Έγινε 'άντρας' (καβαλάει τα πόδια)


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Εγινε αντρας(καβαλαει τα ποδια)

Παιδια καλησπερα:)
εδω και 2μερες ο δικος μου ειναι σενεχως ανησυχος,κλαψουριζει γαυγιζει χωρις καποιο προφανη λογο τρεχει σαν το χαζο στο σπιτι και τετοια!
στην αρχη νομιζα οτι τον επιασε η βλακεια του,μετα καταλαβα οτι κατι τον ενοχλουσε,αρχισα να τον ψυλαφισω μηπως ποναει καπου αλλα τιποτα!ειχα σκοπο αν συνεχισει ετσι να τον παω στον κτηνιατρο!
Σημερα καταλαβα ομως τι εχει:)

πως??:confused:

εκει που κλαψουριζε ερχεται με καβαλει και αρχιζει να κανει χχχ :eek::eek::eek:
σκευος ηδονης δλδ εγω:eek::confused::confused:
εγω σκαλωσα τελειως γιατι νομιζα οτι ειναι ακομα μικρος για τετοια!(7μηνων)

Λοιπον εδω ειναι η ερωτηση μου!τι θα πρεπει να κανω εγω οταν ερχετε και μου κανει κατι τετοιο?πως θα πρεπει να αντιδραω?
και τι σημενει αυτο?μηπως ελειψη σεβασμου?δεν με βλεπει σαν τον αρχηγο του?
γιατι δεν νομιζω οτι στον "αρχηγο" κανεις τετοια αισχη:D:D

στειρωση ειχα στο μυαλο μου αλλα λιγο αργοτερα.τωρα θα το επισπευσω!
 
Last edited:


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Λοιπον εδω ειναι η ερωτηση μου!τι θα πρεπει να κανω εγω οταν ερχετε και μου κανει κατι τετοιο?πως θα πρεπει να αντιδραω?
Εννοείται του το κόβεις! (Μην τρομάζεις, το συνήθειο εννοώ :p )

Σήμερα είσαι εσύ, αύριο-μεθαύριο θα είναι ένας καλεσμένος σου ή ένας περαστικός... :rolleyes:
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
θεμα ιεραρχιας δεν παιζει λες?
με εκανε να νιωσω καπως κατωτερος κανοντας αυτο!

7 μηνων ειναι λιγο νωρις η κανω λαθος?
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Απο μικρός στα βάσανα... όπως και ο δικος μου... Το πόδι δεν ξέρουμε να το σηκωνουμε όταν κανουμε πιπι να μην γίνουμαι βρωμίλοι, αλλα το καβάλημα- καβαλημα!

Εγώ αυτό που κάνω όταν τον βλέπω να το κάνει κάπου που δε θέλω (ποδι, χέρι, Lora) κάνω εναν ήχο που δεν τον κανω συχνα (π.χ. Τρια κοφτά α ) για να τον αποσυντονίσω και να τον επιβραβευσω που σταματησε.
Υπαρχουν βέβαια και σκυλια που δεν καταλαβαίνουν τιποτα πανω σε αυτον τον τομεα (ορμονες είναι αυτες...). Αν είναι τέτοιος άντρακλας ο δικός σου (!) προσπαθησε να περιορίσεις αυτη τη δραστηριοτητα σε ένα κουκλακι, το οποιο και θα προορίζεται ακριβως γι αυτήν και μονο την πράξη ...
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κανει το κομματι του τωρα!Εσυ μην του επιτρεπεις να το κανει ουτε σε σενα ουτε σε κανεναν!

Η στειρωση ειναι η τελευταια λυση στο προβλημα σου!Προσπαθησε να την αποφυγεις!
 


mzzz lili

Member
28 Φεβρουαρίου 2010
13
0
εγω αυτο που ξερω που μπορεισ να κανεις οταν το κανει αυτο ειναι να του γυριζεισ την πλατη μεχρι να σταματησει και μετα επιβραυσε τον.....βεβαια αν δεν πιασει ουτε αυτο οποτε το κανει διορθωσε με ενα κοφτο ''μη'' και μετα περιορισε τον σε ενα δωματιο για 1-2 λεπτα και μετα ξαναφερτον χωρισ καθολου βια....κανε οσεσ επαναληψησ χρειαζονται......να ξερεισ οτι ευνουχισμοσ θα βοηθησει.γιατη θα μειωθει η τεστοστερονι του,η οποια τον κανει να νιωθει ''αντρα'' και συνεπωσ αρχηγοσ του σπιτιου!!γτ το καβαλιμα του σκυλου δν ειναι επειδη ερεθιζεται μονο αλλα ειναι και ενας τροποσ να δειξει την κυριαρχια του..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι αρενικοί σκύλοι στην εφηβεία έχουν περισσότερη τεστοστερόνη στο αίμα από σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη ηλικία.

Άρα, welcome το εφηβεία (θα άρχήσει να "χαλαρώνει" από τους 13-18 μήνες).
Πρέπει να μείνεις ιδιαίτερα σταθερός στην εκπαίδευσή του (σε ΟΛΑ τα θέμματα, όχι μόνο το καβάλημα) μέχρι να περάσει η φάση.
Είναι γνωστό πως οι αρσενικοί στην εφηβεία είναι ικανοί για ένα σωρό βλακείες. Προετοιμάσου.

Όσο για την στείρωση, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να την αποφύγεις αν τα βρείς πολύ σκούρα. Πολύ άνθρωποι δεν έχουν τις γνώσεις να ανταπεξέλθουν σε "ολοκληρωμένο" αρσενικό, κι ούτε έχουν την διάθεση να μάθουν. Αν είσαι από αυτούς,χίλιες φορές να στειρώσεις τον σκύλο από το να έχεις προβλήματα και να δημιουργείς προβλήματα στους γύρω σου.

Η στείρωση των αρσενικών σκύλων είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολη κι ανώδυνη επέμβαση από των θηλυκών και πράγματι έχει θετικές επιπτώσεις σε πάρα πολλά προβλήματα σημπεριφοράς.

Εγώ προσωπικά, δεν θεωρώ προβλήματα όπως το καβάλημα και το μαρκάρισμα του χώρου "σοβαρά". Τα θεωρώ μέρος της φύσης του σκύλου και ξέρω γρήγορα κι εύκολα να δείξω στον σκύλο πως δεν επιτρέπονται τέτοιου ίδους συμπεριφορές στο σπίτι μου.

Από την άλλη ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ που έχουν για χρόνια τα προβλήματα αυτά. 99% φταίνε οι ιδιοκτήτες, αλλά αν δεν μαθαίνουν/αλλάξουν οι ίδιοι την συμπεριφορά τους, ο σκύλος ναι, πρέπει να στειρωθεί (και παράληλα να εκπαιδευτεί σωστά για σίγουρο αποτέλεσμα).

Στην Ελλάδα έχουμε μεγάλο "συναισθηματικό δέσιμο" με τα μπαλλάκια των αρσενικών (για τις σκύλες χεστ@καμε!).
Όσο χαζοί είναι οι αμερικάνοι που στειρώνουν τα πάντα σχεδόν από γεννησιμιού (τι εμμονή θέε μου!) ΤΟΣΟ γραφικοί είμαστε κι εμείς (ή μάλλον χειρότεροι) που βάζουμε τα μπαλάκια των αρσενικών συχνά πάνω από την ίδια μας την ευτυχία/αρμονία!

Δώσε 5 μήνες στα μπαλάκια του (εκπαιδεύοντάς τον φυσικά). Αν θεωρείς τότε τον σκύλο κυριαρχικό, "υπερδραστήριο σεξουαλικά" ή τον βλέπεις να μαρκάρει τον ΔΙΚΟ σου χώρο.... ΚΟΨ' ΤΑ.

Δεν είναι "γραφτό" ούτε "φυσικό" να ζευγαρώνουν όλοι οι σκύλοι. Σε μιά αγέλη, ο αρχηγός θα τον εκπαίδευε να σκέφτεται άλλα πράγματα εκτός του σεξ και να σέβεται τη φωλιά και τους ανωτέρους του. ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ πως θα του έκοβε το καβάλημα σε πολύ νεαρή ηλικία.

Κι από την άλλη, αν λυπάσει τα μπαλάκια και ΔΕΝ εκπαιδεύσεις τον σκύλο να τον ηρεμίσεις, του κάνεις κακό μεγάλο.
Θα ζει μέσα στο άγχος και στη δυσφορία. ΑΥΤΟ να φοβάσαι περισσότερο. Το ότι εκτός από εσένα, θα είναι κι ο σκύλος σου δυστυχισμένος αν τον αφήσεις στο έλεος των ορμών του.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Η στείρωση δεν είναι πανάκεια. Δεν πρέπει να είναι η πρώτη σκέψη. Αν όλα τα άλλα αποτύχουν και αν η συνήθειά του χειροτερεύσει και αν δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. Μόνο τότε και μόνο αφού συμβουλευτούμε και ειδικούς, αν εμείς δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε (είμαστε π.χ. άπειροι), παίρνουμε την απόφαση. Γιατί σκεφτόσουν έτσι κι αλλιώς να τον στειρώσεις; Εχει προβλήματα συμπεριφοράς;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οι αρενικοί σκύλοι στην εφηβεία έχουν περισσότερη τεστοστερόνη στο αίμα από σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ άλλη ηλικία.

Άρα, welcome το εφηβεία (θα άρχήσει να "χαλαρώνει" από τους 13-18 μήνες).
Πρέπει να μείνεις ιδιαίτερα σταθερός στην εκπαίδευσή του (σε ΟΛΑ τα θέμματα, όχι μόνο το καβάλημα) μέχρι να περάσει η φάση.
Είναι γνωστό πως οι αρσενικοί στην εφηβεία είναι ικανοί για ένα σωρό βλακείες. Προετοιμάσου.

Όσο για την στείρωση, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να την αποφύγεις αν τα βρείς πολύ σκούρα. Πολύ άνθρωποι δεν έχουν τις γνώσεις να ανταπεξέλθουν σε "ολοκληρωμένο" αρσενικό, κι ούτε έχουν την διάθεση να μάθουν. Αν είσαι από αυτούς,χίλιες φορές να στειρώσεις τον σκύλο από το να έχεις προβλήματα και να δημιουργείς προβλήματα στους γύρω σου.

Η στείρωση των αρσενικών σκύλων είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολη κι ανώδυνη επέμβαση από των θηλυκών και πράγματι έχει θετικές επιπτώσεις σε πάρα πολλά προβλήματα σημπεριφοράς.

Εγώ προσωπικά, δεν θεωρώ προβλήματα όπως το καβάλημα και το μαρκάρισμα του χώρου "σοβαρά". Τα θεωρώ μέρος της φύσης του σκύλου και ξέρω γρήγορα κι εύκολα να δείξω στον σκύλο πως δεν επιτρέπονται τέτοιου ίδους συμπεριφορές στο σπίτι μου.

Από την άλλη ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ που έχουν για χρόνια τα προβλήματα αυτά. 99% φταίνε οι ιδιοκτήτες, αλλά αν δεν μαθαίνουν/αλλάξουν οι ίδιοι την συμπεριφορά τους, ο σκύλος ναι, πρέπει να στειρωθεί (και παράληλα να εκπαιδευτεί σωστά για σίγουρο αποτέλεσμα).

Στην Ελλάδα έχουμε μεγάλο "συναισθηματικό δέσιμο" με τα μπαλλάκια των αρσενικών (για τις σκύλες χεστ@καμε!).
Όσο χαζοί είναι οι αμερικάνοι που στειρώνουν τα πάντα σχεδόν από γεννησιμιού (τι εμμονή θέε μου!) ΤΟΣΟ γραφικοί είμαστε κι εμείς (ή μάλλον χειρότεροι) που βάζουμε τα μπαλάκια των αρσενικών συχνά πάνω από την ίδια μας την ευτυχία/αρμονία!

Δώσε 5 μήνες στα μπαλάκια του (εκπαιδεύοντάς τον φυσικά). Αν θεωρείς τότε τον σκύλο κυριαρχικό, "υπερδραστήριο σεξουαλικά" ή τον βλέπεις να μαρκάρει τον ΔΙΚΟ σου χώρο.... ΚΟΨ' ΤΑ.

Δεν είναι "γραφτό" ούτε "φυσικό" να ζευγαρώνουν όλοι οι σκύλοι. Σε μιά αγέλη, ο αρχηγός θα τον εκπαίδευε να σκέφτεται άλλα πράγματα εκτός του σεξ και να σέβεται τη φωλιά και τους ανωτέρους του. ΕΝΝΩΕΙΤΑΙ πως θα του έκοβε το καβάλημα σε πολύ νεαρή ηλικία.

Κι από την άλλη, αν λυπάσει τα μπαλάκια και ΔΕΝ εκπαιδεύσεις τον σκύλο να τον ηρεμίσεις, του κάνεις κακό μεγάλο.
Θα ζει μέσα στο άγχος και στη δυσφορία. ΑΥΤΟ να φοβάσαι περισσότερο. Το ότι εκτός από εσένα, θα είναι κι ο σκύλος σου δυστυχισμένος αν τον αφήσεις στο έλεος των ορμών του.
Πες τα, ρε Ζιβάγκο..... :)

(welcome back! :) )
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
παιδια ευχαριστω για τς συμβουλες σας!
την στειρωση την σκεφτομουν προς αποφηγην κανενος απροοπτου με κανα αδεπσοτο οπου καμια φορα παιζει στην βολτα!
αλλα και για να ειναι πιο ηρεμος και οχι με τοσες ορμες!θα το ξανασεφτω βεβαια θα συμβουλευτω κ τον γιατρο και βλεπουμε!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ προσωπικά, δεν θεωρώ προβλήματα όπως το καβάλημα και το μαρκάρισμα του χώρου "σοβαρά". Τα θεωρώ μέρος της φύσης του σκύλου και ξέρω γρήγορα κι εύκολα να δείξω στον σκύλο πως δεν επιτρέπονται τέτοιου ίδους συμπεριφορές στο σπίτι μου.
Να υποσημειωθεί αυτό..γιατί όπως είπε σε όλα πολύ σωστά η ζιβάγκο έχουμε μια μανία να υπερεκτιμάμε τα μπαλάκια των αρσενικών και να πετσοκόβουμε χαλαρά τα θηλυκά..άλλο τόσο έχουμε το ιδίωμα να προσαρμόζουμε προτάσεις στα μετρα μας!!!

Αν λοιπόν κάποιος έχει αρσενικό και ενοχληθεί από το σήκωμα του ποδιού δεν πάμε να του τα κόψουμε για αυτόν τον λόγο ..γιατί πολύ απλά αν έχουμε τέτοια προβλήματα απλά δεν παίρνουμε αρσενικό.

Όπως επίσης δεν στειρώνουμε μια θηλύκια επειδή μας ενοχλεί ο οίστρος της.

Αυτά όλα προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Καλώς ήρθες πίσω ζιβάγκο..

Μας έλειψες!!:)
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
το αστειο ειναι οτι το ποδι δεν το εχει σηκωσει ακομα!θα τον κανει συντομα ??
στις τελευταιες βολτες μας παρατηρησα οτι τα κανει σε διαφορα σημεια,μαρκαρει την περιοχη κατι που δεν εκανε πιο παλια μια φορα αντε δυο και τελος.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι ετσι ειναι!Ετσι κανει τωρα θα σου βγαζει πραγματα που θα απορεις!Κανει λιγο απ'ολα!

Ειδες οτι σιγα σιγα αρχιζει ναι μεν στα 4 ακομα να κατουραει αλλα βλεπεις οτι τα κανει σε πολλα σημεια!

Σιγα σιγα θα αρχισει να σηκωνει και το ποδι!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έχουν τόσο γέλιο στην αρχή που δεν το έχουν το άθλημα και κάθε φορά που θέλουν να σημαδέψουν το ρίχνουν στις ζεϊμπεκιές!!!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχαχα ναι ποτε τους βλεπεις να πηγαινουν το ενα ποδι πιο πισω ποτε να προσπαθουν να το σηκωσουν ποτε να προσπαθουν να βολευτουν στο σημειο που θελουν να μαρκαρουν!

Εμεις ειμαστε στην φαση που προσπαθουμε να βολεψουμε αυτο το ατιμο το ποδι καπου ωστε να προσπαθησουμε να ουρησουμε αλλα πφφφφ παλι στα 4 καταληγουμε...

...οπως καταλαβαινετε στην προσπαθεια μενει το χαιβανι!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τον κουμανταρουν οι ορμονες του ειναι σε φαση ολοκληρωσης,και δεν ξερει ακομη τι κανει,το ιδιο κανουν και τα ΘΥΛΗΚΑ,καβαλανε γιατι δεν ξερουν τι να κανουν απλα το κανουν(καβαλανε οτι βρουν)θυληκα αρσενικα τα παντα,σε εμας αν σερνει μια σκυλα,η πλησιαζουν οι μερες τις πρωτα την μυριζουν τα αλλα θυληκα και προσπαθουν να την καβαλησουν,και υπαρχουν και μερες(εκτος οιστρου)στις οποιες για διαφορους λογους μια θυληκια εχει κατεβασει ορμονες(συγκινηση,κουραση,παιχνιδι,αισθηματα)και μπερδευει τους παντες,εχει ομως διαρκεια λεπτων,μετα καταλαβαινουν ολοι οτι δεν ειναι τιποτα.
Υπαρχουν και μωρα(ανθρωποι) τα οποια τριβονται η εχουν στυση(μην μου πει καποιος οτι δεν το ξερει?),για τον δικο σου δεν σημαινει σε αυτην την χρονικη στιγμη τιποτα(καμμια σχεση με αρχηγιες κ.τ.λ).
Και υπαρχει και η περιπτωση εκει γυρω να υπαρχει θυληκο σκυλι σε οιστρο,η ακομη και εκει που πατε βολτα,να το μυρισε ο μικρος και ο οργανισμος του τον κανει οτι θελει δεν μπορει να το κουμανταρει.
Φαρμακο δεν υπαρχει,τον κατεβαζεις τον μαλωνεις με τροπο(οχι αγριαδες δεν χρειαζονται)και το ξεχναει για λιγο,μπορεις και να τον αποπροσανατολισεις αν θες με παιχνιδη η κατι αλλο,μεχρι την επομενη φορα που θα εχει πια ωριμασει και θα ειναι πιο συγκρατημενος.
Αν ηταν ωριμος 3-4 ετων και το εκανε θα σου ελεγα οτι ο σκυλος εχει ορμονικο προβλημα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
O δικός μου έχει επινοήσει τον τελευταίο καιρό νέες φουτουριστικές στάσεις..:D
Οπότε όταν σηκώνει το πόδι..σουζάρει στο πλάι κρατώντας κόντρα και με τα δυο πόδια στον τοίχο..:eek:
Μια φορα παραλίγο να τουμπάρει..:maria:

ή πολλές φορες κάνει και συνδυασμό..έκει που πάει για το ψιλό και σουζάρει μετά προκύπτει και το χοντρό :eek:και παθαίνει σύγχυση σε ποια στάση να παραμείνει..:D

Γενικά έχουν πολύ πλακα τα αρσενικά με το μαρκάρισμα..αρκεί να μην το έχουν χόμπι μέσα στο σπίτι..:cool:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Γνωριζετε επιση οτι οι νεαροι σκυλοι σηκωνουν το ποδι πιο ψηλα απο τους πιο ωριμους?
Και οτι οσο πιο ψηλα το σηκωνει ειναι ενδειξη κυριαρχικοτητας(μαγκιας).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22