Έλκος Στομάχου


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Μετά από μέρες εμετών και αγωγή με αντιεμετικά που κατέληξαν σε εμετό με αίμα ο γεράκος μας μπήκε για νοσηλεία εσπευσμένα... γίναν 2 φορες αιματολογικές βιοχημικές οι οποιες ήταν πολύ καλές πέρα της κατάστασης του και την ηλικία του...έγινε ακτινογραφία - καθαρή, έγινε υπέρηχος - έδειξε έντονο ερεθισμό, έγινε γαστροσκόπηση και σήμερα επέστρεψε σπίτι με αγωγή...

Πάρθηκε δείγμα για βιοψία αν και οπτικά στην γαστροσκόπηση εντοπίστηκαν πολλά έλκη στο στομάχι και δεν βρέθηκαν (οπτικά το ξαναλέω) δείγματα καρκίνου.

παίρνει αγωγή και τον ταΐζουν οι γονείς με σύριγγα με το ζόρι... υπάρχει κάποιος με αναλογεί εμπειρία? έψαξα στο forum αλλα δεν βρήκα κάτι...

ευελπιστώ ότι σε 2-3 μέρες θα αρχίσει να τρώει μονος του...
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
σε ευχαριστώ mareco μου... κι εγώ αυτό ευελπιστώ... αφού σε γενικές γραμμές οι αιματολογικές του είναι καλές... (βρήκανε κι ένα θέμα στην καρδια αλλα δεν χρήζει άμεσης αγωγής) πιστεύω θα επανέλθει!!!
 
  • Like
Reactions: mareco




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, είχαμε έλκος από τα χάπια (Rimadyl). Τα συμπτώματα ήταν να κάνει εμετό κόκκινα υγρά και να αναγουλιάζει γενικά (γλείψιμο μύτης και πολλά σάλια). Τα σταμάτησα αμέσως τα χάπια και πριν το φαγητό έδινα Ranitidine. Ετρωγε όμως, είχε και πολλή όρεξη κι όλας. Αν και είχε αναγούλες μετά το φαγητό, δεν έκανε εμετούς όταν σταματήσαμε τα χάπια. Μετά από μερικές μέρες πέρασε.

Ευχομαι να πάνε όλα καλά.
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Berna κι εγώ μια αγωγή υποπτεύομαι που έκανε μέχρι και μερικές μέρες πριν για τα αυτάκια του...

Αυτό που ανησυχεί είναι 1. να αρχίσει να τρώει μονος του και 2. να λειτουργήσει το έντερο!!! τα νεφρά δουλεύουν ευτυχώς κανονικότατα...

Σας ευχαριστώ παιδιά...
 
  • Like
Reactions: mareco


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Α ναι, ξέχασα να πω πως και το στομάχι του φαινόταν φουσκωμένο σαν μπαλόνι, και πρώτα φοβήθηκα πως θα πάθει συστροφή!

Αντε να ξεκινήσει γρήγορα να τρώει μόνος του... μπορείς να βράσεις και ρύζι και να δώσεις μόνο το νερό, κάνει καλό για το στομάχι (μη δίνεις ρύζι, είναι δύσκολο για πέψη).
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Σιδερένιος ο παπουκος σας εύχομαι! Να γίνει καλά γρήγορα και να μην πονάει!!
 
  • Like
Reactions: mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αντιθέτως του έχει "κλείσει" το στομάχι... δεν δίνουν μαγειρευτά μονο ειδική κονσερβούλα κι αυτό με σύριγγα με το ζόρι... και πολύ πολύ μικρές πσότητες ανά τρίωρο περίπου... το ρυζόνερο κάπου το διάβασα κι εγώ και διάβασα και διαφορα αλλα που μπορούν να μπούν στο νερό όπως aloe και αλλα... σήμερα δεν έχουμε μιλήσει ακόμα... αν έχει κρατήσει αυτό το ελάχιστο φαγητό που τρώει εδώ και 24 ώρες και συνεχίσει στο 48ωρο θα είμαι υπέρ των δέων χαρούμενη!!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τώρα θα πω μια ιδέα ...και μπορείς να το συζητήσεις με τον γιατρό...
Ίσως αν του δίνανε και λίγο κατσικίσιο γάλα ;...διότι
α) με το γάλα γίνεται αλκαλικό το περιβάλλον του στομάχου και όχι όξινο που επιδρά στα έλκη....
β) το κατσικίσιο γάλα επιδρά θετικά στην επούλωση του έλκους (στους ανθρώπους τουλάχιστον)
....περαστικά σας !!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ενδιαφέρον κι αυτό stamatia... να υποθέσω μου το λες για αργότερα αφού συνέλθει δηλ. σαν βοήθεια που λογικά όλο αυτό που περνάει ένα "κουσούρι" θα του το αφήσει!!!
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το λέω και για τώρα ....να του δίνουν λίγο με την σύριγγα για να διατηρείτε αλκαλικό το περιβάλλον του στομάχου. Για ρώτα τον γιατρό ....
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
τα καλά νέα είναι ότι δεν έχει κάνει εμετό... και έχει κρατήσει έστω αυτό το λίγο... πηγαν στο πρωί γιατρό και είναι αισιόδοξος σε 5 μέρες θα έχουμε μια δεύτερη εικόνα της γενικής κατάστασης... επίσης το ενθαρρυντικό είναι ότι όταν ήταν να πάει ο τσοπανάκος βόλτα σηκώθηκε κι αυτός να ακολουθήσει!!! φυσικά δεν τον άφησαν...
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μια ουσια που λειτουργει θαυματουργα στον ανθρωπο σε περιπτωσεις στομαχικων ελκων ειναι η πραζολη σε οποιαδηποτε μορφη της και ειναι πρακτικα η μονη που μπορει να θεραπευσει ελκος...
τα χαπια ειναι λιγο πολυ γνωστα σε ολους...nexium,losec,laprazol κλπ...

το θετω μια και τις περισσοτερες φορες οι αγωγες που συστηνονται ειναι ανθρωπινες...κανε μια ερωτηση στυον γιατρο σου....

περαστικα στον παππου....
 
  • Like
Reactions: LaCat and mariakala


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
3 πράγματα έδωσε reinmeister 2 όλα ανθρώπινα

1. ειδικό σιρόπι για έλκος
2. αντιβίωση
και 3. κάτι σε χάπι αλλα δεν θυμάμαι για πιο πράγμα

θα τσεκάρω αν είναι μέσα στις ουσίες αυτών αύριο που θα τον δω...

ανέβηκε μου είπανε μονος του στον καναπέ πριν λίγο και κάνανε party!!! Νομίζω πως θα την γλυτώσουμε...

Πάντως ο γιατρός τελικά τους είπε ότι πρόκειται για χρόνιο πρόβλημα και όχι ξαφνικό... απλά δεν το είχανε πάρει χαμπάρι ??!!!??

Y.Γ. σήμερα αρρώστησα κι εγώ στα τάρταρα τα αντισώματα από την στεναχώρια... :sick::confused::cool:
 
Last edited:


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
αχ τα νεωτερα... χτες έκανε λίγο εμετό πάλι με αίμα ακη λίγο πιο σκούρα κόπρανα (δούλεψε το έντερο και εγώ είμαι λίγο happy με αυτό) ακόμα τον ταΐζουν με το ζόρι...

τον πήγαν πάλι εσπευσμένα το μεσημέρι γιατί τρόμαξαν αλλα τους καθησύχασαν ότι στην κατάσταση που είναι τα έλκη είναι φυσιολογικό όλο αυτό... πήραν και δείγμα για καλλιέργεια κοπράνων

τα καλά νέα λοιπόν είναι 1. ότι λειτουργεί το έντερο και 2. ότι έχει αρχίσει να βγαίνει μικρές βολτες οποτε το ηθικό μας ανεβαίνει... πάει μέρα με την μέρα!!!