όλους πρεπει να θελει να τους κόψει φετες γιατι τους μισει...
Αρχιζεις να με πειθεις οτι ΘΕΣ να μην καταλαβαινεις...εχεις δει πολλες γριες και παιδακια να κανουν τους διαρρηκτες??Ειπα εγω ποτε για ανοιχτες πορτες?Πως δηλαδη στο δικο μου το χωρο οπως περιγραφω με 3 μετρα φρακτη θα μπει η γρια η το παιδι??Η ελλειψη πλεον επιχειρηματων λετε οτι θελετε μπας και παρετε κανα λαικ??
Οι τυποι στο βιντεο ειναι ανευθυνοι και θα πρεπε να συλληφθουν και ο ποδηλατης βλαμμενος γιατι ειδε τα σκυλια και πηγε καταπανω τους χωρις να κοψει...Ηταν τυχερος που τα σκυλια ηταν τζουφια...(σε κλειστο χωρο βεβαια δεν ξερουμε κραταω επιφυλαξεις)
Ειδες να πω εγω πουθενα για λυτο σκυλο?????

ΠΟΥΘΕΝΑ!!Μονο στη αυλη ο σκυλος λυτος...
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
καλυτερα με το δοντι εξω παρα με τη γλωσσα εξω...

Ευκαιρια δοθεισης να αλλαξεις φωτο προφιλ με καποια που ο σκυλος δεν δειχνει γλωσσα..;);)
Αν εχεις..
Εμένα είναι γατάκι τι να κάνουμε.. ΑΝ θες όμως μπορώ να βάλω με πιο χαζό φατσα ακόμα. Έτσι την χαίρομαι εγώ. Πάμε και για κανένα μπανάκι, κανένα καφεδάκι πλατεία και κάνουμε τον χαβά μας.
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Απλά αυτές οι προτάσεις σου @reinmeister2 μου έδωσαν το κίνητρό να γράψω το παρακάτω.
λειτουργουσαν αμιγως ενστικτωδως,οπερ μεθερμηνευομενων εστι,οτι κινουνταν στο χωρο τους εκτελουνταν...
Το ότι θα φυλάξει αυτός ο σκύλος που περιγράφεις και θα είναι αποτελεσματικός ας το πάρουμε σαν δεδομένο. Πραγματικά το πιστεύω γιατί το εχω δει πολλές φορές.
Η ανάλυση του γιατί το κάνει έχει πολύ ενδιαφέρον όμως .
Τείνω να πιστεύω ότι, (ενα ''καλό'' ποσοστό αυτών , τον μόνημα δεμένων σκύλων) ναι μεν θα ισοπεδώσει ότι βρεθεί μπροστά του αλλά ίσως από ανασφάλειες ή από φοβίες ή μη γνωρίζοντας τι του περιμένει και τι μπορεί να συμβεί στο ίδιο το σκυλί, παρά στο να μη κλαπεί η περιουσία του αφεντικού του , επίσης πιθανολογώ ότι η μανία που μπορεί να βλέπουμε σε μια επίθεση τέτοιων ζώων πηγάζει από τον πανικό που υπάρχει εκείνη την στιγμή στο μυαλό τους λόγω τον παραπάνω.
Βέβαια, η στάση σώματος του σκύλου(μπορεί και όχι όμως) θα μας μαρτυρήσει πολλά αλλά το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Δεν τα βάζω όλα στο ίδιο τσουβάλι.... και φυσικά υπάρχουν και τα σκυλιά που ενεργούν με τον ίδιο τρόπο και ξέρουν ακριβώς τι κάνουν, γιατί το κάνουν και ξέρουμε και εμείς γιατί το κάνουν, αλλά ...

Αν πούμε όμως ότι δεν μας νοιάζει γιατί το κάνει εφόσον το κάνει καλά , τότε το παραπάνω δεν χρειάζεται να αναλυθεί.
γνωριζαν μονο τους ιδιοκτητες του χωρου και η επαφη τους με αυτους περιοριζοταν αυστηρα στο κομματι της διατροφης...
Πολύ σωστά το έγραψες .....γνώριζαν. (ξέρω ότι το έγραψες εσκεμμένα)
Δεν είχαν ανασφάλειες και φοβίες από αυτούς που γνώριζαν
ή
Ανεχόταν αυτούς που γνώριζαν.

Υπάρχει και αυτή η πλευρά :
Οι συγκεκριμένοι σκύλοι (όταν μιλάμε για μια μονάδα) να είναι απόλυτα ανεξέλεγκτοι μιας και δεν έχουν αγέλη και είναι αρχηγοί του εαυτού τους , απλά γνωρίζουν κάποιους και τους ανέχονται.

Όμως.
Το σκυλί αυτό (από όποια πλευρά και να το δεις), χωρίς αμφιβολία δεν είναι κατοικίδιο ....το κατοικίδιο είναι άλλο πράγμα από αυτό. Φύλακας όμως είναι και πολύ καλός μάλιστα.
Ο ίδιος φύλακας μπορούσε υπο άλλες συνθήκες να γίνει κατοικίδιο και να φυλάει εξίσου καλά και γιατί όχι ακόμα καλύτερα από αυτούς που περιγράφω παραπάνω αλλά θέλει ατελείωτες ώρες δουλείας για να γίνει κατοικίδιο .

Η λύση του δεσίματος ή της απομόνωσης τελικά είναι πιο οικονομική και δεν χρειάζεται να σπαταλάς χρόνο και χρήμα για να φτιάξεις έναν σκύλο φύλακα.

Εσκεμμένα δεν ανέφερα πουθενά τις λέξεις : κοινωνικοποίηση , κυριαρχία-κυρίαρχο και δεν μίλησα για φυλές και γραμμές εκτροφής .

Όλα αυτά σε ένα θέμα που λέει ''Αρνηση για εμβόλιο''
Συγνώμη .....
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
RESPECT!!

10 χιλιομετρα εξω απο αστικο κεντρο και περναει αυτοκινητοδρομος...θα εχει πολλες επισκεψεις ο δυστυχος απο φιλησυχους αλλοδαπους και μη...τον καταλαβαινω απολυτα..
Ok, καταλαβαμε τη νοοτροπία. Δυστυχως καμια φορα τα στερεοτυπα του τυπου "διεξε μου το σκυλο σου να σου ποιος εισαι" εχουν βαση, αν και μαλλον το σωστο ειναι "διεξε μου ποιος εισαι να δω πως θα καταληξει να ειναι ο σκυλος σου"
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Απλά αυτές οι προτάσεις σου @reinmeister2 μου έδωσαν το κίνητρό να γράψω το παρακάτω.

Πολύ σωστά το έγραψες .....γνώριζαν. (ξέρω ότι το έγραψες εσκεμμένα)
Δεν είχαν ανασφάλειες και φοβίες από αυτούς που γνώριζαν
ή
Ανεχόταν αυτούς που γνώριζαν.

Συγνώμη .....
Η εχουν τοσο πολυ φοβηθει αυτους που γνωριζουν, που επιτιθενται σε ο,τι κινειται. Ο "ανθρωπος" που εχει το σκύλο δεμένο όλη του τη ζωή και του πετάει ένα πιάτο φαϊ, έχει χρησιμοποιήσει και ξύλο και πνίξιμο και στέρηση φαγητου. Και πάω και στοίχημ ότι και άνθρωπο να είχε ως σκλάβο, θα τον είχε επίσης μάθει να ορμάει σε ό,τι κινείται. Σίγουρα ούτε από αγάπη ουτε από σεβασμό στην περιουσία του αφεντη
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ok, καταλαβαμε τη νοοτροπία. Δυστυχως καμια φορα τα στερεοτυπα του τυπου "διεξε μου το σκυλο σου να σου ποιος εισαι" εχουν βαση, αν και μαλλον το σωστο ειναι "διεξε μου ποιος εισαι να δω πως θα καταληξει να ειναι ο σκυλος σου"
εσυ τι νοοτροπια θα ειχες δλδ απεναντι σε ενα καταυλισμο ρομα???
Συγνωμη αν σου γκρεμισα κανενα συννεφακι αλλα ετσι σκληρη ειναι η ζωη κ καποιοι ανθρωποι οπως και τα οντα που τους συνοδευουν...
Σκληροι ανθρωποι-σκληρα ζωα...
Μαλακα ζωα-....
Με οτι ταιριαζει ο καθενας..
 






genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
εσυ τι νοοτροπια θα ειχες δλδ απεναντι σε ενα καταυλισμο ρομα???
Συγνωμη αν σου γκρεμισα κανενα συννεφακι αλλα ετσι σκληρη ειναι η ζωη κ καποιοι ανθρωποι οπως και τα οντα που τους συνοδευουν...
Σκληροι ανθρωποι-σκληρα ζωα...
Μαλακα ζωα-....
Με οτι ταιριαζει ο καθενας..
Μενω σε 1 χλμ από καταυλισμό ρομά. 15 χρόνια τώρα. Δεν έχουν ενοχλήσει ποτέ κανέναν Το σουβλατζίδικο που τρώμε το έχει ρομά. Ο άντρας μου έχει δουλειές με ρομά και δεν έχει δημιουργηθεί ένταση ποτέ.
Βέβαια δεν έχουμε σκεφτεί ποτέ να τους κοιτάξουμε περίεργα και να τους απειλήσουμε με σκυλί "χρυσάφι", μπορεί να παίζει το ρόλο του και αυτό...
 


Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
Πώς ακριβώς είναι ένας σκύλος που μένει μόνος με μία ¨ανυπεράσπιστη¨ γυναίκα (που δεν είναι και το αφεντικό του από την αρχή) και μικρά παιδάκια, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να "φάει" έναν ένοπλο διαρρήκτη; Και ο τύπος που έχει κάνει αρκετό πλάνο και είναι απερκώς αδίστακτος να μπουκάρει σε σπίτι με κατοίκους μέσα, πού κολώνει να το πυροβολήσει το σκυλί; Άσε που προφανώς και δεν θα είναι ένας μόνος.
Δεν ειρωνεύομαι, ως σχετικά πρόσφατο θύμα διάρρηξης, προσπάθησα να απαντήσω σε παρόμοιες ερωτήσεις, και με δεδομένα πόλης, ύπαρξη οικογένειας, επισκέπτες που μπαινοβγάινουν, παιδάκια που κυκλοφορούν κλπ δεν κατάφερα να βρω κανένα σενάριο που ένας σκύλος να προσφέρει κάτι στη φύλαξη, πέραν από άγχος μην τον σκοτώσουν ή τραυματίσουν. Άντε θα γαβγίσει, αλλά ο συναγερμός κάνει την ίδια δουλειά και δεν στεναχωριέσαι το ίδιο άμα στον κοπανησουν

ως σχετικά πρόσφατο θύμα διάρρηξης όπως μας είπες αλλά δεν έχεις ενοχληθεί ποτέ?και η διάρρηξη τι ήταν ?κοινωνική επίσκεψη?

προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου @genie δεν θέλω να σε προσβάλλω
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Genie μια και έπιασες τους Ρομά, να ξέρεις έχει η κάνει και με τις οικογένειες...
Ένας πχ εδώ κοντά στο σπίτι μου είναι μια οικογένεια Ρομά που έχουν εγκατασταθεί εδώ αρκετά χρόνια, τα παιδιά τους έχουν ενταχθεί κανονικά στο σχολείο, εργάζονται, έχουν μόνιμη κατοικία κλπ χωρίς να έχουν ποτέ δημιουργήσει πρόβλημα...
Αντιθέτως, κάμποσα στενά παρακάτω είναι 2 οικογένειες Ρομά μαζί που με βία συγκρατείται να μην βομβαρδισω να ησυχάσουμε...κλείνουν τους δρόμους οπότε γουστάρουν και κάνουν γάμους και πανηγύρια, παρκάρουν όπου να Ναι τα αυτοκίνητα τους, βγάζουν ψησταριές μεστην μέση του δρόμου και τέτοια παλαβά...συν ότι κλέβουν και είναι οι ρουφιανοι της γειτονιάς. Όποτε ας μην το ψάχνουμε γιατί είναι τι θα σου κάτσει...

Το πρόβλημα έγκειται αλλού..Επειδή ρώτησες πως είναι ένας σκύλος που μένει με μια ευάλωτη γυναίκα και παιδιά και ταυτόχρονα μπορεί να κάνει φύλαξη...
Θα πω τα εξης:
Αρχικά, ας μην πιάνουμε από το μαλλί και ξεμαλλιαζουμε όλη την σημασια της φυλαξης. Αν παρατηρήσουμε, μεγάλος αριθμος σκύλων που από τοσα δα κυλάει στο αίμα τους να είναι ζόρικα και επιθετικά, πέφτει θύμα εκμετάλλευσης ανεύθυνων ιδιοκτητών οι οποίοι τα μαντρωνουν και τα κλείνουν στα σκοτάδια για να τα φτάσουν στο μέγιστο επίπεδο αγριότητας. Και αυτό το εύκολο και το βολικογια εναν βλάχο από τα κατσάβραχα που φυσικά και δεν διαθέτει το νοητικό επίπεδο, τη μόρφωση και τη θέληση για γνώση να καλλιεργήσει αυτή την εκ φύσεως "τολμη" και "αγριότητα" του σκύλου ώστε να τον μετατρέψει σε έναν άξιο και παράλληλα διαχειρίσιμο φυλακα...μ@λ@κας είναι? Αυτό θέλει εκπαιδευτές, λεφτά,χρόνο και δε συμαζευεται...όποτε με μόνιμη αλυσόδεση και άλλες τέτοιες "εγκεκριμένες" μεθόδους, δημιουργεί ενα αδύνατο θηρίο με μηδενικό κόστος, το οποίο λυσσαει με.όποιον περνάει για Χ,Ψ λόγους (φόβο, αγριότητα στο μέγιστο κτλ). Αυτό το σκυλι στα χέρια ενός αστού όπως εσύ για παρδειγμα, είναι εύκολος στόχος για οποιονδήποτε διαρρήκτη. Γιατί? Διότι δεν έχει ποτέ μα ποτέ εκπαιδευτεί σε διαδικασία εντολής, δεν γνωρίζει καν από εντολή και τοψμοβο που ξέρει είναι να τινάζεται και να αρπάζει στεγνά. Φόλα ή σφαιρα και έξω από την πόρτα...
Και πάντοτε τέτοια σκυλιά τα βλέπεις να κρέμονται και να λυσσανε από τα καγκελα των αυλων και "σκύλος-φυλακας" χωρου σε αυλή=αχρηστος.

Αντίθετα, ένας σωστά εκπαιδευμένος σκύλος φύλακας με συνειδητοποιημένο ιδιοκτήτη δεν εκθέτει το ζώο αδηνοντας το ολημερίς στην αυλή για να "περιλαβει" τους κακούς...το μόνο που καταφέρνει κανείς με τέτοιο σκεπτικο είναι εν τέλει να κλαίει το σκυλι και να πέφτει κ θύμα διάρρηξης. Ο φυλακας δεν χρειάζεται να λυσσάξει στο γαβγισμα. Δε χρειάζεται καν να γαβγισει. Μέσα στο σπίτι μαζι με τα υπόλοιπα μέλη και στην αισχατη επιτίθεται και ακινητοποιεί. Αυτό είναι το χειρότερο σενάριο...
Τώρα άμα γίνει διάρρηξη ότι σκυλο και να έχεις φοβάσαι μην πεθάνει...Εσύ, η οικογένεια σου και αυτός μαζί. Ο συναγερμός λειτουργεί αποτρεπτικά και σε ειδοποιεισε περίπτωση διάρρηξης. Αντίστοιχα μιλάμε για σκύλο που απλά γαβγιζει αποτρεπτικά... άλλο καπέλο αυτό...
Το θέμα είναι το ζώο σου να μην εκτίθεται σε καμία περίπτωση σε αυλές και τέτοια σαν τον μπράβο της οικογένειας...Ο κίνδυνος είναι ίδιος για όλους αν γίνει η διάρρηξη...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: genie






Status
Κλειδωμένο θέμα